Log In

Team Overview: Northampton Cycling Club
(redirected from: NCC/Northampton Cycle Club)

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Brumble Kermesse Road Race (Mar 31 2024)

Bob Lelievre Men Masters 50+ 16 / 20

Buzz the Tower (Mar 30 2024)

Bob Lelievre Men Master 60+ 7 / 18

The Frozen Four 2024: Final Race (Mar 24 2024)

Bob Lelievre Men Master 50+ 14 / 19

The Frozen Four 2024: Henry Bender Memorial (Mar 17 2024)

Bob Lelievre Men Master 50+ 17 / 23

Knox Expedition (Oct 16 2023)

Tim Mahoney REBELLION ROUTE 3 / 14

Allen Clark Hill Climb (Oct 1 2023)

Andy Macdonald Overall Men 23 / 53
Michael Mccusker Overall Men 40 / 53
Chris Armen Overall Men 49 / 53
Donna Wilson Overall Women 9 / 15

Green Mountain Stage Race - General Classification (Sep 4 2023)

Bob Lelievre Men Master 50+ 60 / 81

Green Mountain Stage Race - Stage 4 Criterium (Sep 4 2023)

Bob Lelievre Men Master 50+ 61 / 71

Green Mountain Stage Race - Stage 3 Road Race (Sep 3 2023)

Bob Lelievre Men Master 50+ 58 / 79

Green Mountain Stage Race - Stage 2 Circuit Race (Sep 3 2023)

Bob Lelievre Men Master 50+ 68 / 79

Green Mountain Stage Race - Stage 1 Time Trial (Sep 1 2023)

Bob Lelievre Men Master 50+ 73 / 81

Mount Kearsarge Hill Climb (Aug 13 2023)

Melissa Warwick Overall Women 2 / 9

42nd Annual Concord Criterium (Aug 12 2023)

Carlos Garza Men 3/4 10 / 38
Bob Lelievre Men Master 55+ (Cat 1-4) 21 / 28

CCAP TNC Series Finale (Aug 8 2023)

Bob Lelievre B-Race Men (Category 4/5) p/b Connecticut Feline M 9 / 21

Ascutney Hillclimb (Aug 5 2023)

Donna Wilson Overall Women 11 / 13
Patrick Ryan Overall Men 34 / 77
Andy Macdonald Overall Men 47 / 77

CCNS Kermis (Aug 4 2023)

Bob Lelievre Men Cat 4/5 9 / 22

Devens GP (Jul 29 2023)

Joseph Lellman Men's 3/4 39 / 46
Joseph Lellman Men's 50+/60+ 33 / 43

Firecracker Early Morning Circuit Race (Jul 2 2023)

Melissa Warwick Overall 16 / 27
Andy Scott Overall 17 / 27

Thompson Cycling Grand Prix (Jul 1 2023)

Charlotte Lellman Women Cat 4/Novice 1 / 3
Carlos Garza Men Cat 3/4 16 / 46
Bob Lelievre Men Master 60+ 10 / 20
Tim Pitkin Men Master 60+ 18 / 20

Zoom Twilight Crits (Jun 28 2023)

Mitch Graves B Race 2 / 13
Christopher Evans B Race 3 / 13
Alex Kahn B Race 4 / 13
Carlos Garza B Race 5 / 13
Jonathan O'keeffe B Race 6 / 13
Charlotte Lellman B Race 9 / 13
Melissa Warwick B Race 10 / 13
Enrique Negron B Race 11 / 13
Andy Scott B Race 12 / 13
Charles Mathers A Race 2 / 11
Ben Jankowski A Race 3 / 11
Carlos Garza A Race 9 / 11
Joseph Lellman A Race 10 / 11

CRCA Grant's Tomb Crit (Jun 24 2023)

Justin Eichenlaub Men Cat 4 23 / 54
Tyler Mcginnis Men Cat 4 80 / 54
Justin Eichenlaub Men Cat 4/5 16 / 53
Tyler Mcginnis Men Cat 4/5 26 / 53

Guilford Gravel Grinder (the G3): the 2023 New England Gravel Championship (Jun 24 2023)

Charlotte Lellman Open Women 1 / 11
Patrick Ryan Open Men 16 / 50
Carlos Garza Open Men 32 / 50

CCAP TNC Series #3 (Jun 22 2023)

Bob Lelievre Cat 4/5 6 / 22

Tour of America's Dairyland (Jun 21 2023)

John Kasbohm Men MASTERS 40_50+ 57 / 60

Zoom Twilight Crits (Jun 21 2023)

Patrick Ryan B Race 2 / 22
Mitch Graves B Race 3 / 22
Justin Eichenlaub B Race 4 / 22
Bob Lelievre B Race 8 / 22
Enrique Negron B Race 9 / 22
Jonathan O'keeffe B Race 10 / 22
Melissa Warwick B Race 14 / 22
Joseph Lellman B Race 16 / 22
Christopher Evans B Race 17 / 22
Andy Scott B Race 20 / 22
Doug Breismeister B Race 22 / 22
Ben Jankowski A Race 6 / 10

ToAD Mt Pleasant junior masters (Jun 21 2023)

John Kasbohm Men Category 1/2/3/4 Masters 40+ 57 / 57

Tour of America's Dairyland (Jun 19 2023)

John Kasbohm Men Masters 50_60+ 53 / 55

ToAD Manitowoc masters (Jun 19 2023)

John Kasbohm Men Category 1/2/3/4 Masters 60+ 12 / 12

ToAD depere masters (Jun 19 2023)

John Kasbohm Men Category 1/2/3/4 Masters 60+ 11 / 12

Tour of America's Dairyland (Jun 18 2023)

John Kasbohm Men Masters 50_60+ 67 / 69

Tour of America's Dairyland (Jun 17 2023)

John Kasbohm Men Masters 50_60+ 75 / 80

ToAD Grafton masters (Jun 17 2023)

John Kasbohm Men Category 1/2/3/4 Masters 60+ 12 / 13

Tour of America's Dairyland (Jun 16 2023)

John Kasbohm Men Masters 50_60+ 73 / 78

ToAD East Troy masters (Jun 15 2023)

John Kasbohm Men Category 1/2/3/4 Masters 60+ 11 / 11

ToAD Janesville masters (Jun 15 2023)

John Kasbohm Men Category 1/2/3/4 Masters 60+ 13 / 13

Tour of America's Dairyland (Jun 15 2023)

John Kasbohm Men Masters 50_60+ 70 / 71

ShopRite Nutmeg State Games Criterium (Jun 10 2023)

Bob Lelievre Men Master 60+ 14 / 37
John Kasbohm Men Master 60+ 31 / 37
Tim Cary Men Cat4 44 / 45
Ignacy Grzelazka Men Cat 5 14 / 22

Zoom Twilight Crits (Jun 7 2023)

Alex Kahn B Race 1 / 15
Jonathan O'keeffe B Race 2 / 15
Enrique Negron B Race 3 / 15
Bob Lelievre B Race 4 / 15
Joseph Lellman B Race 7 / 15
Patrick Ryan B Race 8 / 15
Melissa Warwick B Race 9 / 15
Charlotte Lellman B Race 10 / 15
Tim Cary B Race 12 / 15
Sam Veggeberg A Race 1 / 11
Ben Jankowski A Race 8 / 11

Bikes for Bovines (Jun 4 2023)

Joseph Lellman Sport Men 45+ 6 / 9
Amy Stephens Novice Women 2 / 4
Christopher Evans Expert Men Masters 45+ 8 / 19

Ken Harrod Memorial Road Race (May 20 2023)

Charlotte Lellman Women Cat 4/5 5 / 10
Bob Lelievre Men Cat 4/5 Masters 40+ 11 / 33
Ignacy Grzelazka Men Cat 4/5 Masters 40+ 30 / 33
Tim Pitkin Men Cat 4/5 Masters 40+ 31 / 33

Lime Rock Cycling Grand Prix (May 14 2023)

Bob Lelievre Men Master 60+ 6 / 25
Tim Cary Men Cat 4/5 Master 40+ 12 / 19
Tim Pitkin Men Cat 4/5 Master 40+ 18 / 19

Sunshine Criterium (May 13 2023)

Charlotte Lellman Women Cat 4/5 2 / 8
Carlos Garza Men Cat 3/4 17 / 34
Bob Lelievre Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 29 / 44

Scarborough Crit Series (May 7 2023)

John Kasbohm Master 50+ Cat 1/2/3/4 10 / 11

Belltown Throwdown (May 6 2023)

Logan Lapointe Men Cat 3 Junior Boys 13-14 19 / 31
Tyler Mcginnis Men Category 2 19-39 6 / 8
Enrique Negron Men Category 2 19-39 16 / 8

Palmer Cycling Grand Prix (May 6 2023)

Charlotte Lellman Women Cat 4/5 1 / 1
Bob Lelievre Men 60+ 6 / 16
Joseph Lellman Men 60+ 8 / 16
Tim Pitkin Men 60+ 13 / 16
Sam Veggeberg Men Cat 3/4 8 / 22

Trooper Brinkerhoff Memorial Race Series (Apr 29 2023)

Justin Eichenlaub Field C: Cat 4/5 11 / 32
Bob Lelievre Field C: Cat 4/5 13 / 32
Frank Sleegers Field C: Cat 4/5 19 / 32
Joseph Lellman Field C: Cat 4/5 22 / 32

Scarborough Crit #1 (Apr 23 2023)

John Kasbohm Cat 1/2/3 17 / 18

Trooper Brinkerhoff Memorial Race Series (Apr 22 2023)

Bob Lelievre Field C: Cat 4/5 35 / 67

Hop Brook MTB Race (Apr 16 2023)

Enrique Negron Men 19-39 CATEGORY 2 6 / 21

Pioneer Valley Showdown Criterium (Apr 16 2023)

Sam Veggeberg Men Cat 1/2/3 A 24 / 26

Pioneer Valley Showdown Road Race (Apr 15 2023)

Tim Pitkin Men Cat 4/5 16 / 21
Tim Cary Men Cat 4/5 17 / 21
Ignacy Grzelazka Men Cat 4/5 18 / 21

Hatfield Road Race (Apr 8 2023)

Sam Veggeberg Men Pro/1/2/3 88 / 99
Myles Scott Jr 15-18 6 / 14
Charlotte Lellman Women 4/5 - Neutralized finish 8 / 17
Joseph Lellman Men 60+ Cat 1-5 6 / 35
Tim Pitkin Men 60+ Cat 1-5 24 / 35
Bob Lelievre Men 60+ Cat 1-5 30 / 35
Carlos Garza Men Cat 4/5 1 / 72
Enrique Negron Men Cat 4/5 21 / 72
Justin Eichenlaub Men Cat 4/5 31 / 72
Andy Scott Men Cat 4/5 35 / 72
Christopher Evans Men Cat 4/5 37 / 72
Patrick Ryan Men Cat 4/5 41 / 72
Frank Sleegers Men Cat 4/5 51 / 72

