Log In

Team Overview: NoMad Sports Club

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

OBRA Criterium Championships (Aug 22 2010)

Ron Magnus Masters Men 60+ 1 / 6
Richard Marantz Masters Men 60+ 4 / 6
Mitch Denham Masters Men 30-39 6 / 16

OBRA Hillclimb TT (Aug 15 2010)

Mary Ross Masters Women 50-54 1 / 7
Ron Magnus Masters Men 60+ 2 / 12
Tom Hill Masters Men 45-49 3 / 9

Longview Grand Prix Criterium (Aug 14 2010)

Mitch Denham Masters 35+ 1/2/3 12 / 22

OBRA Championship RR 2 (Aug 8 2010)

Mary Ross Masters Women 50+ 2 / 3
Ron Magnus Masters Men 60+ 4 / 15
Del Scharffenberg Masters Men 60+ 6 / 15
Richard Marantz Masters Men 60+ 7 / 15
Tom Hill Masters Men 40-49 18 / 40
Mitch Denham Masters Men 30-39 7 / 11

Monday PIR #15 (Jul 26 2010)

Henry Grass Master 4/5 38 / 40
Tom Hill Master 4/5 40 / 40
Rick Metz Master 1/2/3 9 / 38

Ironclad Street Sprints and Criterium - Ironclad Criterium (Jul 25 2010)

Rick Metz Masters 3/4/5 7 / 22

Larch Mtn Hillclimb (Jul 25 2010)

Ron Magnus Masters Men 60+ 2 / 15
Richard Marantz Masters Men 60+ 4 / 15

Tuesday PIR #16 (Jul 20 2010)

Mary Ross Cat 3/4 42 / 51
Mike Resnier Cat 3/4 50 / 51

Monday PIR #14 (Jul 19 2010)

Mitch Denham Masters 1/2/3 9 / 60

Gresham Crit (Jul 18 2010)

Mitch Denham Masters Men 1/2/3 8 / 32

Mt. Tabor Series #6 (Jul 14 2010)

Tom Hill Masters Men 18 / 26
Jason Jones Catgegory 5 Men 34 / 35

Tuesday PIR #15 (Jul 13 2010)

Mary Ross Cat 3/4 29 / 40

Monday PIR #13 (Jul 12 2010)

Mitch Denham Masters 1/2/3 15 / 49
David Hopper Masters 1/2/3 36 / 49
Ron Magnus Masters 1/2/3 48 / 49

Monday PIR #12 (Jul 5 2010)

Mitch Denham Masters 1/2/3 5 / 36
David Hopper Masters 1/2/3 26 / 36

Firecracker Criterium (Jul 4 2010)

John Wiest Men Masters 60+ 3 / 3

Firecracker Time Trial (Jul 3 2010)

Ron Magnus Masters Men 60+ 2 / 3

Mt. Tabor Series #4 (Jun 30 2010)

Tom Will Masters Men 17 / 25

Tuesday PIR #13 (Jun 29 2010)

Mary Ross Cat 3/4 37 / 39
Mitch Denham Cat 1/2/3 17 / 66

Monday PIR #11 (Jun 28 2010)

Henry Grass Masters 4/5 35 / 37
David Hopper Master 1/2/3 7 / 40

Salem Fairview (Jun 27 2010)

Ron Magnus Masters 60+ 1 / 4
Richard Marantz Masters 60+ 4 / 4
David Hopper Master 40+ 9 / 18

Swan Island Criterium (Jun 26 2010)

John Wiest Masters 50+ 1/2/3 Men 14 / 18
Mitch Denham Masters CAT 1/2/3 Men 35+ 20 / 44

Monday PIR #10 (Jun 21 2010)

Mary Ross Masters 4/5 30 / 37
Henry Grass Masters 4/5 31 / 37
Michael Resnick Masters 4/5 32 / 37
David Hopper Masters 1/2/3 13 / 54
Ron Magnus Masters 1/2/3 39 / 54

Tuesday PIR #11 (Jun 15 2010)

Mitch Denham Cat 1/2/3 9 / 40

Monday PIR #9 (Jun 14 2010)

