Log In

Team Overview: Therapeutic Associates Inc. Cycling

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Monday PIR August #5 (Aug 31 2009)

Kevin Sivertson Masters 4/5 48 / 68

Eugene Celebration Stage Race: Celebration Criterium (Aug 30 2009)

Lisa Turnbull Women 1/2/3 3 / 16
Jill Howe Women 1/2/3 11 / 16
Ben Thompson Pro 1/2 6 / 38
Erik Bergstrom Pro 1/2 9 / 38
Derek Stallings Pro 1/2 24 / 38
Brandon Dyer Pro 1/2 29 / 38
Andrew Boone Pro 1/2 37 / 38
Tj Paskewich Cat 3 13 / 36
Mike Brown Cat 3 25 / 36
Spencer Newell Cat 3 26 / 36
Erik Jacobson Cat 3 36 / 36
Rob Angelo Cat 4/5 29 / 62

Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT (Aug 30 2009)

Lisa Turnbull Women 1/2/3 2 / 16
Jill Howe Women 1/2/3 7 / 16
Andrew Boone Pro 1/2 8 / 38
Brandon Dyer Pro 1/2 9 / 38
Erik Bergstrom Pro 1/2 18 / 38
Derek Stallings Pro 1/2 19 / 38
Ben Thompson Pro 1/2 27 / 38
Spencer Newell Cat 3 6 / 37
Mike Brown Cat 3 24 / 37
Tj Paskewich Cat 3 25 / 37
Erik Jacobson Cat 3 28 / 37
Rob Angelo Cat 4/5 39 / 63

Eugene Celebration Stage Race: Maxon Road Race (Aug 29 2009)

Lisa Turnbull Women 1/2/3 1 / 16
Jill Howe Women 1/2/3 6 / 16
Ben Thompson Pro 1/2 12 / 39
Derek Stallings Pro 1/2 22 / 39
Andrew Boone Pro 1/2 23 / 39
Erik Bergstrom Pro 1/2 24 / 39
Brandon Dyer Pro 1/2 30 / 39
Mike Brown Cat 3 16 / 39
Spencer Newell Cat 3 20 / 39
Tj Paskewich Cat 3 26 / 39
Erik Jacobson Cat 3 32 / 39
Rob Angelo Cat 4/5 54 / 63

Eugene Celebration Stage Race: McBeth Prologue (Aug 28 2009)

Lisa Turnbull Women 1/2/3 1 / 16
Jill Howe Women 1/2/3 8 / 16
Andrew Boone Pro 1/2 Men 6 / 39
Ben Thompson Pro 1/2 Men 7 / 39
Brandon Dyer Pro 1/2 Men 18 / 39
Erik Bergstrom Pro 1/2 Men 31 / 39
Derek Stallings Pro 1/2 Men 33 / 39
Mike Brown Cat 3 10 / 39
Erik Jacobson Cat 3 26 / 39
Tj Paskewich Cat 3 29 / 39
Spencer Newell Cat 3 31 / 39
Rob Angelo Cat 4/5 34 / 63

Tuesday PIR August #4 (Aug 25 2009)

Brant Buchholz Cat 1/2/3/ 6 / 61
Duncan Oliphant Cat 1/2/3/ 8 / 61
Adam Blanchard Cat 1/2/3/ 10 / 61
Brandon Dyer Cat 1/2/3/ 17 / 61
David Oliphant Cat 1/2/3/ 19 / 61
Cort Buchholz Cat 1/2/3/ 28 / 61
David Root Cat 1/2/3/ 29 / 61
Carl Hoefer Cat 1/2/3/ 31 / 61
Kevin Sivertson Cat 3/4 14 / 49

Monday PIR August #4 (Aug 24 2009)

Elena Larson Women 4 / 12

Co-Motion Criterium (Aug 23 2009)

Lisa Turnbull Women 1 / 7
Pamela Archer Women 3 / 7

Tuesday PIR August #3 (Aug 18 2009)

Duncan Oliphant Cat 1/2/3 7 / 56
David Root Cat 1/2/3 16 / 56
Brandon Dyer Cat 1/2/3 18 / 56

Monday PIR August #3 (Aug 17 2009)

Karey Miles Women 1 / 8

OBRA Criterium Championships (Aug 15 2009)

David Root Men mst 40-49 4 / 34
David Oliphant Men mst 40-49 9 / 34
Todd Crowson Men mst 40-49 12 / 34
Pamela Archer Sr Wmn 2 / 19
Jacqueline Cohen Sr Wmn 5 / 19
Lisa Turnbull Sr Wmn 7 / 19
Karey Miles Sr Wmn 17 / 19
Jill Howe Sr Wmn 18 / 19
Tj Paskewich Men 3 3 / 39
Cort Buchholz Men 3 22 / 39
Spencer Newell Men 3 35 / 39
Rob Angelo Men 4 3 / 43
Duncan Oliphant Men mst 30-39 6 / 21
Rob Angelo Men mst 30-39 15 / 21
Tim Jones Men mst 30-39 16 / 21
Elena Larson Wmn Cat 4 4 / 16
Tim Jones Sr Men 3 / 48
Carl Hoefer Sr Men 23 / 48
Adam Blanchard Sr Men 24 / 48
Tj Paskewich Sr Men 28 / 48
Spencer Newell Sr Men 41 / 48
Jill Howe Mst Wmn 30-39 1 / 3
Lisa Turnbull Mst Wmn 30-39 2 / 3

