Log In
Mass Ave Criterium pb NUVO • Jul 12 2019
Clear, 78 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reid Wilson Dash Racing
2 Caleb Langley
3 Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
4 John Rodgers Rule Five Racing
5 James Kraus
6 Nathan Wyrick Phoenix Fitness and Training
7 Cooper Fox Yokohama Racing p/b nine13sports
8 Bryan Ryder Zephyr Wheel Sports
9 Levi Gaswint
10 Aaron Banks Yokohama Racing p/b nine13sports
11 Yi Sun Rule Five Racing Teammate Top 5: John Rodgers
12 Garrett Weiler Dash Racing Teammate Win: Reid Wilson
13 Nick Reader
14 Ben Souders Team Upland Brewing
15 George Morrison iv
16 Nicholas Lazaroae Zone-6 Endurance
17 Adam Goodale Zephyr Wheel Sports
18 Brian Hale Welland Racing
19 Shelby Gibbs Dash Racing Teammate Win: Reid Wilson
20 Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness and Training
21 Hassan Najfi INTENT Race Team
22 Brian Sullivan Team Upland Brewing
23 Lanier Ash
24 Michael link Big tree cycling Maplewood Bicycle St. Louis
25 Doug Robinson Phoenix Fitness and Training
26 Robert Oehler Indiana University-Bloomington
27 Matthew Laubach Zone-6 Endurance
28 Dakota Mitchell Phoenix Fitness and Training
29 Rhys Edwards Team Upland Brewing
30 Nate Lake Dash Racing Teammate Win: Reid Wilson
31 Charles Dell Team Upland Brewing
32 Kyle Goris ROLLFAST
33 Chris Kellar Team Upland Brewing
34 Sokha Bun Healthy and Happy Racing
35 John Yoder
36 Jack Harbaugh
37 Justin Ratliff
38 John Reidy Team Neighborlink
39 Mark Zhao Rule Five Racing Teammate Top 5: John Rodgers
40 Neal Schmitt Headwind Cycling
41 Nathaniel Ganger Zone-6 Endurance
42 Travis Verhoff Team Indiebike p/b IU Health Teammate Top 5: Miles Johnson
43 Marc Jurewicz Zephyr Wheel Sports
44 Patrick Dunn Team Heroes
45 Jon Fritzen Bloomington Cycle Racing Team
46 Ahmir Ayala
47 Nicholas Gomes Quantum Racing Development presente
48 Tyler Hardin K&G Bike Center
49 Eddie Krillenberger Team Neighborlink
50 Aaron Briner Schellers Evansville Racing Team
51 Alan Willey Zephyr Wheel Sports
52 Kevin Oostema
53 Thomas Molnar Rule Five Racing Teammate Top 5: John Rodgers
54 Matthew Weddle Schellers Evansville Racing Team
55 Matt Murphy INTENT Race Team
DNF Nick Belkowski Team Hungry
DNF Adam Mahomed Team Indiebike p/b IU Health Teammate Top 5: Miles Johnson
DNF Terry Mcdonald Dash Racing Teammate Win: Reid Wilson
DNF Joe Krahulik Team Indiebike p/b IU Health Teammate Top 5: Miles Johnson
DNF Troy Stratford Dash Racing Teammate Win: Reid Wilson
DNF Tyler Conant Dash Racing Teammate Win: Reid Wilson
DNF Mitchell Steindler
DNF Brandon Goodwin Queen City Wheels
Finishers: Cat 3: 43   Cat 4: 19   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness and Training
2 Connor Wingler Team Bicycle Outfitters Indy
3 Logan Tisdale
4 Robert Strobel
5 Nicholas Lazaroae Zone-6 Endurance
6 Billy Chien
7 Marc O'leary Team Bicycle Outfitters Indy Teammate Top 5: Connor Wingler
8 Silas Myers TEAM LOGIK (LogikPower.com)
9 Patrick Williams
10 Joshua Richards Zone-6 Endurance Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
11 Brandon Reinholt Team NeighborLink
12 Geoff Webb
13 Jonathan Bauer Outlaw Bike Team
14 Ryan Bauer 3 Rivers Velo Sport
15 Justin Floyd Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Patrick Shirmeyer
16 Adam Parkhurst
17 John Farren
18 Jeffrey Turner
19 Jesse Luke
20 Matthew Weaver
21 Dan Frazier Team Clark Logic
22 Randy Liu Healthy and Happy Racing
23 Balint Nagy Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Patrick Shirmeyer
24 Trey Shepard Gray Goat Sports
