Log In
The Tour of St. Louis Omnium - Sunday • Mar 20 2022 • St. Louis, MO
Clear, 62 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Schnurbusch
2 Brian Kukla CycleX Racing
3 Ian Schnurbusch
4 Michael Morales
5 Nick Dolan
6 Jason Lopez
7 Richard Johnston Washington University in St Louis
8 Nolan Church LUX/CTS p/b Specialized
9 Daniel Johnson
10 Asa Child Dogfish/Team Noah
11 Orion Child Dogfish/Team Noah
12 Nate Coleman 606 Racing
13 Brian Grace CycleX Racing Teammate Top 5: Brian Kukla
14 Jacob Richards Indiana University
15 Taylor Pritchard
16 Connor Polenske Adapt Cycling
17 Daniel Davidson
18 Nathan Zollman NorthStar Development
19 Jacob Linn
20 Tyler Hardin Move Up Cycling Club
21 Brandon Reinholt Apex Cycling Team
22 Elias Saigh Hollander Benelux Racing
23 Nathan Cox Southern Illinois University Edward
24 Lukas Hooper
25 Atticus Jones The Cannonball-Hub Racing Team
26 Austin Sympson
27 Jason Roche
28 Matt Miller
29 Shane Vangampleare Ames Velo
30 Devin Handler Trailhead Racing
31 Samuel Riester BMC/Walmart Cycling Team
32 Matthew Baxter Mid South Racing
33 Michael link Big tree cycling CycleX Racing Teammate Top 5: Brian Kukla
34 Daniel Burton Bike Surgeon Cycling built by The K
35 Dakota Watkins
36 Xavier Moss
37 Edward Kim
38 Tyler Hart
39 John Helvey Road Crew Coffee Racing
40 Anson Sperry nine13sports p/b SingletonCoaching
41 Stephano Porter
42 Jimmy Lancaster Mid South Racing
Finishers: Cat 3: 39   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephan Meyer
2 Samuel Finch
3 Mcguire Wolfe
4 Alex Bakus
5 Nathan Gross Purdue University
6 Drew Davis Pastaria - Big Shark Racing
7 Daniel Noud Maplewood Bicycle
8 Broden Kelly nine13sports p/b SingletonCoaching
9 Nathan Oliveira
10 Alex Price
11 Robert Gould Velo Force
12 Braden Reitz nine13sports p/b SingletonCoaching
13 Sean Santoni
14 Maximus Macdonald
15 Logan Barksdale
16 Michael Morgan CycleX Racing
17 Michael Wood
18 Jordan Nelson
19 Zach Siebert Dogfish/Team Noah
20 Jack Ray
21 Joshua Jenkins Maplewood
22 Thomas Krausz
23 Casey Black CycleX Racing
24 Christopher Pilarski Momentum Racing LLC - MO
25 Devin Glenn Big Tree Cycling
26 Matthew Mcreynolds
27 Alex Busbey
28 Maxwell Backlund
29 Kevin Horner
30 Tyjuan Morrow GABA
31 Glenn Smith
32 Nicolas Haydar nine13sports p/b SingletonCoaching
33 Zachary Gass
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arihant Kalidindi Case Western Reserve University
2 Antonio Torres
3 Matthew Higgins
4 Heath Whetstone Apex Cycling Team
5 Curwin Edwards
6 Kip Mcdaniel
7 Stephen Waldrip Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
8 Joe Clay
9 Daniel Brown
10 Barry Davis Fine Transport otm
11 David Rosen The Cannonball-Hub Racing Team
12 Charles Legrand
13 Mike Eckert Dogfish/Team Noah
14 Aiden Wyant Oklahoma Flyers
15 Repay Karl Strike Force Racing
16 Scott Hencye Ohio State University
17 Christian Skinner
18 Daniel Schnipke
19 Dana Fritz
20 Cooper Bernstein Spin Development Race Team
21 Tyler Frields-reifsteck
22 Bradley Spudich Road Crew Racing
23 Andrew Warshauer
24 Kenneth Smith #iridestigmafree
25 Aaron Jackson Pastaria - Big Shark Racing Team
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michaelee Bowes Nashville Local Cycling
2 Keith Guilford The Cyclery Racing Team
3 Ben Beger
4 James Reed Maplewood Bicycle St. Louis
5 Joshua Carter Team MACK Racing Elite
6 Derek Hughes
7 Russell Griffin Black Swift/Cycleton Cycling Club
8 Carter Snow Maplewood Bicycle St. Louis Teammate Top 5: James Reed
9 Nick Hand Quantum Racing Development
10 Tyler Hart
11 Mark Murawski Midwest Oral Surgery/GCC
12 Jonathan Bell Dogfish/Team Noah
13 Paul Bucherich Midwest Oral Surgery/GCC
14 Matthew Baxter Mid South Racing
15 Anthony Dust The Cyclery Racing Team Teammate Top 5: Keith Guilford
16 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
17 Michael Deal The Cannonball-Hub Racing Team
18 Jimmy Lancaster Mid South Racing
19 Brian Wingbermuehle Dogfish
20 Andrew Anderson Polish & Slavic FCU International C
