Log In

Team Overview: BMB Racing
(redirected from: Barker Mountain Bikes)

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

New Haven Grand Prix (Sep 13 2019)

Zackery Weimer Men Pro/1/2 16 / 45
Joanne Grogan Women Pro/1/2/3 10 / 19

Green Mountain Stage Race - GC (Sep 2 2019)

David Connery Men Master 50+ 7 / 26
Joanne Grogan Women Cat 3/4/5 5 / 18
Zackery Weimer Men Cat 3 8 / 59

Green Mountain Stage Race - Criterium (Sep 2 2019)

David Connery Men Master 50+ 7 / 15
Joanne Grogan Women Cat 3/4/5 4 / 17
Zackery Weimer Men Cat 3 3 / 40

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 1 2019)

David Connery Men Master 50+ 4 / 25
Joanne Grogan Women Cat 3/4/5 4 / 18
Zackery Weimer Men Cat 3 14 / 59

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Aug 31 2019)

David Connery Men Master 50+ 17 / 25
Joanne Grogan Women Cat 3/4/5 2 / 18
Zackery Weimer Men Cat 3 3 / 59

Green Mountain Stage Race - Time Trial (Aug 30 2019)

David Connery Men Master 50+ 9 / 26
Joanne Grogan Women Cat 3/4/5 5 / 17
Zackery Weimer Men Cat 3 3 / 59

Julbo Eastern Grind (Aug 25 2019)

Ron Dunn Men Cat 1 Men60+ 1 / 3
Don Seib Men Cat 1 50+ 1 / 5
Zachary Hamadeh Men Cat 1 12-18 3 / 3
Kim Coleman Women Pro Cat 1 4 / 5
Christopher Ziegler Men Pro Cat 1 9 / 18
David Connery Men Eastern Grind Challange 3 / 5

Tokeneke Classic (Aug 11 2019)

Zackery Weimer Men Cat 3 11 / 28

The Fox Factory BARN BURNER 2019 (Aug 4 2019)

Ron Dunn Expert Men 60+ 4 / 4
Zachary Hamadeh Expert Men 12-18 2 / 8

Lewiston Auburn Criterium benefitting Maine Adaptive Sports (Aug 4 2019)

Anthony Giguere Men 40+ 2 / 11
Don Seib Men 4/5 2 / 15
Maxwell Mershimer Men 4/5 4 / 15
Don Seib Men 50+ 3 / 8

Concord Criterium (Aug 3 2019)

Anthony Giguere Men Master 40+ 12 / 38
Joanne Grogan Women Cat 1/2/3 7 / 14

39th Annual Yarmouth Clam Festival Bicycle Race (Jul 21 2019)

Zackery Weimer MEN PRO 1/2/3 10 / 73
Anthony Giguere MEN PRO 1/2/3 17 / 73
Ron Dunn MEN PRO 1/2/3 48 / 73

Wilderness 101 (Jul 20 2019)

Bryna Blanchard Marathon Open Women 2 / 8

The Greenfield Criterium (Jul 14 2019)

Nicole Vassar Women Cat 4/5 2 / 23
Joanne Grogan Women Cat 1/2/3 19 / 40

Carrabassett BC Challenge - 100K results for EFTA Marathon Series (Jul 13 2019)

Ron Dunn 100K MASTERS 40+ MALE 9 / 39
Bryna Blanchard 100K FEMALE OPEN 3 / 9

Capital Region Road Race (Jul 13 2019)

Zackery Weimer Men Cat 3/4 3 / 28

Exeter Classic (Jul 9 2019)

Joanne Grogan Women Pro/1/2/3 8 / 35

2019 Giro del Cielo - GC (Jul 7 2019)

Zackery Weimer Men Open Cat3 13 / 37

2019 Giro del Cielo - RR (Jul 7 2019)

Zackery Weimer Men Open Cat3 4 / 34

Longsjo Classic (Jul 7 2019)

Joanne Grogan Women Pro/1/2/3 14 / 39

2019 Giro del Cielo - TT (Jul 6 2019)

Zackery Weimer Men Open Cat3 28 / 37

2019 Giro del Cielo - Crit (Jul 6 2019)

Zackery Weimer Men Open Cat3 22 / 38

Gnar Weasels (Jul 5 2019)