Henry Grass Master 4/5 36 / 39
David Hopper Masters 1/2/3 16 / 58
Ron Magnus Masters 1/2/3 33 / 58

OBRA TT (Jun 13 2010)

Mary Ross Masters Women 50-54 2 / 6
Henry Grass Masters Men 65+ 3 / 9
Richard Marantz Masters Men 65+ 5 / 9
Ron Magnus Masters Men 60-64 2 / 8
Michael Resnick Masters Men 60-64 6 / 8

Cirque du Cycling (Jun 12 2010)

David Hopper Cat 3 26 / 52

Mt. Tabor Series #1 (Jun 9 2010)

Tom Will Masters Men 7 / 12

Tuesday PIR #10 (Jun 8 2010)

Mary Ross Category 3/4 53 / 57

Monday PIR #8 (Jun 7 2010)

Henry Grass Masters 4/5 54 / 58
Mitch Denham Masters 1/2/3 8 / 81
David Hopper Masters 1/2/3 18 / 81
Ron Magnus Masters 1/2/3 67 / 81
John Wiest Masters 1/2/3 77 / 81

Monday PIR #7 (May 31 2010)

Mitch Denham Masters 1/2/3 3 / 42
David Hopper Masters 1/2/3 25 / 42
Ron Magnus Masters 1/2/3 30 / 42

Monday PIR #6 (May 24 2010)

Henry Grass Masters 4/5 49 / 56
Mary Ross Masters 4/5 54 / 56
Mitch Denham Masters 1/2/3 17 / 80
Ron Magnus Masters 1/2/3 41 / 80
John Wiest Masters 1/2/3 63 / 80

OBRA TTT (May 23 2010)

Ron Magnus Masters Men 240+ 3 / 12
John Wiest Masters Men 240+ 3 / 12
Del Scharffenberg Masters Men 240+ 3 / 12
Henry Grass Masters Men 240+ 3 / 12

Mt. Tabor Circuit Race (May 22 2010)

Tom Hill Masters 40+ Cat 4 4 / 15
Del Scharffenberg Masters 50 6 / 9

Monday PIR #5 (May 17 2010)

Mitch Denham Masters 1/2/3 6 / 18

Silverton RR (May 16 2010)

Rick Metz Master Men 40+ 4 / 34
David Hopper Master Men 40+ 17 / 34
Ron Magnus Master Men 60+ 1 / 5

Tuesday PIR #6 (May 11 2010)

Mike Resnier Cat 3/4 51 / 52
Mary Ross Cat 3/4 52 / 52

Monday PIR #3 (May 3 2010)

David Hopper Masters 1/2/3/ 6 / 52
Mitch Denham Masters 1/2/3/ 7 / 52
Rick Metz Masters 1/2/3/ 16 / 52
Henry Grass Masters 4/5 27 / 32

Monday PIR #2 (Apr 26 2010)

Mitch Denham Masters 1/2/3 1 / 11

Deschutes River Valley TT: Stage 3 (Apr 25 2010)

Scott Benjamin Masters Men 50-59 4 / 9

Cherry Blossom Cycling Classic: Cherry City Criterium (Apr 25 2010)

David Hopper Masters 40+ 26 / 42
Rick Metz Masters 40+ 40 / 42
Mitch Denham Cat 3 Men 43 / 67

Cherry Blossom Cycling Classic: 8-mile Time Trial (Apr 25 2010)

David Hopper Master 40+ 16 / 45
Rick Metz Master 40+ 28 / 45
Mitch Denham Cat 3 Men 66 / 72

Deschutes River Valley TT: Stage 2 (Apr 24 2010)

Scott Benjamin Masters Men 50-59 4 / 9

Deschutes River Valley TT: Stage 1 (Apr 24 2010)

Scott Benjamin Masters Men 50-59 5 / 9

Cherry Blossom Cycling Classic: Orchard Run Circuit Race (Apr 24 2010)

Rick Metz Master 40+ 20 / 49
David Hopper Master 40+ 36 / 49
Mitch Denham Cat 3 Men 72 / 73

Cherry Blossom Cycling Classic: Columbia Hills Road Race (Apr 23 2010)

