Log In

Team Overview: Stage 1 Cycling Team/Airline Cycles
(redirected from: Stage 1 Cycling)

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

2024 USA Cycling Marathon Mountain Bike National Championships (Jun 15 2024)

Matthew Kansy Men Master 55-59 Cat 1/2/3 4 / 9

CCAP TNC Series #2 (Jun 11 2024)

Carmen Donofrio A Race 32 / 35

Palmer Cycling Grand Prix (Jun 9 2024)

Miles Whitford Men Cat 3/4 9 / 16

ShopRite Nutmeg State Games Criterium (Jun 8 2024)

Miles Whitford Men Cat 3 10 / 26
Brian Girard Men Master 45+ 39 / 56
Robert Stiles Men Master 45+ 999 / 56
Brooks Nablo Men Cat 4 4 / 23

CCAP TNC Series #1 (Jun 4 2024)

Carmen Donofrio A Race 32 / 32

Bikes for Bovines (Jun 2 2024)

Bryan Zieroff Sport Men 45+ 3 / 9

Team Red Dragon MTB/ pb CCAP (Jun 1 2024)

Kelli Montgomery Women Pro/Cat 1 Open 1 / 1
Alfred Sesta Men Cat 2 50+ 3 / 7
Carmen Donofrio Men Cat 2 50+ 6 / 7
Matthew Kansy Men Cat 1 50+ 4 / 6
Dennis Stechholz Men Cat 1 40+ 5 / 7

79th Tour of Somerville (May 27 2024)

Miles Whitford Men Senior Cat2/3 24 / 109

Gnar Weasels (May 25 2024)

Matthew Kansy Expert Men 55+ 3 / 14

Sunshine Criterium (May 11 2024)

Kurt Litsinger Men Cat 1/2/3/4 Masters 40+ 10 / 27

Belltown Throwdown (May 4 2024)

John Nafis Men Category 2 50+ 3 / 14
Carmen Donofrio Men Category 2 50+ 8 / 14
Andris Skulte Men Category 2 40-49 4 / 7
Matthew Wick Men Category 2 40-49 6 / 7
Eric Chandler Men Category 2 19-39 9 / 12
Geoffrey Sandberg Men Category 2 19-39 10 / 12
Charlie Gott Men Cat 3 Junior Boys 13-14 15 / 29
Anthony Vecca Men Single Speed Open 1 / 7
Kurt Litsinger Men Single Speed Open 5 / 7
Coakley Jopling Men Single Speed Open 7 / 7
Matthew Kansy Men Category 1 50+ 7 / 14
Steve Sadler Men Category 1 50+ 9 / 14
Patrick Woble Men Category 1 19-39 1 / 3
Brooks Nablo Men Category 1 40-49 6 / 15
Dennis Stechholz Men Category 1 40-49 10 / 15
Benjamin Nafis Men Pro/Cat 1 Open 13 / 15
Kimberly Bradley Women Open Athena 1 / 4
Katherine Farmer Women Open Athena 2 / 4
Melissa Felter Women Open Athena 3 / 4
Cary Chadwick Women Category 3 40+ 2 / 3
Cristal Chan Women Category 2 40+ 1 / 1
Margaret Smith Women Category 2 19-39 1 / 4
Hunter Ralston Women Category 2 19-39 2 / 4
Claire Eichelberger Women First Timer Junior Girls U18 2 / 4
Cecelia Pulaski Women Cat 3 Junior Girls 9-12 2 / 6
Orson Felter Men Cat 3 Junior Boys 9-12 1 / 22
Eli Skulte Men Cat 3 Junior Boys 9-12 6 / 22
Hugh Felter Men Cat 3 Junior Boys 9-12 8 / 22
Sullivan Pulaski Men Cat 3 Junior Boys 9-12 11 / 22
David Joslin Men Open Clydesdale 4 / 9
Jacob Kravitz Men FAT BIKE OPEN 1 / 4
David Soule Men Cat 3 50+ 3 / 5
Craig Damaschi Men Cat 3 50+ 4 / 5
Alfred Sesta Men Cat 3 50+ 5 / 5
Justin Goodson Men Cat 3 40-49 2 / 8
Ben Smith Men Cat 3 40-49 3 / 8
James Felter Men Cat 3 40-49 7 / 8
Ben Burkey Men Cat 3 40-49 8 / 8
Topher Regan Men Cat 3 Junior HS Boys 15-18 13 / 15

Secret Squirrel MTB (Apr 28 2024)

Melissa Felter Women Novice 10 / 13
Orson Felter Men Boys Grade 6 and Below 1 / 34
Hugh Felter Men Boys Grade 6 and Below 19 / 34
Patrick Woble Men Sport 19+ 1 / 67
Alfred Sesta Men Sport 45+ 13 / 59
James Felter Men Sport 45+ 51 / 59
Matthew Kansy Men Expert 45+ 17 / 45

Winding Trails Fat Tire Classic presented by TREK Bicycle Newington (Apr 21 2024)

Benjamin Nafis Men PRO 6 / 15
Ania Proczek Women 40+ CAT3 5 / 10
Ben Smith Men 40-49 CAT3 8 / 17
James Felter Men 40-49 CAT3 16 / 17
Geoffrey Sandberg Men 19-39 CAT3 3 / 10
Zelda Walsh Women Junior 15-18 CAT3 3 / 6
Orson Felter Men Junior 9-12 CAT3 2 / 23
Charles Nablo Men Junior 9-12 CAT3 4 / 23
Eli Skulte Men Junior 9-12 CAT3 8 / 23
Hugh Felter Men Junior 9-12 CAT3 19 / 23
Cole Schmitz Men Junior 13-14 CAT3 16 / 23
Declan Macauley Men Junior 13-14 CAT3 22 / 23
Margaret Smith Women 19-39 CAT2 2 / 3
Carmen Donofrio Men 50-59 CAT2 7 / 8
Daniel Gould Men 40-49 CAT2 6 / 13
Matthew Wick Men 40-49 CAT2 9 / 13
Andris Skulte Men 40-49 CAT2 12 / 13
Patrick Woble Men 19-39 CAT2 1 / 9
Hudson Nablo Men Junior 18 & Under CAT2 2 / 8
Anthony Vecca Men Singlespeed CAT1 1 / 9
Kurt Litsinger Men Singlespeed CAT1 9 / 9
Steve Sadler Men 50+ CAT1 6 / 16
Brooks Nablo Men 40-49 CAT1 7 / 19
Dennis Stechholz Men 40-49 CAT1 13 / 19

Lucarelli & Castaldi Branchbrook Park Spring Series (Apr 6 2024)

Miles Whitford Men Senior Cat3/4 114 / 57

Jungle MTB Escape (Mar 30 2024)