Tuesday PIR August #2 (Aug 11 2009)

Todd Crowson Men 1/2/3 16 / 21

Monday PIR August #2 (Aug 10 2009)

Elena Larson Women 3 / 11

Gresham Criterium (Aug 9 2009)

Duncan Oliphant Senior Men 12 / 27
David Oliphant Senior Men 13 / 27
Carl Hoefer Senior Men 20 / 27
David Root Senior Men 26 / 27
Tj Paskewich Category 3 7 / 26
Derek Stallings Masters 35+ 1/2/3 2 / 25
Tim Jones Masters 35+ 1/2/3 4 / 25
Todd Crowson Masters 35+ 1/2/3 7 / 25
David Root Masters 35+ 1/2/3 8 / 25
Tj Paskewich Masters 35+ 1/2/3 11 / 25
Elena Larson Women Category 4 5 / 12
Pamela Archer Women 1/2/3 2 / 7
Karey Miles Women 1/2/3 3 / 7
Jacqueline Cohen Women 1/2/3 4 / 7

Portland Twilight Criterium (Aug 7 2009)

Mike Alligood Men Cat 3 20 / 46
Cort Buchholz Men Cat 3 28 / 46

Tuesday PIR August #1 (Aug 4 2009)

Todd Crowson Cat 1/2/3 27 / 56
Spencer Bushnell Cat 1/2/3 28 / 56
Neil Green Cat 1/2/3 35 / 56
Adam Blanchard Cat 1/2/3 52 / 56

Monday PIR August #1 (Aug 3 2009)

Elena Larson Senior Women 5 / 6

Poplollies Women's Crit Series #3 (Aug 3 2009)

Jill Howe Women A/B, Category 1/2/3 Women 1 / 8
Pamela Archer Women A/B, Category 1/2/3 Women 7 / 8

Cascade Cycling Classic: Cascade Lakes Road Race (Jul 24 2009)

Scott Gray Category 2 Men 10 / 59
Ben Thompson Category 2 Men 21 / 59
Tim Jones Masters 35+ 37 / 68
David Root Masters 35+ 53 / 68
Derek Stallings Masters 35+ 60 / 68
Jonathan Hines Category 3 Men 1 / 103
Mike Brown Category 3 Men 27 / 103
Rich Clark Category 3 Men 68 / 103
Spencer Newell Category 3 Men 75 / 103
Cort Buchholz Category 3 Men 76 / 103
Erik Jacobson Category 3 Men 101 / 103
Rob Angelo Category 4 Men 59 / 77
David Oliphant Masters 45+ 33 / 46

Tuesday PIR July #3 (Jul 21 2009)

Mike Alligood Cat 1/2/3 12 / 44
Jerry Inscoe Cat 1/2/3 18 / 44
Neil Green Cat 1/2/3 21 / 44
David Root Cat 1/2/3 31 / 44
Carl Hoefer Cat 1/2/3 34 / 44

Poplollies Women's Crit Series #2 (Jul 20 2009)

Pamela Archer Category - Women A/B 1 / 6
Jill Howe Category - Women A/B 3 / 6

Vancouver Courthouse Criterium (Jul 19 2009)

Pamela Archer Women 1/2/3 2 / 11
Karey Miles Women 1/2/3 5 / 11
David Root Master 40+ 5 / 19
Duncan Oliphant Men 1/2/3 14 / 40
Spencer Bushnell Men 1/2/3 20 / 40
Carl Hoefer Men 1/2/3 25 / 40
David Oliphant Men 1/2/3 36 / 40
Elena Larson Women 4 22 / 22
Mike Alligood Men 3 6 / 32

Mt. Tabor Series #6 (Jul 15 2009)

Spencer Bushnell Senior Men 32 / 41
Cort Buchholz Category 3 Men 7 / 41

Tuesday PIR July #2 (Jul 14 2009)

Paul Riso Novice Men 21 / 36
Paul Riso Category 3/4 Men 29 / 35
Duncan Oliphant Men 1/2/3 15 / 36
David Root Men 1/2/3 16 / 36
David Oliphant Men 1/2/3 18 / 36
David Root Men 1/2/3 32 / 36

High Desert Omnium: Road Race (Jul 12 2009)