Julia Labonte Novice Girls U15 (Open) 3 / 4
Joseph Labonte Novice Boys U15 (Open) 8 / 8
Parker Welch Sport Men U19 (Open) 12 / 17
Kim Coleman Expert Women 19-39 (Open) 2 / 2
Ron Dunn Expert Men 60+ (Open) 2 / 6
Alexis Arapoff Expert Men 50+ (Open) 5 / 10
Adam Gould Expert Men 40+ (Open) 5 / 12
Zachary Hamadeh Expert Junior Men 12-18 (Open) 3 / 8

Domnarski Farm 2019 (Jun 23 2019)

Alexis Arapoff Expert Men 50+ 7 / 10

Treasure Valley Rally 2019 (Jun 16 2019)

Alexis Arapoff Expert Male Master (50+) 6 / 10

Tour of the Hilltowns (Jun 15 2019)

Maxwell Mershimer Men Cat 4 23 / 33

Pats Peak XC and 6hr for EFTA NECS (Jun 9 2019)

Paul Vogel XC - Expert Men 50+ 2 / 7
John Vogel XC - Expert Men 50+ 6 / 7
Adam Gould XC - Expert Men 40-49 1 / 11

Purgatory Road Race (Jun 9 2019)

Anthony Giguere Men Cat 3 999 / 38
Zackery Weimer Men Cat 3 999 / 38

Highland Mountain Bike Park Classic - BUBBA Trophy #3 (Jun 2 2019)

Christopher Ziegler Men Pro 11 / 18
Ron Dunn Men Cat 1 60+ 1 / 4
Zachary Hamadeh Men Cat 1 12-18 2 / 8

Killington Stage Race, General Classification (May 27 2019)

Zackery Weimer Men Cat 3 37 / 62

Killington Stage Race, Stage 3 Time Trial (May 27 2019)

Zackery Weimer Men Cat 3 44 / 55

Killington Stage Race, Stage 2 Road Race (May 26 2019)

Zackery Weimer Men Cat 3 35 / 62

Killington Stage Race, Stage 1 Circuit Race (May 25 2019)

Zackery Weimer Men Cat 3 58 / 62

Secret Squirrel (May 19 2019)

Normand Collard Expert Men 60+ 2 / 5
Alexis Arapoff Expert Men 50+ 7 / 13

Scarborough Crit Series #7 (May 19 2019)

Ron Dunn Masters 45+ 10 / 16

Ken Harrod Memorial Road Race (May 18 2019)

Nicole Vassar Women Cat 4/5 1 / 10
Marc Curtis Men Cat 4 Master 40+ 999 / 29

Scarborough Crit Series #6 (May 12 2019)

Ron Dunn Masters 45+ 10 / 15

Bear Brook Classic (May 11 2019)

Bryna Blanchard Pro/Cat (Elite) Women 5 / 12
Christopher Ziegler Pro/Cat (Elite) Men 9 / 20
Benjamin Coleman Pro/Cat (Elite) Men 17 / 20
Don Seib Marathon Men 40-99 999 / 30
Normand Collard Fat Bike Men 10 / 14
Charles Fowler Fat Bike Men 999 / 14
Owen Jones Cat 2 Men 18U 999 / 10
Ron Dunn Cat 1 Men 60-99 2 / 8
Paul Vogel Cat 1 Men 50-59 6 / 18
Zachary Hamadeh Cat 1 Men 12-18 6 / 6

Assault on the Castle (May 5 2019)

Paul Vogel Expert Master Men 50+ 5 / 14
Alexis Arapoff Expert Master Men 50+ 11 / 14
Adam Gould Expert Veteran Men 40-49 5 / 9

Scarborough Spring Crit Series (Apr 28 2019)

Ron Dunn Masters 45+ 11 / 15

Regalado Road Race (Apr 28 2019)

Matthew Solomon Men Cat 3 9 / 21

Wallum Lake MTB Race (Apr 28 2019)

Bryna Blanchard Expert - Elite Women 2 / 4
Parker Welch Sport - Under 16 Men 3 / 4
Julia Labonte Novice - Under 13 Women 2 / 3
Joseph Labonte Novice - Under 13 Men 1 / 4

Rasputitsa Spring Classic (Apr 27 2019)

Joanne Grogan Women Open 18 / 130

2019 Pete Rotella -Mystic Velo Criterium (Apr 14 2019)

Nicole Vassar Women's Cat 4/5 15 / 22

SCARBOROUGH SPRING CRIT SERIES (Apr 14 2019)