Brooks Nablo Men 40-54 Cat 1 3 / 10

The Frozen Four 2024: Henry Bender Memorial (Mar 17 2024)

Miles Whitford Men Cat 3/4 10 / 51

H2H Race #1, Aistriu Mayhem Mountain Bike Race (Mar 16 2024)

Thomas Pease Endurance Men Open 17 / 30

The Frozen Four 2024: Matt Catania Memorial (Mar 3 2024)

Miles Whitford Men Cat 3/4 16 / 53

Knox Expedition (Oct 16 2023)

Kristen Waldo skulte SIEGE ROUTE 6 / 15
Justin Goodson REBELLION ROUTE 5 / 14

New Haven Grand Prix (Sep 15 2023)

Ryan Nealon Men Cat 3/4 999 / 53

Landmine Mountain Bike Classic (Sep 10 2023)

Alfred Sesta Cat 2 - Men 5059 3 / 33
Justin Goodson Cat 2 - Men 4044 8 / 14

The Bommarito Audi Gateway Cup (Sep 4 2023)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 20 / 31

The Bommarito Audi Gateway Cup (Sep 4 2023)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 22 / 47

Green Mountain Stage Race - General Classification (Sep 4 2023)

David Lapierre Men Junior 10-18 5 / 106

Green Mountain Stage Race - Stage 4 Criterium (Sep 4 2023)

David Lapierre Men Junior 10-18 21 / 95

The Bommarito Audi Gateway Cup (Sep 3 2023)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 55 / 61

Green Mountain Stage Race - Stage 3 Road Race (Sep 3 2023)

David Lapierre Men Junior 10-18 9 / 100

Green Mountain Stage Race - Stage 2 Circuit Race (Sep 3 2023)

David Lapierre Men Junior 10-18 7 / 103

The Bommarito Audi Gateway Cup (Sep 2 2023)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 19 / 62

The Bommarito Audi Gateway Cup (Sep 1 2023)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 7 / 55

Green Mountain Stage Race - Stage 1 Time Trial (Sep 1 2023)

David Lapierre Men Junior 10-18 7 / 106

IU Health Momentum Indy (Aug 26 2023)

Logan Evans Cat 4/5 36 / 52

IU Health Momentum Indy (Aug 25 2023)

Logan Evans Cat 4/5 29 / 44

CCAP TNC Series Finale (Aug 8 2023)

Dennis Stechholz B-Race Men (Category 4/5) p/b Connecticut Feline M 11 / 21

CCNS Kermis (Aug 4 2023)

David Lapierre Men Pro/1/2/3 5 / 24

Devens GP (Jul 29 2023)

David Lapierre Men's P/1/2/3 7 / 25

2023 USA Cycling Cross-Country Mountain Bike National Championships (Jul 5 2023)

Hugh Felter Men Non-Champ 68 2 / 2
Charles Nablo Men Non-Champ 910 6 / 6
Orson Felter Men Non-Champ 1112 4 / 6

Utah Hill Climb Series (Jun 24 2023)

Diego Mallo Men Cat 4 1 / 6

Guilford Gravel Grinder (the G3): the 2023 New England Gravel Championship (Jun 24 2023)

Jacob Miller Open Men 12 / 50

CCAP TNC Series #3 (Jun 22 2023)

Ryan Nealon Cat 4/5 1 / 22
Dennis Stechholz Cat 4/5 10 / 22
David Lapierre Cat 1/2/3 4 / 29

2023 USA Cycling Amateur and Junior Road National Championships (Jun 17 2023)

David Lapierre Men Junior 15-16 Cat 123 6 / 40

2023 USA Cycling Amateur and Junior Road National Championships (Jun 15 2023)

David Lapierre Men Junior 15-16 Cat 123 13 / 40

ShopRite Nutmeg State Games Criterium (Jun 10 2023)

David Lapierre Men Pro/1/2/3 18 / 37
Logan Evans Men Cat4 16 / 45

78th Tour of Somerville (May 30 2023)

David Lapierre Men Junior 15-18 Open 9 / 58

Mountain Creek Downhill National (May 27 2023)

Noah Couture DH Men 15-16 Cat 1 10 / 29

Utah Hill Climb Series (May 27 2023)

Diego Mallo Men Cat 4 1 / 6

Team Red Dragon MTB p/b The CCAP (May 21 2023)

Kelli Montgomery Women Pro/Cat 1 Open 5 / 5
Dennis Stechholz Men Cat 1 40+ 8 / 11
Daniel Gould Men Cat 2 40+ 1 / 3
Alfred Sesta Men Cat 2 50+ 2 / 2
Tyler Roman Men Cat 3 Boys 9-12 14 / 19

Team Red Dragon MTB p/b The CCAP (May 21 2023)

Alfred Sesta MTN Men Cat 2 50+ 2 / 2
Daniel Gould MTN Men Cat 2 40+ 1 / 3
Dennis Stechholz MTN Men Cat 1 40+ 8 / 11
Kelli Montgomery MTN Women Pro/Cat 1 Open 5 / 5
Tyler Roman MTN Men Cat 3 Boys 9-12 14 / 19

Ken Harrod Memorial Road Race (May 20 2023)

Logan Evans Men Cat 4/5 32 / 63

Lime Rock Cycling Grand Prix (May 14 2023)

Logan Evans Men Cat 4 4 / 26

Sunshine Criterium (May 13 2023)

David Lapierre Men Cat 1/2/3 20 / 44
Kurt Litsinger Men Cat 1/2/3 32 / 44

Belltown Throwdown (May 6 2023)

Cecelia Pulaski Women Cat 3 Junior Girls 9-12 7 / 10
Samantha Bradley Women Cat 3 Junior Girls 9-12 9 / 10
Cristal Chan Women Category 2 40+ 2 / 4
Melanie Jordan Women Category 2 40+ 3 / 4
Kristen Skulte Women Category 3 40+ 1 / 5
Cary Chadwick Women Category 3 40+ 2 / 5
Katherine Farmer Women First Timers 19+ 1 / 1
Kimberly Bradley Women Open Athena 1 / 2
Melissa Felter Women Open Athena 2 / 2
Kelli Montgomery Women Pro/Cat 1 Open 9 / 11
Orson Felter Men Cat 3 Junior Boys 9-12 2 / 25
Aiden Walsh Men Cat 3 Junior Boys 9-12 14 / 25
Eli Skulte Men Cat 3 Junior Boys 9-12 15 / 25
Trent Comstock Men Cat 3 Junior Boys 9-12 16 / 25
Sullivan Pulaski Men Cat 3 Junior Boys 9-12 19 / 25
Hugh Felter Men Cat 3 Junior Boys 9-12 20 / 25
Quinn Gould Men Cat 3 Junior Boys 9-12 23 / 25
Benjamin Nafis Men Category 1 19-39 1 / 3
Brooks Nablo Men Category 1 40-49 2 / 16
Dennis Stechholz Men Category 1 40-49 11 / 16
Steve Sadler Men Category 1 50+ 2 / 11
Alfred Sesta Men Category 1 50+ 15 / 11
Nathan Eichelberger Men Category 2 19-39 5 / 8
Justin Goodson Men Category 2 19-39 7 / 8
Matthew Wick Men Category 2 40-49 4 / 12
Andris Skulte Men Category 2 40-49 6 / 12
Daniel Gould Men Category 2 40-49 7 / 12
John Nafis Men Category 2 50+ 2 / 8
Thomas Pease Men Category 3 19-39 1 / 5
James Pulaski Men Category 3 40-49 2 / 8
David Soule Men Category 3 40-49 3 / 8
James Felter Men Category 3 40-49 6 / 8
Josh Wilson Men Category 3 40-49 14 / 8
Paul Corey Men Category 3 50+ 6 / 4
Daniel Gould Men FAT BIKE OPEN 1 / 3
Robert Stiles Men Military and First Responders Open 3 / 3
Coakley Jopling Men Pro/Cat 1 Open 11 / 27
David Lapierre Men Pro/Cat 1 Open 43 / 27