25 Lorenzo Ferro Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Patrick Shirmeyer
26 Kevin Ruane
27 Matthew Redmond Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Patrick Shirmeyer
28 Kyle Jamison InWell
29 Christopher Hill
30 Anoop Chinthala Team Neighborlink
31 Keith Koontz Monster Media Racing
32 Steve Ehinger Rogue Racing - MOAB Bike Shop
33 Andrew Payne Team NeighborLink
34 Jared Imlay 3PH Cycling
35 Joseph Cudby
36 Trevor Taubershmidt Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Patrick Shirmeyer
37 Michael Buckner Headwind Cycling
38 Robert Beck Team Nebo Ridge
39 Willy Kelly Family Bike Chain
40 Corey Wilkes Healthy and Happy Racing
41 Michael Emanuel Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Patrick Shirmeyer
42 Adrian Hansen Purdue University
43 Alec Friend
44 Kevin Oostema
45 Derek Groves DASH RACING
46 Richard Giannini
47 Brandon Garey
48 Brady Hoffman
49 Josh Grady
50 Harlan Looney Team Bicycle Outfitters Indy Teammate Top 5: Connor Wingler
51 Corey Willoughby Team Santini usa
DNF Jayden Dover
DNF Evan Lee Bloomington Velo Cycling
DNF Ricky Maynard Paradise Garage Racing
DNF Jeff Grady
DNF Auston Harris
DNF Steven Burnside
DNF Lonnie Welch Team Athens
DNF Daniel Day
DNF Connor Mahern Team NeighborLink
DNF Chris Anderson
DNF Zach Ballinger Zephyr Wheel Sports
DNF Jeffrey Beaumont Zone-6 Endurance Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
DNF Kyle Zelt Team NeighborLink
DNF Casey Daleiden Polish & Slavic FCU International C
DNF Scott Myers TEAM LOGIK (LogikPower.com)
DNF Todd Robenson Zephyr Wheel Sports
DNF Nick Olsen Phi Gamma Delta Cycling
DNF Jeff Seeley Ohio Velo
DNF Aaron Tsay Drink Sprite
DNF Rodolfo Villalvir
DNF Daniel Murphy
DNF Dayna Johnson Supreme Racing p/b Circle City Bicy
DNF Nate Hopf-nelson
Finishers: Cat 4: 32   Cat 5: 30   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marco Aledia Texas Roadhouse Cycling Team
2 Hunter East Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Marco Aledia
3 Carlos Casali Franco Factory Racing p/b BrightLea
4 Andrew Crater Supra Cycling Team
5 Chris Carlson Matrix/RBM
6 Michael Heagney Franco Factory Racing p/b BrightLea
7 Greg Mueller
8 Tim Hall
9 Justin Kirk Bicycle Garage Indy -Trek Masters
10 Dan Greene East End Cycling Club
11 Patrick Weddell HC Devo p/b Monster Media Racing
12 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Marco Aledia
13 Mike Sherman
14 Michael Froh Meteor-Allied
15 Kenneth Poole Velovit
16 Chris Kroll Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Marco Aledia
17 James Halpin Mariner Cycling
18 Felipe Cardenas Team Heroes
19 Corurt Maple
20 Jose Rodriguez INTENT Race Team
21 Benjamin Weaver Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Marco Aledia
22 Ben Reed Team Indiebike p/b IU Health
23 Harry Clark Zone-6 Endurance - Gray Goat
24 Adam Giles
25 Andrzej Banaszkiewicz Bicycle Garage Indy -Trek Masters
26 Kevin Noone
27 Bryan Boggs Gray Goat Masters Racing
28 Darren Williams Monster Media Elite Masters
29 Darin Marhanka Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Marco Aledia
30 James Raddin
31 Derek Witte Bissell/ABG Cycling Club
32 Andrew Messer Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Marco Aledia
33 Matt Bole Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Marco Aledia
34 Jim Creamer Gray Goat Sports
35 William Hallberg Dash Racing
36 Damianos Maggos Team Heroes
37 Michael Scott Gray Goat Sports
38 Gregory Hillman Phoenix Fitness and Training
39 Thomas Davis Team Nebo Ridge
40 Peder Hulse Dogfish/Team Noah
