Log In
2021 USA Cycling Amateur Road National Championship - TT • Jun 24 2021 • Clay County, FL
Possible Light Rain and Humid, 82 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Courson 16:06.15
2 Damiano Rivera de rosales 16:15.74
3 Matthew Crabbe Mission Devo Cycling 16:38.24
4 David Speaks 16:51.59
5 David Avery CBRE Racing 17:27.04
6 Arjun Burgos BOOST CycleSport Jun 17:30.49
7 Thomas Forrest Top Step Development 17:33.09
8 Harrison Morosco 18:10.92
9 Lucius Hamblen Velocious Sport 18:16.27
10 Paxton Summers Baltimore Youth Cycl 19:07.10
11 Daichi Yamashita 19:11.33
12 Kai Afan Star Track 19:24.28
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Guydish Kelly Benefit Strate 14:06.07
2 Gray Barnett 14:08.56
3 George Frazier 14:10.84
4 Lucas Rose Northwest Cycling Cl 14:27.62
5 Enzo Hincapie 14:44.68
6 Adrian Groman dc devo Racing Acade 14:48.75
7 Enzo Edmonds 14:50.58
8 Luke Moster nine13sports p/b Sin 14:58.41
9 Ethan Morris dc devo Racing Acade 15:40.51
10 Dante Humphrey 15:43.04
11 Massimo Morson Team Swift 15:46.30
12 Evan Coles Soundpony Triad Bank 15:47.71
13 Rowan Child Dogfish/Team Noah 15:54.21
14 Ezrah Desouza 15:57.40
15 Haken Anderson 16:01.59
16 Olie Hallstrom 16:12.79
17 Lincoln Summers Baltimore Youth Cycl 16:17.24
18 Lucas Judycki Top Step Development 16:20.29
19 Gregory Debenedetti BYRDS (Boise Young R 16:38.79
20 Anton Urnyshev 16:41.83
21 Noah Shumskas Pure Energy Racing 17:08.53
22 Tristan Peterson BYRDS (Boise Young R 18:59.07
23 Leonardo Salgado gonzalez MEB Cycling Team 21:16.01
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 15   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aj August Park Ave Bike Shop 25:25.72
2 Frank O'reilly jr 26:09.99
3 Jack Makohon 26:15.10
4 Henry Neff Kelly Benefit Strate 26:27.33
5 Jade Rohde 26:34.37
6 Cj Burford 26:36.29
7 Levi Dykes ONTO p/b Hincapie Ra 26:37.73
8 William Cucco Tete de la Course 26:54.09
9 Ben Mcconchie 26:54.82
10 Nolan Church 27:00.57
11 Blake Becker Team Velosport Junio 27:04.07
12 Brighton Johnson 27:05.97
13 Asa Child Dogfish/Team Noah 27:22.46
14 Ben Brandvold Hollywood Cycles 27:26.40
15 Zachary Lowe Jackson VeloSports 27:29.50
16 Connell Alford Junior Cycle Sport 27:38.21
17 Joseph Klosinski Rothman Institute Cy 27:42.67
18 Chad Boyer Team Velosport Junio 27:42.80
19 Pushkin Crocker dc devo Racing Acade 27:48.78
20 Angel Rodriguez 27:50.59
21 Jonah Hover Edge Cycling 27:55.45
22 Nathan Cusack dc devo Racing Acade 28:02.55
23 Oliver Snydal Kelly Benefit Strate 28:07.14 Teammate Top 5: Henry Neff
24 Benedict Lloyd Brands Cuevas Junior 28:10.79
25 Dj Toback Brands Cuevas Junior 28:25.62
26 Evan Coleman dc devo Racing Acade 28:26.01
27 Wesley Haggstrom Velocious Sport 28:30.79
28 Julien Ruhe Mission Devo Cycling 28:39.76
29 Alex Reichmann Rock Creek Velo 29:03.73
30 Luke Harris Top Step Development 29:18.56
31 Ian Hede Foundation 29:28.18
32 Maxwell Oestreich Mission Devo Cycling 29:42.95
33 Aaron Barber VeloBrew Cycling Clu 29:47.26
34 Presley Evans dc devo Racing Acade 29:53.67
35 Chase Poling 29:59.87
36 Ansel Casper 30:02.89
37 Cullen Darr 30:03.00
38 Brandon Guerro 31:07.92
39 Marvin Santos 31:10.01
40 Braxton Boyer Team Elevate Racing 31:20.15
41 Sebastian Malaver Edge Cycling 31:29.47
42 Anton Demarco 31:36.82
43 Grayson Hauck dc devo Racing Acade 32:32.12
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 19   Cat 5: 9   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Kessler LUX Cycling 23:56.18
2 Viggo Moore Society Cycles 23:59.98
