Log In

Team Overview: A.P. JR. DEVELOPMENT P/B CORNER CYCLE

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Killington Stage Race - Circuit Race (May 28 2022)

Bill Shattuck Men Master 50+ 4 / 34
Ryan Avery Men Cat 4/Novice 10 / 72
Dylan Brody Men Cat 4/Novice 23 / 72
Jacob Gilson Men Cat 4/Novice 26 / 72
Nathaniel Gervez Men Cat 4/Novice 32 / 72
George Rand Men Cat 3 23 / 60

Lime Rock Cycling Grand Prix (May 22 2022)

Liam Goff Men Junior 14-18 6 / 17

Ken Harrod Memorial Road Race p/b Minuteman Road Club (May 21 2022)

George Rand Men Cat 4/5 1 / 63
Ryan Avery Men Cat 4/5 7 / 63
Dylan Brody Men Cat 4/5 10 / 63
Bill Shattuck Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 9 / 54

Sunshine Criterium (May 14 2022)

Liam Goff Men Junior 13-14 9 / 14
Dylan Brody Men Cat 4/5 Junior 15-18 5 / 13
George Rand Men Cat 3/4 3 / 28

The Myles Standish State Forest Road Race (May 8 2022)

Dylan Brody Cat 4 (Open) 4 / 38
Nathaniel Gervez Cat 4 (Open) 22 / 38
Bill Shattuck Master 50 1-4 (Open) 4 / 29

SECRET SQUIRREL MTN (Apr 30 2022)

Serefina Krajewska Women Sport 19+ 1 / 10
Elena Svenstrup Women Novice Junior Girls Under 18 1 / 5
James Falconeiri Men Expert Under 19 1 / 2
Aaron Roberts Men Expert Under 19 2 / 2
Bill Shattuck Men Expert 45+ 5 / 52
Ryan Avery Men Pro Open 3 / 25
Colin Gould Men Pro Open 14 / 25
Samuel Villa Men Pro Open 15 / 25
Jacob Gilson Men Pro Open 22 / 25

Hatfield Road Race (Apr 30 2022)

Dylan Brody Jr 15-18 4 / 11
George Rand Cat 4 1 / 51

Moosejaw U.S. Pro Cup p/b OZ Trails (Apr 23 2022)

Ryan Avery Men Junior 17-18 UCI 67 / 110

Ronde van Loudon (Apr 23 2022)

Dylan Brody Men Junior 15-18 Jr (younger than also allowed & 5 / 11

Trooper Brinkerhoff Memorial Race Series - Week 2 (Apr 23 2022)

Jacob Gilson Field C: Cat 4/5 20 / 64

Moosejaw U.S. Pro Cup p/b OZ Trails (Apr 21 2022)

Ryan Avery Men Junior 17-18 UCI 37 / 96

Wells Ave (Apr 10 2022)

George Rand Men Open B 4 / 10

Trooper Brinkerhoff Memorial Race Series - Week 1 (Apr 9 2022)

Jacob Gilson Field B: Cat 3/4 14 / 26

The Frozen Four (Mar 27 2022)

Liam Goff Junior 9-14 1 / 24
Liam Goff Men Cat 5 5 / 32
Shane Johnson Men Cat 5 19 / 32

The Frozen Four - Henry Bender Memorial (Mar 20 2022)

Liam Goff Junior 9-14 2 / 27
Elena Svenstrup Junior 9-14 16 / 27
Liam Goff Men Cat 5 24 / 50
Shane Johnson Men Cat 5 38 / 50

Randall's Island Crit (Mar 20 2022)

Dylan Brody Cat 4 28 / 28

CRCA Mengoni Grand Prix (Mar 19 2022)

Dylan Brody Men Cat 5 24 / 45

The Frozen Four - Matt Catania Memorial (Mar 6 2022)

George Rand B Race 13 / 40
Dylan Brody B Race 24 / 40
Liam Goff B Race 30 / 40
Shane Johnson Men Cat 5 14 / 27

Wicked NorEaster (Feb 13 2022)

Elena Svenstrup Junior Girls 9 - 14 (Open) 2 / 2
Shane Johnson Expert Skinny MTB Male (Open) 4 / 7

Bear Brook Classic (Oct 2 2021)

Tessa Avery Women Cat 3 (Beginner) 12-18 1 / 2

Green Mountain Stage Race - General Classification (Sep 6 2021)

Betty Hasse Women Pro/1/2/3 15 / 28
Bill Shattuck Men Master 50+ 12 / 40
Nathan Champney Men Junior 10-18 999 / 47
George Rand Men Junior 10-18 999 / 47
Ryan Avery Men Junior 10-18 999 / 47
Kimberly Shattuck Women Cat 3/4/5 11 / 31

Green Mountain Stage Race - Stage 4 Criterium (Sep 6 2021)

Betty Hasse Women Pro/1/2/3 16 / 22
Bill Shattuck Men Master 50+ 9 / 30
Kimberly Shattuck Women Cat 3/4/5 9 / 28

The Fox Factory BARN BURNER 2021 (Sep 5 2021)

Colin Gould Open Men Marathon (Men) 11 / 25

Green Mountain Stage Race - Stage 3 Road Race (Sep 5 2021)