The Frozen Four 2023: Final Race (Mar 26 2023)

Justin Eichenlaub B Race 23 / 63
Bob Lelievre Master 50+ & Women 1/2 13 / 25

The Frozen Four 2023: Henry Bender Memorial (Mar 19 2023)

Carlos Garza B Race 4 / 39
Bob Lelievre Master 50+ & Women 1/2 10 / 16

The Frozen Four 2023: Matt Waskiewicz Memorial (Mar 12 2023)

Carlos Garza B Race 9 / 57
Myles Scott B Race 30 / 57
Enrique Negron B Race 51 / 57
Bob Lelievre Master 50+ & Women 1/2 19 / 34
Andy Scott Master 50+ & Women 1/2 33 / 34

The Frozen Four 2023: Matt Catania Memorial (Mar 5 2023)

Carlos Garza B Race 7 / 53
Bob Lelievre Master 50+ & Women 1/2 14 / 20

Allen Clark Hill Climb (Oct 2 2022)

Donna Wilson Overall Women 4 / 9

New Haven Grand Prix (Sep 16 2022)

Carlos Garza Men Cat 3/4 24 / 44
Bob Lelievre Men Cat 3/4 35 / 44
John Kasbohm Men Master 40+ 25 / 27

Green Mountain Stage Race - General Classification (Sep 5 2022)

Bob Lelievre Men Cat 4/5 74 / 87

Green Mountain Stage Race - Stage 4 Criterium (Sep 5 2022)

Bob Lelievre Men Cat 4/5 49 / 76

Green Mountain Stage Race - Stage 3 Road Race (Sep 4 2022)

Bob Lelievre Men Cat 4/5 83 / 85

Green Mountain Stage Race - Stage 1 Time Trial (Sep 2 2022)

Bob Lelievre Men Cat 4/5 73 / 87

Electric City Classic (Aug 27 2022)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 33 / 45

Zoom Twilight Crit (Aug 17 2022)

Patrick Ryan B Race 1 / 16
Jamison Young B Race 2 / 16
Alex Kahn B Race 3 / 16
Bob Lelievre B Race 4 / 16
Jonathan O'keeffe B Race 5 / 16
Melissa Warwick B Race 8 / 16
Myles Scott B Race 9 / 16
Justin Eichenlaub B Race 12 / 16
Austin Xiong B Race 14 / 16
Joseph Lellman B Race 15 / 16
Charles Mathers A Race 1 / 7
Ben Jankowski A Race 2 / 7
Justin Eichenlaub A Race 7 / 7

CCAP TNC Series (Aug 16 2022)

Bob Lelievre Cat 4/5 6 / 24
Gus Frey Men Junior 13-14 8 / 11
Rowan Harriso Men Junior 12-Sep 999 / 10
Magnus Harrison Men Junior 15-18 7 / 7

41st Annual Concord Criterium p/b Merrimack County Savings (Aug 13 2022)

Bob Lelievre Men Master 55+ (Cat 1-4) 10 / 26

Zoom Twilight Crit (Aug 10 2022)

Alex Kahn B Race 1 / 16
Bob Lelievre B Race 4 / 16
Jamison Young B Race 6 / 16
Jonathan O'keeffe B Race 7 / 16
Henry Weis B Race 8 / 16
Charles Mathers B Race 10 / 16
Tyler Mcginnis B Race 11 / 16
Melissa Warwick B Race 16 / 16
Charles Mathers A Race 1 / 14
Ben Jankowski A Race 5 / 14

Palmer Cycling Grand Prix (Aug 6 2022)

Bob Lelievre Men Cat 4/5 Master 40+ 6 / 14

Zoom Twilight Crit (Aug 3 2022)

Charles Mathers B Race 2 / 22
Justin Eichenlaub B Race 4 / 22
Bob Lelievre B Race 5 / 22
Patrick Ryan B Race 8 / 22
Alex Kahn B Race 10 / 22
Tyler Mcginnis B Race 11 / 22
Jonathan O'keeffe B Race 19 / 22
Jamison Young B Race 20 / 22

Zoom Twilight Crit (Jul 27 2022)

Justin Eichenlaub B Race 7 / 27
Alex Kahn B Race 8 / 27
Tyler Mcginnis B Race 9 / 27
Patrick Ryan B Race 10 / 27
Ignacy Grzelazka B Race 12 / 27
Charlotte Lellman B Race 14 / 27
Bob Lelievre B Race 19 / 27
Jonathan O'keeffe B Race 20 / 27
Austin Xiong B Race 22 / 27
Charles Mathers B Race 27 / 27
Ben Jankowski A Race 4 / 19
Justin Eichenlaub A Race 10 / 19
Patrick Ryan A Race 13 / 19
Jonathan O'keeffe A Race 18 / 19
Charles Mathers A Race 19 / 19

CCAP TNC Series (Jul 26 2022)

Bob Lelievre B Race 6 / 21

CCNS Kermis (Jul 15 2022)

Bob Lelievre Men Cat 4/5 15 / 33

BBC 50th Anniversary President's Cup (Jul 10 2022)

Bob Lelievre Men 55+ Master's 55+ 7 / 10

Gnar Weasels (Jul 9 2022)

Tyler Mcginnis Sport Men 19+ (Open) 9 / 16

Firecracker Early Morning Circuit Race (Jul 4 2022)

Myles Scott Overall 9 / 43
Melissa Warwick Overall 12 / 43
Jonathan O'keeffe Overall 13 / 43
Andy Scott Overall 19 / 43
Ignacy Grzelazka Overall 24 / 43
Vincent Hohreiter Overall 26 / 43

Devens Grand Prix (Jul 2 2022)

Bob Lelievre Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 17 / 23

Tour of the Hilltowns (Jun 25 2022)

Charlotte Lellman Women Open 999 / 17
Myles Scott Men Novice 14 / 26
Andy Scott Men Novice 18 / 26
Ignacy Grzelazka Men Novice 23 / 26
Cameron Scott Men Cat 4 & 60+ 10 / 41
Patrick Ryan Men Cat 4 & 60+ 28 / 41
Bob Lelievre Men Cat 4 & 60+ 29 / 41

Thompson Cycling Grand Prix - Omnium (Jun 22 2022)

Bob Lelievre Men Cat 4/5 7 / 12

Thompson Cycling Grand Prix - Circuit Race (Jun 22 2022)

Bob Lelievre Men 4/5 8 / 15

2022 Harlem Skyscraper Cycling Classic (Jun 19 2022)

Justin Eichenlaub Men Cat 4/5 28 / 68

CCAP TNC Series (Jun 14 2022)

Bob Lelievre Cat 4/5 7 / 29

Belltown Throwdown - CT Dirt Cup Race Finale (Jun 11 2022)

Justin Eichenlaub Category 2 Men 40-49 3 / 9

ShopRite Nutmeg State Games Criterium (Jun 4 2022)

Bob Lelievre Men Master 60+ 999 / 30
Bob Lelievre Men Master 45+ 22 / 43
Ignacy Grzelazka Men Cat 5 12 / 20

Killington Stage Race - GC (May 30 2022)

Bob Lelievre Men Master 50+ 21 / 34

Killington Stage Race - Time Trial (May 30 2022)

Bob Lelievre Men Master 50+ 25 / 30

Killington Stage Race - Road Race (May 29 2022)

Bob Lelievre Men Master 50+ 23 / 31

Killington Stage Race - Circuit Race (May 28 2022)

Bob Lelievre Men Master 50+ 19 / 34

Lime Rock Cycling Grand Prix (May 22 2022)

Bob Lelievre Men Master 40+ 23 / 46
Myles Scott Men Junior 14-18 9 / 17
Ignacy Grzelazka Men Cat 4/5 Master 40+ 19 / 22

Ken Harrod Memorial Road Race p/b Minuteman Road Club (May 21 2022)

Bob Lelievre Men Open Masters 60+ 8 / 15
Tyler Mcginnis Men Cat 4/5 999 / 63

Scarborough Crit Series #3 (May 15 2022)

John Kasbohm Masters 40+ 11 / 16

Sunshine Criterium (May 14 2022)

Bob Lelievre Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 19 / 44

The Myles Standish State Forest Road Race (May 8 2022)

Bob Lelievre Master 50 1-4 (Open) 18 / 29

2022 Connecticut Masters Games TT (May 1 2022)

Frank Sleegers Men 55 - 59 5K/10K 's 6 / 8

2022 Connecticut Masters Games Road Race and TT (May 1 2022)

Bob Lelievre Men 60+ 20/40K 6 / 13
Frank Sleegers Men 50+ Cat 1-4 20K/40K 49 / 26
Frank Sleegers Men 55 - 59 5K/10K 's 7 / 9

Scarborough Crit #2 (May 1 2022)

John Kasbohm Cat P/1/2/3 24 / 24

Hatfield Road Race (Apr 30 2022)

Justin Eichenlaub Cat 4 32 / 51
Luis Valdez Cat 4 43 / 51
Alex Kahn Cat 4 51 / 51
Charlotte Lellman Women 4/5 6 / 21
Bob Lelievre 60+ Cat 1-5 9 / 26
Joseph Lellman 60+ Cat 1-5 17 / 26
Justin Eichenlaub Cat 4/5 40+ 6 / 28
Jonathan O'keeffe Cat 4/5 40+ 13 / 28
Andy Macdonald Cat 4/5 40+ 17 / 28
Ignacy Grzelazka Cat 4/5 40+ 26 / 28
Matt Halfrey Cat 4/5 40+ 28 / 28
Luis Valdez Cat 4/5 37 / 48

Scarborough Crit Series #1 (Apr 24 2022)

John Kasbohm Masters 40+ 15 / 16

Trooper Brinkerhoff Memorial Race Series - Week 2 (Apr 23 2022)

Justin Eichenlaub Field C: Cat 4/5 6 / 64
Henry Weis Field C: Cat 4/5 16 / 64
Patrick Ryan Field C: Cat 4/5 25 / 64
Bob Lelievre Field C: Cat 4/5 32 / 64
Luis Valdez Field B: Cat 3/4 43 / 47

The Tilles Park Criterium (Apr 9 2022)

John Kasbohm Masters 40+ Cat 1/2/3/4 26 / 26
John Kasbohm Men Masters 50+ Open 16 / 16