Trooper Brinkerhoff Memorial Race Series (Apr 22 2023)

Logan Evans Field C: Cat 4/5 25 / 67

Hop Brook MTB Race (Apr 16 2023)

Orson Felter FAT BIKE OPEN 1 / 2
Matthew Wick FAT BIKE OPEN 2 / 2
Cristal Chan Women 40+ CATEGORY 2 1 / 2
John Nafis Men 50+ CATEGORY 2 1 / 4
Alfred Sesta Men 50+ CATEGORY 2 2 / 4
Daniel Gould Men 40-49 CATEGORY 2 3 / 11
Justin Goodson Men 19-39 CATEGORY 2 15 / 21
Hudson Nablo Men junior 1-18 CATEGORY 2 JUNIORS BOYS & UNDER 4 / 8
Steve Sadler Men 50+ CATEGORY 1 5 / 15
Brooks Nablo Men 40-49 CATEGORY 1 2 / 18
Brian Girard Men 40-49 CATEGORY 1 9 / 18
Coakley Jopling Men 40-49 CATEGORY 1 16 / 18
Dennis Stechholz Men 40-49 CATEGORY 1 32 / 18
Jacob Miller Men 19-39 CATEGORY 1 4 / 6
Justin Green Men junior 1-18 CATEGORY & UNDER 2 / 7
Patrick Woble Men junior 1-18 CATEGORY & UNDER 14 / 7
Anthony Vecca single speed OPEN 1 / 5
David Lapierre Men PRO/OPEN 6 / 18
Melissa Felter Women 19+ FIRST TIMERS 2 / 2
Orson Felter Men junior 1-18 CAT 3 BOYS 912 1 / 31
Charles Nablo Men junior 1-18 CAT 3 BOYS 912 8 / 31
Aiden Walsh Men junior 1-18 CAT 3 BOYS 912 11 / 31
Eli Skulte Men junior 1-18 CAT 3 BOYS 912 20 / 31
Sullivan Pulaski Men junior 1-18 CAT 3 BOYS 912 22 / 31
Harrison Smith Men junior 1-18 CAT 3 BOYS 912 23 / 31
Hugh Felter Men junior 1-18 CAT 3 BOYS 912 25 / 31
Jax Schmitz Men junior 1-18 CAT 3 BOYS 1314 7 / 28
Melanie Jordan Women 40+ CATEGORY 3 1 / 6
Paul Corey Men 50+ CATEGORY 3 11 / 11
Matthew Wick Men 40-49 CATEGORY 3 3 / 24
David Soule Men 40-49 CATEGORY 3 10 / 24
James Pulaski Men 40-49 CATEGORY 3 11 / 24
James Felter Men 40-49 CATEGORY 3 19 / 24
Ben Smith Men 40-49 CATEGORY 3 21 / 24
Thomas Pease Men 19-39 CATEGORY 3 6 / 15

URI Race Weekend Road Race (Apr 8 2023)

Kurt Litsinger Men Cat 1/2/3 A 999 / 29

Hatfield Road Race (Apr 8 2023)

David Lapierre Men Pro/1/2/3 22 / 99
Brooks Nablo Men 40+ Cat 1-4 22 / 32
Logan Evans Men Cat 4/5 48 / 72
Hudson Nablo Men Cat 4/5 58 / 72
Thomas Pease Men Cat 4/5 67 / 72

The Frozen Four 2023: Final Race (Mar 26 2023)

Orson Felter Junior 9-14 15 / 17

The Frozen Four 2023: Henry Bender Memorial (Mar 19 2023)

David Lapierre B Race 2 / 39
Logan Evans B Race 19 / 39
Orson Felter Junior 9-14 15 / 20

The Frozen Four 2023: Matt Waskiewicz Memorial (Mar 12 2023)

Brooks Nablo B Race 8 / 57
David Lapierre B Race 15 / 57
Logan Evans B Race 21 / 57
Hudson Nablo Junior 9-14 7 / 20
Charles Nablo Junior 9-14 19 / 20

The Frozen Four 2023: Matt Catania Memorial (Mar 5 2023)

David Lapierre B Race 5 / 53
Brooks Nablo B Race 26 / 53
Logan Evans B Race 47 / 53
Hudson Nablo Junior 9-14 4 / 19
Orson Felter Junior 9-14 14 / 19
Charles Nablo Junior 9-14 19 / 19

Valley of the Sun Stage Race - Crit (Feb 19 2023)

David Lapierre Men Junior 15-16 Open 50 / 27

Valley Of The Sun Junior RR (Feb 18 2023)

David Lapierre Men Open Junior 15-16 6 / 28

Valley of the Sun Stage Race - RR (Feb 18 2023)

David Lapierre Men Junior 15-16 Open 6 / 28

Valley Of The Sun Junior TT (Feb 17 2023)

David Lapierre Men Open Junior 15-16 3 / 28

Valley of the Sun Stage Race - TT (Feb 17 2023)

David Lapierre Men Junior 15-16 Open 3 / 28

2022 USA Cycling Marathon Mountain Bike National Championships (Oct 23 2022)

Jacob Miller Men 19-29 9 / 15

Landmine Mountain Bike Classic (Sep 11 2022)

Alfred Sesta Cat 2 - Men 5059 6 / 38

CCAP TNC Series (Aug 16 2022)

Eric Lindquist Cat 4/5 3 / 24
Dennis Stechholz Cat 4/5 8 / 24

41st Annual Concord Criterium p/b Merrimack County Savings (Aug 13 2022)