21 Jason Murphy Quantum Racing Development
22 Daniel Burton Bike Surgeon Cycling built by The K
23 Lisa Houser Fount Cycling Guild
24 Chris Miller
25 Brad Phillips Reunion Racing
26 Christian Verry Midwest Oral Surgery/GCC
27 Michael Bruzina Ozark Premier Racing
28 Craig Cooper Pastaria - Big Shark Racing
29 Scott Peipert
30 Dennis Lilly Velo Force
31 Patrick Finley Momentum Racing LLC - MO
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 12   Cat 4: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Sharp Stages Cycling
2 Brett Reagan
3 Joseph Bouma BMC/Walmart Cycling Team
4 Dean Abt xXx Racing
5 James Halpin Ohio Velo
6 Brendon Hale Jimmy Jack's Rib Shack
7 James Mitchell Mid South Racing
8 Michael Wilkening
9 Randy Mcintosh BMC/Walmart Cycling Team Teammate Top 5: Joseph Bouma
10 Jason Hunt
11 Jp Slosar The Cyclery Racing Team
12 Tracy Smith
13 Shawn Oneal
14 Michael Bobelak Quantum Racing Development
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Shaw
2 Dean Gericke Revolution Racing
3 Michael Wilkening
4 Michael Bobelak Quantum Racing Development
5 Jason Hunt
6 Wojciech Kosela
7 Jp Slosar The Cyclery Racing Team
8 Tony Burnett
9 Michael Yost Phoenix Fitness and Training
10 Steve Reynolds
11 Charles Givens
12 Barry Bean
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Ellis
2 Daniel Stutts
3 Tom Burridge A-Team MTB Development
4 Gary Gaddis Pastaria - Big Shark Racing
5 Kent Jones
6 Stephen Finch The Cannonball-Hub Racing Team
7 Dennis Lilly Velo Force
8 David Keire Velo Force
9 Tim Farrar P2A
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chandler Ballard pepper Marian University
2 Ethan Jedlicka
3 Nicholas Gomes Lindenwood University
4 Fergus Washington-smith Marian University Teammate Win: Chandler Ballard pepper
5 Joshua Fitzgerald F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
6 Mcguire Wolfe
7 Danian Castillo Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Top 5: Joshua Fitzgerald
8 Franck Bock Lindenwood University Teammate Top 5: Nicholas Gomes
9 Steven Boyd Crosswind Racing p/b Spokes Etc
10 Juan Carlos gonzalez navarro Marian University Teammate Win: Chandler Ballard pepper
11 Hayden Zenor University of Colorado Boulder
12 Nicholas Leonard Washington University in St Louis
13 Jack Bledsoe Lindenwood University Teammate Top 5: Nicholas Gomes
14 Owen Rogers
15 Grant Lampson Lindenwood University Teammate Top 5: Nicholas Gomes
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryder Uetrecht Marian University
2 Nathan Knowles Marian University Teammate Win: Ryder Uetrecht
3 Sean Azcui Marian University Teammate Win: Ryder Uetrecht
4 William Heide
5 Aaron Messer University of Wisconsin-Platteville
6 Antonio Torres
7 Brady Jarosinski Indiana University Cycling Club
8 Jazz Briggs Indiana University
9 Samuel Hixson Indiana University-Bloomington
10 Matthew Harrison Marian University Teammate Win: Ryder Uetrecht
11 Patrick Bischof
12 Takuma Habu University of Chicago
13 Charles Connon
14 Yupeng Zhang University of Michigan-Ann Arbor
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Kenney Ohio State Cycling
2 Frank Volcic University of Michigan - Ann Arbor
3 David Alexander Purdue Cycling Club
4 Jon Petersen Indiana University Cycling Club
5 Saurabh Kulkarni University of Wisconsin-Madison
6 Noah Kniesly University of Michigan-Ann Arbor
7 Devin Hatch
8 Thomas Chaltry University of Wisconsin-Madison Teammate Top 5: Saurabh Kulkarni
9 Viktor Giordano Ohio State Cycling Teammate Win: Nathan Kenney
10 Noah Chabot Marian University
11 Ben Pike
12 Ethan Cramer University of Wisconsin Platteville
13 William Name University of Cincinnati Cycling Cl
14 Sean Baker University of Cincinnati
15 Thomas Dokas University of Michigan - Ann Arbor Teammate Top 5: Frank Volcic
16 William Carlson UW Platteville Cycling Club
17 Will Sullivan Ohio State University Teammate Win: Nathan Kenney
18 Max Liu Washington University in St. Louis