Trooper Brinkerhoff Memorial Race Series - Week 1 (Apr 9 2022)

Bob Lelievre Field C: Cat 4/5 19 / 53

Zoom Criterium (Apr 3 2022)

Charles Mathers Men Cat 4 10 / 20
Justin Eichenlaub Men Cat 4 11 / 20
Henry Weis Men Cat 4 12 / 20
Bob Lelievre Men Cat 4 13 / 20
Patrick Ryan Men Cat 4 16 / 20
Alex Kahn Men Cat 4 999 / 20
Charlotte Lellman Women Cat 3/4 3 / 6
Ignacy Grzelazka Men Collegiate Intro 15 / 22

The Frozen Four (Mar 27 2022)

Bob Lelievre Master 50+ & Women 1/2 23 / 31

The Frozen Four - Henry Bender Memorial (Mar 20 2022)

Bob Lelievre Master 50+ & Women 1/2 15 / 40

The Frozen Four - Matt Catania Memorial (Mar 6 2022)

Bob Lelievre Master 50+ & Women 1/2 16 / 22

Greylock Hillclimb (Sep 11 2021)

Nick Hight-huf Overall Men 4 / 96
Carson Poe Overall Men 26 / 96
Jonathan O'keeffe Overall Men 58 / 96
Roberto Ludovico Overall Men 63 / 96
Ben Barnhart Overall Men 74 / 96
Mark Rioux Overall Men 76 / 96
Peter Rayton Overall Men 78 / 96
Coleman Jeremy Overall Men 87 / 96
Ignacy Grzelazka Overall Men 91 / 96
Melissa Warwick Overall Women 3 / 15
Donna Wilson Overall Women 14 / 15

Green Mountain Stage Race - General Classification (Sep 6 2021)

Nick Hight-huf Men Pro/1/2 27 / 86
Bob Lelievre Men Cat 4/5 Master 30+ 37 / 56

Green Mountain Stage Race - Stage 4 Criterium (Sep 6 2021)

Nick Hight-huf Men Pro/1/2 49 / 65
Bob Lelievre Men Cat 4/5 Master 30+ 35 / 43

Green Mountain Stage Race - Stage 3 Road Race (Sep 5 2021)

Nick Hight-huf Men Pro/1 33 / 80
Bob Lelievre Men Cat 4/5 Master 30+ 45 / 55

Green Mountain Stage Race - Stage 2 Circuit Race (Sep 4 2021)

Nick Hight-huf Men Pro/1 45 / 83
Bob Lelievre Men Cat 4/5 Master 30+ 48 / 56

Green Mountain Stage Race - Stage 1 Time Trial (Sep 3 2021)

Nick Hight-huf Men Pro/1 32 / 86
Bob Lelievre Men Cat 4/5 Master 30+ 47 / 56

Concord Criterium (Aug 7 2021)

John Kasbohm Men Cat 3/4 32 / 32
Bob Lelievre Men Master 55+ 20 / 31
John Kasbohm Men Master 55+ 27 / 31

Zoom Mass Twilight Crit (Jul 28 2021)

Patrick Ryan CAT B 6 / 29
Alex Kahn CAT B 11 / 29
Joe Lellman CAT B 14 / 29
Emily Boynton CAT B 15 / 29
Bob Lelievre CAT B 16 / 29
Alex Kahn CAT B 17 / 29
Jonathan O'keeffe CAT B 18 / 29
Daryl Beck CAT B 23 / 29
Justin Eichenlaub CAT B 26 / 29
Ignacy Grzelazka CAT B 28 / 29
Jonathan O'keeffe CAT A 15 / 22
Patrick Ryan CAT A 20 / 22

Guilford Gravel Grinder (Jul 25 2021)

Patrick d. Rondeau Open Men 47 / 138
Justin Eichenlaub Open Men 56 / 138

Sunshine Criterium (Jul 24 2021)

Bob Lelievre Men Cat 1/2/3/4 Masters 50+ 19 / 46

Zoom Mass Twilight Crit (Jul 21 2021)

Patrick Ryan CAT B 3 / 16
Jonathan O'keeffe CAT B 4 / 16
Bob Lelievre CAT B 6 / 16
Alex Kahn CAT B 12 / 16
Joe Lellman CAT B 15 / 16
Emily Boynton CAT B 16 / 16
Ben Jankowski CAT A 6 / 16
Jonathan O'keeffe CAT A 14 / 16

Zoom Mass Twilight Crit (Jul 14 2021)

Bob Lelievre CAT B 5 / 18
Patrick Ryan CAT B 10 / 18
David Goodwin CAT B 13 / 18
Ignacy Grzelazka CAT B 15 / 18
Emily Boynton CAT B 18 / 18
Ben Jankowski CAT A 6 / 11

NY Capital Region Road Race (Jul 10 2021)

Nick Hight-huf Men Pro/1/2/3 18 / 55

Zoom Mass Twilight Crit (Jul 7 2021)

Jonathan O'keeffe CAT B 6 / 18
Patrick Ryan CAT B 10 / 18
David Goodwin CAT B 11 / 18
Mark Rioux CAT B 14 / 18
Ari Daube-valois CAT B 15 / 18
Jonathan O'keeffe CAT A 9 / 11

Manitowoc Maritime Bay Classic - Day 2 (Jun 22 2021)

John Kasbohm Men Cat 1/2/3 Master 50+ 37 / 39

Manitowoc Maritime Bay Classic - Day 1 (Jun 21 2021)

John Kasbohm Men Cat 1/2/3 Master 50+ 39 / 40

Giro D' Grafton (Jun 19 2021)

John Kasbohm Men Cat 1/2/3 Master 50+ 49 / 49

CCNS Kermis (Jun 19 2021)

Nick Hight-huf Men Pro/1/2/3 10 / 24
Bob Lelievre Men Cat 4/5 25 / 48
Daryl Beck Men Cat 4/5 34 / 48

Janesville Town Square Gran Prix Day 2 (Jun 18 2021)

John Kasbohm Men Cat 1/2/3 Master 50+ 40 / 40

Janesville Town Square Gran Prix Day 1 (Jun 17 2021)

John Kasbohm Men Cat 1/2/3 Master 50+ 42 / 42

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series (Jun 12 2021)

Nick Hight-huf Men P1/2/3 16 / 44

Team Red Dragon MTB p/b CCAP (Jun 6 2021)

Daryl Beck Men Cat 3 50+ 4 / 8

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series (Jun 5 2021)

Nick Hight-huf Men P1/2/3 20 / 47

ShopRite Nutmeg State Games Criterium (Jun 5 2021)

Bob Lelievre Men Master 60+ 16 / 29
John Kasbohm Men Master 45+ 51 / 59

Whiteface Mountain Uphill Bike Race (Jun 4 2021)

Donna Wilson Overall Women 21 / 25

Connecticut Masters’ Games Criterium (May 23 2021)

Ted Kallman Men Master - 40K 65+ 17 / 18
Bob Lelievre Men Master - 40K 6064 12 / 23
John Kasbohm Men Master - 40K 5059 49 / 52

Connecticut Masters’ Games Time Trial (May 23 2021)

Ted Kallman Men Master - 5K 7579 3 / 4
Joseph Lellman Men Master - 5K 6064 7 / 11
Bob Lelievre Men Master - 5K 6064 10 / 11
Ted Kallman Men Master - 10K 7579 3 / 4
Joseph Lellman Men Master - 10K 6064 8 / 11
Bob Lelievre Men Master - 10K 6064 9 / 11
John Kasbohm Men Master - 10K 5559 11 / 12

Crank the Kanc Hillclimb 2021 (May 15 2021)

Donna Wilson Overall Women 27 / 51

Governor's Guard Round Up (May 8 2021)

David Goodwin Men Cat 2 60+ 1 / 2

Secret Squirrel MTB (May 1 2021)

Nick Hight-huf Expert Men 19-39 5 / 24

Frozen Four #4 (Mar 28 2021)

Bob Lelievre M50+ 9 / 17

Frozen Four #3 (Mar 21 2021)

Bob Lelievre M50+ 19 / 41

Frozen Four #2 (Mar 14 2021)

Bob Lelievre M50+ 25 / 35

The Frozen Four #1 (Mar 7 2021)

Bob Lelievre M50+ 28 / 35

The Frozen Four Race#1 (Mar 1 2020)

Jonathan O'keeffe Men Senior M50+ 8 / 26

Pace Bend Weekend 2020 - Sunday (Feb 23 2020)

Michael Gilewicz Men Cat 4/5 27 / 69

Pace Bend Weekend 2020 - Saturday (Feb 22 2020)

Michael Gilewicz Men Cat 5 12 / 32

Hew Haven Grand Prix - Corkscrew Challenge (Sep 13 2019)

Kevin Weinman Men Open 10 / 10

Green Mountain Stage Race - GC (Sep 2 2019)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 Master 34+ 999 / 61
Nick Hight-huf Men Cat 2 24 / 61

Green Mountain Stage Race - Criterium (Sep 2 2019)

Nick Hight-huf Men Cat 2 42 / 47

Wells Ave (Sep 1 2019)

John Kasbohm Race B 18 / 33

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 1 2019)

Nick Hight-huf Men Cat 2 25 / 58

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Aug 31 2019)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 Master 34+ 56 / 60
Nick Hight-huf Men Cat 2 42 / 61

Green Mountain Stage Race - Time Trial (Aug 30 2019)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 Master 34+ 58 / 61
Nick Hight-huf Men Cat 2 19 / 61

Fall River Criterium (Aug 25 2019)

Tim Cary Men Cat 4/5 Master 40+ 5 / 14
John Kasbohm Men Cat 1/2/3/4 Master 50+ 999 / 38

Bob Beal Memorial Criterium 2019 (Aug 18 2019)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 7 / 14
Roger Stawasz Men Master 65+ 11 / 17
Matt Halfrey Men Master 35+ Cat 4/5 9 / 13

2019 Pete Murphy Memorial New England Time Trial Championships (Aug 17 2019)

Roger Stawasz Men Master 70-74 Open 3 / 5

Tokeneke Classic (Aug 11 2019)

Nick Hight-huf Men Cat 2 15 / 20

13th Annual Tour de Millersburg- Overall (Aug 4 2019)

Nick Hight-huf IO Men Pro/1/2/3 32 / 34

13th Annual Tour de Millersburg - RR (Aug 4 2019)

Nick Hight-huf Men Cat1-23 34 / 41

13th Annual Tour de Millersburg - Crit (Aug 3 2019)

Nick Hight-huf Men Cat1-23 38 / 42

13th Annual Tour de Millersburg - TT (Aug 3 2019)