Betty Hasse Women Pro/1/2/3 16 / 27
Bill Shattuck Men Master 50+ 16 / 33
Ryan Avery Men Junior 10-18 26 / 44
Nathan Champney Men Junior 10-18 27 / 44
George Rand Men Junior 10-18 30 / 44
Kimberly Shattuck Women Cat 3/4/5 9 / 29

Green Mountain Stage Race - Stage 2 Circuit Race (Sep 4 2021)

Betty Hasse Women Pro/1/2/3 18 / 27
Bill Shattuck Men Master 50+ 6 / 35
Nathan Champney Men Junior 10-18 20 / 44
George Rand Men Junior 10-18 21 / 44
Ryan Avery Men Junior 10-18 34 / 44
Kimberly Shattuck Women Cat 3/4/5 5 / 31

Green Mountain Stage Race - Stage 1 Time Trial (Sep 3 2021)

Betty Hasse Women Pro/1/2/3 19 / 28
Bill Shattuck Men Master 50+ 19 / 40
Ryan Avery Men Junior 10-18 24 / 47
George Rand Men Junior 10-18 34 / 47
Nathan Champney Men Junior 10-18 37 / 47
Kimberly Shattuck Women Cat 3/4/5 16 / 31

Concord Criterium (Aug 7 2021)

Bill Shattuck Men Master 40+ 13 / 35

Bloomfield Classic - NYS Road Race Championship (Jul 24 2021)

Jacob Gilson Men Mens Category 4 22 / 48

Sunshine Criterium (Jul 24 2021)

Colin Gould Men Junior 15-18 6 / 4
Shane Johnson Men Junior 15-18 7 / 4
Betty Hasse Women Cat 1/2/3 4 / 7
Nathan Champney Men Cat 3/4 11 / 40
Ryan Avery Men Cat 3/4 12 / 40

NY Capital Region Road Race (Jul 10 2021)

Betty Hasse Women Pro/1/2/3 5 / 28
Bill Shattuck Men 50+ 2 / 39

The Lewis Morris Challenge Race #5 of the A.C. Daughtry H2H Series 202 (Jun 27 2021)

Jacob Gilson Men Cat 1/2 1 / 19

Tour of the Battenkill (Jun 19 2021)

George Rand Men Juniors 15-18 3 / 8

CCNS Kermis (Jun 19 2021)

Bill Shattuck Men Master 40+ 7 / 43
Dylan Brody Men Junior 13-14 6 / 12

Trooper David Brinkerhoff Memorial Race Series (Jun 12 2021)

Betty Hasse Women P/1/2/3 9 / 27
Nathan Champney Men 3/4 22 / 90
Dylan Brody Men 3/4 83 / 90

Team Red Dragon MTB p/b CCAP (Jun 6 2021)

Bridget Wilson Women Cat 3 Girls 13-14/Middle School 1 / 7

ShopRite Nutmeg State Games Criterium (Jun 5 2021)

Bridget Wilson Women Junior 13-14 2 / 2
George Rand Men Junior 15-18 5 / 12
Dylan Brody Men Junior 13-14 4 / 13
Betty Hasse Women Cat 3 3 / 4

Wells Ave (May 23 2021)

George Rand Race C 4 / 11

Connecticut Masters’ Games Criterium (May 23 2021)

Bill Shattuck Men Master - 40K 5059 18 / 52

Connecticut Masters’ Games Time Trial (May 23 2021)

Bill Shattuck Men Master - 10K 5054 3 / 14

Wells Ave (May 16 2021)

George Rand Race C 6 / 11

Bush Hill MTB (May 15 2021)

Betty Hasse Pro/Cat 1 Women Open 2 / 7
Ryan Avery Men Pro/Cat 1 Open 12 / 19
Nathan Champney Men Pro/Cat 1 Open 18 / 19
Bill Shattuck Men Cat 1 50+ 2 / 11

Wells Ave (May 9 2021)

George Rand Race C 3 / 10

Secret Squirrel MTB (May 1 2021)

Kimberly Shattuck Expert Women 40+ 1 / 3
Betty Hasse Open Women 6 / 10
Bill Shattuck Expert Men 50+ 4 / 45
Ryan Avery Expert Men Under 19 1 / 12
Nathan Champney Expert Men Under 19 2 / 12
Colin Gould Expert Men Under 19 3 / 12
Aaron Roberts Sport Men Under 19 2 / 13
James Falconeiri Sport Men Under 19 4 / 13
Camden Foley Sport Men Under 19 6 / 13
David Sandoval Sport Men Under 19 11 / 13

The Frozen Four #1 (Mar 7 2021)

Bill Shattuck M50+ 5 / 35

Tour of the Southern Highlands (Mar 1 2020)

Henry Lord Men Junior 17-18 Open 44 / 47

Tour of the Southern Highlands - RR (Mar 1 2020)

Henry Lord Men Junior 17-18 JM 38 / 66

The Frozen Four Race#1 (Mar 1 2020)

Jaymz Lipinski Men Senior Cat3/4 2 / 53

Tour of the Southern Highlands - Circuit Race (Feb 29 2020)

Henry Lord Men Junior 17-18 JM 54 / 71

Tour of the Southern Highlands - TT (Feb 28 2020)