Jonathan Hines Category 4/5 Men 1 / 55
Rob Angelo Category 4/5 Men 45 / 55
Lisa Turnbull Pro/1/2 Women 3 / 18
Jacqueline Cohen Pro/1/2 Women 6 / 18
Jill Howe Pro/1/2 Women 7 / 18
Pamela Archer Pro/1/2 Women 14 / 18
Karey Miles Pro/1/2 Women 17 / 18
Andrew Boone Pro 1/2 Men 7 / 42
Bill Warburton Pro 1/2 Men 14 / 42
Scott Gray Pro 1/2 Men 33 / 42
Erik Bergstrom Pro 1/2 Men 34 / 42
Tim Jones Pro 1/2 Men 36 / 42
Derek Stallings Pro 1/2 Men 37 / 42
David Root Pro 1/2 Men 40 / 42
Mike Brown Category 3 Men 16 / 29
Spencer Newell Category 3 Men 23 / 29
Tj Paskewich Category 3 Men 25 / 29

High Desert Omnium: Time Trial (Jul 11 2009)

Andrew Boone Pro 1/2 Men 1 / 30
Scott Gray Pro 1/2 Men 9 / 30
Erik Bergstrom Pro 1/2 Men 15 / 30
Bill Warburton Pro 1/2 Men 22 / 30
Derek Stallings Pro 1/2 Men 26 / 30
Lisa Turnbull Pro 1/2 Women 4 / 16
Jill Howe Pro 1/2 Women 5 / 16
Jacqueline Cohen Pro 1/2 Women 8 / 16
Karey Miles Pro 1/2 Women 12 / 16
Pamela Archer Pro 1/2 Women 16 / 16
Spencer Newell Category 3 Men 8 / 21
Mike Brown Category 3 Men 14 / 21

High Desert Omnium: Criterium (Jul 11 2009)

Bill Warburton Pro 1/2 Men 2 / 32
Derek Stallings Pro 1/2 Men 9 / 32
Tim Jones Pro 1/2 Men 18 / 32
David Root Pro 1/2 Men 19 / 32
Erik Bergstrom Pro 1/2 Men 20 / 32
Andrew Boone Pro 1/2 Men 22 / 32
Scott Gray Pro 1/2 Men 29 / 32
Mike Brown Cat 3 15 / 24
Tj Paskewich Cat 3 16 / 24
Spencer Newell Cat 3 20 / 24
Karey Miles Womens P/1/2 4 / 13
Jacqueline Cohen Womens P/1/2 7 / 13
Lisa Turnbull Womens P/1/2 8 / 13
Jill Howe Womens P/1/2 9 / 13
Pamela Archer Womens P/1/2 13 / 13
Jonathan Hines Cat 4/5 14 / 45

Mt. Tabor Series #5 (Jul 8 2009)

Spencer Bushnell Senior Men 35 / 36
Cort Buchholz Cat 3 Men 10 / 36
Mike Alligood Masters Men 9 / 24

Tuesday PIR July #1 (Jul 7 2009)

Paul Riso Cat 3/4 41 / 46
David Oliphant Cat 1/2/3 7 / 56
David Oliphant Cat 1/2/3 10 / 56
Brant Buchholz Cat 1/2/3 21 / 56
Todd Crowson Cat 1/2/3 28 / 56
Cort Buchholz Cat 1/2/3 33 / 56
Spencer Bushnell Cat 1/2/3 39 / 56
Jerry Inscoe Cat 1/2/3 52 / 56
David Root Cat 1/2/3 53 / 56
Neil Green Cat 1/2/3 55 / 56

Firecracker Crit (Jul 5 2009)

Pamela Archer Women 1/2/3 2 / 5
Jill Howe Women 1/2/3 4 / 5

Mt. Tabor Series #4 (Jul 1 2009)

David Oliphant Masters Men 9 / 30
Cort Buchholz Cat 3 5 / 45
Neil Green Cat 3 41 / 45

Tuesday PIR June #5 (Jun 30 2009)

David Root CAT 1-2-3 10 / 42
Cort Buchholz CAT 1-2-3 32 / 42
Jerry Inscoe CAT 1-2-3 42 / 42

Salem Fairview Circuit Race (Jun 28 2009)

Jonathan Hines Cat 4/5 Men 13 / 61
Elena Larson Cat 4 Women 8 / 20
Jill Howe Women 1/2/3 Overall 6 / 16
Tj Paskewich Cat 3 Men 3 / 99
Cort Buchholz Cat 3 Men 9 / 99
Spencer Newell Cat 3 Men 39 / 99

Swan Island Criterium (Jun 27 2009)

Duncan Oliphant Men 1/2 15 / 44
David Oliphant Men 1/2 17 / 44
Brant Buchholz Men 1/2 24 / 44
David Root Men 1/2 30 / 44
Todd Crowson Men 1/2 38 / 44
Jill Howe Women 1/2/3 9 / 12
Todd Crowson Masters Men 40+ 10 / 41
David Root Masters Men 40+ 38 / 41
Elena Larson Cat 4 Women 13 / 34
Tj Paskewich Men 3 13 / 46
Neil Green Men 3 15 / 46
Cort Buchholz Men 3 25 / 46
Mike Alligood Men 3 27 / 46
Peter Gutwald Men 3 30 / 46
Spencer Newell Men 3 32 / 46