Rick Metz Master 40+ 25 / 57
David Hopper Master 40+ 38 / 57
Mitch Denham Cat 3 Men 64 / 83

Beautiful Estacada TT Series: Beautiful Estacada TT 1 (Apr 18 2010)

David Hopper Masters Men 40-49 5 / 15

Table Rock Road Race (Apr 17 2010)

Mitch Denham Masters 35+ 13 / 15

Tuesday PIR April #2 (Apr 13 2010)

Henry Grass Cat 3/4 59 / 61
Mitch Denham Cat 1/2/3 23 / 87
John Wiest Cat 1/2/3 73 / 87

Icebreaker Criterium (Apr 11 2010)

Mitch Denham Men Mst 35+ 6 / 20
Mitch Denham Men Masters 35+/50+ Overall 7 / 30

King's Valley (Apr 10 2010)

Rick Metz Men Master 40+ 5 / 46
David Hopper Men Master 40+ 35 / 46
Ron Magnus Men Master 50+ 7 / 29

Tuesday PIR April #1 (Apr 6 2010)

Henry Grass Cat 3/4 37 / 47
Michael Resnick Cat 3/4 46 / 47

Piece of Cake (Mar 28 2010)

Mitch Denham Men 3 15 / 49
David Hopper Men 3 18 / 49

Banana Belt Series: Banana Belt 3 (Mar 14 2010)

Rick Metz Men Master 40+ 1/2/3 29 / 38
Mitch Denham Men 3 12 / 54

Banana Belt Series: Banana Belt 2 (Mar 7 2010)

Rick Metz Men Master 40+ 1/2/3 13 / 35
Tom Hill Men Masters 40+ 4/5 27 / 29
Ron Magnus Men Master 60+ 2 / 5
Mitch Denham Men 3 10 / 65
David Hopper Men 3 45 / 65

Banana Belt Series: Banana Belt 1 (Feb 28 2010)

Ron Magnus Men Masters 60+ 1 / 8
Richard Marantz Men Masters 60+ 6 / 8
David Hopper Men 3 15 / 60
Mitch Denham Men 3 23 / 60
Rick Metz Men Masters 40+ 1/2/3 11 / 33

Sublime Sublimity Circuit Race (Feb 20 2010)

Rick Metz Men 40+ 17 / 38

Cherry Pie (Feb 13 2010)

Richard Marantz Men 4/5 60+ 3 / 6
Rick Metz Men 40+ Open 10 / 32
David Hopper Men 40+ Open 12 / 32
Mitch Denham Men 3 45 / 95

Monday PIR August #5 (Aug 31 2009)

Bruce James Masters 4/5 37 / 68
Mary Ross Masters 4/5 64 / 68
James Kramer Masters 1/2/3 20 / 49

Tuesday PIR August #4 (Aug 25 2009)

John Wiest Cat 1/2/3/ 57 / 61

Monday PIR August #4 (Aug 24 2009)

Bruce James Masters 4/5 30 / 42
Michael Resnick Masters 4/5 41 / 42
Mary Ross Masters 4/5 42 / 42

Monday PIR August #3 (Aug 17 2009)

Bruce James Masters 4/5 21 / 32
Henry Grass Masters 4/5 29 / 32
Mitch Denham Masters 1/2/3 11 / 40
James Kramer Masters 1/2/3 19 / 40

OBRA Hillclimb Championship (Aug 16 2009)

Mary Ross Masters Women 50-54 1 / 4
Michael Resnick Masters Men 60+ 6 / 12
Henry Grass Masters Men 60+ 11 / 12

OBRA Criterium Championships (Aug 15 2009)

Richard Marantz Men mst 60-69 4 / 5
John Wiest Men mst 60-69 5 / 5

Monday PIR August #2 (Aug 10 2009)

Mitch Denham Masters 1/2/3 3 / 34
John Wiest Masters 1/2/3 29 / 34

Gresham Criterium (Aug 9 2009)

Mitch Denham Masters 35+ 1/2/3 9 / 25
James Kramer Masters 35+ 1/2/3 19 / 25
Richard Marantz Masters 35+ 4/5 19 / 19