Ryan Nealon Men 4/5 7 / 24

Palmer Cycling Grand Prix (Aug 6 2022)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 999 / 31

CCAP TNC Series (Jul 26 2022)

David Lapierre Men Junior 15-18 1 / 6
Ryan Nealon B Race 8 / 21

USA Cycling Mountain Bike National Championships (Jul 21 2022)

Brooks Nablo Men Single Speed Cat 1/2/3 5 / 11

CCNS Kermis (Jul 15 2022)

Coakley Jopling Men Cat 4/5 3 / 33
Ryan Nealon Men Cat 4/5 8 / 33
David Lapierre Men Junior 15-18 2 / 11

Gnar Weasels (Jul 9 2022)

Jacob Miller Expert Men 19+ (Open) 9 / 16

Domnarski Farm (Jun 26 2022)

Kelli Montgomery Pro/Elite Women Open 2 / 6
Orson Felter Novice Men U13 3 / 5
Hugh Felter Novice Men U13 5 / 5
James Felter Novice Men 40-49 2 / 2
Coakley Jopling Expert Men 40+ 1 / 11

Tour of the Hilltowns (Jun 25 2022)

Ryan Nealon Men Cat 4 & 60+ 24 / 41

CCAP TNC Series (Jun 14 2022)

David Lapierre Men Junior 15-18 1 / 6
Matthew Wick Cat 4/5 29 / 29

Belltown Throwdown - CT Dirt Cup Race Finale (Jun 11 2022)

Samantha Bradley First Timer Junior Girls 18 & Under 2 / 4
Cece Pulaski First Timer Junior Girls 18 & Under 3 / 4
Madeline Stiles First Timer Junior Girls 18 & Under 4 / 4
Sully Pulaski First Timer Junior Boys 18 & Under 1 / 8
Hugh Felter First Timer Junior Boys 18 & Under 4 / 8
Gilbert Cutler First Timer Junior Boys 18 & Under 5 / 8
Quinn Gould First Timer Junior Boys 18 & Under 7 / 8
Cary Chadwick First Timers Women 19+ 1 / 3
Kari Cutler First Timers Women 19+ 2 / 3
Melissa Felter First Timers Women 19+ 3 / 3
Cameron Croteau Military and First Responders Open 2 / 2
Cole Schmitz Cat 3 Junior Boys 9-12 16 / 31
Aiden Walsh Cat 3 Junior Boys 9-12 20 / 31
Hudson Nablo Cat 3 Junior Boys 13-14 1 / 29
Jax Schmitz Cat 3 Junior Boys 13-14 10 / 29
Julian Wimler Cat 3 Junior Boys 15-18 (High School) 5 / 13
Daniel Gould Category 3 Men 40-49 2 / 9
James Pulaski Category 3 Men 40-49 5 / 9
Josh Wilson Category 3 Men 40-49 7 / 9
James Felter Category 3 Men 40-49 8 / 9
Sarah Gordon Category 3 Women 19-39 1 / 2
Matthew Wick Category 3 Men 19-39 1 / 3
Anthony Vecca Fat Bike Open 1 / 3
Daniel Gould Fat Bike Open 2 / 3
Alfred Sesta Category 2 Men 50+ 1 / 6
John Nafis Category 2 Men 50+ 3 / 6
Melanie Jordan Category 2 Women 40+ 1 / 1
Dennis Stechholz Category 2 Men 40-49 1 / 9
Kimberly Bradley Category 2 Women 19-39 1 / 2
Anthony Vecca Single Speed Cat 1/Open/Pro 1 / 2
Steve Sadler Category 1 Men 50+ 3 / 9
Jacob Miller Category 1 Men 19-39 1 / 3
Brooks Nablo Category 1 Men 19-39 3 / 3
Kelli Montgomery Pro/Cat 1 Women Open 5 / 6

TRD MTB p/b The CCAP (Jun 6 2022)

Aiden Walsh Men Cat 3 Boys 9-12 14 / 28
Daniel Gould Men Cat 3 40+ 14 / 7
Alfred Sesta Men Cat 2 50+ 1 / 4
Dennis Stechholz Men Cat 2 40+ 25 / 13

Team Red Dragon MTB p/b CCAP - CT Dirt Cup Results Only (Jun 5 2022)

Daniel Gould Men Cat 3 40+ 2 / 2
Anthony Vecca Men Singlespeed Open, Categories & Women 1 / 1
Alfred Sesta Men Cat 2 50+ 1 / 3
Dennis Stechholz Men Cat 2 40+ 7 / 7

Team Red Dragon MTB p/b CCAP - CT Dirt Cup #4 (Jun 5 2022)

Aiden Walsh Cat 3 Boys 9-12 14 / 28
Daniel Gould Cat 3 Men 40+ 7 / 7
Anthony Vecca Singlespeed Open, Categories Men & Women 1 / 2
Alfred Sesta Cat 2 Men 50+ 1 / 4
Dennis Stechholz Cat 2 Men 40+ 13 / 13

ShopRite Nutmeg State Games Criterium (Jun 4 2022)

Ryan Nealon Men Cat4 13 / 27

Ken Harrod Memorial Road Race p/b Minuteman Road Club (May 21 2022)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 40 / 63

Governor's Guard Round-Up - CT Dirt Cup Results Only (May 15 2022)

Kelli Montgomery Men Pro/Cat 1 Women Open 2 / 2
Steve Sadler Cat 1 50+ 5 / 4
Anthony Vecca Men Singlespeed Open, Categories & Women 1 / 1
Alfred Sesta Cat 2 50+ 1 / 2
Dennis Stechholz Cat 2 40+ 3 / 6
Daniel Gould Cat 3 40+ 1 / 3

The Governor's Guard Round-Up (May 15 2022)

Kelli Montgomery women Pro/Cat 1 Open 2 / 2
Steve Sadler men Cat 1 Masters 50+ 4 / 10
Jacob Miller men Cat 1 19-39 2 / 4
Anthony Vecca Singlespeed 1 / 2
Alfred Sesta men Cat 2 Masters 50+ 1 / 5
Dennis Stechholz men Cat 2 Masters 40+ 3 / 8
Daniel Gould men Cat 3 Masters 40+ 1 / 9
Aiden Walsh men Cat 3 Juniors 9-12 13 / 36

Sunshine Criterium (May 14 2022)

Ryan Nealon Men Cat 4 14 / 22
Ryan Nealon Men Cat 3/4 999 / 28

Fat Tire Classic CT Dirt Cup Results (Apr 24 2022)

Kimberly Bradley CAT3 W 19TO39 1 / 1
Daniel Gould CAT3 M 40TO49 2 / 5
Alfred Sesta CAT2 M 50TO59 1 / 3
Anthony Vecca CAT1 SINGLESPEED 1 / 2
Kelli Montgomery PRO WOMEN 2 / 2