NWX Criterium (Jun 26 2009)

Lev Stryker/timjones Tandem 1 / 7
Ben Thompson Pro 1/2 2 / 26
Andrew Boone Pro 1/2 12 / 26
Bill Warburton Pro 1/2 15 / 26
Erik Bergstrom Pro 1/2 17 / 26
Derek Stallings Pro 1/2 21 / 26
Scott Gray Pro 1/2 22 / 26
Tim Jones Pro 1/2 25 / 26
Tj Paskewich Cat 3 4 / 21
Mike Brown Cat 3 10 / 21
Jonathan Hines Cat 4/5 2 / 32

Mt. Tabor Series #3 (Jun 24 2009)

Adam Blanchard Senior Men 10 / 37
Cort Buchholz Cat 3 24 / 49

Tuesday PIR June #4 (Jun 23 2009)

Duncan Oliphant Cat 1/2/3 8 / 62
Brant Buchholz Cat 1/2/3 12 / 62
Carl Hoefer Cat 1/2/3 28 / 62
David Root Cat 1/2/3 41 / 62
Jerry Inscoe Cat 1/2/3 50 / 62

Monday PIR June #4 (Jun 22 2009)

Elena Larson Women 5 / 14

Elkhorn Classic Stage Race: Dooley Mountain Road Race (Jun 21 2009)

Andrew Boone Pro 1/2 Men 6 / 62
Scott Gray Pro 1/2 Men 30 / 62
Bill Warburton Pro 1/2 Men 56 / 62
Erik Bergstrom Pro 1/2 Men 59 / 62
Spencer Newell Category 3 Men 51 / 72
Mike Brown Category 3 Men 62 / 72
Cara Bussell Category 3 Women 10 / 23
Mackenzie Madison Category 3 Women 12 / 23
Lisa Turnbull Pro 1/2 Women 11 / 20
Pamela Archer Pro 1/2 Women 13 / 20
Jill Howe Pro 1/2 Women 15 / 20
Jacqueline Cohen Pro 1/2 Women 18 / 20
Karey Miles Pro 1/2 Women 19 / 20
Jonathan Hines Category 4/5 Men 16 / 56

Elkhorn Classic Stage Race: Pleasant Valley Time Trial (Jun 20 2009)

Andrew Boone Pro 1/2 Men 11 / 89
Brandon Dyer Pro 1/2 Men 38 / 89
Erik Bergstrom Pro 1/2 Men 50 / 89
Scott Gray Pro 1/2 Men 64 / 89
Bill Warburton Pro 1/2 Men 71 / 89
Mackenzie Madison Women 3 2 / 31
Cara Bussell Women 3 20 / 31
Lisa Turnbull Women Pro 1/2 7 / 22
Jill Howe Women Pro 1/2 12 / 22
Karey Miles Women Pro 1/2 14 / 22
Pamela Archer Women Pro 1/2 17 / 22
Jacqueline Cohen Women Pro 1/2 21 / 22
Spencer Newell Men 3 34 / 85
Mike Brown Men 3 65 / 85

Elkhorn Classic Stage Race: Gold Rush Criterium (Jun 20 2009)

Brandon Dyer Pro 1/2 Men 25 / 89
Bill Warburton Pro 1/2 Men 30 / 89
Andrew Boone Pro 1/2 Men 35 / 89
Erik Bergstrom Pro 1/2 Men 53 / 89
Scott Gray Pro 1/2 Men 74 / 89
Cara Bussell Women 3 5 / 30
Mackenzie Madison Women 3 27 / 30
Jonathan Hines Men 4/5 10 / 62
Pamela Archer Pro 1/2 Women 5 / 21
Lisa Turnbull Pro 1/2 Women 9 / 21
Jill Howe Pro 1/2 Women 10 / 21
Karey Miles Pro 1/2 Women 11 / 21
Jacqueline Cohen Pro 1/2 Women 20 / 21
Mike Brown Men 3 36 / 83
Spencer Newell Men 3 51 / 83

Elkhorn Classic Stage Race: Oregon Trail Road Race (Jun 19 2009)

Cara Bussell Women 3 5 / 32
Mackenzie Madison Women 3 7 / 32
Jonathan Hines Men 4/5 7 / 62
Brandon Dyer Pro Men 1/2 14 / 89
Scott Gray Pro Men 1/2 16 / 89
Andrew Boone Pro Men 1/2 18 / 89
Erik Bergstrom Pro Men 1/2 63 / 89
Bill Warburton Pro Men 1/2 72 / 89
Lisa Turnbull Pro 1/2 Women 10 / 23
Jill Howe Pro 1/2 Women 13 / 23
Jacqueline Cohen Pro 1/2 Women 18 / 23
Pamela Archer Pro 1/2 Women 20 / 23
Karey Miles Pro 1/2 Women 23 / 23
Mike Brown Men 3 39 / 86
Spencer Newell Men 3 66 / 86