41 Guillermo Garsed Dogfish/Team Noah
42 Gene James ROLLFAST
43 Miguel Ortiz
44 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
45 Tom Burridge Clarksville Schwinn/Rapid Transit
46 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
47 Douglas Moody Zephyr Wheel Sports
48 Stan Huffman
49 Joseph Webster Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Marco Aledia
50 Jason Mygrant Team Heroes
51 Chuck Pass Velo Force
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 20   Cat 3: 17   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarret Oldham First Internet Bank Cycling
2 Stephen Bassett First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
3 John Purvis DNA Racing
4 Tanner Ward DNA Racing
5 Ben Schmutte First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
6 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling Team
7 Brandon Feehery Project Echelon Racing
8 Alex Mclaughlin ButcherBox Cycling
9 Nolan Vanderzwaag Bissell/ABG Cycling Club
10 Jacob Slosar SBR Quantum Racing
11 Jacob Rytlewski Bissell-ABG-Giant
12 Paul Martin First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
13 Eli House Dash Racing
14 Ruben Bacon Bissell/ABG Cycling Club
15 Ryan Knapp First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
16 Andrew Dillman
17 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling Team
18 Timothy Strelecki Franco Factory Racing p/b BrightLea
19 Hogan Sills Texas Roadhouse Cycling Team
20 Travis Iles Headwind Cycling
21 Daniel Tokarczyk
22 Nicholas Mckey Junior Cycle Sport
23 Ian Mcshane Clarksville Schwinn/Rapid Transit
24 Robert Frangi Dash Racing
25 David Morse
26 Justin Bird Quantum Racing Development presente
27 William Burton Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
28 Eli Hasper DASH RACING
29 Noah Kinney Team Dayton Bicycling
30 Shawn Aker Headwind Cycling
31 Scott Miller Team Dayton Bicycling
32 David Williams Bissell ABG Cycling
33 Robert Sroka First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
34 Jack Mccann First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
35 Nathaniel Williams Bissell-ABG-Giant
36 Luke Manning Kreitler Racing Team
37 David Rose Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
38 Will Coleman
39 Andrew Hodges East Point Track Club
40 Karl Menzies Bissell/ABG Cycling Club
41 Keegan Korienek Bissell-ABG-Giant
42 Scott Ogilvie Rise Above Cycling
43 Yukio Mariner
44 Austin Gomes Gateway Devo Cycling
45 Levi Gaswint
46 Benjamin King Appriss Racing p/b Clarksville Schw
47 Derek Van hoose Zephyr Wheel Sports
48 John Fratinardo
49 Will Murray Kreitler Racing Team
50 Ryan Mcloughlin Kreitler Racing Team
51 Aaron Daniels Paradise Garage Racing
52 Christopher Poptic Team Dayton Cycling
53 Andy Prickett Team Dayton Bicycling
54 Dustin Greer MOAB Racing
55 William Zoughaib Quantum Racing Development presente
56 Greg Tombragel Ohio Velo
57 Sean Mccarthy ABD Cycling Team
58 Jonathan Jacob Team Upland Brewing
59 John Becker * First Internet Bank Cycling Teammate Win: Jarret Oldham
60 Chad Briggs ChristianCycling St Louis
61 Dan Korienek Leadout Racing
62 Tony Gumbel Team Upland Brewing
DNF William Bobrow Texas Roadhouse Cycling Team
DNF Konrad Witt ABD Cycling Club
DNF Shane Feehery Quantum Racing Development presente
DNF Amai Rawls Texas Roadhouse Cycling Team
DNF Joshua Johnson Bissell/ABG Cycling Club
DNF Jarrod Wilder
DNF Aaron Beebe Bissell-ABG-Giant
Finishers: Cat 1: 38   Cat 2: 28   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Dematta Dogfish/Team Noah