Portland Twilight Criterium (Aug 7 2009)

David Hopper Men Cat 3 17 / 46

Monday PIR August #1 (Aug 3 2009)

Henry Grass Men 4/5 24 / 28
David Hopper Men 1/2/3 9 / 32
Mitch Denham Men 1/2/3 23 / 32

Monday PIR July #4 (Jul 27 2009)

David Hopper Masters 1/2/3 3 / 23
James Kramer Masters 1/2/3 10 / 23
Mitch Denham Masters 1/2/3 22 / 23

OUCH (Jul 26 2009)

Mary Ross Masters Women 50-54 1 / 2
Richard Marantz Masters Men 60+ 4 / 8
Michael Resnick Masters Men 60+ 6 / 8
Tom Hill Masters Men 45-49 2 / 10

Tuesday PIR July #3 (Jul 21 2009)

Mary Ross Cat 3/4 32 / 35
Michael Resnick Cat 3/4 33 / 35

Monday PIR July #3 (Jul 20 2009)

Mitch Denham Masters 1/2/3 4 / 33
David Hopper Masters 1/2/3 5 / 33
James Kramer Masters 1/2/3 17 / 33

Mt. Tabor Series #6 (Jul 15 2009)

Tom Hill Masters Men 14 / 29

Tuesday PIR July #2 (Jul 14 2009)

Mitch Denham Men 1/2/3 17 / 36

Monday PIR July #2 (Jul 13 2009)

Michael Resnick Masters 4/5 21 / 30
Mary Ross Masters 4/5 26 / 30

High Desert Omnium: Road Race (Jul 12 2009)

Mitch Denham Category 3 Men 27 / 29
James Kramer Masters Men 25 / 25

High Desert Omnium: Time Trial (Jul 11 2009)

Mitch Denham Category 3 Men 21 / 21

High Desert Omnium: Criterium (Jul 11 2009)

James Kramer Masters 27 / 28
Mitch Denham Cat 3 12 / 24

Mt. Tabor Series #5 (Jul 8 2009)

David Hopper Masters Men 13 / 24
Tom Hill Masters Men 14 / 24

Tuesday PIR July #1 (Jul 7 2009)

Michael Resnick Cat 3/4 39 / 46
Mary Ross Cat 3/4 42 / 46
John Wiest Cat 1/2/3 51 / 56

Monday PIR July #1 (Jul 6 2009)

David Hopper Masters 1/2/3 2 / 23
James Kramer Masters 1/2/3 9 / 23

Firecracker TT (Jul 4 2009)

James Kramer Masters Men 35+ 5 / 6

Mt. Tabor Series #4 (Jul 1 2009)

James Kramer Masters Men 19 / 30
Mitch Denham Cat 3 42 / 45

Swan Island Criterium (Jun 27 2009)

Richard Marantz Men 4/5 52 / 53
David Hopper Masters Men 40+ 4 / 41
Eric Hopper Masters Men 40+ 20 / 41
John Wiest Masters Men 50+ 17 / 19

Mt. Tabor Series #3 (Jun 24 2009)

Tom Hill Masters Men 26 / 41

Monday PIR June #4 (Jun 22 2009)

Michael Resnick Masters 4/5 30 / 35
Henry Grass Masters 4/5 31 / 35
Mary Ross Masters 4/5 32 / 35
Mitch Denham Masters 1/2/3 7 / 43
David Hopper Masters 1/2/3 12 / 43
James Kramer Masters 1/2/3 37 / 43

Elkhorn Classic Stage Race: Dooley Mountain Road Race (Jun 21 2009)

Mitch Denham Category 3 Men 67 / 72

Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Time Trial (Jun 20 2009)

Mitch Denham Men 3 77 / 85

Elkhorn Classic Stage Race: Gold Rush Criterium (Jun 20 2009)

Mitch Denham Men 3 70 / 83

Elkhorn Classic Stage Race: Oregon Trail Road Race (Jun 19 2009)

Mitch Denham Men 3 78 / 86

Elkhorn Classic Stage Race: Oregon Trail Road Race (Jun 19 2009)