Henry Lord Men Junior 17-18 Open 57 / 73

Tour of the Southern Highlands - Crit (Feb 28 2020)

Henry Lord Men Junior 17-18 Open 61 / 73

New Haven Grand Prix (Sep 13 2019)

Jaymz Lipinski Men Cat 3/4 1 / 46

Landmine MTB Classic - For EFTA Headbangers Series Points (Sep 8 2019)

Jakob Oddleifson Cat 1 - Men - Varsity (ages 12-18) 1 / 2

Green Mountain Stage Race - GC (Sep 2 2019)

Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 12 / 62
Henry Lord Men Junior 10-18 48 / 62
Nick Ballesteros Men Junior 10-18 53 / 62
Christopher Golden Men Junior 10-18 55 / 62
Colby Simone Men Junior 10-18 56 / 62
David Sandoval Men Junior 10-18 58 / 62
Timothy Golden Men Junior 10-18 999 / 62

Green Mountain Stage Race - Criterium (Sep 2 2019)

Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 12 / 58
Christopher Golden Men Junior 10-18 27 / 58
Henry Lord Men Junior 10-18 43 / 58
Nick Ballesteros Men Junior 10-18 48 / 58
David Sandoval Men Junior 10-18 49 / 58
Colby Simone Men Junior 10-18 57 / 58

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 1 2019)

Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 12 / 62
Henry Lord Men Junior 10-18 49 / 62
Nick Ballesteros Men Junior 10-18 52 / 62
Colby Simone Men Junior 10-18 53 / 62
Timothy Golden Men Junior 10-18 60 / 62
Christopher Golden Men Junior 10-18 61 / 62
David Sandoval Men Junior 10-18 62 / 62

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Aug 31 2019)

Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 48 / 62
Christopher Golden Men Junior 10-18 50 / 62
Henry Lord Men Junior 10-18 56 / 62
Nick Ballesteros Men Junior 10-18 57 / 62
David Sandoval Men Junior 10-18 58 / 62
Colby Simone Men Junior 10-18 59 / 62
Timothy Golden Men Junior 10-18 62 / 62

Green Mountain Stage Race - Time Trial (Aug 30 2019)

Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 20 / 62
Christopher Golden Men Junior 10-18 35 / 62
Henry Lord Men Junior 10-18 55 / 62
David Sandoval Men Junior 10-18 58 / 62
Colby Simone Men Junior 10-18 59 / 62
Nick Ballesteros Men Junior 10-18 60 / 62
Timothy Golden Men Junior 10-18 62 / 62

Fall River Criterium (Aug 25 2019)

David Sandoval Junior 15-18 1 / 8
Nicholas Ballesteros Junior 15-18 4 / 8
Ryan Avery Junior 15-18 5 / 8
Nathan Champney Junior 15-18 6 / 8
Bill Shattuck Men Cat 1/2/3/4 Master 50+ 27 / 38
Bill Shattuck Men Cat 1/2/3/4 Master 40+ 17 / 27
Jaymz Lipinski Men Cat 1/2/3 12 / 34

Tokeneke Classic (Aug 11 2019)

Rose Tripp Junior 13-Sep 3 / 7
Jakob Oddleifson Men Cat 5 Junior 14-18 2 / 8
Martin Tripp Men Cat 5 Junior 14-18 5 / 8
Ella Dishong Women Cat 4/5 12 / 26

The Fox Factory BARN BURNER 2019 (Aug 4 2019)

Natalie Champney Novice women 12-18 1 / 1
Rose Tripp Sport Women 12-18 3 / 7
Molly Dishong Sport Women 12-18 6 / 7
Ella Dishong Sport Women 12-18 7 / 7
Camden Foley Sport Men 12-18 7 / 14
Martin Tripp Sport Men 12-18 9 / 14
Nathan Champney 2 Person Marathon 5 / 12
Bill Shattuck 2 Person Marathon 6 / 12
Nick Ballesteros Expert Men 12-18 3 / 8
Ryan Avery Expert Men 12-18 5 / 8
Lizzy Gunsalus Elite Women 4 / 7

Littleton Twilight Criterium (Aug 3 2019)

Henry Lord Men SM 3 31 / 47

Concord Criterium (Aug 3 2019)

Lizzy Gunsalus Women Junior 15-18 1 / 5
Molly Dishong Women Junior 15-18 2 / 5
Ella Dishong Women Junior 15-18 999 / 5
Timothy Golden Men Cat 4/5 32 / 62
Christopher Golden Men Cat 1/2/3 999 / 40

Bikes for Bovines - for EFTA Series Points (Jul 21 2019)

Jakob Oddleifson Sport Men U19 1 / 3

Bikes for Bovines MTB Race (Jul 21 2019)

Jakob Oddleifson CAT 2 MEN U19 1 / 6

Gnar Weasels (Jul 5 2019)

Natalie Champney Novice Girls U15 4 / 4
Ella Dishong Sport Women U19 4 / 11
Molly Dishong Sport Women U19 11 / 11
Jakob Oddleifson Sport Men U19 1 / 17
Nathan Champney Expert Junior Men 12-18 1 / 8
Ryan Avery Expert Junior Men 12-18 4 / 8