3 Ethan Villaneda 24:02.81
4 Artem Shmidt Mission Devo Cycling 24:14.33
5 Luca Scuriatti dc devo Racing Acade 24:26.94
6 Tobias Klein Kelly Benefit Strate 24:27.45
7 Jonah Killy Colorado Mesa Univer 24:33.43
8 Blake Wray LUX Cycling 24:35.30 Teammate Win: Cole Kessler
9 Leo Gullickson LUX/Sideshow p/b Spe 24:37.54 Teammate Win: Cole Kessler
10 Noah Ta-perez 24:39.13
11 Brockton Smith Team Velosport Junio 24:46.24
12 Colby Simmons LUX/Sideshow p/b Spe 25:02.22 Teammate Win: Cole Kessler
13 Asher Tilghman LUX/Sideshow p/b Spe 25:04.48 Teammate Win: Cole Kessler
14 Luke Feuerhelm LUX/Sideshow p/b Spe 25:08.09 Teammate Win: Cole Kessler
15 Christopher Hardee dc devo Racing Acade 25:19.95 Teammate Top 5: Luca Scuriatti
16 Troy Fields 25:20.64
17 Matthew Warren ONTO p/b Hincapie Ra 25:28.60
18 Brooks Wienke ONTO p/b Hincapie Ra 25:36.77
19 Grant Carter dc devo Racing Acade 25:44.61 Teammate Top 5: Luca Scuriatti
20 Mack Dorf Vail Jr Cycling 25:46.09
21 Antonio Rossi Team Swift 25:49.61
22 Graham Weaver Team Velosport Junio 25:53.40
23 Jonas Walton 25:59.24
24 Anton Gibson 26:03.38
25 Corbin Parsley Team Velosport Junio 26:05.56
26 Roman Grinnell Brands Cuevas Junior 26:09.94
27 Myles Walker 26:13.47
28 David Gabrick 26:16.87
29 Ian Witkowski 26:19.04
30 Cole Rasser ONTO p/b Hincapie Ra 26:21.95
31 Artun Duransoy dc devo Racing Acade 26:34.86 Teammate Top 5: Luca Scuriatti
32 Coren Hendricks Quantum Racing Devel 26:35.31
33 Dakota Olsen 26:36.53
34 Lucas Huesman CT Cycling Advanceme 26:45.28
35 Matthew Reynolds Kelly Benefit Strategies Elite U19 26:57.84
36 Ivan Gallego 27:01.37
37 Ethan Dunham Groove Subaru Excel 27:06.46
38 Bryce Natter West Michigan Coast 27:06.73
39 Ryan Heron Top Step Development 27:11.52
40 Drew Bolotsky 27:27.03
41 Aiden Swift 27:29.22
42 Brody Burnham 27:41.34
43 Zac Olszewski dc devo Racing Acade 27:41.79 Teammate Top 5: Luca Scuriatti
44 David Kosela UNKNOWN Racing CCS 27:47.28
45 Alexander Gustin LUX Cycling 27:58.08 Teammate Win: Cole Kessler
46 Ben Gonzalez Team Swift 28:17.68
47 Cole Amaya Team Swift 28:26.70
48 Benjamin Mccall 28:32.05
49 Oliver Neeley Team Swift 28:32.69
50 Matthew Amara Team Swift 29:05.92
51 Silas Myers 29:11.64
52 Mark Ogden 29:18.12
53 Shay Wright 29:21.66
54 Arscemar Tuason jr Top Step Development 29:42.94
55 Henry Lord 30:18.77
56 Trevor Childs 31:09.93
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 17   Cat 3: 22   Cat 4: 7   Cat 5: 5   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Garrison 38:12.35
2 Jack Bardi Gateway Devo Cycling 38:24.98
3 Tyrel Fuchs 38:46.13
4 Sean Guydish 39:30.64
5 Cooper Johnson Nashville Local Cycl 39:48.72
6 Patrick Welch Vol Gas Racing 40:22.41
7 Conor Schunk 40:38.27
8 Kyle Chromy 40:41.77
9 Cole Lewis 40:47.45
10 Caleb Classen Foundation CCB 40:48.10
11 Colby Lange 41:16.17
12 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strate 41:16.19
13 Nathan Surowiec 41:43.14
14 Seth Jones 41:46.54
15 Henry Lutz Project Echelon Raci 42:02.77
16 Aidan Mcneil 42:09.93
17 Gabriel Shipley 42:16.10
18 Brody Mcdonald Gateway Devo Cycling 42:33.38 Teammate Top 5: Jack Bardi
19 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo 43:07.99
20 Trevor August Team Skyline Elite 43:20.24
21 Carlo Roche Top Step Development 44:22.06
22 Jacob Kuper Velo Roussillon Raci 46:03.13
23 Donoven Francis CINCH Elite Team 46:23.58
24 Jacob Bernas Velocious Sport 47:02.63
25 Mason Conine 47:56.12
26 Julien Guarniere Top Step Development 48:18.50
27 David Davenport Velocious Sport 49:21.52