Nick Hight-huf Men Pro 1/2/3 22 / 42

Concord Criterium (Aug 3 2019)

John Kasbohm Men Master 55+ 26 / 32

El Fuego Plainville (Jul 28 2019)

Matt Halfrey Cat 5 10 / 23

Bikes for Bovines - for EFTA Series Points (Jul 21 2019)

Spencer Warner Novice Jr Men U13 2 / 3

Bikes for Bovines MTB Race (Jul 21 2019)

Spencer Warner CAT 3 JR. MEN 9-10 2 / 3

The Greenfield Criterium (Jul 14 2019)

John Kasbohm Men Master 40+ 32 / 40
Jonathan O'keeffe Men Cat 4 27 / 42

Capital Region Road Race (Jul 13 2019)

Will Peredina Juniors U19 1 / 3

Longsjo Classic (Jul 7 2019)

Jonathan O'keeffe Men Master 40+ 54 / 59
Jonathan O'keeffe Men Cat 4/5 36 / 53

Palmer Firecracker Early Morning Circuit Race (Jul 4 2019)

Jonathan O'keeffe Men Open 21 / 37
Tim Cary Men Open 28 / 37
Matt Halfrey Men Open 29 / 37

Riverside Corporate Park (Jun 30 2019)

Jim Downs Men Senior Cat 4/5 150 / 74

Palmer Cycling Grand Prix (Jun 29 2019)

Will Peredina Men 4 19 / 31

ToAD - Janesville Town Square Gran Prix (Jun 25 2019)

John Kasbohm Cat 3/4 46 / 51

ToAD - Downtown West Bend Concourse (Jun 24 2019)

John Kasbohm Cat 3/4 28 / 35

ToAD - Waukesha Carl Zach Cycling Classic (Jun 23 2019)

John Kasbohm Cat 3/4 50 / 50

Binghamton Circuit Race (Jun 23 2019)

Matt Halfrey Men Cat 5 (2) 3 / 7
Matt Halfrey Men Cat 5 6 / 9

ToAD - Giro d' Grafton (Jun 22 2019)

John Kasbohm Cat 3/4 56 / 61

ToAD - Kenosha YMCA Food, Folks and Spokes (Jun 20 2019)

John Kasbohm Cat 3/4 33 / 34

Wells Ave (Jun 16 2019)

John Kasbohm Race B 25 / 47

Tour of the Hilltowns (Jun 15 2019)

Nick Hight-huf Men Pro/1/2 14 / 26
Will Peredina Men Cat 4 26 / 33

Purgatory Road Race (Jun 9 2019)

Nick Hight-huf Men Pro/1/2/3 999 / 57
Will Peredina Men Cat 5 10 / 36
Matt Halfrey Men Cat 5 24 / 36
Jonathan O'keeffe Men Cat 4/5 Master 40+ 12 / 26

ShopRite Nutmeg State Games Criterium (Jun 8 2019)

John Kasbohm Men Masters 45+ 61 / 63
John Kasbohm Men Cat 4 39 / 49
Matt Halfrey Men Cat 5 9 / 22

Lime Rock Cycling Grand Prix (Jun 2 2019)

Matt Halfrey Men 5 12 / 34
Joseph Lellman Men 50+/55+ (Cat 1-4) 33 / 38
Joseph Lellman Men 60+/65+/70+ 5 / 24

Killington Stage Race, General Classification (May 27 2019)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 Master 34+ 27 / 47

Killington Stage Race, Stage 3 Time Trial (May 27 2019)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 Master 34+ 30 / 41

Killington Stage Race, Stage 2 Road Race (May 26 2019)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 Master 34+ 27 / 46

Killington Stage Race, Stage 1 Circuit Race (May 25 2019)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 Master 34+ 28 / 47

Guilford Gravel Grinder (May 19 2019)

Patrick d. Rondeau OPEN MEN 32 / 111
Christopher Owen OPEN MEN 38 / 111

Connecticut Masters' Games Criterium (May 19 2019)

Matt Halfrey Men 40K Master 45-49 5 / 6

Connecticut Masters' Games 10K Time Trial (May 19 2019)

Matt Halfrey Men Master 50-54 4 / 8

Connecticut Masters' Games 5K Time Trial (May 19 2019)

Matt Halfrey Men Master 50-54 7 / 8

Crank the Kanc Hillclimb 2019 (May 18 2019)

Kevin Weinman Overall Men 55 / 128

Ken Harrod Memorial Road Race (May 18 2019)

Will Peredina Men Cat 5 11 / 48
Matt Halfrey Men Cat 5 25 / 48
Frank Sleegers Men Cat 4 Master 40+ 21 / 29
Nick Hight-huf Men Cat 1/2 26 / 41

Wachusett Mountain Hill Climb (May 12 2019)

Madeline Nagy Overall Women 2 / 10

The Myles Standish State Forest Road Race (May 4 2019)

Matt Halfrey MEN CAT 5 28 / 53

Wells Ave (Apr 28 2019)

Matt Halfrey Race B 18 / 38

Scarborough Spring Crit Series (Apr 28 2019)

John Kasbohm Masters 45+ 13 / 15

Quabbin Reservoir Classic Road Race (Apr 27 2019)

Nick Hight-huf Men Pro/1/2 26 / 27
Jonathan O'keeffe Men Cat 4/5 40+ 20 / 57
Matt Halfrey Men Cat 4/5 40+ 43 / 57
John Kasbohm Men Cat 4/5 40+ 53 / 57
Frank Sleegers Men Cat 4/5 40+ 999 / 57

Wells Ave (Apr 21 2019)

Graham Gibson Race B 26 / 60

Hatfield Road Race (Apr 20 2019)

Frank Sleegers Men Cat 4/5 Master 40+ 8 / 21
Matt Halfrey Men Cat 4/5 Master 40+ 12 / 21
Ian Carrico Men Cat 4/5 37 / 42
Michael Bello Men Cat 4/5 38 / 42

2019 Pete Rotella -Mystic Velo Criterium (Apr 14 2019)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 40+ 6 / 12

17th Annual Chris Hinds Sunshine Criterium (Mar 30 2019)

Jonathan O'keeffe Men Master 50+ 41 / 55
Jonathan O'keeffe Men Master 40+ 44 / 44
Matt Halfrey Men Cat 5 Open 24 / 37

Frozen Four Training series, Day 4 (Mar 24 2019)

Jonathan O'keeffe M50+ 16 / 29
Jonathan O'keeffe B Race 38 / 57

"Frozen Four" Training Series, Week 1 (Mar 3 2019)

Jonathan O'keeffe Men M50+ 8 / 21
Jonathan O'keeffe Men B Race 20 / 19

Greylock Hillclimb (Sep 8 2018)

Nick Hight-huf Overall Men 12 / 112
Carson Poe Overall Men 13 / 112
Will Peredina Overall Men 29 / 112
John Stallings Overall Men 37 / 112
Roberto Ludovico Overall Men 58 / 112
Tim Cary Overall Men 61 / 112
Michael Mccusker Overall Men 63 / 112
Jonathan O'keeffe Overall Men 68 / 112
Jeremy Coleman Overall Men 81 / 112
Madeline Nagy Overall Women 1 / 11
Cindy White Overall Women 6 / 11

Green Mountain Stage Race - GC (Sep 3 2018)

Owen Wright Men Cat 3 1 / 66

Green Mountain Stage Race - Criterium (Sep 3 2018)

Owen Wright Men Cat 3 27 / 66

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 2 2018)

Owen Wright Men Cat 3 1 / 72

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 1 2018)

Owen Wright Men Cat 3 11 / 72

Green Mountain Stage Race - Time Trial (Aug 31 2018)

Owen Wright Men Cat 3 2 / 72

Pro Group Contracting Fall River Criterium (Aug 26 2018)

Tim Cary Men Cat 4/5 Masters 40+ 18 / 25
John Kasbohm Men Cat 4/5 Masters 40+ 19 / 25
Tim Cary Men Cat 3/4 999 / 40
Wendy King Women Cat 1/2/3 7 / 16

Bob Beal Memorial Criterium (Aug 19 2018)

Ted Kallman MEN 65+ CAT 10 / 13

2018 Pete Murphy Memorial New England Time Trial Championships (Aug 18 2018)

Ted Kallman MEN 70-74 6 / 8
Matt Halfrey MEN 50-54 6 / 7

Tokeneke Classic (Aug 12 2018)

Wendy King WoMen Cat3 6 / 7
Owen Wright Men Cat3 58 / 34
Nick Hight-huf Men Cat2 28 / 18
Ted Kallman Men Masters 60+ 37 / 19
Will Peredina Men U40 Cat5 14 / 21
Matt Halfrey Men Masters 40+ Cat5 13 / 23
Tim Cary Men Masters 40+ Cat4 37 / 43

Barn Burner - BUBBA Trophy Series Finals (Aug 5 2018)

Jacob Leblanc Men 19-39 9 / 21

Concord Criterium (Aug 4 2018)

Owen Wright Men Cat 3/4 999 / 41
Wendy King Women Cat 1/2/3 13 / 21
Ted Kallman Men Master 55+ 27 / 28
Will Peredina Men Cat 5 21 / 27
Matt Halfrey Men Cat 5 999 / 27

CRCA Tour de Fort Lee Crit (Jul 29 2018)

Matt Halfrey Men Cat5 21 / 38

Tour of the Hilltowns (Jul 21 2018)

Nick Hight-huf Men Pro/1/2 26 / 28
Donal Osullivan Men Master 40+ 12 / 20
Will Peredina Men Cat 5 17 / 43
Matt Halfrey Men Cat 5 32 / 43
Ari Daube-valois Men Cat 5 999 / 43
Madeline Nagy Women Cat 3/4/5 6 / 16
Wendy King Women Cat 3/4/5 9 / 16
Owen Wright Men Cat 3 1 / 25

NY Capital Region Road Race (Jul 14 2018)

Will Peredina Men Junior 15-18 2 / 3
Matt Halfrey Men Cat 5 27 / 35
Theodore Kallman Men Cat 1/2/3/4 Masters 60+ 999 / 15
Wendy King Women Cat 1/2/3 9 / 12

Giro del Cielo - GC (Jul 8 2018)

Owen Wright Men Cat3 13 / 45

Giro del Cielo - Crit (Jul 8 2018)

Owen Wright Men Cat3 10 / 49

Giro del Cielo - RR (Jul 7 2018)

Owen Wright Men Cat3 28 / 53

Firecracker Circuit Race (Jul 4 2018)