Mt. Tabor Series #2 (Jun 17 2009)

Cort Buchholz Cat 3 10 / 45

Tuesday PIR June #3 (Jun 16 2009)

Brant Buchholz Category 1/2/3 11 / 51
Todd Crowson Category 1/2/3 17 / 51
David Root Category 1/2/3 18 / 51
Carl Hoefer Category 1/2/3 21 / 51
Peter Gutwald Category 1/2/3 33 / 51
David Oliphant Category 1/2/3 35 / 51
Cort Buchholz Category 1/2/3 37 / 51

Monday PIR June #3 (Jun 15 2009)

Peter Gutwald Masters 1/2/3 22 / 58

Cirque du Cycling Criterium (Jun 13 2009)

Carl Hoefer Men 1/2 42 / 48
Tj Paskewich Category 3 12 / 55
Peter Gutwald Category 3 51 / 55

Mt. Tabor Series #1 (Jun 10 2009)

Mike Alligood Masters Men 6 / 27
Jeff Standish Masters Men 13 / 27
Cort Buchholz Cat 3 23 / 47
Neil Green Cat 3 41 / 47

Mount Hood Cycling Classic: Wy'East Road Race (Jun 9 2009)

Karey Miles WOMEN PRO/1/2/3 28 / 34
Pamela Archer WOMEN PRO/1/2/3 29 / 34
Andrew Boone Pro 1/2 Men 28 / 107
Trevor Connor Pro 1/2 Men 30 / 107
Brandon Dyer Pro 1/2 Men 31 / 107
Scott Gray Pro 1/2 Men 41 / 107

Tuesday PIR June #2 (Jun 9 2009)

Adam Blanchard Cat 1/2/3 5 / 56
David Oliphant Cat 1/2/3 9 / 56
Brant Buchholz Cat 1/2/3 10 / 56
David Oliphant Cat 1/2/3 14 / 56
David Root Cat 1/2/3 37 / 56
Peter Gutwald Cat 1/2/3 39 / 56
Cort Buchholz Cat 1/2/3 53 / 56
Carl Hoefer Cat 1/2/3 54 / 56

Monday PIR June #2 (Jun 8 2009)

David Root Masters 1/2/3 25 / 51

Mount Hood Cycling Classic: Scenic Gorge Time Trial (Jun 5 2009)

Karey Miles Women Pro 1/2/3 21 / 34
Pamela Archer Women Pro 1/2/3 28 / 34
Brandon Dyer Pro 1/2 Men 24 / 107
Andrew Boone Pro 1/2 Men 27 / 107
Trevor Connor Pro 1/2 Men 74 / 107
Scott Gray Pro 1/2 Men 85 / 107

Mount Hood Cycling Classic: Cooper Spur Circuit Road Race (Jun 4 2009)

Pamela Archer Pro 1/2/3 Women 27 / 35
Karey Miles Pro 1/2/3 Women 29 / 35
Trevor Connor Pro 1/2 Men 24 / 112
Scott Gray Pro 1/2 Men 29 / 112
Andrew Boone Pro 1/2 Men 35 / 112
Brandon Dyer Pro 1/2 Men 48 / 112

Mount Hood Cycling Classic: Cooper Spur Circuit Road Race (Jun 4 2009)

Pamela Archer Pro 1/2/3 Women 27 / 35
Karey Miles Pro 1/2/3 Women 29 / 35
Trevor Connor Pro 1/2 Men 24 / 112
Scott Gray Pro 1/2 Men 29 / 112
Andrew Boone Pro 1/2 Men 35 / 112
Brandon Dyer Pro 1/2 Men 48 / 112

Mount Hood Cycling Classic: Prologue (Jun 3 2009)

Karey Miles Pro 1/2/3 Women 25 / 39
Pamela Archer Pro 1/2/3 Women 29 / 39
Andrew Boone Pro 1/2 Men 30 / 118
Brandon Dyer Pro 1/2 Men 43 / 118
Scott Gray Pro 1/2 Men 73 / 118

Mount Hood Cycling Classic: Prologue (Jun 3 2009)

Karey Miles Pro 1/2/3 Women 25 / 39
Pamela Archer Pro 1/2/3 Women 29 / 39
Andrew Boone Pro 1/2 Men 30 / 118
Brandon Dyer Pro 1/2 Men 43 / 118
Scott Gray Pro 1/2 Men 73 / 118

Tuesday PIR June #1 (Jun 2 2009)

Todd Crowson Cat 1/2/3 15 / 85
David Root Cat 1/2/3 25 / 85
David Oliphant Cat 1/2/3 27 / 85
Bill Warburton Cat 1/2/3 28 / 85
Neil Green Cat 1/2/3 55 / 85
Jeff Standish Cat 1/2/3 78 / 85

