Log In

Team Overview: NEMBA RACING

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Freetown 50 - EFTA NECS Results (Sep 16 2018)

James Casagrande FatBike Open Men 2 / 3
Denise Butler F50k Sport/Novice Women 2 / 2

Landmine MTB Classic - Results for EFTA Series (Sep 9 2018)

Jon Tobin Cat 3 - Men 19-39 10 / 40
Hank Kells Cat 2 - Men 50+ 28 / 46

North South Trail Challenge (Aug 26 2018)

Anna Proczek Open Female 5 / 6

Barn Burner - BUBBA Trophy Series Finals (Aug 5 2018)

James Cassagrande CLYDESDALE 4 / 8
Kevin Orlowski SS Men (Open) 13 / 14

Julbo Eastern Grind - Bubba Trophy #5 (Jul 29 2018)

Wayne Reavill CAT 2 MEN 19-39 3 / 11
Denise Butler CAT 2 WMN 19-39 6 / 10

Bikes for Bovines - EFTA Overall (Jul 22 2018)

Tim Kennedy SPORT MEN 50+ Overall Series Split 9 / 9
Tim Kennedy SPORT MEN 40+ Race Day 14 / 17

Bikes for Bovines (Jul 22 2018)

Tim Kennedy SPORT MEN 40+ 14 / 17

Gnar Weasels - Bubba Trophy #4 (Jul 7 2018)

Timothy Labua Sport Men 19-39 11 / 19

Treasure Valley Rally (Jun 17 2018)

Hank Kells SPORT MALE MASTER (50+) (Men) 7 / 15

Pats Peak MTB Festival (Jun 10 2018)

Tim Kennedy XC - Sport Men 50+ 3 / 15

Secret Squirrel - Bubba Trophy Series #3 (Jun 3 2018)

James Casagrande Clydesdale (200+ lbs) 5 / 9
Dan Moheban Sport Men 40-49 33 / 40
Denise Butler Sport Women 19-39 4 / 8
Amanda Resch Fat Bike Open 7 / 7

Bear Brook Classic (May 12 2018)

Denise Butler Cat 2 Women 19-39 7 / 9
Shawn Smith Fat Bike 2 / 14
Kevin Orlowski Cat 2 SS 1 / 8
Kevin Munroe Cat 3 Men 30-39 6 / 11

Wallum Lake MTB Race (May 6 2018)

James Casagrande Clydesdale 2 / 7
Nick Sokol Novice - Senior 19-39 Men 3 / 10
Michael Nussbaum Novice - Senior 19-39 Men 9 / 10
Dan Moheban Zank Singlespeed Men 12 / 12

The Battle at Burlingame (Apr 29 2018)

Anna Proczek 6 Hour - Women Open 6 / 9

Freetown 50 (Sep 17 2017)

Joseph Re F50NECS Singlespeed - Open 5 / 5

Treasure Valley Rally - EFTA NECS (Aug 28 2017)

Amanda Resch NOVICE FEMALE SENIOR (19-39) 3 / 3

The Barn Burner - Kenda Cup East #6 (Jul 30 2017)

Kevin Orlowski CAT 2 SS 3 / 6
Doug Veilleux CAT 2 MEN 40-49 17 / 47

Gnar Weasels - Kenda Cup #4 (Jul 1 2017)

Joseph Re Singlespeed Open Men 2 / 3

Weeping Willow - Kenda Cup #3 (May 21 2017)

Joseph Re SINGLE SPEED MEN 8 / 15
Doug Veilleux 40-49 SPORT VETERAN II MEN 15 / 40
Dan Moheban 40-49 SPORT VETERAN II MEN 35 / 40
Stephen Fleck 30-39 SPORT VETERAN I MEN 20 / 23
Timothy Labua 30-39 NOVICE VETERAN I MEN 1 / 16
Amanda Resch 19-39 NOVICE SENIOR WOMEN 10 / 13

Kenda Cup #2 - Bear Brook Classic (May 7 2017)

Hank Kells Men Cat 2 50+ 26 / 31
Stephen Fleck Men Cat 2 30-39 17 / 19
Timothy Labua Men Cat 3 30-39 2 / 14
Wayne Reavill Men Cat 3 30-39 5 / 14