Tim Cary Men Open 16 / 31
Jonathan O'keeffe Men Open 22 / 31

Longsjo Classic Fitchburg Criterium (Jul 1 2018)

Jacob Leblanc Men Cat 3/4 45 / 80
Jacob Leblanc Men Cat 4/5 11 / 75

Longsjo Classic Leominster Criterium (Jun 30 2018)

John Stallings Men Cat 3/4 50 / 64
John Stallings Men Cat 4/5 9 / 72

Exeter Classic (Jun 26 2018)

Damon Lecompte Men Pro/1/2/3 999 / 107

Binghamton Circuit Race (Jun 24 2018)

Matt Halfrey Men Race 2 Cat 5 5 / 7
Matt Halfrey Men Cat 5 7 / 15

Domnarski Farm (Jun 24 2018)

Edward Parrot Sport Men 40+ 11 / 12
Elijah Hammarlund Novice U19 1 / 1
Rohin Singh Novice U16 1 / 1

Domnarski Farm EFTA (Jun 24 2018)

Edward Parrot Men Cat 2 40-49 11 / 12

The Greenfield Criterium presented by Schon DSGN (Jun 24 2018)

Jacob Leblanc Men Cat 4/5 11 / 75
Owen Wright Men Cat 3/4 13 / 67
Jacob Leblanc Men Cat 3/4 16 / 67
Damon Lecompte Men Cat 3/4 33 / 67
John Stallings Men Cat 3/4 47 / 67

USA Cycling Masters Road Nationals - Crit (Jun 17 2018)

Theodore Kallman Men 70-74 Masters 10 / 11

2018 Rhode Island Masters' Games (Jun 16 2018)

Matt Halfrey CAT 5 MEN 50-54 40k Road Race 1 / 2
Matt Halfrey MEN 50-54 10k TT 4 / 5
Matt Halfrey MEN 50-54 5k TT 3 / 4

USA Cycling Masters Road Nationals - RR (Jun 15 2018)

Theodore Kallman Men 70-74 Master 20 / 20

USA Cycling Para Road Nationals - TT (Jun 14 2018)

Theodore Kallman Men 70-74 Master 19 / 19

Purgatory Road Race hosts the Massachusetts State Road Race Championships (Jun 10 2018)

Wendy King WoMen Cat 3 3 / 6
Donal Osullivan Men Master 40+ 24 / 24
Luke Kaplan Men Cat 5 35 / 67
Will Peredina Men Cat 5 125 / 67
Owen Wright Men Cat 4 2 / 68
Bryan Magdalensky Men Cat 4 55 / 68

ShopRite Nutmeg State Games Criterium (Jun 9 2018)

Roger Stawasz Men 60+ (1-4) 21 / 24
Ted Kallman Men 60+ (1-4) 23 / 24
Owen Wright Men 4 5 / 58
John Stallings Men 4 12 / 58
Tim Cary Men 4 33 / 58
Matt Halfrey Men 5 13 / 24
Kevin Weinman Men 5 23 / 24

Killington Stage Race - GC (May 28 2018)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 Master 34+ 50 / 59
Owen Wright Men Cat 4/5 5 / 75
John Stallings Men Cat 4/5 39 / 75

Killington Stage Race - Time Trial (May 28 2018)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 Master 34+ 45 / 56
Owen Wright Men Cat 4/5 7 / 67
John Stallings Men Cat 4/5 47 / 67

Killington Stage Race - Road Race (May 27 2018)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 Master 34+ 51 / 59
Owen Wright Men Cat 4/5 3 / 73
John Stallings Men Cat 4/5 39 / 73

Cyclonauts Racers Criterium (May 26 2018)

Damon Lecompte MEN Cat 3/4 20 / 42
Jonathan O'keeffe MASTER 40+ 32 / 40
Wendy King Women Pro-Cat 3 8 / 20
Jonathan O'keeffe MEN Cat 4/5 40+ 18 / 35
David Goodwin MASTER 60+ 12 / 24
Roger Stawasz MASTER 60+ 23 / 24

Killington Stage Race - Circuit Race (May 26 2018)

Matt Halfrey Men Cat 4/5 Master 34+ 52 / 59
John Stallings Men Cat 4/5 6 / 75
Owen Wright Men Cat 4/5 7 / 75

Connecticut Masters' Games 5K (May 20 2018)

Ted Kallman Men Master 5K 70-74 4 / 5
Roger Stawasz Men Master 5K 65-69 5 / 7
Matt Halfrey Men Master 5K 50-54 7 / 9

Guilford Gravel Grinder (May 20 2018)

Patrick d. Rondeau OPEN MEN 17 / 89

Connecticut Masters' Games 40K (May 20 2018)

Matt Halfrey Men Cat 5 40K 40+ 4 / 8
Ted Kallman Men Master 20K 65+ 1 / 2
Roger Stawasz Men Master 40K 65+ 10 / 13

Connecticut Masters' Games 10K (May 20 2018)

Ted Kallman Men Master 10K 70-74 4 / 4
Roger Stawasz Men Master 10K 65-69 4 / 6
Matt Halfrey Men Master 10K 50-54 6 / 9

Crank the Kanc -- BUMPS Results (May 19 2018)

Jeremy Coleman Overall Men 66 / 130

Crank the Kanc 2018 -- Time Trial (May 19 2018)

Jeremy Coleman M Super Grand Master (65+) 2 / 15

The CCNS Kermis (May 18 2018)

Wendy King Women Pro/1/2/3 9 / 16
John Stallings Men Cat 3/4 27 / 57
Frank Sleegers Men Cat 4/5 20 / 49
Tim Cary Men Cat 4/5 26 / 49

Wachusett Mountain Hill Climb presented by Optimum Performance (May 12 2018)

Tim Cary Overall Men 37 / 81

Ken Harrod Memorial Road Race (May 12 2018)

Donal Osullivan Men 40+ 25 / 26
Matt Halfrey Men 4/5 40+ 29 / 32

Bear Brook Classic (May 12 2018)

Jacob Leblanc CAT 1 MEN 19-39 6 / 27

Wallum Lake MTB Race (May 6 2018)

Elijah Hammarlund Novice - Under 19 Men 1 / 1
Rohin Singh Novice - under 16 Men 1 / 2

Myles Standish State Forest Road Race (May 5 2018)

Matt Halfrey Men Cat 5 20 / 57
Will Peredina Men Cat 5 35 / 57
Tim Cary Men Cat 4 59 / 67

The Women's Woodstock Cycling Grand Prix - RR (May 5 2018)

Wendy King Master 45+ 3 / 5

Scarborough Crit #4 (Apr 29 2018)

John Kasbohn Men Cat 4/5 24 / 27

Lime Rock Cycling Grand Prix (Apr 29 2018)

Matt Halfrey Men 5 4 / 28
Kevin Weinman Men 5 20 / 28
Tim Cary Men 4 12 / 34
Roger Stawasz Men 65+ 6 / 8

Quabbin Reservoir Road Race (Apr 28 2018)

Wendy King WOMEN CAT 3 5 / 11
David Goodwin MASTERS 60 26 / 31
Donal Osullivan MASTERS 40 18 / 34
Matt Halfrey MEN CAT 5 37 / 45
Frank Sleegers MEN CAT 4 69 / 81
Bryan Magdalensky MEN CAT 4 77 / 81

Fat Tire Classic - Bubba Trophy Special Results (Apr 22 2018)

Karen Lynn CAT 2 SPORT WOMEN 40+ 6 / 6

Fat Tire Classic (Apr 22 2018)

Karen Lynn CAT 2 SPORT WOMEN 35+ 7 / 7

Monson Road Race (Apr 22 2018)

Wendy King Women Senior Pro Cat 1/2/3 8 / 16
Donal Osullivan Men Master 40+ Cat 14 16 / 31
David Goodwin Men Master 60+ Cat 14 29 / 35
Will Peredina Men Senior Cat 5 31 / 35
Matt Halfrey Men Senior Cat 5 34 / 35
Jacob Leblanc Men Senior Cat 4 11 / 66
Tim Cary Men Senior Cat 4 55 / 66

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series #2 (Apr 14 2018)

Matt Halfrey D(5) Race 24 miles 9 / 47

Palmer Koerse (Apr 14 2018)

Jacob Leblanc Men 4/5 19 / 74
Tim Cary Men 4/5 35 / 74
Damon Lecompte Men 3/4 32 / 42

Hop Brook MTB Race (Apr 8 2018)

Jacob Leblanc Men 19-39 Cat 2 1 / 31
Elijah Hammarlund Men Junior 15-18 Cat 3 7 / 15

2018 Pete Rotella -Mystic Velo Criterium (Apr 8 2018)

Matt Halfrey MEN Cat 4/5 13 / 48
Ted Kallman MASTER 60+ (C1-5) 17 / 19

Scarborough Crit Series #1 (Apr 8 2018)

John Kasbohn Men Cat 4/5 15 / 48
John Kasbohn Men Cat 4/5 36 / 48

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series (Apr 7 2018)

Matt Halfrey D(5) Race 24 miles 9 / 31
Ted Kallman D(5) Race 24 miles 27 / 31
Bryan Magdalensky C (4/5) Race 36 miles 34 / 60

16th Annual Chris Hinds Memorial Criterium (Mar 31 2018)

Ted Kallman Men 65+ 6 / 6

Boston Triathlon Team Indoor Time Trial (Feb 11 2018)

Kate Queeney Masters Women 40+ 12 / 21

Allen Clark Hill Climb (Oct 1 2017)

Tim Cary 40-49 Men 3 / 6
Madeline Nagy 50-59 Women 1 / 3

New Haven Grand Prix (Sep 15 2017)

Jonathan Falcetti Men Cat 3/4 999 / 75

Greylock Hillclimb (Sep 9 2017)

Madeline Nagy Women Open 2 / 18
Cindy White Women Open 11 / 18
Carson Poe Men Open 13 / 101
Tim Mahoney Men Open 18 / 101
Roberto Ludovico Men Open 48 / 101
Jonathan O'keeffe Men Open 49 / 101
Tim Cary Men Open 62 / 101
Michael Mccusker Men Open 63 / 101

Green Mountain Stage Race GC (Sep 4 2017)

Kevin Perron Men Cat 4/5 Master 34+ 32 / 40
Jonathan Falcetti Men Cat 4/5 34 / 47
Wendy King Women Cat 3/4/5 14 / 19

Green Mountain Stage Race Day 4 Crit (Sep 4 2017)

Wendy King Women Cat 3/4/5 17 / 19
Jonathan Falcetti Men Cat 4/5 35 / 47
Kevin Perron Men Cat 4/5 Master 34+ 40 / 41