19 Peter Tojsl University of Michigan - Ann Arbor Teammate Top 5: Frank Volcic
20 Quinten Giglio Washington University in St. Louis
21 Hayden Eisenrich University of Wisconsin-Madison Teammate Top 5: Saurabh Kulkarni
22 Tong Wu Washington University in St. Louis
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 11   Cat ?: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asa Black Move Up Cycling Club
2 Thomas Fuller
3 Imraan Gasant Marian University
4 Michael Hemmerlin Marian University
5 Lucas Stierwalt Marian University
6 Jacob Slosar Lindenwood University
7 Luke Arens Marian University Teammate Top 5: Imraan Gasant
8 William Bobrow Marian University Teammate Top 5: Imraan Gasant
9 Bradley Bosman Lindenwood University
10 Mattison Brady Michigan Technological University
11 Spencer Miller Marian University Teammate Top 5: Imraan Gasant
12 Ean Pugh Marian University Teammate Top 5: Imraan Gasant
13 Amir Danel Marian University Teammate Top 5: Imraan Gasant
14 Redmond Connolly MARIAN UNIVERSITY Teammate Top 5: Imraan Gasant
15 Trent Hohenstreiter Indiana University-Bloomington
16 Chris Anderson Apex Cycling Team
17 Eli House Marian University Teammate Top 5: Imraan Gasant
18 Nathaniel Ganger Marian University Teammate Top 5: Imraan Gasant
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aiden Wyant Oklahoma Flyers
2 Luke Miller
Finishers: Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Church LUX/CTS p/b Specialized
2 Jack Ray
3 Cooper Bernstein Spin Development Race Team
4 Nicolas Haydar nine13sports p/b SingletonCoaching
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Baugh
2 Broden Kelly nine13sports p/b SingletonCoaching
3 Andrew Stafford Quantum Racing Development
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Ray The Pony Shop
2 Gus Bylaitis
3 Joshua Rosen
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Smith
2 Will Coleman Bissell ABG Cycling
3 Seth Lasley
4 Jacob Lasley SPCX p/b R.K. BLACK
5 Evan Hartig Project Echelon Racing
6 Austin Gomes Lindenwood University
7 Fergus Arthur Indiana University-Bloomington
8 Caleb Langley
9 Trey Shepard
10 Patrick Jungenblut Velocause Centraal Cycling
11 Cayden Whitehill Lindenwood University
12 John Purvis First Internet Bank Cycling
13 David Kosela Plus Cycling Team
14 Hayden Warner Above and Beyond Cancer Cycling Tea
15 Tyler Reynolds Above and Beyond Cancer Cycling Tea
16 Andi Zekthi
17 Kody Babler Flicker | Hub Bikes
18 Michael Baldus
19 Timothy Killelea Nashville Local Cycling
20 William Henkhaus Quantum Racing Development
21 Andy Schnurbusch
22 Emerson Cifuentes OKC Velo - Bike Lab Club
23 Calvin Anderson LOGISTICS 918
24 David Gordon Indiana University-Bloomington
25 Brody Burnham
26 Jordan Miller Vie 13 Factory Racing
27 Luke Pearse The Cyclery Racing Team
28 Nicholas Ramirez
29 Talius Chickering Case Western Reserve University
30 Matthew Sedwick INTENT Race Team
31 Alex Wieseler Nashville Local Cycling
32 Ben Beger
33 Matthew Hynes Pastaria - Big Shark Racing Team
34 Andrew Harris Nashville Local Cycling
35 Leo Smith Maplewood Bicycle St. Louis
36 Jon Okenfuss Washington University in St Louis
37 James Reed Maplewood Bicycle St. Louis
38 Philip Leachman
39 Chris Wiatr INTENT Race Team
40 Robert Varner Rise Above Cycling
41 Scott Ogilvie Rockwell / Rise Above Cycling
42 Jordan Kuiper Trailhead Racing
43 Ryan Dupree Soundpony Triad Bank
44 Michaelee Bowes Nashville Local Cycling
45 John Becker * First Internet Bank Cycling
46 Derek Hughes
47 Benjamin Sharp Stages Cycling
48 Jonathan Jacob Team Upland Brewing
49 Justin Bird Lindenwood University
50 John Fratinardo
51 Tyler Auger
52 Kyle Perry
53 Keaton Hanson
54 Jonathan Hanahan The Cannonball-Hub Racing Team
55 Carter Snow Maplewood Bicycle St. Louis
56 James Kraus
57 Demsy Cifuentes OKC Velo - Bike Lab Club
58 Brenden Hardy Above and Beyond Cancer Cycling Tea
59 Joshua Carter Team MACK Racing Elite
60 Milus Clarke jr Tulsa Wheelmen
61 Ian Borella Team MACK Racing Elite