Joanne Grogan Women Open 1 / 7

Hop Brook MTB Race - Clif Bar Dirt Cup #1 (Apr 7 2019)

Adam Gould Category 1 40-49 (Men) 10 / 18
Bryna Blanchard Category Pro (Women) 3 / 8

Turlock Lake Road Race (Apr 6 2019)

Matthew Solomon Men Cat 3 12 / 24

17th Annual Chris Hinds Sunshine Criterium (Mar 30 2019)

Don Seib Men Open Master 50+ 7 / 55
Don Seib Men Open Master 40+ 25 / 44

Snowmaggeddon at Bethel Village Trails (Feb 2 2019)

Melissa Seib Women's B 3 / 10
Parker Welch Men's B 9 / 19
Joseph Labonte Men's B 18 / 19
Sarah Reynolds Women's A 1 / 11
Susan Mcdonough Women's A 2 / 11
Joanne Grogan Women's A 4 / 11
Nicole Vassar Women's A 5 / 11
Don Seib Men's A 5 / 36
Anthony Giguere Men's A 6 / 36
Matthew Reynolds Men's A 9 / 36
George Lowe Men's A 11 / 36
Paul Vogel Men's A 16 / 36
Ron Dunn Men's A 23 / 36
John Vogel Men's A 32 / 36
Zachary Hamadeh Men's A 36 / 36

Twin Brook Fat Bike Race (Jan 19 2019)

Anthony Giguere Long Course - Men 10 / 29

Freetown 50 - EFTA NECS Results (Sep 16 2018)

Bryna Blanchard F50 NECS Marathon Open Women 1 / 5

Landmine MTB Classic - Results for EFTA Series (Sep 9 2018)

Zachary Hamadeh Cat 1 - Men - Varsity (ages 12-18) 3 / 5

Green Mountain Stage Race - GC (Sep 3 2018)

David Connery Men Master 50+ 14 / 30
Don Seib Men Master 50+ 24 / 30
Ron Dunn Men Master 50+ 30 / 30
Matthew Solomon Men Cat 4/5 14 / 48
Matthew Burke Men Cat 4/5 25 / 48
Maxwell Mershimer Men Cat 4/5 26 / 48
Lindsay Warner Women Cat 3/4/5 4 / 38
Joanne Grogan Women Cat 3/4/5 16 / 38
Melissa Seib Women Cat 3/4/5 35 / 38
Zackery Weimer Men Cat 3 12 / 66
Ryan Laperle Men Cat 3 49 / 66

Green Mountain Stage Race - Criterium (Sep 3 2018)

David Connery Men Master 50+ 1 / 30
Don Seib Men Master 50+ 6 / 30
Ron Dunn Men Master 50+ 11 / 30
Matthew Solomon Men Cat 4/5 3 / 48
Matthew Burke Men Cat 4/5 27 / 48
Maxwell Mershimer Men Cat 4/5 29 / 48
Joanne Grogan Women Cat 3/4/5 6 / 38
Lindsay Warner Women Cat 3/4/5 8 / 38
Melissa Seib Women Cat 3/4/5 36 / 38
Zackery Weimer Men Cat 3 11 / 66
Ryan Laperle Men Cat 3 39 / 66

Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 2 2018)

David Connery Men Master 50+ 15 / 33
Don Seib Men Master 50+ 26 / 33
Ron Dunn Men Master 50+ 32 / 33
Matthew Solomon Men Cat 4/5 17 / 53
Maxwell Mershimer Men Cat 4/5 26 / 53
Matthew Burke Men Cat 4/5 27 / 53
Lindsay Warner Women Cat 3/4/5 2 / 40
Joanne Grogan Women Cat 3/4/5 17 / 40
Melissa Seib Women Cat 3/4/5 34 / 40
Zackery Weimer Men Cat 3 10 / 72
Ryan Laperle Men Cat 3 59 / 72

Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 1 2018)

David Connery Men Master 50+ 10 / 33
Ron Dunn Men Master 50+ 14 / 33
Don Seib Men Master 50+ 29 / 33
Maxwell Mershimer Men Cat 4/5 7 / 54
Matthew Solomon Men Cat 4/5 11 / 54
Matthew Burke Men Cat 4/5 15 / 54
Lindsay Warner Women Cat 3/4/5 24 / 41
Joanne Grogan Women Cat 3/4/5 25 / 41
Melissa Seib Women Cat 3/4/5 38 / 41
Cathy Morton Women Cat 3/4/5 999 / 41
Ryan Laperle Men Cat 3 15 / 72
Zackery Weimer Men Cat 3 29 / 72