OBRA Road Race/OBRA Championship (May 30 2009)

Brandon Dyer Sr Men 10 / 46
Ben Thompson Sr Men 16 / 46
Andrew Boone Sr Men 26 / 46
Carl Hoefer Sr Men 32 / 46
Cort Buchholz Masters Men 30-39 15 / 35
Brant Buchholz Masters Men 30-39 19 / 35
Duncan Oliphant Masters Men 30-39 20 / 35
Neil Green Masters Men 30-39 32 / 35
Jeff Standish Masters Men 40-49 21 / 49
Mike Alligood Masters Men 40-49 29 / 49
David Root Masters Men 40-49 31 / 49
David Oliphant Masters Men 40-49 40 / 49

Tuesday PIR May #4 (May 26 2009)

Duncan Oliphant Cat 1/2/3 7 / 71
David Oliphant Cat 1/2/3 8 / 71
David Root Cat 1/2/3 11 / 71
Cort Buchholz Cat 1/2/3 17 / 71
Carl Hoefer Cat 1/2/3 27 / 71
Jeff Standish Cat 1/2/3 38 / 71
Brant Buchholz Cat 1/2/3 44 / 71

Monday PIR #4 (May 25 2009)

Karey Miles Women 1 / 23

Rehearsal Road Race (May 23 2009)

Jeff Dewolf Men Cat 3 3 / 66
Cort Buchholz Men Cat 3 11 / 66
Tj Paskewich Men Cat 3 31 / 66
Jeff Standish Men Cat 3 33 / 66
Erik Jacobson Men Cat 3 44 / 66
Jonathan Hines Men Cat 5 4 / 27
Brandon Dyer Pro Men 1/2 5 / 58
Scott Gray Pro Men 1/2 12 / 58
Andrew Boone Pro Men 1/2 41 / 58
Carl Hoefer Pro Men 1/2 43 / 58
Erik Bergstrom Pro Men 1/2 44 / 58
David Root Pro Men 1/2 55 / 58
Lisa Turnbull WOMEN SENIOR 1 / 11
Pamela Archer WOMEN SENIOR 7 / 11
Karey Miles WOMEN SENIOR 9 / 11

Tuesday PIR May #3 (May 19 2009)

David Root Cat 1/2/3 5 / 61
Duncan Oliphant Cat 1/2/3 9 / 61
David Oliphant Cat 1/2/3 10 / 61
Spencer Bushnell Cat 1/2/3 11 / 61
Brant Buchholz Cat 1/2/3 14 / 61
Todd Crowson Cat 1/2/3 25 / 61
Peter Gutwald Cat 1/2/3 42 / 61
Todd Crowson Cat 1/2/3 46 / 61

Monday PIR #3 (May 18 2009)

Jerry Inscoe Masters 1/2/3 39 / 57

Silverton RR (May 17 2009)

Mike Alligood Masters 40+ 3 / 37
Jeff Standish Masters 40+ 11 / 37
Jonathan Hines Cat 4/5 Men 48 / 75
Jeff Standish Masters Men 12 / 55
Lisa Turnbull Women 1/2 3 / 12
Karey Miles Women 1/2 9 / 12
Pamela Archer Women 1/2 12 / 12
Jeff Dewolf Cat 3 Men 12 / 36
Cort Buchholz Cat 3 Men 32 / 36
Brandon Dyer Men 1/2 11 / 53
Andrew Boone Men 1/2 24 / 53
Adam Blanchard Men 1/2 51 / 53
Spencer Bushnell Men 1/2 52 / 53
Elena Larson Women 4 11 / 20

Tuesday PIR May #2 (May 12 2009)

David Root Cat 1/2/3 11 / 76
Brant Buchholz Cat 1/2/3 16 / 76
Spencer Bushnell Cat 1/2/3 17 / 76
Cort Buchholz Cat 1/2/3 20 / 76
Neil Green Cat 1/2/3 33 / 76
Carl Hoefer Cat 1/2/3 47 / 76
Mike Alligood Cat 1/2/3 48 / 76

Monday PIR #2 (May 11 2009)

Elena Larson Women 15 / 27

Icebreaker Criterium (May 10 2009)

Karey Miles Women 1-2-3 3 / 8
Elena Larson Women 4 8 / 12
Tj Paskewich Men 3 9 / 22
Lisa Turnbull Men 3 17 / 22

Tuesday PIR May #1 (May 5 2009)

Paul Riso Cat 3/4 47 / 47

Tuesday PIR April #4 (Apr 28 2009)

David Oliphant Cat 1/2/3 3 / 45
David Root Cat 1/2/3 13 / 45
Jeff Standish Cat 1/2/3 27 / 45
Duncan Oliphant Cat 1/2/3 28 / 45
Carl Hoefer Cat 1/2/3 29 / 45