62 Rick Schopp INTENT Race Team
Finishers: Cat 1: 31   Cat 2: 30   Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Dixon PSIMET Racing
2 Chloe Biundo Rockwell Rise Above
3 Simone Hussussian Adapt Cycling
4 Evelyn Peterson
5 Jacqueline Larouche University of Michigan-Ann Arbor
6 Annica Burmester University of Michigan - Ann Arbor
7 Elle Marley Indiana University-Bloomington
8 Brianna Alexander
9 Katherine Lin
10 Nicole Wyant SENTIR Racing Team/ Spirit of Youth
11 Lisa Muskrat Boston Mountain Cyclists
12 Katherine Free
13 Anastasia Yanchilina Columbia University-NYC
14 Chassie Kirby BMC/Walmart Cycling Team
15 Jess Hamilton
16 Kara Anderson SENTIR Racing Team/ Spirit of Youth
17 Sarah Banks nine13sports p/b SingletonCoaching
18 Corinna Redard Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend
19 Ashlee Mcintosh
20 Genna Brock Louisville Velo Club/ Team Louisvil
21 Emma Balding nine13sports p/b SingletonCoaching
22 Brenda Bylaitis
23 Hanna Coppens Zone-6 - Gray Goat
24 Sara Saiyed
25 Judy Slosar
26 Suzi Berner ABD
27 Rachael Bontrager Rocket City Velosport
28 Renee Stanfield Jackson VeloSports
29 Amy D morrison Amateur Cycling Club of Memphis
30 Claire Bruce Rocacorba Collective
31 Renee Ehrlich
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 13   Cat 5: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Lawrence Marian University
2 Lisa Cantu Marian University Teammate Win: Stephanie Lawrence
3 Angela Chang University of Chicago
4 Olivia Reeve Washington University in St Louis
5 Elizabeth Callison University of Michigan - Ann Arbor
6 Sarah Qu Indiana University
7 Kensa Koeppen Lindenwood University
8 Abby Teed Indiana University
9 Laura Shafer Indiana University Cycling Club
10 Abby Green
11 Sarah Gorman Marian University Teammate Win: Stephanie Lawrence
12 Sarah Price Marian University Teammate Win: Stephanie Lawrence
13 Alexandria Cedergren University of Chicago Teammate Top 5: Angela Chang
14 Megan Dudgeon Lindenwood University
15 Anica Graney UW Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Coralie Levesque Marian University
2 Alijah Beatty Marian University Teammate Win: Coralie Levesque
3 Madison Frank Lindenwood University
4 Arielle Coy Marian University Teammate Win: Coralie Levesque
5 Elizabeth Stevenson Marian University Teammate Win: Coralie Levesque
6 Lizzy Gunsalus Marian University Teammate Win: Coralie Levesque
7 Jane Tullis Marian University Teammate Win: Coralie Levesque
8 Grace Williams
9 Jacqueline Larouche University of Michigan-Ann Arbor
10 Marissa Carter Lindenwood University Teammate Top 5: Madison Frank
11 Jenny Lucke University of Wisconsin- Madison
12 Johanna Gref Lindenwood University Teammate Top 5: Madison Frank
13 Annica Burmester University of Michigan - Ann Arbor
14 Autumn Caya Marian University Teammate Win: Coralie Levesque
15 Staci Mccudden Lindenwood University Teammate Top 5: Madison Frank
16 Abigail Yates Lindenwood University Teammate Top 5: Madison Frank
17 Noni Bertagnoli Lindenwood University Teammate Top 5: Madison Frank
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Miller
Finishers: Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josie Bylaitis
Finishers: Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Weaver LA Sweat
2 Carrie Cash wootten
3 Amy Mcclintock Pastaria - Big Shark Racing
4 Gabriella Arnold Marian University
5 Lisa Houser Fount Cycling Guild
6 Sara Youmans Pacific Office Automation Cycling
7 Chloe Biundo Rockwell Rise Above
8 Ajay Baker nine13sports p/b SingletonCoaching
9 Erika Wilson Indiana University-Bloomington
10 Britta Siegel
11 Grace Walther
12 Sarah Schuetter Robson Forensic p/b Milligan
13 Sierra Siebenlist Team Upland Brewing
14 Jennifer Hale Jimmy Jack's Rib Shack
15 Katherine Lin
16 Anastasia Yanchilina Columbia University-NYC
17 Grace Bennett Upland Brewing p/b Gray Goat
18 Leah Dematta Rise Above Cycling
19 Sarah Banks nine13sports p/b SingletonCoaching
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 2