Mitch Denham Men 3 78 / 86

Monday PIR June #3 (Jun 15 2009)

Henry Grass Masters 4/5 28 / 34
Michael Resnick Masters 4/5 29 / 34
Michael Barmache Masters 4/5 30 / 34
Mary Ross Masters 4/5 31 / 34
James Kramer Masters 1/2/3 34 / 58

Mt. Tabor Series #1 (Jun 10 2009)

David Hopper Cat 3 6 / 47
James Kramer Cat 3 47 / 47

Monday PIR June #2 (Jun 8 2009)

Michael Resnick Masters 4/5 33 / 45
Henry Grass Masters 4/5 35 / 45
Mary Ross Masters 4/5 36 / 45
David Hopper Masters 1/2/3 12 / 51
Mitch Denham Masters 1/2/3 17 / 51
James Kramer Masters 1/2/3 44 / 51

Mount Hood Cycling Classic: Cooper Spur Circuit Road Race (Jun 4 2009)

David Hopper Category 3 Men 63 / 75

Mount Hood Cycling Classic: Cooper Spur Circuit Road Race (Jun 4 2009)

David Hopper Category 3 Men 63 / 75

OBRA TTT Championships (May 31 2009)

Del Scharffenberg Masters 240+ 4 / 24
Michael Resnick Masters 240+ 4 / 24
Henry Grass Masters 240+ 4 / 24
John Wiest Masters 240+ 4 / 24

OBRA Road Race/OBRA Championship (May 30 2009)

Mitch Denham Masters Men 30-39 34 / 35
David Hopper Masters Men 40-49 20 / 49
James Kramer Masters Men 40-49 43 / 49
Richard Marantz Masters Men 60+ 8 / 12
Mary Ross Women Masters 50+ 1 / 4

Monday PIR #4 (May 25 2009)

David Hopper Masters 1/2/3 22 / 43
John Wiest Masters 1/2/3 30 / 43

Rehearsal Road Race (May 23 2009)

Eric/sam Hopper/hopper Tandem 10 / 13
Rick/michael Metz/metz Tandem 13 / 13
David Hopper Men Cat 3 28 / 66
Mitch Denham Men Cat 3 61 / 66
Tom Hill Men Cat 4 34 / 56
Richard Marantz Men Cat 4 50 / 56

Monday PIR #3 (May 18 2009)

David Hopper Masters 1/2/3 15 / 57
Mitch Denham Masters 1/2/3 27 / 57
Eric Hopper Masters 1/2/3 37 / 57
John Wiest Masters 1/2/3 46 / 57

Monday PIR #2 (May 11 2009)

Ryan Van dusen Masters 4/5 4 / 34
Henry Grass Masters 4/5 10 / 34
Henry Grass Masters 4/5 23 / 34
David Hopper Masters 1/2/3 5 / 42
Eric Hopper Masters 1/2/3 12 / 42
John Wiest Masters 1/2/3 35 / 42
Mitch Denham Masters 1/2/3 38 / 42

Tuesday PIR May #1 (May 5 2009)

Bruce James Cat 3/4 34 / 47

Monday PIR #1 (May 4 2009)

David Hopper Masters Men 1/2/3 1 / 7

Tuesday PIR April #3 (Apr 21 2009)

Ryan Van dusen Cat 4/5 9 / 65
Mitch Denham Cat 1/2/3 31 / 93
John Wiest Cat 1/2/3 90 / 93

Tuesday PIR April #2 (Apr 14 2009)

Michael Resnick Cat 3/4 53 / 61
Mary Ross Cat 3/4 58 / 61

King's Valley RR (Apr 11 2009)

David Hopper Masters 40+ 5 / 46

Tuesday PIR April #1 (Apr 7 2009)

Mary Ross Cat 3/4 58 / 68
John Wiest Cat 1/2/3 64 / 90

Cherry Blossom Classic Stage Race: Columbia Gorge Road Race (Apr 5 2009)

David Hopper Master Men 40+/50+ 36 / 48

Cherry Blossom Classic Stage Race: Eight Mile Time Trial (Apr 4 2009)

David Hopper Master Men 40+/50+ 18 / 49

Cherry Blossom Classic Stage Race: Cherry City Criterium (Apr 4 2009)