Zoom Criterium (Apr 3 2022)

Ryan Nealon Men Cat 4 999 / 20

Lucarelli & Castaldi Branchbrook Park Spring Series (Apr 2 2022)

Miles Whitford Men Open Cat3/4 19 / 45

The Frozen Four - Henry Bender Memorial (Mar 20 2022)

Miles Whitford B Race 8 / 63
Brooks Nablo B Race 13 / 63
Ryan Nealon B Race 18 / 63
Jack Cote Junior 9-14 6 / 27
Hudson Nablo Junior 9-14 8 / 27
Jax Schmitz Junior 9-14 23 / 27

The Frozen Four - Matt Catania Memorial (Mar 6 2022)

Miles Whitford B Race 18 / 40
Ryan Nealon B Race 20 / 40

Wicked NorEaster (Feb 13 2022)

Orson Felter Junior Boys 9 - 14 (Open) 4 / 5
Melissa Felter Novice/Sport Fat Bike Female (Women) 3 / 4

The Gateway Cup (Sep 6 2021)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 14 / 58

Benton Park Classic p/b Big Shark Bicycle Company (Sep 6 2021)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 Elite 14 / 58

The Gateway Cup (Sep 5 2021)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 21 / 64

Giro della Montagna p/b Emerson (Sep 5 2021)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 Elite 20 / 64

The Gateway Cup (Sep 4 2021)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 12 / 54

Tour de Francis Park p/b Urban Chestnut Brewery (Sep 4 2021)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 Elite 12 / 54

The Gateway Cup (Sep 3 2021)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 12 / 59

Tour de Lafayette p/b Studio 2128 (Sep 3 2021)

Ryan Nealon Men Cat 4/5 Elite 12 / 59

Joe Martin Stage Race - GC (Aug 29 2021)

Ryan Nealon Men Senior Cat 4-5 20 / 36

Joe Martin Stage Race - Crit (Aug 29 2021)

Ryan Nealon Men Senior Cat 4-5 22 / 37

Joe Martin Stage Race - RR (Aug 28 2021)

Ryan Nealon Men Senior Cat 4-5 17 / 59

Joe Martin Stage Race - Amateur - TT (Aug 28 2021)

Ryan Nealon Men Senior Cat 4-5 19 / 47

Bikes for Bovines MTB (Aug 7 2021)

Coakley Jopling EXPERT MEN 40+ 6 / 18
Brian Girard EXPERT MEN 40+ 16 / 18
Bryan Zieroff SPORT MEN 40+ 6 / 11

Sunshine Criterium (Jul 24 2021)

Ryan Nealon Men Cat 5 8 / 16

NY Capital Region Road Race (Jul 10 2021)

Ryan Nealon Men Cat 5 17 / 47

CCNS Kermis (Jun 19 2021)

Kurt Litsinger Men Cat 3/4 17 / 42
Karel Citroen Men Master 40+ 8 / 43

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series (Jun 12 2021)

Karel Citroen Men 3/4 15 / 90

Team Red Dragon MTB p/b CCAP (Jun 6 2021)

Kelli Montgomery Men Pro/Cat 1 Women Open 3 / 6
Steve Sadler Men Cat 1 50+ 5 / 8
Karel Citroen Men Cat 1 40+ 2 / 11
Coakley Jopling Men Singlespeed Open, Categories & Women 2 / 3
Anthony Vecca Men Singlespeed Open, Categories & Women 3 / 3
Wesley Jopling Men Cat 3 Boys 9-12 24 / 36

ShopRite Nutmeg State Games Criterium (Jun 5 2021)

Ryan Nealon Men Cat 5 16 / 41
Megan Pennington Women Cat 4/5 1 / 11
Kurt Litsinger Men Cat 3 13 / 27

Connecticut Masters’ Games Criterium (May 23 2021)

Anthony Vecca Men Master - 40K 4049 999 / 33
Megan Pennington Women Master - 40K 40+ 5 / 15

Connecticut Masters’ Games Time Trial (May 23 2021)

Megan Pennington Women Master - 5K 4044 1 / 2
Anthony Vecca Men Master - 5K 4044 3 / 5
Megan Pennington Women Master - 10K 4044 2 / 2
Anthony Vecca Men Master - 10K 4044 3 / 6

Bush Hill MTB (May 15 2021)

Steve Sadler Men Cat 1 50+ 6 / 11
Anthony Vecca Men Singlespeed Open, Categories & Women 1 / 7
Brooks Nablo Men Singlespeed Open, Categories & Women 3 / 7
Coakley Jopling Men Singlespeed Open, Categories & Women 4 / 7
Karel Citroen Men Cat 2 40+ 1 / 5

Governor's Guard Round Up (May 8 2021)

Steve Sadler Men Cat 1 50+ 1 / 6
Anthony Vecca Men Singlespeed Open, Categories & Women 1 / 4
Karel Citroen Men Cat 2 40+ 1 / 8
James Felter Men First Timers 18+ 1 / 3
Melanie Jordan Women Cat 3 Masters 40+ 1 / 5
Orson Felter Men Cat 3 Boys 9-12 19 / 33

Secret Squirrel MTB (May 1 2021)

Karel Citroen Expert Men 40-49 16 / 31

Frozen Four #4 (Mar 28 2021)

Jack Cote Junior 4 / 20

Frozen Four #3 (Mar 21 2021)

Jack Cote Junior 11 / 27
Megan Pennington Wms 6 / 22
Brooks Nablo B Race 16 / 69
Anthony Vecca B Race 29 / 69

Frozen Four #2 (Mar 14 2021)

James Cote Junior-M 9 / 22
Jack Cote Junior-M 10 / 22
Brooks Nablo B Race 15 / 63
Megan Pennington Wms 9 / 20

The Frozen Four #1 (Mar 7 2021)

Haylee Jopling Junior 15 / 18
Ryan Nealon Cat 5 35 / 46

The Frozen Four Race#1 (Mar 1 2020)

Kurt Litsinger Men Senior Cat1/2/3 24 / 36
Karel Citroen Men Senior Cat1/2/3 26 / 36
Brian Girard Men Senior Cat1/2/3 27 / 36
Robert Stiles Men Senior Cat1/2/3 31 / 36

Julbo Eastern Grind (Aug 25 2019)

Benjamin Nafis Men Cat 1 12-18 1 / 3

The Fox Factory BARN BURNER 2019 (Aug 4 2019)

Sara Hunt Open Marathon (Women) 1 / 2
Benjamin Nafis Expert Men 12-18 4 / 8
Kelli Montgomery Elite Women 5 / 7

El Fuego Plainville (Jul 28 2019)

Brooks Nablo Cat 5 1 / 23

West Rock Super Prestige Finale (Jul 7 2019)