Palmer Cycling Grand Prix (Jun 29 2019)

Colby Simone Men 5 5 / 30
Nathan Champney Men 5 8 / 30

Wells Ave (Jun 23 2019)

Nicholas Ballesteros Race B 10 / 46
Nicholas Ballesteros Race B 45 / 46

Domnarski Farm 2019 (Jun 23 2019)

Ella Dishong Sport Women u19 1 / 2

Wells Ave (Jun 16 2019)

Ryan Avery Race B 7 / 47

Treasure Valley Rally 2019 (Jun 16 2019)

Lizzy Gunsalus Expert Female U19 1 / 1

Tour of the Hilltowns (Jun 15 2019)

Christopher Golden Men Cat 4 15 / 33

Purgatory Road Race (Jun 9 2019)

Colby Simone Men Cat 5 20 / 36
Henry Lord Men Cat 4 11 / 42
Jaymz Lipinski Men Cat 3 8 / 38

ShopRite Nutmeg State Games Criterium (Jun 8 2019)

Henry Lord Men Juniors 15-18 10 / 19

Highland Mountain Bike Park Classic - BUBBA Trophy #3 (Jun 2 2019)

Ella Dishong Women Cat 2 12-18 1 / 3
Molly Dishong Women Cat 2 12-18 3 / 3
Nathan Champney Men Cat 1 12-18 4 / 8
Ryan Avery Men Cat 1 12-18 6 / 8
Colby Simone Men Cat 1 12-18 8 / 8

Killington Stage Race, General Classification (May 27 2019)

Christopher Golden Men Cat 4/5 5 / 49
Henry Lord Men Cat 4/5 12 / 49
Colby Simone Men Cat 4/5 37 / 49
Nicholas Ballesteros Men Cat 4/5 999 / 49
Timothy Golden Men Cat 4/5 999 / 49
Jaymz Lipinski Men Cat 3 24 / 62

Killington Stage Race, Stage 3 Time Trial (May 27 2019)

Christopher Golden Men Cat 4/5 5 / 45
Henry Lord Men Cat 4/5 17 / 45
Colby Simone Men Cat 4/5 43 / 45
Jaymz Lipinski Men Cat 3 6 / 55

Killington Stage Race, Stage 2 Road Race (May 26 2019)

Christopher Golden Men Cat 4/5 9 / 48
Henry Lord Men Cat 4/5 10 / 48
Colby Simone Men Cat 4/5 38 / 48
Nicholas Ballesteros Men Cat 4/5 999 / 48
Timothy Golden Men Cat 4/5 999 / 48
Jaymz Lipinski Men Cat 3 25 / 62

Killington Stage Race, Stage 1 Circuit Race (May 25 2019)

Christopher Golden Men Cat 4/5 1 / 49
Henry Lord Men Cat 4/5 4 / 49
Nicholas Ballesteros Men Cat 4/5 16 / 49
Colby Simone Men Cat 4/5 34 / 49
Timothy Golden Men Cat 4/5 48 / 49
Jaymz Lipinski Men Cat 3 39 / 62

Secret Squirrel (May 19 2019)

Natalie Champney Novice Women Under 15 3 / 3
Ryan Avery Expert Men Under 19 3 / 5
Colby Simone Expert Men Under 19 4 / 5

Crank the Kanc Hillclimb 2019 (May 18 2019)

Jaymz Lipinski Overall Men 5 / 128

Ken Harrod Memorial Road Race (May 18 2019)

Lizzy Gunsalus Women Cat 4/5 2 / 10
Ella Dishong Women Cat 4/5 7 / 10
Molly Dishong Women Cat 4/5 999 / 10
Henry Lord Men Cat 4 8 / 37

CRCA Bear Mountain Spring Classic (May 11 2019)

Jaymz Lipinski Men Cat3 13 / 71

Bear Brook Classic (May 11 2019)

Bridget Wilson Cat 3 Women 18U 1 / 1
Ella Dishong Cat 2 Women 18U 2 / 3
Molly Dishong Cat 2 Women 18U 3 / 3
Ryan Avery Cat 2 Men 18U 1 / 10
Nathan Champney Cat 1 Men 12-18 5 / 6

The Myles Standish State Forest Road Race (May 4 2019)

Lizzy Gunsalus WOMEN 4_5 4 / 10
Henry Lord CATEGORY 3-4 28 / 40
Jakob Oddleifson JUNIOR 15 - 18 2 / 5
Timothy Golden JUNIOR 15 - 18 5 / 5

Fat Tire Classic (Apr 28 2019)

Connor Hildebrand CAT 3 Junior M 9-12 12 / 41

Wells Ave (Apr 28 2019)

Ryan Avery Race B 8 / 38
Colby Simone Race B 33 / 38
Ryan Avery Race B 37 / 38
Colby Simone Race B 38 / 38

Rasputitsa Spring Classic (Apr 27 2019)

Henry Lord Men Open 139 / 636

Quabbin Reservoir Classic Road Race (Apr 27 2019)

Lizzy Gunsalus Women Cat 4/5 11 / 30
Jaymz Lipinski Men Cat 3 35 / 43

Hatfield Road Race (Apr 20 2019)