David Hopper Master Men 40+/50+ 14 / 49

Cherry Blossom Classic Stage Race: Columbia Hills Road Race (Apr 3 2009)

David Hopper Master Men 40+/50+ 42 / 49

Banana Belt Series #3 (Mar 22 2009)

David Hopper Cat 3 10 / 32

Banana Belt Series #2 (Mar 15 2009)

David Hopper Cat 3 10 / 34

Jack Frost TT (Feb 22 2009)

David Hopper Men Category 3 2 / 22
Mary Ross Masters Women 50-59 1 / 8
John Wiest Masters Men 60+ 3 / 13
Michael Resnick Masters Men 60+ 7 / 13
Del Scharffenberg Masters Men 60+ 9 / 13

Cherry Pie (Feb 15 2009)

David Hopper Men 3 28 / 61

OBRA Hillclimb Championships (Aug 24 2008)

Del Scharffenberg Masters Men 60+ 5 / 12
Tom Hill Masters Men 45-49 3 / 10
Bruce James Masters Men 45-49 8 / 10

Swan Island Criterium (Aug 16 2008)

John Wiest Masters 50+ 2 / 6

OBRA Time Trial Championships (Aug 10 2008)

Mary Ross Masters Women 50-54 1 / 4
John Wiest Masters Men 60-64 3 / 9
Michael Resnick Masters Men 60-64 4 / 9

OUCH (Aug 3 2008)

Mary Ross Masters Women 50-59 1 / 2
Michael Resnick Masters Men 60+ 4 / 6

Co-Motion Classic Tandem Stage Race - King Estate Road Race (Jul 27 2008)

David/maya Hopper/hopper Tandem C 1 / 4
Rick/michael Metz/metz Tandem B 18 / 18

Co-Motion Criterium (Jul 26 2008)

David Hopper Masters Men 35+ 5 / 10

Mount Tabor Circuit Race (Jun 15 2008)

Del Scharffenberg Masters Men 50+ 4 / 9
David Hopper Category 3 10 / 29

Cirque du Cycling Criterium (Jun 14 2008)

David Hopper Category 3/4 2 / 55

OBRA Road Race (Jun 14 2008)

Mary Ross Masters Women 50+ 1 / 2
Del Scharffenberg Masters 60+ 1 / 11
John Wiest Masters 60+ 6 / 11
Richard Marantz Masters 60+ 7 / 11

Silverton Road Race (Jun 1 2008)

Tom Hill Masters Category 5 7 / 7

OBRA TTT Championships (May 31 2008)

Connie Vine Masters Women 200-239 1 / 8
Patrick Murphy Masters Men 240+ 3 / 16
Del Scharffenberg Masters Men 240+ 3 / 16
Michael Resnick Masters Men 240+ 3 / 16
John Wiest Masters Men 240+ 3 / 16

Albany Criterium (May 25 2008)

David Hopper Category 3 16 / 16

Deschutes River Valley TT Festival - Stage Three (Apr 27 2008)

Robert Mandelson Men 60+ 3 / 3

Estacada Time Trial (Apr 27 2008)

John Wiest Masters Men 60+ 5 / 9
David Hopper Category 3 Men 3 / 13

Estacada Time Trial (Apr 20 2008)

John Wiest Masters Men 60+ 2 / 7
Del Scharffenberg Masters Men 60+ 3 / 7

Icebreaker Criterium (Apr 13 2008)

John Wiest Masters 35+ 18 / 28

Estacada Time Trial (Apr 13 2008)

Lisa Winchester Masters Women 50+ 5 / 5
Kim Gerhardt Masters Women 40-49 5 / 5

Piece of Cake Road Race (Mar 30 2008)

David Hopper Category 3 20 / 66

Banana Belt Road Race Series (Mar 9 2008)

Tom Hill Masters 4/5 40+ 29 / 42

Banana Belt Road Race Series (Mar 2 2008)

David Hopper Category 3 27 / 74

Jack Frost Time Trial (Feb 24 2008)