Green Mountain Stage Race - Time Trial (Aug 31 2018)

David Connery Men Master 50+ 12 / 33
Don Seib Men Master 50+ 27 / 33
Ron Dunn Men Master 50+ 31 / 33
Matthew Solomon Men Cat 4/5 5 / 54
Matthew Burke Men Cat 4/5 24 / 54
Maxwell Mershimer Men Cat 4/5 39 / 54
Lindsay Warner Women Cat 3/4/5 10 / 41
Joanne Grogan Women Cat 3/4/5 28 / 41
Cathy Morton Women Cat 3/4/5 31 / 41
Melissa Seib Women Cat 3/4/5 41 / 41
Zackery Weimer Men Cat 3 42 / 72
Ryan Laperle Men Cat 3 44 / 72

Pro Group Contracting Fall River Criterium (Aug 26 2018)

Matthew Solomon Men Cat 4/5 6 / 39

New Glarus Road Race (Aug 18 2018)

Andrew Perez Category 3/4 24 / 38

Tokeneke Classic (Aug 12 2018)

Zackery Weimer Men Open Cat3 5 / 34
Matthew Solomon Men U40 Cat4 8 / 29

Lewiston Auburn Criterium (Aug 5 2018)

Anthony Giguere Men Cat 1/2/3 21 / 22
Don Seib Men Masters 50 Cat 1/2/3/4 4 / 15
R Dunn Men Masters 50 Cat 1/2/3/4 8 / 15
Anthony Giguere Men Masters 40 Cat 1/2/3/4 1 / 20
Don Seib Men Cat 4/5 4 / 32
Samuel Mcmillan Men Cat 4/5 10 / 32
Matthew Burke Men Cat 4/5 11 / 32
Maxwell Mershimer Men Cat 4/5 20 / 32
Cathy Morton Women Open 2 / 8
Olivia Erwich Women Open 7 / 8

Barn Burner - BUBBA Trophy Series Finals (Aug 5 2018)

Zachary Hamadeh Men 12-18 (Open) 4 / 7
Catherine Sterling Elite Women (Open) 2 / 6
Christopher Ziegler Elite Men (Open) 19 / 20

Concord Criterium (Aug 4 2018)

Don Seib Men Cat 3/4 8 / 41
Matthew Solomon Men Cat 3/4 10 / 41
Ron Dunn Men Master 55+ 4 / 28
Don Seib Men Master 55+ 13 / 28
Normand Collard Men Master 55+ 16 / 28
Maxwell Mershimer Men Cat 5 6 / 27
Susan Mcdonough Women Cat 4/5 1 / 18
Cathy Morton Women Cat 4/5 2 / 18
Olivia Erwich Women Cat 4/5 999 / 18

Julbo Eastern Grind - Bubba Trophy #5 (Jul 29 2018)

David Connery CHALLENGE MEN 40+ 1 / 4
Finn Sweet CAT 1 MEN 12-18 4 / 12
Zachary Hamadeh CAT 1 MEN 12-18 11 / 12
Avery Ellis CAT 1 WMN 19-39 2 / 2
Benjamin Coleman PRO/CAT 1 OPEN MEN 12 / 15
Don Seib PRO/CAT 1 OPEN MEN 14 / 15
Joanne Grogan PRO/CAT 1 OPEN WMN 4 / 9
Trey Jones CAT 2 MEN 12-18 1 / 16
Owen Jones CAT 2 MEN 12-18 11 / 16
Elizabeth Bouchard-hall CAT 2 WMN 19-39 9 / 10

Lucarelli & Castaldi Cup (Jul 28 2018)

Ryan Laperle Men Open Pro/Cat 1/2/3 15 / 99

Yarmouth Clam Festival Road Race (Jul 22 2018)

Cathy Morton WOMEN OPEN 9 / 21
Anthony Giguere MEN PRO 1/2/3 13 / 60
Zackery Weimer MEN PRO 1/2/3 27 / 60
Ron Dunn MEN PRO 1/2/3 31 / 60

Tour of the Hilltowns (Jul 21 2018)