2 Cameron Monroe Ann Arbor Velo Club Inc.
3 Audrey Baker Women's Racing Project
4 Erika Wilson Zone-6 Endurance
5 Kirsten Drehobl
6 Evie Peterson
7 Heather Pickey Phoenix Fitness and Training
8 Dina Greer
9 Susan Zurface Lady Gnar Shredders
10 Margot Grotland Yokohama Racing p/b nine13sports
11 Laurie Elmore Phoenix Fitness and Training
12 Silvana Alfieri
13 Emma Balding Midwest Devo
14 Evelyn Peterson
15 Katie Smock Midwest Devo
16 Sarah Banks Yokohama Racing p/b nine13sports
17 Melissa Gomes Quantum Racing Development presente
18 Kate Pierce
19 Natalie Skwarcan
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Ray Welland Racing
2 Emily Ehrlich CWA Racing p/b TREK
3 Colleen Gulick PICKLE JUICE PRO CYCLING TEAM
4 Debbie Milne Supra Cycling Team
5 Winanda Spoor Fast Chance Women's Cycling p/b The
6 Arielle Coy Women's Racing Project
7 Emily Spence Gray Goat - Bullseye Total Media
8 Abby Ruess Orion Racing p/b Borah Teamwear
9 Faith Montreuil Gray Goat - Bullseye Total Media
10 Kimberly Pettit CWA Racing p/b TREK Teammate Top 5: Emily Ehrlich
11 Regina Legge Gray Goat - Bullseye Total Media
12 Larissa Castellari Milligan Elite Women's Cycling
13 Elizabeth Harden CWA Racing p/b TREK Teammate Top 5: Emily Ehrlich
14 Manuela Escobar Milligan Elite Women's Cycling
15 Laura Webb VeloFemme p/b Litzler
16 Caitlin Milne Supra Cycling Team Teammate Top 5: Debbie Milne
17 Leigh Dukeman
18 Kelsey Devereaux Women's Racing Project
19 Amela Gruenbart Phoenix Fitness and Training
20 Allison Mccurry Gray Goat Sports
21 Rachel Cross Marian University Cycling Team
22 Mary Penta WRP
23 Krystal Burnham OrthoCarolina Winston Womens Cyclin
24 Jane Tullis LUX/Sideshow p/b Specialized
25 Tabitha Sherwood
26 Brooke Hannon Gray Goat Sports
27 Grace Bennett Phoenix Fitness and Training
28 Mikaela Toloday
29 Sarah Schuetter
30 Brooklyn Raddin TEAM LOGIK (LogikPower.com)
31 Katy Lobeda Virginia Polytechnic University
32 Cj Karas
33 Jillian Beveridge VeloFemme p/b Litzler
34 Elizabeth Engwis
35 Diane Kaeser Spin Zone Racing
36 Elizabeth Mis Stelleri Performance Training
37 Marie Tutterow
38 Katrina Svach Team Dayton Bicycling
39 Elise Rowe
DNF Jenette Williams Gray Goat - Bullseye Total Media
DNF Alijah Beatty PICKLE JUICE PRO CYCLING TEAM Teammate Top 5: Colleen Gulick
DNF Rosalyn Willey
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 15   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3