Tuesday PIR April #3 (Apr 21 2009)

Paul Riso Cat 3/4 94 / 103
David Oliphant Cat 1/2/3 5 / 93
Duncan Oliphant Cat 1/2/3 10 / 93
Adam Blanchard Cat 1/2/3 18 / 93
Todd Crowson Cat 1/2/3 22 / 93
Neil Green Cat 1/2/3 29 / 93
Mike Alligood Cat 1/2/3 39 / 93
Jerry Inscoe Cat 1/2/3 43 / 93
Cort Buchholz Cat 1/2/3 44 / 93
Spencer Bushnell Cat 1/2/3 45 / 93
Jeff Standish Cat 1/2/3 55 / 93
Peter Gutwald Cat 1/2/3 73 / 93
Carl Hoefer Cat 1/2/3 87 / 93

Table Rock RR (Apr 19 2009)

Scott Gray Cat 3 Men 1 / 11
Jacqueline Cohen Pro/1/2 Women 8 / 12
Pamela Archer Pro/1/2 Women 11 / 12
Brandon Dyer Pro/1/2 Men 4 / 14
Andrew Boone Pro/1/2 Men 6 / 14
Erik Bergstrom Pro/1/2 Men 11 / 14
Tj Paskewich Mstr 2/3/4 Men 35+ 12 / 20
Jessi Brunson Cat 3 Women 10 / 13

Eugene Roubaix (Apr 18 2009)

Jeff Standish Men Masters 40+ 10 / 26
David Oliphant Men 1/2 13 / 36
Adam Blanchard Men 1/2 16 / 36
Andrew Boone Men 1/2 25 / 36
William Warbuton Men 1/2 31 / 36
Brant Buchholz Men 1/2 32 / 36
Duncan Oliphant Men 1/2 34 / 36
Lisa Turnbull Women 1/2/3 1 / 13
Karey Miles Women 1/2/3 6 / 13
Jonathan Hines Men 4/5 36 / 64
Cort Buchholz Men 3 8 / 33
Spencer Newell Men 3 22 / 33

Tuesday PIR April #2 (Apr 14 2009)

Paul Riso Cat 3/4 56 / 61
Carl Hoefer Cat 1/2/3 40 / 66

King's Valley RR (Apr 11 2009)

Karey Miles Women 3 8 / 16
Brandon Dyer Sr Men 3 / 63
Carl Hoefer Sr Men 34 / 63
David Oliphant Sr Men 38 / 63
David Root Sr Men 45 / 63
Brant Buchholz Sr Men 48 / 63
Lisa Turnbull Women 1/2 1 / 15
Pamela Archer Women 1/2 9 / 15
Jacqueline Cohen Women 1/2 12 / 15
Jill Howe Women 1/2 14 / 15
Cort Buchholz Men Cat 3 15 / 59
Spencer Newell Men Cat 3 17 / 59
Tj Paskewich Men Cat 3 26 / 59

Tuesday PIR April #1 (Apr 7 2009)

Paul Riso Cat 3/4 26 / 68
Neil Green Cat 1/2/3 26 / 90
Jerry Inscoe Cat 1/2/3 45 / 90
Emily Charbonneau Cat 1/2/3 55 / 90
Todd Crowson Cat 1/2/3 67 / 90

Cherry Blossom Classic Stage Race: Columbia Gorge Road Race (Apr 5 2009)

Dyer Brandon Pro 1/2 Men 20 / 72
Miles Karey Category 3 Women 9 / 26
Dewolf Jeff Men Cat 3 5 / 51
Buchholz Cort Men Cat 3 25 / 51
Howe Jill Women Pro 1/2/3 7 / 24

Cherry Blossom Classic Stage Race: Eight Mile Time Trial (Apr 4 2009)

Brandon Dyer Pro 1/2 Men 22 / 72
Jill Howe Women Pro 1/2 7 / 24
Karey Miles Category 3 Women 25 / 26
Cort Buchholz Men Cat 3 18 / 52
Jeff Dewolf Men Cat 3 50 / 52

Cherry Blossom Classic Stage Race: Cherry City Criterium (Apr 4 2009)

Brandon Dyer Pro 1/2 Men 14 / 72
Jill Howe Women Pro 1/2 17 / 24
Karey Miles Category 3 Women 9 / 26
Cort Buchholz Men Cat 3 27 / 52
Jeff Dewolf Men Cat 3 47 / 52

Cherry Blossom Classic Stage Race: Columbia Hills Road Race (Apr 3 2009)

Brandon Dyer Pro 1/2 Men 19 / 79
Matt Lieto Pro 1/2 Men 73 / 79
Karey Miles Women 3 3 / 27
Jill Howe Women Pro 1/2 6 / 24
Cort Buchholz Men Cat 3 22 / 55
Jeff Dewolf Men Cat 3 36 / 55

Piece of Cake RR (Mar 29 2009)