Jaymz Lipinski Men Junior 15-18 2 / 25
Henry Lord Men Junior 15-18 6 / 25
Christopher Golden Men Junior 15-18 7 / 25
Colby Simone Men Junior 15-18 8 / 25
Jakob Oddleifson Men Junior 15-18 10 / 25
Nathan Champney Men Junior 15-18 11 / 25
Ryan Avery Men Junior 15-18 15 / 25
Timothy Golden Men Junior 15-18 16 / 25
Lizzy Gunsalus Women Cat 4/5 2 / 31
Ella Dishong Women Cat 4/5 22 / 31
Molly Dishong Women Cat 4/5 23 / 31

2019 Pete Rotella -Mystic Velo Criterium (Apr 14 2019)

Jaymz Lipinski Men Cat P/1/2/3 20 / 46

Hop Brook MTB Race - Clif Bar Dirt Cup #1 (Apr 7 2019)

Nathan Champney Category 1 jr 15-18 (Men) 4 / 6
Ryan Avery Cat 2 Jr Boys u18 2 / 15
Nicholas Ballesteros Cat 2 Jr Boys u18 4 / 15
Jakob Oddleifson Cat 2 Jr Boys u18 8 / 15

Scarborough Crit #1 (Apr 7 2019)

Henry Lord Cat 4/5 2 / 45

Sunshine Grand Prix - RR (Mar 31 2019)

Jaymz Lipinski Men Cat 3/4 24 / 41

Sunshine Grand Prix - Crit (Mar 30 2019)

Jaymz Lipinski Men Cat 3/4 38 / 41

17th Annual Chris Hinds Sunshine Criterium (Mar 30 2019)

Lizzy Gunsalus Women Cat 4/5 Open 6 / 43
Jakob Oddleifson Junior 17-18 9 / 15
Nicholas Ballesteros Junior 17-18 10 / 15
Henry Lord Junior 15-16 2 / 17
Nathan Champney Junior 15-16 6 / 17
Ryan Avery Junior 15-16 8 / 17
Henry Lord Men Cat 4 Open 9 / 50

Sunshine Grand Prix - Circuit (Mar 29 2019)

Jaymz Lipinski Men Cat 3/4 3 / 35

CRCA Grant's Tomb Criterium (Mar 9 2019)

Jaymz Lipinski Men Race 2 Cat3 6 / 48

Freetown 50 - EFTA NECS Results (Sep 16 2018)

Cameron Smith Novice Men Under 19 1 / 8

Landmine MTB Classic - Results for EFTA Series (Sep 9 2018)

Jakob Oddleifson Cat 2 - Men - Junior Varsity (ages 12-18) 1 / 4

Green Mountain Stage Race - GC (Sep 3 2018)

Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 10 / 53
Joseph Krivitsky Men Junior 10-18 30 / 53
Henry Lord Men Junior 10-18 43 / 53

Green Mountain Stage Race - Criterium (Sep 3 2018)

Jaymz Lipinski Men Junior 18-Oct 17 / 53
Joseph Krivitsky Men Junior 18-Oct 23 / 53
Henry Lord Men Junior 18-Oct 46 / 53

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 2 2018)

Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 11 / 55
Joseph Krivitsky Men Junior 10-18 32 / 55
Henry Lord Men Junior 10-18 40 / 55

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 1 2018)

Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 21 / 55
Joseph Krivitsky Men Junior 10-18 28 / 55
Henry Lord Men Junior 10-18 47 / 55

Green Mountain Stage Race - Time Trial (Aug 31 2018)

Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 13 / 55
Joseph Krivitsky Men Junior 10-18 34 / 55
Henry Lord Men Junior 10-18 52 / 55

Pro Group Contracting Fall River Criterium (Aug 26 2018)

Jaymz Lipinski Men Cat 1/2/3 15 / 36

Tokeneke Classic (Aug 12 2018)

Jaymz Lipinski Juniors 15-18 4 / 21

Barn Burner - BUBBA Trophy Series Finals (Aug 5 2018)

Nathan Champney SPORT MEN 12-18 3 / 17
Jakob Oddleifson SPORT MEN 12-18 4 / 17
Ryan Avery SPORT MEN 12-18 7 / 17
Cameron Smith SPORT MEN 12-18 11 / 17
Timothy Golden SPORT MEN 12-18 12 / 17
Natalie Champney NOVICE WMN 12-18 2 / 2
Christopher Golden Men 12-18 1 / 7

Concord Criterium (Aug 4 2018)

Henry Lord Men Junior 14-18 2 / 6

2018 USA Cycling Amateur Road Nationals - RR (Jul 28 2018)

Jaymz Lipinski Men Junior 15-16 Cat 1/2/3 46 / 63

Bikes for Bovines - EFTA Overall (Jul 22 2018)

Greg Gunsalus MEN PRO OPEN 10 / 10

Bikes for Bovines (Jul 22 2018)

Greg Gunsalus MEN PRO OPEN 10 / 10

Tour of the Hilltowns (Jul 21 2018)

Henry Lord Men Cat 5 12 / 43

NY Capital Region Road Race (Jul 14 2018)

Jakob Oddleifson Men Junior 15-18 1 / 3

Shoe City Pro Circuit (Jul 8 2018)