Maxwell Mershimer Men Cat 5 16 / 43
Matthew Solomon Men Cat 4 3 / 48
Zackery Weimer Men Cat 3 23 / 25

Giro del Cielo - GC (Jul 8 2018)

Matthew Solomon Men Open Cat4/5 9 / 55

Giro del Cielo - Crit (Jul 8 2018)

Matthew Solomon Men Open Cat4/5 15 / 65

Giro del Cielo - TT (Jul 8 2018)

Matthew Solomon Men Open Cat4/5 6 / 60

Shoe City Pro Circuit (Jul 8 2018)

David Sandoval Men Cat 4/5 41 / 65
Noah Chabot Men Cat 4/5 47 / 65

Giro del Cielo - RR (Jul 7 2018)

Matthew Solomon Men Open Cat4/5 32 / 74

Gnar Weasels - Bubba Trophy #4 (Jul 7 2018)

Adam Gould Expert Men 19-39 13 / 23
Bryna Blanchard Elite Women 3 / 14
Christopher Ziegler Elite Men 9 / 27
Benjamin Coleman Elite Men 24 / 27
Robert Dillon Sport Men 50+ 13 / 16
Zachary Hamadeh Sport Men U19 3 / 17
Parker Welch Sport Men U19 11 / 17
Owen Jones Sport Men U19 13 / 17
Eric Morris Sport Men 40+ 2 / 16

Longsjo Classic Fitchburg Criterium (Jul 1 2018)

Matthew Solomon Men Cat 3/4 50 / 80
Olivia Erwich Women Cat 4/5 11 / 18
Don Seib Men Cat 4/5 13 / 75
Maxwell Mershimer Men Cat 4/5 16 / 75
Samuel Mcmillan Men Cat 4/5 18 / 75
Matthew Solomon Men Cat 4/5 39 / 75
Noah Chabot Men Cat 4/5 65 / 75
David Sandoval Men Cat 4/5 67 / 75

Longsjo Classic Leominster Criterium (Jun 30 2018)

Matthew Solomon Men Cat 3/4 33 / 64
Olivia Erwich Women Cat 4/5 5 / 12
Matthew Solomon Men Cat 4/5 1 / 72
Don Seib Men Cat 4/5 10 / 72
Maxwell Mershimer Men Cat 4/5 22 / 72
Samuel Mcmillan Men Cat 4/5 24 / 72
David Sandoval Men Cat 4/5 59 / 72
Noah Chabot Men Cat 4/5 68 / 72

Goldberg Properties Gran Prix of Beverly (Jun 28 2018)

Don Seib Men Master 40+ 10 / 40
Donnie Seib Men Cat 4 10 / 40
Noah Chabot Men Cat 4 33 / 40
Samuel Mcmillan Men Cat 4 999 / 40

Exeter Classic (Jun 26 2018)

Ryan Laperle Men Pro/1/2/3 68 / 107

Domnarski Farm (Jun 24 2018)

Robert Dillon Sport Men 50+ 9 / 12
Catherine Sterling Pro Women Open 1 / 5
Benjamin Coleman Pro Men Open 3 / 6

Domnarski Farm EFTA (Jun 24 2018)

Robert Dillon Men Cat 2 60+ 2 / 5
Catherine Sterling Women Pro 1 / 5
Benjamin Coleman Men Pro 3 / 6

The Greenfield Criterium presented by Schon DSGN (Jun 24 2018)

Matthew Solomon Men Cat 4/5 10 / 75
Don Seib Men Cat 4/5 28 / 75
Noah Chabot Men Cat 4/5 61 / 75
Joanne Grogan Women Cat 3/4/5 9 / 34
Olivia Erwich Women Cat 3/4/5 999 / 34
Don Seib Men Cat 3/4 18 / 67
Matthew Solomon Men Cat 3/4 48 / 67
Don Seib Men Open Master 40+ 999 / 45

Purgatory Road Race hosts the Massachusetts State Road Race Championships (Jun 10 2018)

David Sandoval Men Open Cat 5 15 / 67
Matthew Solomon Men Open Cat 4 5 / 68

Pats Peak MTB Festival (Jun 10 2018)

Adam Gould XC - Sport Men 19-39 1 / 12

ShopRite Nutmeg State Games Criterium (Jun 9 2018)

Matthew Solomon Men 4 29 / 58

Secret Squirrel - Bubba Trophy Series #3 (Jun 3 2018)