J. Jason jones Men Category 4/5 65 / 66
David Hopper Men Category 3 7 / 28
Mary Ross Masters Women 50-59 1 / 12
Candi Murray Masters Women 50-59 12 / 12
John Wiest Masters Men 60+ 2 / 15
Del Scharffenberg Masters Men 60+ 6 / 15
Michael Resnick Masters Men 60+ 15 / 15
Scott Benjamin Masters Men 40-49 29 / 60

Cherry Pie RR (Feb 17 2008)

Joanne Leyva Women 40+ 4 / 6
Ryan Van dusen Men 5 B 14 / 40
Dave Metz Men 40+ 24 / 28
Jeff Vine Men 4/5 40+ 30 / 63
David Hopper Men 3 36 / 67

OBRA Hillclimb Championship (Sep 9 2007)

Mary Ross Masters Women 45-49 2 / 3
Meg Mautner Masters Women 45-49 3 / 3
Michael Resnick Masters Men 60+ 5 / 9

OBRA Criterium Championships (Aug 12 2007)

Joanne Leyva Masters Women 30-39 4 / 7
Meg Mautner Masters Women 30-39 6 / 7
John Wiest Masters 50+ 4 / 8
Mikkel Andersen Masters 40-49 41 / 45

Crawfish Criterium (Aug 11 2007)

Meg Mautner Masters Women 3 / 4

Vancouver Courthouse Criterium (Jul 29 2007)

Meg Mautner Women 3/4 15 / 18

Salem Fairview Circuit Race (Jul 8 2007)

Joanne Leyva Women 4 6 / 14

OBRA Road Race (Jul 1 2007)

Mary Ross Masters Women 40-49 5 / 6
Richard Marantz Masters Men 60+ 6 / 8

Mt Tabor Series (Jun 20 2007)

Sheilagh Griffin Masters Women 4 / 4
Tom Hill Masters 21 / 31

Mt Tabor Circuit Race (Jun 17 2007)

Meg Mautner Masters Women 7 / 9

Swan Island Criterium (May 20 2007)

Meg Mautner Masters Women 6 / 7
Sheilagh Griffin Masters Women 7 / 7
John Wiest Masters 1/2/3 10 / 20

OBRA Team Time Trial Championship (May 12 2007)

John Wiest Masters Men 240+ 1 / 4
Michael Resnick Masters Men 240+ 1 / 4
Del Scharffenberg Masters Men 240+ 1 / 4
Richard Marantz Masters Men 240+ 1 / 4

Estacada Time Trial (Apr 22 2007)

Meg Mautner Masters Women 40-49 4 / 9
Sheilagh Griffin Masters Women 40-49 7 / 9
Joanne Leyva Masters Women 40-49 8 / 9

Three Rivers Road Race (Apr 22 2007)

Mikkel Andersen Masters 40+ 1/2/3 31 / 32

Estacada Time Trial (Apr 15 2007)

Mary Ross Masters Women 40-49 3 / 9
Meg Mautner Masters Women 40-49 5 / 9
Sheilagh Griffin Masters Women 40-49 8 / 9

Piece of Cake (Apr 1 2007)

Connie Vine Masters Women 40+ 1 / 10
Joanne Leyva Masters Women 40+ 4 / 10
Meg Mautner Masters Women 40+ 9 / 10

Icebreaker Criterium (Mar 31 2007)

John Wiest Masters 35+ 17 / 30

Banana Belt Road Race Series - Banana Belt Road Race I (Mar 4 2007)

Del Scharffenberg Masters 50+ 29 / 36
Richard Marantz Masters 50+ 32 / 36
David Hopper Category 3 12 / 20

Jack Frost Time Trial (Feb 25 2007)

Connie Vine Masters Women 40-49 3 / 14
Sheilagh Griffin Masters Women 40-49 11 / 14
John Wiest Masters Men 50+ 9 / 42

Cherry Pie Road Race (Feb 18 2007)

Joanne Leyva Women 40+ 3 / 7
Meg Mautner Women 40+ 5 / 7
Sheilagh Griffin Women 40+ 7 / 7
Del Scharffenberg Masters Men 50+ 16 / 29
Richard Marantz Masters Men 50+ 22 / 29