Green Mountain Stage Race Day 3 Road Race (Sep 3 2017)

Kevin Perron Men Cat 4/5 Master 34+ 36 / 54
Jonathan Falcetti Men Cat 4/5 33 / 56
Wendy King Women Cat 3/4/5 14 / 31

Green Mountain Stage Race Day 2 Road Race (Sep 2 2017)

Kevin Perron Men Cat 4/5 Master 34+ 36 / 60
Jonathan Falcetti Men Cat 4/5 41 / 57
Wendy King Women Cat 3/4/5 22 / 31

Green Mountain Stage Race Day 1 TT (Sep 1 2017)

Kevin Perron Men Cat 4/5 Master 34+ 55 / 61
Jonathan Falcetti Men Cat 4/5 35 / 57
Wendy King Women Cat 3/4/5 18 / 35

Binghamton Circuit Race (Aug 27 2017)

Damon Lecompte Men Cat 3-4 7 / 27

Raw Seafood Fall River Criterium (Aug 26 2017)

Tim Cary Men Cat 4/5 Master 40+ 6 / 17
Tim Cary Men Cat 4/5 33 / 44

2017 Bob Beal Memorial Criterium (Aug 20 2017)

Tim Cary Men Cat 4/5 Master 35+ 9 / 14
Theodore Kallman Men Master 65+ 9 / 11
Tim Cary Men Cat 4/5 Open 14 / 32

Mt. Washington Auto Road Bicycle Hillclimb (Aug 19 2017)

Tim Mahoney Overall standings 55 / 444

2017 Pete Murphy Memorial New England Time Trial Championships (Aug 19 2017)

Ted Kallman Men 70-74 4 / 7

Aetna Tokeneke Classic Road Race (Aug 13 2017)

Wendy King Women 3 2 / 6
Luke Sedor protti Juniors 15-18 11 / 20
Ted Kallman Men 60+ (1-4) 19 / 21
Kevin Perron Men 5 40+ 6 / 29
Jonathan Falcetti Men 4 u40 29 / 41
Tim Cary Men 4 40+ 39 / 51

Concord Criterium (Aug 5 2017)

Ted Kallman Men Master 55+ 23 / 25

Gran Prix of Beverly (Jul 26 2017)

Damon Lecompte Men Pro/1/2/3 41 / 76

Pottstown Bike Race (Jul 16 2017)

Damon Lecompte Men 4-Mar 12 / 56
Damon Lecompte Men 1/2/203 28 / 46

Capital Region Road Race (Jul 15 2017)

Luke Sedor protti Men Junior 15-18 4 / 6

New Britain Criterium/Keith Berger Memorial (Jul 9 2017)

Luke Sedor protti juniors 15-18 7 / 9
Tim Cary Cat 4 Men 17 / 42
Joseph Lellman Master 50+ 15 / 56
Jonathan Falcetti Cat 5 2 / 30
Owen Wright Cat 5 3 / 30

Firecracker Circuit Race (Jul 4 2017)

Donal Osullivan Men Open 21 / 43
Tim Cary Men Open 24 / 43

Longsjo Classic Fitchburg Criterium (Jun 25 2017)

Damon Lecompte Men Cat 3/4 20 / 62
Melissa Gawron Women Cat 4/5 7 / 13
Tim Cary Men Cat 4/5 23 / 71
Jonathan O'keeffe Men Cat 4/5 25 / 71
Jonathan Falcetti Men Cat 4/5 45 / 71

Longsjo Classic Leominster Criterium (Jun 24 2017)

Damon Lecompte Men Cat 3 12 / 39
Jonathan O'keeffe Men Cat 4 32 / 64
Tim Cary Men Cat 4 53 / 64

Thompson Cycling Grand Prix (Jun 22 2017)

Damon Lecompte Men cat 3/4 40 / 59

ToaD - Race the Harbor Criterium (Jun 21 2017)

John Kasbohm Men Masters 40+ Cat 3/4 23 / 23

Exeter Classic (Jun 20 2017)

Damon Lecompte Men Pro/1/2/3 38 / 87

ToaD - Downtown West Bend Concourse (Jun 19 2017)

John Kasbohm Men Masters 40+ Cat 3/4 24 / 26

ToaD - Carl Zach Cycling Classic (Jun 18 2017)

John Kasbohm Men Masters 40+ Cat 3/4 36 / 37

Greenfield Criterium (Jun 18 2017)

Luke Sedor protti Men Junior 14-18 8 / 13
Eric Thompson-martin Men Junior 14-18 13 / 13
Jonathan O'keeffe Men Cat 4/5 34 / 72
Sam Veggeberg Men Cat 4/5 38 / 72
Damon Lecompte Men Cat 3/4 8 / 63

ToaD - Giro d' Grafton (Jun 17 2017)

John Kasbohm Men Masters 40+ Cat 3/4 41 / 42

ToaD - Kenosha YMCA Food, Folks & Spokes (Jun 15 2017)

John Kasbohm Men Masters 40+ Cat 3/4 38 / 38

Nicole Reinhart Tour De FCCC (Jun 11 2017)

Brooke Weinman Women Junior 13-14 3 / 6

Nicole Reinhart Tour De FCCC - RR (Jun 11 2017)

Brooke Weinman Women 13-14 Juniors 4 / 6

Nicole Reinhart Tour De FCCC - TT (Jun 11 2017)

Brooke Weinman Women Junior 13-14 3 / 6

Purgatory Road Race hosts the Massachusetts State Road Race Championships (Jun 11 2017)

Owen Wright Men 5/Public 5 / 53
Tim Cary Men 4/5 40+ 30 / 41

Pats Peak Mountain Bike Festival (Jun 11 2017)

Jim Downs Men Cat 3 50-99 7 / 8

Nicole Reinhart Tour De FCCC - Crit (Jun 10 2017)

Brooke Weinman Women 13-14 3 / 6

2017 USA Cycling Masters Road Nationals Criterium (Jun 4 2017)

Theodore Kallman Men 70-74 Masters 14 / 15

Nutmeg Classic Criterium (Jun 4 2017)

Brooke Weinman GIRLS 9-14 1 / 4

Ken Harrod Memorial Road Race (Jun 3 2017)

Donal Osullivan Men 5 8 / 72

2017 USA Cycling Masters Road Nationals Road Race (Jun 3 2017)

Theodore Kallman Men Masters 70-74 16 / 20

2017 USA Cycling Masters Road Nationals TT (Jun 1 2017)

Theodore Kallman Men Masters 70-74 16 / 17

Cyclonauts Racers Criterium (May 27 2017)

Joseph Lellman Men Master 40+ Cat4/5 6 / 32
Damon Lecompte Men Senior Cat/1/2/3 25 / 34
Damon Lecompte Men Senior Cat/3/4 13 / 48
Joseph Lellman Men Master 50+ Cat/1/2/3/4 32 / 49

Scarborough Crit Series #7 (May 21 2017)

John Kasbohm 4/5 Race 28 / 41

Weeping Willow - Kenda Cup #3 (May 21 2017)

Sam Veggeberg 19-29 EXPERT SENIOR MEN 9 / 9

2017 Rhode Island Masters Cycling Classic (May 20 2017)

Ted Kallman MEN 65-99 40K Criterium 7 / 9
Ted Kallman MEN 65-99 20K Criterium 7 / 10
Ted Kallman MEN 10K Time Trial - 70-74 3 / 4
Ted Kallman MEN 5K Time Trial - 70-74 2 / 4

6th Annual CCNS Kermis (May 19 2017)

Damon Lecompte Men Pro-3 33 / 58
Frank Sleegers Men Cat 4/5 34 / 51
Tim Cary Men Cat 4/5 40 / 51

Wachusett Mountain Hill Climb presented by Optimum Performance (May 13 2017)

Damon Lecompte Open Men 11 / 88
Tim Cary Open Men 34 / 88
Michael Mccusker Open Men 47 / 88
Ted Kallman Open Men 77 / 88
Madeline Nagy Open Women 3 / 19

Bear Mountain Spring Classic (May 13 2017)

Daniel Vaughn Men Cat4 8 / 56

2017 Connecticut Masters' Games Criterium and TT (May 7 2017)

Ted Kallman MEN 10k TT 70-74 4 / 6
Roger Stawasz MEN 10k TT 65-69 2 / 2
Ted Kallman MEN 5K TT 70-74 4 / 7
Roger Stawasz MEN 5K TT 65-69 2 / 4

MYLES STANDISH STATE FOREST (May 6 2017)

Frank Sleegers MEN CAT 5 30 / 49
Ted Kallman MASTER 65 5 / 5
Tim Cary MEN CAT 4 A 23 / 40

Scarborough Crit Series #4 (Apr 30 2017)

John Kasbohm Cat 4/5 30 / 45
John Kasbohm Master 40+ 11 / 12

Lime Rock Grand Prix (Apr 30 2017)

Joseph Lellman Men 55+ 4 / 27
Roger Stawasz Men 65+ 7 / 9
Ted Kallman Men 65+ 9 / 9

Quabbin Reservoir Road Race (Apr 29 2017)

Frank Sleegers 40+ CAT 5 19 / 44
Tim Cary MEN CAT 4 54 / 94
Damon Lecompte MEN CAT 3 38 / 53

Orchard Hill Assault (Apr 29 2017)

Patrick Staples Men Cat 3 1 / 22
Jonathan O'keeffe Men Cat 3 8 / 22
David Goodwin Men Cat 3 9 / 22
Patrick d. Rondeau Men Cat 2 2 / 19
Justin Gianesin Men Cat 2 7 / 19

Monson Road Race (Apr 23 2017)

Joseph Lellman MASTER 50+ 38 / 57
Damon Lecompte MEN CAT 3 33 / 36
Donal Osullivan MEN CAT 5 16 / 46
Jonathan Falcetti MEN CAT 5 35 / 46
Jason Pizzollo MEN CAT 4 11 / 55
Jonathan O'keeffe MEN CAT 4 33 / 55
Patrick Staples MEN CAT 4 34 / 55
Tim Cary MEN CAT 4 35 / 55

Finger Lakes Gravel Challenge (Apr 22 2017)

Daniel Vaughn Men Elite 10 / 33

Scarborough Crit Series #2 (Apr 16 2017)

John Kasbohn Cat 4/5 19 / 38

Wallum Lake - EFTA NECS #1 (Apr 15 2017)

Joellen Reino Novice Female 40+ 2 / 5
John Reino Novice Masters Male 50+ 6 / 8

15th Annual Chris Hinds Criterium (Apr 15 2017)

Tim Cary Men Cat 4 27 / 39
Tim Cary Men cat 3/4 34 / 41
Donal Osullivan Men Cat 5 19 / 36