Henry Lord Men Cat 4/5 28 / 65

Gnar Weasels - Bubba Trophy #4 (Jul 7 2018)

Christopher Golden Expert Junior Men 12-18 2 / 6
Ryan Avery Sport Men U19 5 / 17
Timothy Golden Sport Men U19 16 / 17

Longsjo Classic Leominster Criterium (Jun 30 2018)

Henry Lord Men Cat 4/5 43 / 72

Domnarski Farm (Jun 24 2018)

Nathan Champney Sport Men U16 1 / 1

Domnarski Farm EFTA (Jun 24 2018)

Nathan Champney Men Cat 2 12-18 2 / 3

Purgatory Road Race hosts the Massachusetts State Road Race Championships (Jun 10 2018)

Jaymz Lipinski Men Cat 4 8 / 68

Secret Squirrel - Bubba Trophy Series #3 (Jun 3 2018)

Nathan Champney Sport Men Under 19 3 / 15
Ryan Avery Sport Men Under 19 9 / 15

Killington Stage Race - GC (May 28 2018)

Jaymz Lipinski Men Cat 4/5 4 / 75

Killington Stage Race - Time Trial (May 28 2018)

Jaymz Lipinski Men Cat 4/5 1 / 67

Killington Stage Race - Road Race (May 27 2018)

Jaymz Lipinski Men Cat 4/5 8 / 73

Killington Stage Race - Circuit Race (May 26 2018)

Jaymz Lipinski Men Cat 4/5 48 / 75

Wallum Lake MTB Race (May 6 2018)

Lizzy Gunsalus Sport - Under 16 Women 1 / 1

The Battle at Burlingame (Apr 29 2018)

Nathan Champney EXPERT Junior Men u19 2 / 3

Fat Tire Classic (Apr 22 2018)

Nathan Champney CAT 2 HIGH SCHOOL MEN 12-18 4 / 15
Jakob Oddleifson CAT 2 HIGH SCHOOL MEN 12-18 7 / 15
Ryan Avery CAT 3 JUNIOR MEN 13-14 3 / 28

Monson Road Race (Apr 22 2018)

Jaymz Lipinski Men Senior Cat 4 14 / 66

16th Annual Chris Hinds Memorial Criterium (Mar 31 2018)

Jaymz Lipinski Junior Boys 15-18 1 / 21

CRCA Grant's Tomb Criterium (Mar 10 2018)

Jaymz Lipinski Men Cat 4 34 / 95

Boston Triathlon Team Indoor Time Trial (Feb 11 2018)

Jaymz Lipinski Open Men 21 / 56

New Haven Grand Prix (Sep 15 2017)

Jaymz Lipinski Men Junior 15-16 4 / 13
Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 9 / 38

Green Mountain Stage Race GC (Sep 4 2017)

Oliver Robinson Men Junior 10-18 16 / 70
Greg Gunsalus Men Junior 10-18 24 / 70
Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 70 / 70

Green Mountain Stage Race Day 4 Crit (Sep 4 2017)

Oliver Robinson Men Junior 10-18 27 / 73
Greg Gunsalus Men Junior 10-18 49 / 73
Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 69 / 73
Jamie Ridehalgh Men Junior 10-18 999 / 73

Green Mountain Stage Race Day 3 Road Race (Sep 3 2017)

Greg Gunsalus Men Junior 10-18 15 / 90
Oliver Robinson Men Junior 10-18 18 / 90
Jamie Ridehalgh Men Junior 10-18 40 / 90
Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 72 / 90

Green Mountain Stage Race Day 2 Road Race (Sep 2 2017)

Oliver Robinson Men Junior 10-18 10 / 91
Jamie Ridehalgh Men Junior 10-18 11 / 91
Greg Gunsalus Men Junior 10-18 29 / 91
Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 90 / 91

Green Mountain Stage Race Day 1 TT (Sep 1 2017)

Oliver Robinson Men Junior 10-18 14 / 91
Jamie Ridehalgh Men Junior 10-18 29 / 91
Greg Gunsalus Men Junior 10-18 52 / 91
Jaymz Lipinski Men Junior 10-18 78 / 91

Flanders Time Trial (Aug 12 2017)

Jaymz Lipinski Men Cat4/5 7 / 13

Witches Cup (Aug 9 2017)

Jaymz Lipinski Men Cat 3/4 999 / 74

The Barn Burner - Kenda Cup East #6 (Jul 30 2017)

Christopher Golden CAT 1 MEN 12-18 9 / 14
Ryan Avery CAT 3 MEN 12-18 5 / 21
Jaymz Lipinski CAT 2 MEN 12-18 6 / 17

Gran Prix of Beverly (Jul 26 2017)

Mikko Aho Men Cat 4/5 38 / 57

Firecracker Circuit Race (Jul 4 2017)

Lizzy Gunsalus Women Open 3 / 6
Greg Gunsalus Men Open 43 / 43

Gnar Weasels - Kenda Cup #4 (Jul 1 2017)

Christopher Golden Expert Junior Men 12-18 6 / 8
Timothy Golden Novice Junior Men 12-18 4 / 4

Longsjo Classic Fitchburg Criterium (Jun 25 2017)