Brooks Nablo Men Singlespeed OPEN 2 / 4
Robert Stiles Men Singlespeed OPEN 4 / 4
Kelli Montgomery Women A OPEN 2 / 2
Brian Girard Men A OPEN 3 / 8
Steve Sadler Men A OPEN 4 / 8
Robert Stiles Men FAT BIKE OPEN 4 / 8
Karel Citroen Men B 1 / 16
Todd Krasnitski Men CAT 3 C OPEN 2 / 9
RELAY OF HONOR 1 / 10

Gnar Weasels (Jul 5 2019)

John Nafis Sport Men 50+ 4 / 17
Benjamin Nafis Expert Junior Men 12-18 6 / 8

Domnarski Farm 2019 (Jun 23 2019)

Kelli Montgomery Pro Women 3 / 3
Sara Hunt Expert Women 19-29 1 / 1

Treasure Valley Rally 2019 (Jun 16 2019)

Sara Hunt Expert Female Senior (19-39) 1 / 1

Belltown Throwdown (Jun 15 2019)

Kelli Montgomery Pro/Cat 1 WoMen 3 / 3
Benjamin Nafis Category 1 Junior Boys 15-18 1 / 1
Steve Sadler Category 1 Men 50+ 2 / 4
Brooks Nablo Singlespeed Cat 1/Open/Pro 1 / 5
Anthony Vecca Singlespeed Cat 1/Open/Pro 2 / 5
Brian Girard Category 1 Men 40-49 3 / 8
Sara Hunt Category 1 Women 19-39 1 / 2
Todd Krasnitski FAT BIKE OPEN 1 / 1
John Nafis Category 2 Men 50-59 1 / 7
Bryce Renkiewicz Category 2 Men 19-39 6 / 6
Jaime Krasnitski First Timers Women 19+ (Shorter Course) 3 / 4
Chris Young Category 3 Men 50-59 1 / 8
Ed Crane Category 3 Men 50-59 2 / 8
Todd Krasnitski Category 3 Men 40-49 5 / 12
Ben Burkey Category 3 Men 40-49 12 / 12
William Nafis Cat 2 Juniors Boys Under 18 & Under* (Full Course) 7 / 10
Michelle Zwick Category 3 Women 40+ 2 / 7
Katie Egan Category 3 Women 40+ 4 / 7

CCNS Kermis (Jun 14 2019)

Carmen Donofrio Men Master 40+ 999 / 50

West Rock Super Prestige #2 - Clif Bar Dirt Cup #4 • Jun 9 2019 (Jun 9 2019)

Todd Krasnitski CAT 3 Men 40+ 2 / 6
Kelli Montgomery CAT 1 Women 40+ 1 / 1
Steve Sadler CAT 1 Men's 40+ 6 / 9

West Rock Super Prestige #2 - Clif Bar Dirt Cup #4 (Jun 9 2019)

Todd Krasnitski Men CAT 3 C OPEN 4 / 17
Anthony Vecca Men SINGLE-SPEED OPEN 1 / 3
Brooks Nablo Men SINGLE-SPEED OPEN 2 / 3
Kelli Montgomery Women A OPEN 3 / 4
Steve Sadler Men A OPEN 11 / 19

Purgatory Road Race (Jun 9 2019)

Karel Citroen Men Master 40+ 3 / 15

Highland Mountain Bike Park Classic - BUBBA Trophy #3 (Jun 2 2019)

John Nafis Men Cat 2 50-59 4 / 11
Benjamin Nafis Men Cat 1 12-18 3 / 8

West Rock Super Prestige (May 19 2019)

Robert Stiles Fat Bike Open 3 / 11
Todd Krasnitski Cat 3 Men C Open 7 / 20
Anthony Vecca Single-Speed OPEN 1 / 5
Robert Stiles Single-Speed OPEN 4 / 5
Steve Sadler Men A OPEN 9 / 16

Secret Squirrel (May 19 2019)

John Nafis Sport Men 50+ 2 / 22
Sara Hunt Expert Women 19-39 1 / 3
Benjamin Nafis Expert Men Under 19 2 / 5

Bear Brook Classic (May 11 2019)

Sara Hunt Marathon Women 3 / 3
John Nafis Cat 2 Men 50-59 2 / 25
Benjamin Nafis Cat 1 Men 12-18 4 / 6

Fat Tire Classic (Apr 28 2019)

David Mark mccall First Time M 19+ 3 / 6
Todd Krasnitski CAT 3 M 40-49 5 / 22
Peter Sabatini CAT 3 M 40-49 17 / 22
Thanh Mai CAT 3 M 19-39 17 / 19
George Dickerson CAT 2 M 60+ 2 / 3
John Nafis CAT 2 M 50-59 1 / 6
Benjamin Nafis CAT 1 Junior U19 1 / 1
Sara Hunt CAT 1 F 19-39 1 / 2
Steve Sadler CAT 1 M 50+ 2 / 9
Brooks Nablo CAT 1 Singlespeed 3 / 10
Robert Stiles CAT 1 Singlespeed 7 / 10
Kurt Litsinger CAT 1 Singlespeed 10 / 10
Kelli Montgomery Pro Female 3 / 4

Hop Brook MTB Race - Clif Bar Dirt Cup #1 (Apr 7 2019)

Sara Hunt Category 1 19-39 (Women) 1 / 1
Anthony Vecca Category 1 SS 3 / 11
Brooks Nablo Category 1 SS 5 / 11
Robert Stiles Category 1 SS 10 / 11
Kurt Litsinger Category 1 SS 11 / 11
Benjamin Nafis Category 1 jr 15-18 (Men) 1 / 6
Steve Sadler Category 1 50+ (Men) 3 / 25
Brian Girard Category 1 40-49 (Men) 7 / 18
Kelli Montgomery Category Pro (Women) 7 / 8
Todd Krasnitski Cat 3 Men 40-49 (Men) 6 / 27
George Nablo Cat 3 Men 60+ 4 / 6
John Nafis Cat 2 Men 50-59 (Men) 1 / 13

17th Annual Chris Hinds Sunshine Criterium (Mar 30 2019)

Karel Citroen Men Master 40+ 27 / 44

Frozen Four Training series, Day 4 (Mar 24 2019)

Brian Girard A Race 43 / 56

The Frozen Four Race Day 3 (Mar 17 2019)

Brian Girard A Race 31 / 44

Landmine MTB Classic - Results for EFTA Series (Sep 9 2018)

Robert Spooner Cat 2 - Men 50+ 45 / 46
Ruth Spooner Cat 1 - Women - Varsity (ages 12-18) 1 / 1

Tokeneke Classic (Aug 12 2018)

Karel Citroen Men Masters 40+ Cat1/2/3 4 / 12
Robert Stiles Men Masters 40+ Cat1/2/3 26 / 12