Battle @ Snake Den - EFTA NECS #2 (Apr 30 2017)

Stephen Fleck SPORT VET I Male 30-39 7 / 11
Joseph Re EXPERT Singlespeed Open Male 6 / 11
Amanda Resch NOVICE Female 19-39 3 / 5

Orchard Hill Assault (Apr 29 2017)

Eric Vadenais Men Cat 3 14 / 22

Wallum Lake - EFTA NECS #1 (Apr 15 2017)

Joseph Re Expert Singlespeed Open Male 5 / 9
Kevin Orlowski Expert Singlespeed Open Male 6 / 9
Cris Cadiz Novice Female 40+ 5 / 5
Amanda Resch Novice Female 19-39 5 / 5
Doug Veilleux Sport Vet II Male 40-49 5 / 17

Fatty Walrus Fat Bike Race #1 The Arctic Kickoff (Jan 29 2017)

Kevin Orlowski Polar Bears 23 / 43

The Overland (Aug 28 2016)

Bill Brazier Men Overall 221 / 468

The Barn Burner (Jul 31 2016)

James Casagrande Men Cat 3 40-49 14 / 26
Kevin Orlowski Men Cat 2/3 Single Speed 7 / 12

Pats Peak XC 2016 (Jun 12 2016)

Kevin Orlowski Men 30-39 Cat 2 4 / 13

The Eastern Grind - Kenda Cup East #3 (May 15 2016)

Kevin Orlowski Men Marathon 3 / 7
Loren Launen Women Cat 1 35+ 999 / 6
Tim Hopkins Men Cat 3 50+ 999 / 9
Kari Trotter Men First Timer 12-18 1 / 2

Kenda Cup #2 - Bear Brook Classic (May 7 2016)

Kevin Orlowski Men Cat 2 30-39 10 / 21
James Casagrande Men Cat 3 40-49 20 / 28

The Barn Burner - Kenda Cup East #5 (Jul 12 2015)

Jonathan Tobin Men Cat 3 Master 30-39 5 / 16
Timothy Labua Men Cat 3 Master 30-39 8 / 16

Gnar Weasels - Kenda Cup East #4 (Jul 5 2015)

David Julian Sport Men 30-39 13 / 15
Joseph Re SS Open 2 / 9
Thomas Ollila SS Open 7 / 9

The Millstone Grind - Kenda Cup #3 (May 31 2015)

Erik Nelson Men Marathon Master 40+ 4 / 16
Kevin Orlowski Men Marathon Open 5 / 11
Timothy Labua Men Marathon Open 999 / 11
Jeffrey Green Men Cat 2 Master 19-29 999 / 1

The Weeping Willow - Kenda Cup East #2 (May 17 2015)

Joseph Re SINGLE SPEED MEN 10 / 11
Jason Derrig OPEN CLYDESDALE 3 / 13
Matthew Sexton NOVICE VETERAN II MEN 10 / 23
Kevin Orlowski EXPERT VETERAN I MEN 19 / 20
Kevin Schuster EXPERT SENIOR MEN 8 / 8

Fat Tire Classic - Kenda Cup #1 (Apr 26 2015)

Stephen Fleck Men Cat 2 Master 30-39 19 / 25
Tim Hopkins Men Cat 3 Master 50+ 7 / 18
Brad Ennerson Men Cat 3 Master 40-49 7 / 20
Jonathan Tobin Men Cat 3 Master 30-39 3 / 13
Justin Olewnik Men Cat 3 Master 30-39 9 / 13

Muddy Bunny MTB TT (Apr 19 2015)

Stacey Jimenez Beginner Women 1 / 5
Jason Behringer Sport Men 40-59 9 / 19
Christopher Trajkovski Sport Men 19-39 10 / 16
David Julian Sport Men 19-39 14 / 16

Tour of the Battenkill (Apr 5 2014)

Joshua Burgel Men Master 35+ 22 / 41

Tour of the Battenkill Day 1 (Apr 13 2013)

Joshua Burgel Men 4-B 13 / 85