Mikko Aho Men Cat 4/5 46 / 71

Longsjo Classic Leominster Criterium (Jun 24 2017)

Mikko Aho Men Cat 4 46 / 64

Thompson Cycling Grand Prix (Jun 22 2017)

Mikko Aho Men Junior 15-18 5 / 5

Purgatory Road Race hosts the Massachusetts State Road Race Championships (Jun 11 2017)

Greg Gunsalus Men 3 21 / 39

Pats Peak Mountain Bike Festival (Jun 11 2017)

Grayson Ford Men Cat 1 12-18 6 / 6

Cyclonauts Racers Criterium (May 27 2017)

Jaymz Lipinski Men Senior Cat/3/4 38 / 48
Mikko Aho Men Senior Cat4/5 45 / 50

Weeping Willow - Kenda Cup #3 (May 21 2017)

Greg Gunsalus U19 EXPERT JUNIOR MEN 2 / 8

Kenda Cup #2 - Bear Brook Classic (May 7 2017)

Greg Gunsalus Men Cat 1 12-18 1 / 11

Quabbin Reservoir Road Race (Apr 29 2017)

Camden Brooks MEN CAT 4 22 / 94
Greg Gunsalus MEN CAT 3 5 / 53

Kenda Cup #1 - Fat Tire Classic (Apr 23 2017)

Jaymz Lipinski Men Cat 2 12-18 3 / 14
Mikko Aho Men Cat 2 12-18 5 / 14
Kristian Moreau Men Cat 2 12-18 10 / 14
Ryan Avery Men Cat 2 12-18 13 / 14
Lizzy Gunsalus Women Cat 2 12-18 1 / 4
Greg Gunsalus Men Cat 1 12-18 1 / 14
Grayson Ford Men Cat 1 12-18 13 / 14

Wallum Lake - EFTA NECS #1 (Apr 15 2017)

Greg Gunsalus Elite Men 4 / 10
Camden Brooks Elite Men 10 / 10
Lizzy Gunsalus Sport Female 12-18 1 / 2

15th Annual Chris Hinds Criterium (Apr 15 2017)

Jaymz Lipinski Men Junior -9 11 / 31

The Coastal Classic Criterium (Mar 27 2017)

Jaymz Lipinski juniors 6 / 14

Boston Triathlon Team Indoor Time Trial (Feb 12 2017)

Jaymz Lipinski Open Men 34 / 57

New Haven Grand Prix (Sep 16 2016)

Jaymz Lipinski Men Junior 9-14 1 / 14

Green Mountain Stage Race - Criterium (Sep 5 2016)

Ryan Coulton Men Junior 18-Oct 19 / 86
William Roberts Men Junior 18-Oct 29 / 86
Camden Brooks Men Junior 18-Oct 54 / 86
Kristain Moreau Men Junior 18-Oct 61 / 86
Greg Gunsalus Men Junior 18-Oct 71 / 86
Ryan Aittaniemi Men Junior 18-Oct 72 / 86
Harrison White Men Junior 18-Oct 999 / 86

Green Mountain Stage Race - GC (Sep 5 2016)

Ryan Coulton Men Junior 18-Oct 2 / 92
William Roberts Men Junior 18-Oct 35 / 92
Kristain Moreau Men Junior 18-Oct 55 / 92
Ryan Aittaniemi Men Junior 18-Oct 62 / 92
Greg Gunsalus Men Junior 18-Oct 63 / 92
Camden Brooks Men Junior 18-Oct 72 / 92
Harrison White Men Junior 18-Oct 999 / 92

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 4 2016)

Ryan Coulton Men Junior 10-18 1 / 90
William Roberts Men Junior 10-18 44 / 90
Kristain Moreau Men Junior 10-18 50 / 90
Ryan Aittaniemi Men Junior 10-18 56 / 90
Greg Gunsalus Men Junior 10-18 72 / 90
Camden Brooks Men Junior 10-18 75 / 90
Harrison White Men Junior 10-18 85 / 90

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 3 2016)

Greg Gunsalus Men Junior 18-Oct 24 / 92
William Roberts Men Junior 18-Oct 30 / 92
Ryan Coulton Men Junior 18-Oct 52 / 92
Kristain Moreau Men Junior 18-Oct 59 / 92
Ryan Aittaniemi Men Junior 18-Oct 65 / 92
Camden Brooks Men Junior 18-Oct 73 / 92
Harrison White Men Junior 18-Oct 76 / 92

Green Mountain Stage Race - Time Trial (Sep 2 2016)

Ryan Coulton Men Junior 18-Oct 5 / 92
William Roberts Men Junior 18-Oct 50 / 92
Greg Gunsalus Men Junior 18-Oct 60 / 92
Camden Brooks Men Junior 18-Oct 81 / 92
Kristain Moreau Men Junior 18-Oct 82 / 92
Harrison White Men Junior 18-Oct 86 / 92
Ryan Aittaniemi Men Junior 18-Oct 88 / 92

Aetna Tokeneke Classic Road Race (Aug 14 2016)