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series Race 2 (Apr 15 2017)

Daniel Vaughn C (4/5) Race 36 miles 17 / 52
Jason Pizzollo B(3/4) Race 48 miles 25 / 46

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series (Apr 9 2017)

Ted Kallman D(5) Race 24 miles 30 / 32
Jason Pizzollo B(3/4) Race 48 miles 24 / 50

Brumble Bikes Kermesse (Apr 8 2017)

Tim Cary Men 4 OPEN 56 / 75

Michael Schott Memorial Circuit Race (Apr 2 2017)

Tim Cary MEN CAT 4/5 25 / 58

2017 Pete Rotella -Mystic Velo Criterium (Apr 1 2017)

Ted Kallman MASTER 65+ 1 / 1

The Coastal Classic Criterium (Mar 27 2017)

Ted Kallman Men 65+ 4 / 4
Jason Pizzollo cat 3/4 29 / 65
Tim Cary cat 3/4 53 / 65
Tim Cary 4 26 / 40

Boston Triathlon Team Indoor Time Trial (Feb 12 2017)

Kate Queeney Masters Women 40+ 19 / 25

Allen Clark Hill Climb (Oct 2 2016)

Michael Mccusker 60-69 Men 11 / 11
Madeline Nagy 40-49 Women 2 / 4
Tim Cary 30-39 Men 5 / 6

New Haven Grand Prix (Sep 16 2016)

Patrick Staples Men Cat 3/4 28 / 74

Greylock Hillclimb (Sep 10 2016)

Tim Cary Open Men 63 / 117

The Overland (Aug 28 2016)

Donald Chiulli Men Overall 249 / 468
Justin Gianesin Men Overall 306 / 468
Jeff Fowler Men Overall 410 / 468

Bob Beal Memorial Criterium 2016 (Aug 21 2016)

Ted Kallman MEN 70-74 CAT 1/2/3/4/5 1 / 2
Bradford Knipes MEN 65-69 CAT 1/2/3/4/5 1 / 5

2016 Pete Murphy Memorial New England Time Trial Championships (Aug 20 2016)

Ted Kallman MEN 70-74 1 / 4

Aetna Tokeneke Classic Road Race (Aug 14 2016)

Tim Cary Men Cat 4 U40 23 / 36
Theodore Kallman Men Cat 1/2/3/4 Masters 60+ 15 / 17

Witches Cup (Aug 10 2016)

Maris Mannstadt Women Cat 4 7 / 17

Concord Criterium (Aug 6 2016)

Ian Modestow Men Pro/1/2 999 / 31
Ben Jankowski Men Cat 3 14 / 36
Ted Kallman Men Master 55+ 18 / 18

The Barn Burner (Jul 31 2016)

Jim Downs Men Cat 3 50+ 13 / 21
Matthew Nowak Men Cat 2 12-18 6 / 9

Tour of the Hilltowns (Jul 23 2016)

Donal Osullivan Men Cat 5 16 / 66
Jonathan Falcetti Men Cat 5 24 / 66
Patrick Staples Men Cat 5 32 / 66
Tim Cary Men Cat 4 44 / 71
Madeline Nagy Women Cat 3/4 7 / 30
Ben Jankowski Men Cat 3 26 / 51
Damon Lecompte Men Cat 3 38 / 51

Gnar Weasels - Kenda Cup East #5 (Jul 2 2016)

Jim Downs Novice Men 50+ 2 / 4

Keith Berger Memorial Criterium (Jul 2 2016)

Andy Scott Men Cat 4/5 35 / 64

Longsjo Classic Day 3 (Jun 26 2016)

Damon Lecompte Men Cat 3/4 27 / 92
Ian Modestow Men Master 40+ 23 / 48
Patrick Staples Men Cat 4/5 43 / 70
Tim Cary Men Cat 4/5 46 / 70
Jonathan O'keeffe Men Cat 4/5 56 / 70

Longsjo Classic Day 2 (Jun 25 2016)

Ian Modestow Men Master 40+ 28 / 61
Joseph Lellman Men Master 40+ 50 / 61

Longsjo Classic Day 1 (Jun 24 2016)

Damon Lecompte Men Cat 3/4 30 / 93
Ian Modestow Men Master 40+ 16 / 52

Greenfield Criterium (Jun 19 2016)

Jonathan O'keeffe Men Cat 4/5 28 / 48
Tim Cary Men Cat 4/5 31 / 48
Patrick Staples Men Cat 4/5 34 / 48
Joseph Lellman Men Cat 3/4 36 / 46
Ian Modestow Men Cat 1/2/3 Masters 40+ 14 / 25
Ian Modestow Men Cat 1/2/3 999 / 68

Rhode Island Masters' Cycling Classic Ninigret Park (Jun 18 2016)

Ted Kallman 40K MEN 70-74 1 / 1
Ted Kallman 20K MEN 70-74 1 / 2
Ted Kallman 10K MEN 70-74 2 / 4
Ted Kallman 5k MEN 70-74 2 / 4

Purgatory Road Race & Massachusetts State Championships (Jun 12 2016)

Damon Lecompte Men 3 18 / 46
Patrick Staples Men 5/Public 39 / 73
Tim Cary Men 4 25 / 60
Bryan Magdalensky Men 4 52 / 60

Pats Peak XC 2016 (Jun 12 2016)

Jim Downs Masters 50+ Cat 3 7 / 7

2016 Nutmeg Classic Criterium - Connecticut State Criterium Championships (Jun 11 2016)

Ted Kallman Frank Miskow Memorial Master 60+ 19 / 20

Ken Harrod Memorial Road Race (Jun 4 2016)

Joseph Lellman masters 55 15 / 29
Tim Cary Men 4 51 / 73
Jonathan O'keeffe Men 4 58 / 73

Killington Stage Race - GC (May 30 2016)

Damon Lecompte Men Cat 3 27 / 67

Cyclonauts Racers Criterium (May 29 2016)

Ian Modesteau Men Pro 1/2/3 37 / 39
Ian Modestow Men master 40+ Cat 1/2/3/4 40 / 46
Tim Cary Men cat 4/5 30 / 53
Patrick Staples Men cat 4/5 36 / 53

Killington Stage Race - Stage 3 (May 29 2016)

Damon Lecompte Men Cat 3 25 / 67

Killington Stage Race - Stage 2 (May 29 2016)

Damon Lecompte Men Cat 3 42 / 73

Killington Stage Race - Stage 1 (May 28 2016)

Damon Lecompte Men Cat 3 25 / 92

USA Cycling Masters Road Nationals Day 4 (May 27 2016)

Theodore Kallman Men Master 70-74 8 / 9

USA Cycling Masters Road Nationals Day 3 (May 26 2016)

Theodore Kallman Men Master 70-74 8 / 14

USA Cycling Masters Road Nationals Day 1 (May 24 2016)

Theodore Kallman Men Master 70-74 17 / 19

12th Annual Tour of the Battenkill (May 21 2016)

Jim Downs Men Category 4 - 50+ 48 / 74

2016 Connecticut Masters' Games (May 15 2016)

Ted Kallman 40K Crit MEN 70-74 3 / 6
Ted Kallman 20K crit MEN 70-74 3 / 6
Ted Kallman 10K MEN 7074 5 / 7
Ted Kallman 5K MEN 7074 5 / 7

The 5th Annual CCNS Kermis (May 13 2016)

Ben Jankowski Category 3/4 15 / 39

The Myles Standish State Forest Road Race (May 7 2016)

Tim Cary Men CAT 4B 25 / 42
Jonathan O'keeffe Men CAT 4B 33 / 42
Maris Mannstadt Women CAT 4 23 / 31

Woodstock Women's Cycling Gran Prix (May 7 2016)

Wendy King Women Cat 4 23 / 38

The Lime Rock CyclingGrand Prix (May 1 2016)

Joseph Lellman Men 55+ 3 / 28
Damon Lecompte 3/4 Men 11 / 51
Cameron Scott Boys 14-18 2 / 20
Alex Weinman Boys 14-18 10 / 20
Tim Cary 4/5 Men 17 / 64
Andy Scott 4/5 Men 28 / 64
Roger Stawasz Men 65+ 6 / 9
Theodore Kallman Men 65+ 7 / 9

Kenda Cup #1 - Fat Tire Classic (Apr 24 2016)

Nathan Layman Men Cat 2 Master 40-49 4 / 31
Matthew Nowak Men Cat 2 Junior 12-18 7 / 9

Quabbin Reservoir Classic Road Race (Apr 23 2016)

Christopher Johnson-brown Cat 5 62 / 71
Daniel Hocking Cat 4 41 / 79
Tim Cary Cat 4 43 / 79
Bryan Magdalensky Cat 4 69 / 79
Damon Lecompte Cat 3 30 / 59
Roger Stawasz 60+ 20 / 25
Jim Downs 40+ Cat 4/5 55 / 63

2016 Mystic Velo Criterium - Pete Rotella Memorial (Apr 17 2016)

Ted Kallman Men Master 65+ 7 / 9

PLAINVILLE SPRING SERIES - 04/03/16 (Apr 3 2016)

Denon Lecompte Men Cat 1/2/3 14 / 16
Denon Lecompte Men 40+ Cat 1/2/3/4 7 / 23

14th Annual Chris Hinds Memorial Criterium (Mar 26 2016)

Ted Kallman Men 65+ 7 / 7

Grant's Tomb Criterium (Mar 12 2016)

Maris Mannstadt Women Cat 4 22 / 33

Jamestown Classic (Oct 12 2015)

Ted Kallman Men Master 55+ 40 / 47
Roger Stawasz Men Cat5 64+ 3 / 7
Tim Cary Men Cat 4 17 / 27

Allen Clark Hillclimb (Oct 4 2015)

Kurt Brouillette Open Men 17 / 52
Michael Mccusker Open Men 20 / 52

Greylock Hillclimb (Sep 12 2015)

Madeline Nagy Open Women 2 / 20
Aaron Keene Open Men 31 / 142
Michael Mccusker Open Men 56 / 142
Matthew Nowak Open Men 62 / 142
Jonathan O'keeffe Open Men 73 / 142
Roy Currie Open Men 84 / 142
Tim Cary Open Men 86 / 142
Roberto Ludovico Open Men 94 / 142
Roger Stawasz Open Men 123 / 142

QCW Arsenal Crit @ The Navy Yard (Aug 23 2015)

Kamal Gatewood Men CAT 5 42 / 44

2015 Bob Beal Memorial Criterium (Aug 16 2015)

Ted Kallman MEN 65+ CAT 1/2/3/4/5 7 / 8

Bob Beal Memorial Race Weekend - 2015 New England Time Trial Championships (Aug 15 2015)