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Gregg Project Echelon Raci 37:18.67
2 Brennan Wertz TMB Development p/b 37:20.95
3 Brock Mason 38:38.46
4 Miles Hubbard 39:11.86
5 Innokenty Zavyalov Guillotine Cycling 39:20.70
6 William Cooper CS Velo Racing p/b C 39:22.70
7 Tim Mitchell CCB Racing 39:27.30
8 Allen Carr e2Value p/b Verge Sp 39:49.77
9 Canyon Emmott ELBOWZ Racing 40:18.14
10 Nathaniel Altom Otterhaus/K&F Construction 40:20.94
11 Joshua Lipka Rockstar Games 40:23.47
12 Brendan Deska 40:49.12
13 Steven Kusy District Velocity Ra 40:52.51
14 Brice Baumgardner 40:59.64
15 Frederick Junge Base Media Racing Te 41:08.51
16 Spencer Miller Lateral Stress Velo 41:13.40
17 Alexander Tenelshof Base Media Racing Te 41:14.39
18 Shawn Litster Project 412 41:26.74
19 James Wilson 41:31.99
20 Michael Lambert Velovit Elite 42:04.45
21 William Hardin Velocious Sport 42:21.30
22 Hugo Scala Gateway Devo Cycling 42:23.38
23 Joshua Friedman Project 412 42:23.62
24 Sam Hausmann 42:29.99
25 Jacob Lasley SPCX p/b R.K. BLACK 42:48.39
26 John Hart Friends Great Smokie 43:04.39
27 Kyle Kalish Team Speed p/b Macro Supps 43:31.82
28 Tiago Depaula souza 43:52.63
29 Jack White Velovit 43:56.27
30 Jerome Rothschild 45:05.80
31 Freddie Shashaty 45:36.30
32 Ron Francoise tuazon Team Bike Doctor 45:39.52
33 Alex Brown 45:42.50
34 Robert Ballou 59:09.01
35 John Jarocki 1:00:12.97
DNF Daniel Finneran
DNF Stefan Rothe ELBOWZ Racing
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tessa Beebe BYRDS (Boise Young R 16:32.65
2 Sarah Vargas 17:41.17
3 Akira Edmonds Star Track 18:42.89
4 Tegan Morgan 20:09.75
5 Emy Solis Velosport Cycling 20:16.78
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov dc devo Racing Acade 15:03.58
2 Lidia Cusack dc devo Racing Acade 15:13.44 Teammate Win: Alyssa Sarkisov
3 Alexis Jaramillo Rage Cycling Team 15:49.48
4 Emma Jimenez palos American Cycling Lea 16:00.53
5 Veronica Scott Performance Cycle Co 16:02.96
6 Louisa Kelly SJBC 16:42.79
7 Nora Vik SJBC 16:46.76
8 Camille Natter 17:26.65
9 Sofia Rossi SDBC Powered by Spin 17:39.04
10 Katie Cheong 17:44.75
11 Riley Halpern BOOST CycleSport Jun 18:04.89
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lilly Mcleod Twenty24 29:35.56
2 Homare Yamashita TWENTY20 30:24.84
3 Katie Smock Midwest Devo 30:29.15
4 Makala Jaramillo 30:40.05
5 Emily Woolford Kelly Benefit Strate 31:02.67
6 Samantha Scott Team Velosport Junio 31:20.19
7 Alexa Stierwalt Ignite Junior Racing 31:57.23
8 Margot Grotland nine13sports p/b Sin 32:26.79
9 Amelia Hicks Mission Devo Cycling 32:52.53
10 Maize Wimbush TWENTY24 32:58.85 Teammate Win: Lilly Mcleod
11 Caroline Divietro BYRDS (Boise Young R 33:03.21
12 Azyra Franklin Kelly Benefit Strate 33:26.85 Teammate Top 5: Emily Woolford
13 Amelia Orton Rage Cycling Team 33:35.85
14 Bea Galbreath 34:55.72
15 Calla Anderson Team LaS'port 35:07.35
16 Addie Slutz 35:45.20
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia G cummins LUX/Sideshow p/b Spe 27:27.10
2 Makayla Macpherson 28:04.16
3 Cassidy Hickey 28:08.40
4 Kaia Schmid New England Devo p/b 28:17.24
5 Katherine Sarkisov dc devo Racing Acade 29:33.68
6 Nekane Powell BYRDS (Boise Young R 29:48.20
7 Ashley Davis VeloBrew Cycling Clu 30:40.16
8 Mallory Bryan TWENTY20 31:03.96
9 Mahika Peterson BYRDS (Boise Young R 31:06.34
10 Jordyn Oldenburg 31:10.10
11 Olivia Sandoval Kelly Benefit Strate 32:44.55
12 Kayla Yuengling 32:47.61
13 Caleigh Rasser Kelly Benefit Strate 34:43.96
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 6