Greg Gunsalus Men Junior 15-18 8 / 22
Kristain Moreau Men Junior 15-18 10 / 22
Mikko Aho Men Junior 13-14 4 / 12
Jaymz Lipinski Men Junior 13-14 5 / 12
Lizzy Gunsalus Men Junior 13-14 7 / 12

Rochester Twilight Criterium (Aug 13 2016)

Harrison White Men Cat4 10 / 24

Concord Criterium (Aug 6 2016)

Greg Gunsalus Men Junior 15-18 5 / 10
Lizzy Gunsalus Women Cat 4 19 / 21

The Barn Burner (Jul 31 2016)

Camden Brooks Men Cat 1 12-18 4 / 13
Jaymz Lipinski Men Cat 3 12-18 3 / 16
Timothy Golden Men Cat 3 12-18 13 / 16
Christopher Golden Men Cat 2 12-18 3 / 9

Georgia Cycling Gran Prix - Newton County Circuit Race (Jul 24 2016)

Ryan Aittaniemi Men Cat 4-5 14 / 44

Tour of the Hilltowns (Jul 23 2016)

Kristain Moreau Men Cat 5 22 / 66
Camden Brooks Men Cat 4 23 / 71
Mikko Aho Men Cat 4 42 / 71

Capital Region Road Race (Jul 9 2016)

Harrison White Men Cat 4 39 / 51

USA Cycling Amateur Road Nationals - Crit (Jul 3 2016)

Greg Gunsalus Men Junior 15-16 Cat 1/2/3 31 / 79
Lizzy Gunsalus Women Junior 13-14 13 / 27

USA Cycling Amateur Road Nationals - RR (Jul 2 2016)

Lizzy Gunsalus Women Junior 13-14 23 / 27

Keith Berger Memorial Criterium (Jul 2 2016)

Mikko Aho Men Junior 14-Dec 1 / 7

USA Cycling Amateur Road Nationals - RR (Jul 1 2016)

Greg Gunsalus Men Junior 15-16 Cat 1/2/3 85 / 86

Longsjo Classic Day 3 (Jun 26 2016)

Harrison White Men Cat 3/4 41 / 92
Mikko Aho Men Cat 4/5 8 / 70

Longsjo Classic Day 2 (Jun 25 2016)

Harrison White Men Cat 3/4 36 / 101
Camden Brooks Men Cat 3/4 53 / 101
Mikko Aho Men Cat 3/4 72 / 101

Longsjo Classic Day 1 (Jun 24 2016)

Camden Brooks Men Cat 3/4 36 / 93
Mikko Aho Men Cat 3/4 57 / 93
Harrison White Men Cat 3/4 999 / 93

Purgatory Road Race & Massachusetts State Championships (Jun 12 2016)

Greg Gunsalus Men 4 5 / 60
Ryan Aittaniemi Men 4 33 / 60

Ken Harrod Memorial Road Race (Jun 4 2016)

Greg Gunsalus Men 4 4 / 73
Harrison White Men 4 10 / 73

Tour of Somerville (May 30 2016)

Greg Gunsalus Juniors Open 9 / 64

Cyclonauts Racers Criterium (May 29 2016)

Mikko Aho Men CAT 3/4 23 / 41
Kristain Moreau Men CAT 3/4 41 / 41

Bound Brook Cycling Classic (May 29 2016)

Greg Gunsalus Juniors Open 6 / 48

12th Annual Tour of the Battenkill (May 21 2016)

Harrison White Junior Boys 15-16 14 / 15

The Myles Standish State Forest Road Race (May 7 2016)

Jaymz Lipinski Men JUNIOR 10_14 4 / 8

2016 Mystic Velo Criterium - Pete Rotella Memorial (Apr 17 2016)

Jaymz Lipinski Men Junior 9-14 3 / 8

14th Annual Chris Hinds Memorial Criterium (Mar 26 2016)

Jaymz Lipinski Boys 13-14 4 / 7

Busiest Racers

in last months
Jaymz Lipinski 60
Henry Lord 33
Ryan Avery 30
Greg Gunsalus 27
Nathan Champney 23
Bill Shattuck 20
Christopher Golden 17
Lizzy Gunsalus 16
Colby Simone 16
George Rand 15
Timothy Golden 14
Jakob Oddleifson 13
Mikko Aho 13
Harrison White 12
Dylan Brody 12
Betty Hasse 11
Camden Brooks 11
Ella Dishong 9
Kristain Moreau 8
Nicholas Ballesteros 8
Liam Goff 7
David Sandoval 7
Molly Dishong 7
Ryan Aittaniemi 7
Kimberly Shattuck 6
Jacob Gilson 6
Nick Ballesteros 6
William Roberts 5
Ryan Coulton 5
Joseph Krivitsky 5
Oliver Robinson 5
Natalie Champney 4
Jamie Ridehalgh 4
Shane Johnson 4
Colin Gould 4
Elena Svenstrup 3
Bridget Wilson 3
Rose Tripp 2
Martin Tripp 2
Camden Foley 2
Nathaniel Gervez 2
Cameron Smith 2
Grayson Ford 2
Aaron Roberts 2
James Falconeiri 1
Samuel Villa 1
Tessa Avery 1
Serefina Krajewska 1
Connor Hildebrand 1
James Falconeiri 1
Kristian Moreau 1
Shane Johnson 1