Jonathan Hines Men 5 4 / 50
Elena Larson Women Cat 4 3 / 30
Karey Miles Wmn 1 2 3 6 / 16
David Root Men 1/2 15 / 59
David Oliphant Men 1/2 17 / 59
Carl Hoefer Men 1/2 39 / 59
Brant Buchholz Men 1/2 50 / 59
Tj Paskewich Men 3 11 / 66
Cort Buchholz Men 3 15 / 66
Jeff Standish Men 3 32 / 66
Mike Alligood Men 3 46 / 66
Spencer Newell Men 3 60 / 66
Neil Green Men 3 62 / 66

Banana Belt Series #3 (Mar 22 2009)

Elena Larson Women Cat 4 8 / 17
Karey Miles Women 3 6 / 8
Jill Howe Women 1/2 2 / 6
Pamela Archer Women 1/2 3 / 6
Cort Buchholz Cat 3 15 / 32
David Root Category 1/2 Men 5 / 35
David Oliphant Category 1/2 Men 11 / 35
Brandon Dyer Category 1/2 Men 21 / 35

Banana Belt Series #2 (Mar 15 2009)

Jacqueline Cohen WOMEN CAT 1/2 3 / 11
Jill Howe WOMEN CAT 1/2 8 / 11
Pamela Archer WOMEN CAT 1/2 9 / 11
Lisa Turnbull WOMEN CAT 1/2 11 / 11
Jeff Standish Cat 3 28 / 34
Cort Buchholz Cat 3 29 / 34
Elena Larson Women Cat 4 5 / 28
Jessi Brunson Women Cat 3 4 / 8
Karey Miles Women Cat 3 8 / 8
David Root Pro 1/2 14 / 31
Jacqueline Cohen Women Cat 1/2/3 4 / 20
Jessi Brunson Women Cat 1/2/3 11 / 20
Jill Howe Women Cat 1/2/3 14 / 20
Pamela Archer Women Cat 1/2/3 15 / 20
Lisa Turnbull Women Cat 1/2/3 18 / 20
Karey Miles Women Cat 1/2/3 19 / 20

Banana Belt Series (Mar 1 2009)

David Oliphant Pro 1.2 16 / 46
Duncan Oliphant Pro 1.2 18 / 46
Carl Hoefer Pro 1.2 33 / 46
Brandon Dyer Pro 1.2 43 / 46
Karey Miles Women Cat 3 1 / 15
Emily Charbonneau Women Cat 3 5 / 15
Jessi Brunson Women Cat 3 7 / 15
Jill Howe WOMEN CAT 1/2 1 / 6
Cort Buchholz Men Cat 3 12 / 57
Spencer Newell Men Cat 3 21 / 57
Tj Paskewich Men Cat 3 28 / 57
Jeff Standish Men Cat 3 29 / 57
Lisa Turnbull Men Cat 3 35 / 57

Sublime Sublimity Circuit Race (Feb 21 2009)

Root David Men 1/2 17 / 28
Larson Elena Women 4 10 / 16
Charbonneau Emily Women 1/2/3 5 / 14
Brunson Jessi Women 1/2/3 8 / 14
Miles Karey Women 1/2/3 14 / 14
Buchholz Cort Men 3 18 / 35
Turnbull Lisa Men 3 19 / 35

Cherry Pie (Feb 15 2009)

Elena Larson Women 4 32 / 47
Adam Blanchard Men 1/2 5 / 50
David Root Men 1/2 24 / 50
David Oliphant Men 1/2 29 / 50
Duncan Oliphant Men 1/2 31 / 50
Spencer Bushnell Men 1/2 39 / 50
Kevin Sivertson Men 4 56 / 67
Cort Buchholz Men 3 23 / 61
Tj Paskewich Men 3 24 / 61
Spencer Newell Men 3 38 / 61
Lisa Turnbull Women 1/2 1 / 3
Jacqueline Cohen Women 1/2 2 / 3
Pamela Archer Women 1/2 3 / 3
Karey Miles Women 3 3 / 10
Jessi Brunson Women 3 4 / 10

OBRA Criterium Championships (Aug 17 2008)

Monica Freeman Masters Women 30-39 4 / 5

Swan Island Criterium (Aug 16 2008)

Monica Freeman Women 1/2/3 14 / 17

Firecracker Tandem TT Championship (Jul 6 2008)

Monica/mike Freeman/olson Tandem Mixed 2 / 3

Firecracker Criterium (Jul 5 2008)

Monica Freeman Women 1/2/3 10 / 13
Monica/mike Freeman/olson Tandem 3 / 6

Icebreaker Criterium (Apr 13 2008)

Tim/elise Jones/jones Tandem 3 / 8

Kings Valley Road Race (Apr 12 2008)

Monica Freeman Senior Women 29 / 31

Banana Belt Road Race Series - Banana Belt Road Race III (Mar 18 2007)

Monica Freeman Women Category 4 3 / 24