OBRA Criterium Championships (Aug 13 2006)

Candi Murray Masters Women 50 4 / 4
Meg Mautner Masters Women 40 2 / 5
John Wiest Masters 50+ 15 / 22
Jan Pedersen Masters 50+ 18 / 22

Crawfish Criterium (Aug 12 2006)

Meg Mautner Masters Women 2 / 3

Health Net Criterium (Aug 11 2006)

Mikkel Andersen Masters 33 / 51

The Mid-Summer Criterium Series (Aug 2 2006)

Candi Murray Masters Women 3 / 3

Vancouver Courthouse Criterium (Jul 30 2006)

Joanne Leyva Women 3/4 9 / 12

The Mid-Summer Criterium Series (Jul 26 2006)

Connie Vine Masters Women 1 / 4
Meg Mautner Masters Women 2 / 4
Mikkel Andersen Category 1/2/3 21 / 24

The Mid-Summer Criterium Series (Jul 19 2006)

Connie Vine Masters Women 1 / 3

Larch Mtn Hillclimb #2 (Jul 16 2006)

Mary Ross Masters Women 45-49 2 / 4
Del Scharffenberg Masters Men 60+ 1 / 4
Robert Mandelson Masters Men 60+ 4 / 4

OBRA Road Race (Jul 1 2006)

Mikkel Andersen Senior Men 26 / 46
Mary Ross Masters Women 40+ 2 / 8
Del Scharffenberg Masters 60+ 1 / 8

Larch Mtn Hillclimb #1 (Jun 18 2006)

Mary Ross Masters Women 2 / 5

Silverton Road Race (May 28 2006)

Tom Hill Category 4/5 57 / 65

Swan Island Criterium (May 21 2006)

Meg Mautner Masters Women 8 / 10
Candi Murray Masters Women 10 / 10
John Wiest Masters 40+ 1/2/3 28 / 43
Candi Murray Fixed Gear 22 / 22

OBRA/FIAC Team Time Trial Championships (May 20 2006)

Connie Vine Masters Women 160-199 3 / 16
Meg Mautner Masters Women 160-199 3 / 16
Lisa Winchester Masters Women 160-199 4 / 16
Sheilagh Griffin Masters Women 160-199 4 / 16
Joanne Leyva Masters Women 160-199 4 / 16
Jan Pedersen Masters Men 200-239 6 / 23
John Wiest Masters Men 200-239 6 / 23
Robert Mandelson Masters Men 200-239 6 / 23

Estacada Time Trial (Apr 23 2006)

Mary Ross Masters Women 40-49 4 / 8
Meg Mautner Masters Women 40-49 6 / 8
Robert Mandelson Masters Men 60+ 3 / 4
Brian Engelen Masters Men 40-49 13 / 16

The Willamette Valley Classic Stage Race - High Pass Road Race (Apr 21 2006)

Mikkel Andersen Category 3 Men 63 / 100

Estacada Time Trial (Apr 9 2006)

Candi Murray Masters Women 50+ 3 / 3
Mary Ross Masters Women 40-49 3 / 9
Meg Mautner Masters Women 40-49 6 / 9
Lisa Winchester Masters Women 40-49 8 / 9
Robert Mandelson Masters Men 60+ 5 / 5
Jan Pedersen Masters Men 50+ 6 / 12

Piece of Cake (Apr 2 2006)

Meg Mautner Masters Women 3 / 8
Connie Vine Masters Women 5 / 8
Mikkel Andersen Category 3 Men 38 / 47

Ice Breaker Criterium (Apr 1 2006)

John Wiest Masters Men 25 / 27

Banana Belt Road Race Series (Mar 5 2006)

Mikkel Andersen Senior Men Category 3 66 / 74

Jack Frost Time Trial (Feb 26 2006)

Mary Ross Masters Women 40-49 2 / 13
Lisa Winchester Masters Women 40-49 11 / 13
John Wiest Masters Men 50+ 19 / 46
Michael Resnick Masters Men 50+ 26 / 46
Robert Mandelson Masters Men 50+ 34 / 46
Brian Engelen Masters Men 40-49 37 / 45