Ted Kallman MEN 70-74 8 / 8
Joseph Lellman MEN 55-59 11 / 11
Kurt Brouillette MEN 30-34 5 / 7

Tokeneke Classic Road Race (Aug 9 2015)

Paul Gerstein Place 8 / 27
Bradford Knipes Place 9 / 27
Ted Kallman Place 24 / 27
Joseph Lellman Masters 50+ (Cat 1-4) 33 / 50
Daniel Hocking Cat 4 Men 35 + 3 / 55
Tim Cary Cat 4 Men 35 + 39 / 55
Kurt Brouillette "Cat 4 Men 29 / 43
Matthew Leahey "Cat 4 Men 33 / 43
Bryan Magdalensky "Cat 4 Men 40 / 43

Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC - GC (Aug 2 2015)

Aiden Mapel Men Junior 13-14 21 / 23

Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC - TT (Aug 2 2015)

Aiden Mapel Men Junior 13-14 21 / 22

Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC - RR (Aug 2 2015)

Aiden Mapel Men 13-14 Juniors 21 / 21

35th Annual Concord Criterium (Aug 1 2015)

Frances Morrison Women 1/2: NEBRA Trophy 11 / 22

Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC - Crit (Aug 1 2015)

Aiden Mapel Men 13-14 Juniors 21 / 23

35th Annual Concord Criterium (Aug 1 2015)

Frances Morrison Women P/1/2/3 11 / 22

Gran Prix of Beverly (Jul 29 2015)

Mark Wendolowski Men Master 40+ 27 / 47

Lime Rock Grand Prix 4.1 (Jul 19 2015)

Mark Wendolowski Men 3/4 15 / 47
Aiden Mapel Juniors 9-13 3 / 6

The 17th annual NCC Tour of The Hilltowns (Jul 18 2015)

Cameron Scott Men 5 13 / 72
Nathan Layman Men 5 34 / 72
Aaron Keene Men 5 46 / 72
Andy Scott Men 5 48 / 72
Daniel Hocking Men 4 22 / 91
Bryan Magdalensky Men 4 71 / 91

The Barn Burner - Kenda Cup East #5 (Jul 12 2015)

Daniel Hocking Men Cat 1 Open 30-39 21 / 29

Glens Falls Downtown Criterium (Jul 12 2015)

Mark Wendolowski Men Master Masters 40+ 9 / 10

Capital Region Road Race (Jul 11 2015)

Matthew Leahey Men Cat 4 43 / 68

Longsjo Classic Day 3 (Jun 28 2015)

Mark Wendolowski Men Cat 3/4 999 / 78
Mark Wendolowski Men Master 40+ 15 / 30
Cameron Scott Men Cat 4/5 20 / 56
Matthew Leahey Men Cat 4/5 999 / 56

Longsjo Classic Day 2 (Jun 27 2015)

Mark Wendolowski Men Master 40+ 26 / 65

Longsjo Classic Day 1 (Jun 26 2015)

Mark Wendolowski Men Master 40+ 25 / 53

Exeter Classic (Jun 23 2015)

Mark Wendolowski Men Pro 1/2/3 76 / 94

Harlem Skyscraper Cycling Classic (Jun 21 2015)

Frances Morrison Women Cat Pro/1/2/3 9 / 13

Keith Berger Memorial Criterium (Jun 21 2015)

Cameron Scott Cat 4/5 13 / 40
Matthew Leahey Cat 4/5 16 / 40
Andy Scott Cat 4/5 38 / 40

Rhode Island Masters' Cycling Classic (Jun 20 2015)

Ted Kallman Men 70-74 Crit 2 / 2
Ted Kallman 10K TIME TRIAL - men 70-74 TT 3 / 5
Ted Kallman 5K TIME TRIAL - men 70-74 TT 2 / 5

The White Plains Downtown Criterium (Jun 14 2015)

Mark Wendolowski Men Master 40+ Cat 45 1 / 37

Purgatory Road Race & Massachusetts State Championships (Jun 7 2015)

Wendy King 4 Women 14 / 22
Bryan Magdalensky 4 Men 34 / 45

Ride Sally Ride (Jun 6 2015)

Jim Downs Men Cat 4 29 / 74

Nutmeg Classic Criterium (Jun 6 2015)

Ted Kallman Master 60+ 23 / 23
Mark Wendolowski Cat 4 9 / 46

Connecticut Masters' Games (May 30 2015)

Mark Wendolowski MEN 40+ CAT 1_4 40K 10 / 26
Ted Kallman MEN 70-74 25k Criterium 5 / 6
Roger Stawasz MEN 65-69 25k Criterium 5 / 6
Ted Kallman MEN 70-74 10K TT 2 / 3
Mark Wendolowski MEN 40-44 10K TT 3 / 3
Ted Kallman MEN 70-74 5K TT 2 / 3

2015 Ken Harrod Road Race (May 30 2015)

Tim Cary Men 5 29 / 76
Jonathan O'keeffe Men 5 31 / 76
Roberto Ludovico Men 5 38 / 76

Killington Stage Race GC (May 25 2015)

Jim Downs Men Master 50+ 27 / 37
Mark Wendolowski Men Cat 4/5 Master 33+ 15 / 46
Carson Poe Cat Open 0 / 12

Killington Stage Race Day 3 (May 25 2015)

Carson Poe Cat Open 2 / 12
Jim Downs Men Master 50+ 29 / 29
Mark Wendolowski Men Cat 4/5 Master 33+ 15 / 39

Cyclonauts Racers Criterium (May 24 2015)

Matthew Leahey MEN CAT 4 16 / 20
Joseph Lellman MASTER 50+ 15 / 42
Jonathan O'keeffe MEN CAT 4/5 19 / 39
Tim Cary MEN CAT 4/5 36 / 39
Andy Scott MEN CAT 4/5 37 / 39
Matthew Leahey MEN CAT 4/5 38 / 39
Joseph Lellman MEN CAT 4/5 40+ 4 / 35
Frank Sleegers MEN CAT 4/5 40+ 8 / 35
Jonathan O'keeffe MEN CAT 4/5 40+ 13 / 35
Brian Pierce MEN CAT 4/5 40+ 33 / 35
Andy Scott MEN CAT 4/5 40+ 34 / 35
Ted Kallman MASTER 60+ 17 / 18

Killington Stage Race Day 2 (May 24 2015)

Jim Downs Men Master 50+ 29 / 35
Mark Wendolowski Men Cat 4/5 Master 33+ 18 / 45

Killington Stage Race Day 1 (May 23 2015)

Jim Downs Men Master 50+ 32 / 37
Mark Wendolowski Men Cat 4/5 Master 33+ 10 / 46

Lake Sunapee Bike Race (May 16 2015)

Thom Barry Cat 3: NEBRA Trophy 19 / 23
Frank Sleegers 5 24 / 46
Mark Wendolowski 4 21 / 50
Matthew Leahey 4 34 / 50
Daniel Hocking 4 35 / 50
Thom Barry PRO-1-2-3 53 / 62

Mystic Velo Criterium (May 16 2015)

Theodore Kallman Men Master Masters 65+ 7 / 8

Myles Standish State Forest Road Race (May 9 2015)

Tim Cary CAT 5 19 / 57
Jonathan O'keeffe CAT 5 24 / 57
Roberto Ludovico CAT 5 35 / 57

Poolesville Road Race (May 9 2015)

Jim Downs Men 45+ Masters 40 / 40

Lime Rock Cycling Grand Prix (May 3 2015)

Roger Stawasz Men Master 65+ 10 / 14
Ted Kallman Men Master 65+ 11 / 14
Joseph Lellman Men Master 55+ 2 / 23
Joseph Lellman Men Master 50+ 3 / 19
Mark Wendolowski Men Master 40-49 19 / 26
Jonathan O'keeffe Men Cat 5 17 / 27
Tim Cary Men Cat 5 19 / 27

Busiest Racers

in last months
Bob Lelievre 85
Tim Cary 71
Ted Kallman 67
Jonathan O'keeffe 62
John Kasbohm 57
Matt Halfrey 55
Joseph Lellman 49
Mark Wendolowski 48
Roger Stawasz 30
Damon Lecompte 29
Nick Hight-huf 28
Jim Downs 24
Owen Wright 20
Justin Eichenlaub 19
Wendy King 19
Andy Scott 17
Frank Sleegers 17
Patrick Ryan 17
Theodore Kallman 16
Matthew Leahey 16
Roberto Ludovico 15
Bryan Magdalensky 15
Ignacy Grzelazka 13
Will Peredina 13
Charlotte Lellman 12
Carlos Garza 11
Alex Kahn 11
Jonathan Falcetti 11
Ben Jankowski 11
John Stallings 10
Donal Osullivan 10
Jacob Leblanc 9
Melissa Warwick 9
David Goodwin 9
Madeline Nagy 9
Michael Mccusker 8
Patrick d. Rondeau 8
Patrick Staples 8
Thom Barry 8
Tyler Mcginnis 8
Charles Mathers 8
Enrique Negron 7
Ian Modestow 7
Daniel Hocking 7
Cameron Scott 7
Sam Veggeberg 6
Scott Yarosh 6
Mark Hewitt 6
Kevin Perron 6
Carson Poe 6
Myles Scott 6
Donna Wilson 6
Tim Pitkin 6
Brooke Weinman 5
Jason Pizzollo 5
Aiden Mapel 5
Kevin Weinman 4
Bradford Knipes 4
Aaron Keene 4
Luke Sedor protti 4
John Kasbohn 4
Elijah Hammarlund 3
Tim Mahoney 3
Daryl Beck 3
Henry Weis 3
Emily Boynton 3
Andy Macdonald 3
Jamison Young 3
Christopher Evans 3
John Wanner 3
Jeremy Coleman 3
Frances Morrison 3
Maris Mannstadt 3
Matthew Nowak 3
Luis Valdez 3
Daniel Vaughn 3
Joel Ramirez 3
Kurt Brouillette 3
Stuart Aquadro 2
Greg Wise 2
Brian Pierce 2
Denon Lecompte 2
Cindy White 2
Alicia Wendolowski 2
Paul Gerstein 2
Edward Parrot 2
Roy Currie 2
Charles Moran 2
Austin Xiong 2
Mitch Graves 2
Joe Lellman 2
Mark Rioux 2
Rohin Singh 2
Michael Gilewicz 2
Spencer Warner 2
Ari Daube-valois 2
Karen Lynn 2
Kate Queeney 2
Nathan Layman 2
Justin Gianesin 2