Barn Burner - BUBBA Trophy Series Finals (Aug 5 2018)

John Nafis SPORT MEN 40-49 7 / 22
Sara Hunt women 19-39 1 / 1

Bikes for Bovines - EFTA Overall (Jul 22 2018)

Sara Hunt EXPERT WMN 19-39 1 / 1
Brian Girard EXPERT MEN 40+ Overall Series Split 1 / 6
Brian Girard EXPERT MEN 40+ Race Day 2 / 9

Bikes for Bovines (Jul 22 2018)

Sara Hunt EXPERT WMN 19-39 1 / 1
Brian Girard EXPERT MEN 40+ 2 / 9

Gnar Weasels - Bubba Trophy #4 (Jul 7 2018)

Sara Hunt Expert Women 19-39 1 / 1

Domnarski Farm (Jun 24 2018)

Kelli Montgomery Pro Women Open 4 / 5
Sara Hunt Expert Women 19-39 1 / 2
Robert Stiles Expert Singlespeed 2 / 5

Domnarski Farm EFTA (Jun 24 2018)

Kelli Montgomery Women Pro 4 / 5
Sara Hunt Women Cat 1 W 12-34 1 / 2
Robert Stiles Men Cat 1 Singlespeed 2 / 5

Treasure Valley Rally (Jun 17 2018)

Sara Hunt SPORT FEMALE SENIOR (19-39) (Women) 1 / 4

ShopRite Nutmeg State Games Criterium (Jun 9 2018)

Jacob Kravitz Men 5 3 / 24

The CCNS Kermis (May 18 2018)

Jacob Kravitz Men Cat 4/5 29 / 49

Wallum Lake MTB Race (May 6 2018)

Sara Hunt Sport - Senior 19-39 Women 4 / 5

The Battle at Burlingame (Apr 29 2018)

Sara Hunt 6 Hour - Women Open 7 / 9
Ruth Spooner 6 Hour - Women Open 8 / 9
Robert Spooner 6 Hour - Masters Men 40+ 16 / 16
Robert Stiles 6 Hour - Singlespeed - Open 11 / 11

Fat Tire Classic (Apr 22 2018)

Robert Stiles CAT 1 EXPERT SINGLESPEED 6 / 10
Kelli Montgomery PRO CAT 1WOMEN OPEN 12 / 12

Hop Brook MTB Race (Apr 8 2018)

Robert Stiles XC Singlespeed Cat 1 3 / 10
Brian Girard Men Fat Bike Open 1 / 8
Kelli Montgomery Women Pro/Cat 1 9 / 10
Sara Hunt Women 19-34 Cat 3 2 / 12
Sara Hunt Women 19-34 Cat 3 2 / 12
Sara Hunt Women 19-34 Cat 3 2 / 12
Sara Hunt Women 19-34 Cat 3 2 / 12

Freetown 50 (Sep 17 2017)

Sara Hunt Novice Female Senior (19-39) 1 / 4

Boston Rebellion - US Cup #4 (Jul 29 2017)

Sara Hunt Womens A XCO 4 / 4

Pats Peak Mountain Bike Festival (Jun 11 2017)

Sara Hunt Women Cat 2 19-34 2 / 2

2017 USA Cycling Masters Road Nationals Criterium (Jun 4 2017)

Matt Inconiglios Men 45-49 Masters Cat 123 16 / 66

USA Cycling Amateur Road Nationals - TT (Jun 30 2016)

Kyle Crowell Men Junior 15-16 63 / 70

USA Cycling Masters Road Nationals Day 4 (May 27 2016)

Chris Petron Men Master 45-49 32 / 38

USA Cycling Masters Road Nationals Day 1 (May 24 2016)

Chris Petron Men Master 45-49 Cat 1/2/3 131 / 133

The Lime Rock CyclingGrand Prix (May 1 2016)

Kyle Crowell Boys 14-18 1 / 20

Lime Rock Grand Prix 4.1 (Jul 19 2015)

Julen Lujambio Juniors 14-18 11 / 16

Nutmeg Classic Criterium (Jun 6 2015)

Julio Lujambio Master 40+ (Cat 1-4) 27 / 43
Julio Lujambio Master 45+ (Cat 1-4) 12 / 53

Tour of Somerville (May 25 2015)

Kyle Crowell Men 15-18 Junior 22 / 38

Bound Brook Cycling Classic (May 24 2015)

Kyle Crowell Men Junior 7 / 21

Raritan Cycling Classic (May 23 2015)

Kyle Crowell Men Cat 4/5 12 / 22

Chris Hinds Sunshine Criterium (Apr 4 2015)

Julio Lujambio Men Master 40-49 999 / 31

2015 Ronde de Walnut Hill, Aetna Nutmeg Spring Series (Mar 29 2015)

Kyle Crowell Men Cat 5 4 / 18
Matt Inconiglios Men Senior Pro/Cat 1/2/3 9 / 26
Chris Crowell Men Senior Pro/Cat 1/2/3 23 / 26

2015 Tour de Kirche - Aetna Nutmeg Spring Series (Mar 15 2015)

Julio Lujambio Men 45+ Master 14 / 43

WHEELPassion Race4Scholars (Aug 17 2014)

Matthew Austin Men 40+ MR 13 / 50

Longsjo Classic Stage 3 (Jun 29 2014)

Valerie Hopkins Women Cat 3/4 32 / 32

Nutmeg Classic Criterium (Jun 7 2014)

Chris Crowell Master 40+ (Cat 1-4) 4 / 33

Zwiedzanie Bethel (Apr 13 2014)

Chris Crowell Men Pro/Cat 1/2/3 Senior 31 / 34

Plainville Spring Series (Mar 29 2014)

Chris Crowell Men Cat 1/2/3 6 / 27

Plainville Spring Series (Mar 22 2014)

Chris Crowell Men Cat 1/2/3 1 / 29

Plainville Spring Series (Mar 15 2014)

Chris Crowell Mixed Cat 1/2/3 1 / 34

Plainville Spring Series (Mar 8 2014)

Chris Crowell Mixed Cat 1/2/3 2 / 34
Christopher Chapleau Mixed Masters 50+ 23 / 31

2013 Nutmeg Classic Criterium (Jun 8 2013)

Chris Crowell Master 35+ (Cat 1-4) 11 / 30
Chris Crowell Master 40+ (Cat 1-4) 9 / 37

Criterium de Bethel (Apr 7 2013)

Chris Crowell Men Pro/Cat 1/2/3 Senior 9 / 37

Plainville Spring Series (Mar 30 2013)

Chris Crowell Men Masters 40+ 3 / 35

Plainville Spring Series (Mar 23 2013)

Chris Crowell Men Cat 1/2/3 8 / 13
Todd Hamel Men Cat 1/2/3 10 / 13
Chris Crowell Men Masters 40+ 2 / 29

Plainville Spring Series (Mar 16 2013)

Chris Crowell Men Cat 1/2/3 4 / 29
Todd Hamel Men Cat 1/2/3 16 / 29

Ris Van Bethel (Mar 10 2013)

Chris Crowell Pro/1/2/3 9 / 70
Todd Hamel Pro/1/2/3 36 / 70
Bryan Zieroff Pro/1/2/3 43 / 70
Sam Dodge Cat 3/4 26 / 78
Valerie Hopkins Women – 4 / 30

Branchbrook Park Spring Series (Mar 2 2013)

Matt Inconiglios Men Pro/Cat 1/2/3 14 / 54

NJ State Masters/Juniors Crit Champs (Aug 19 2012)

Valerie Hopkins Women Master 35-99 1 / 5

Tour de Fair Haven (Aug 12 2012)

Valerie Hopkins Women Cat1/2/3/4 Open 5 / 17

Freedom Tour (Jul 22 2012)

David Devine Men Cat4/5 1 / 42

NYS TT Championships (Jul 22 2012)

Stephen Grevious Men Master Masters 50-54 9 / 9

New York State Time Trial Championships (Jul 22 2012)

Stephen Grevious Men 50-54 9 / 9

Keith Berger Memorial Criterium (Jun 24 2012)

Julio Lujambio *Masters 40+ 47 / 60
Byron Atwood *Masters 40+ 50 / 60
David Hartmann *Masters 40+ 59 / 60

2012 Nutmeg Classic Criterium (Jun 9 2012)

Chris Crowell Master 40+ (cat 1-4) 7 / 48
Chris Crowell Master 35+ (cat 1-4) 23 / 49
David Hartmann Master 35+ (cat 1-4) 47 / 49

Circuit Francis J Clarke (Apr 15 2012)

Bryan Zieroff Pro/1/2/3 27 / 43

Cherry Blossom Challenge (Apr 7 2012)

Bryan Zieroff Men Cat3/4 21 / 60
Bryan Zieroff Men Master 35-99 39 / 57

Criterium de Bethel (Apr 1 2012)

Julio Lujambio Pro/1/2/3 8 / 47
Bryan Zieroff Pro/1/2/3 9 / 47

Bethel CDR Gold Race (Mar 25 2012)

Bryan Zieroff Pro/1/2/3 25 / 48

Ronde de Bethel (Mar 4 2012)

Todd Hamel Pro/1/2/3 38 / 71
Chris Cromwell Pro/1/2/3 50 / 71

Donovan Ruhlman Memorial (Jul 17 2011)

Matt Inconiglios Pro 1/2/3 28 / 55

BLP 2209 Grand Prix (May 16 2010)

Brian Girard Men Master 35-99 42 / 75

Blueberry Circuit Race (Apr 11 2010)

Matt Inconiglios Men 1/2/3 10 / 54
Christopher Chapleau Men 1/2/3 13 / 54
Brian Girard Men 1/2/3 42 / 54

Branchbrook Park Spring Series #2 (Mar 20 2010)

Matt Inconiglios Men - 1/2/3 10 / 54
Christopher Chapleau Men - 1/2/3 17 / 54
Brian Girard Men - 1/2/3 33 / 54
Bryan Zieroff Men - 1/2/3 53 / 54

Donovan-Ruhlman Naugatuck Criterium (Jul 19 2009)

Bryan Zieroff masters 35 24 / 44

Donovan-Ruhlman Naugatuck Criterium (Jul 20 2008)

David Hartmann Master 35+ 28 / 28

Keith Berger Memorial Criterium (Jun 29 2008)

David Hartmann Masters 30+ 38 / 41

Nutmeg Classic Criterium (Jun 21 2008)

Chris Chaplean CAT 3 28 / 56

2nd Annual CT Coast Criterium (Jun 1 2008)

Rory Mason Cat 4 Men 8 / 20

Bethel Spring Series - Ronde de Bethel (Mar 2 2008)

Anthony Santomassimo Cat 4 6 / 19
Joey Solomon Cat 4 8 / 19

Busiest Racers

in last months
Ryan Nealon 35
David Lapierre 27
Sara Hunt 24
Kelli Montgomery 22
Brooks Nablo 21
Anthony Vecca 21
Alfred Sesta 16
Dennis Stechholz 16
Robert Stiles 15
Daniel Gould 14
Orson Felter 13
Brian Girard 13
Benjamin Nafis 12
John Nafis 12
Steve Sadler 11
Karel Citroen 11
Kurt Litsinger 10
Logan Evans 10
Miles Whitford 9
Coakley Jopling 8
James Felter 8
Todd Krasnitski 8
Hugh Felter 8
Matthew Wick 7
Hudson Nablo 7
Carmen Donofrio 6
Megan Pennington 6
Melissa Felter 6
Jacob Miller 6
Kyle Crowell 6
Steve Sadler 6
Aiden Walsh 6
Justin Goodson 5
Matthew Kansy 5
Charles Nablo 5
Kimberly Bradley 4
Melanie Jordan 4
Patrick Woble 4
Jack Cote 4
Julio Lujambio 4
Thomas Pease 4
Eli Skulte 4
Sullivan Pulaski 3
David Soule 3
James Pulaski 3
Cary Chadwick 3
Jacob Kravitz 3
Jax Schmitz 3
Andris Skulte 3
Cristal Chan 3
Ben Burkey 2
Geoffrey Sandberg 2
Robert Spooner 2
Chris Petron 2
Ruth Spooner 2
Margaret Smith 2
Matt Inconiglios 2
Bryan Zieroff 2
Quinn Gould 2
Samantha Bradley 2
Cole Schmitz 2
Paul Corey 2
Tyler Roman 2
Diego Mallo 2
Cecelia Pulaski 2
Katherine Farmer 2
Ben Smith 2
Claire Eichelberger 1
Nathan Eichelberger 1
Josh Wilson 1
Charlie Gott 1
Noah Couture 1
Craig Damaschi 1
Kristen Waldo skulte 1
Ania Proczek 1
Kristen Skulte 1
Topher Regan 1
Trent Comstock 1
Cameron Croteau 1
Julian Wimler 1
Sarah Gordon 1
Cece Pulaski 1
Madeline Stiles 1
Kari Cutler 1
Sully Pulaski 1
Gilbert Cutler 1
Chris Crowell 1
Julen Lujambio 1
Michelle Zwick 1
Valerie Hopkins 1
Ben Smith 1
Justin Green 1
Eric Chandler 1
1
Peter Sabatini 1
George Dickerson 1
James Cote 1
Josh Wilson 1
Hunter Ralston 1
William Nafis 1