Adam Gould Sport Men 19-39 1 / 20
Zachary Hamadeh Sport Men Under 19 5 / 15

Killington Stage Race - GC (May 28 2018)

Robert Dillon Men Cat 4/5 Master 34+ 53 / 59

Killington Stage Race - Time Trial (May 28 2018)

Robert Dillon Men Cat 4/5 Master 34+ 46 / 56

Killington Stage Race - Road Race (May 27 2018)

Robert Dillon Men Cat 4/5 Master 34+ 55 / 59

Cyclonauts Racers Criterium (May 26 2018)

Ryan Laperle MEN Cat 3/4 4 / 42
Matthew Solomon MEN Cat 4/5 13 / 41

Killington Stage Race - Circuit Race (May 26 2018)

Robert Dillon Men Cat 4/5 Master 34+ 56 / 59

Scarborough Crit Series #7 (May 20 2018)

Don Seib Cat 1/2/3 12 / 39
Anthony Giguere Cat 1/2/3 15 / 39
Olivia Erwich Open Women 4 / 12

Crank the Kanc -- BUMPS Results (May 19 2018)

Charles Fowler Overall Men 31 / 130

Crank the Kanc 2018 -- Time Trial (May 19 2018)

Charles Fowler M Master (45-54) 12 / 39

The CCNS Kermis (May 18 2018)

Ryan Laperle Men Cat 3/4 5 / 57

Scarborough Crit #6 (May 13 2018)

Anthony Giguere Cat 1/2/3 31.4 miles 3 / 36
Don Seib Cat 1/2/3 31.4 miles 14 / 36
Olivia Erwich Women Open 16.9 miles 1 / 10

Bear Brook Classic (May 12 2018)

Benjamin Coleman Pro/Cat 1 Men Open 19 / 20
Christopher Ziegler Pro/Cat 1 Men Open 20 / 20
Alexis Arapoff CAT 1 MEN 50+ 12 / 14
Trey Jones Cat 2 Men 12-18 2 / 11
Zachary Hamadeh Cat 2 Men 12-18 5 / 11
David Sandoval Cat 2 Men 12-18 7 / 11
Robert Dillon Cat 2 Men 50+ 23 / 31
Welch Parker Cat 3 Men 12-18 5 / 12
Joseph Labonte Cat 3 Men 12-18 12 / 12

Wallum Lake MTB Race (May 6 2018)

Adam Gould Sport - Senior 19-39 Men 2 / 11

Scarborough Crit #5 (May 6 2018)

Anthony Giguere Men 1/2/3 14 / 30
Susan Mcdonough Women Open 7 / 13

Myles Standish State Forest Road Race (May 5 2018)

Matthew Solomon Men Cat 5 11 / 57
Maxwell Mershimer Men Cat 5 12 / 57

The Battle at Burlingame (Apr 29 2018)

Parker Welch Novice Junior Men u16 1 / 4
Adam Gould SPORT Senior Men 19-39 1 / 16
Alexis Arapoff EXPERT Masters Men 50+ 5 / 12

Scarborough Crit #4 (Apr 29 2018)

Anthony Giguere Men Cat 1/2/3 4 / 24
Don Seib Men Cat 1/2/3 11 / 24

Fat Tire Classic (Apr 22 2018)

Trey Jones CAT 2 HIGH SCHOOL MEN 12-18 1 / 15
Owen Jones CAT 3 JUNIOR MEN 9-12 1 / 32
Robert Dillon CAT 2 3 OPEN 60+ 1 / 9

Monson Road Race (Apr 22 2018)

Matthew Solomon Men Senior Cat 5 7 / 35

Scarborough Crit #3 (Apr 22 2018)

Anthony Giguere Men Cat 1/2/3 5 / 21

Palmer Koerse (Apr 14 2018)

Catherine Sterling Women 3/4/5 2 / 12

Hop Brook MTB Race (Apr 8 2018)

Robert Dillon XC Men 60+ Cat 2 3 / 4

Scarborough Crit Series #1 (Apr 8 2018)

Susan Mcdonough Women Open 2 / 11
Anthony Giguere men 1/2/3 7 / 25
Don Seib men 1/2/3 18 / 25

CRCA Grant's Tomb Criterium (Mar 10 2018)

Samuel Mcmillan Men Cat 5 9 / 67

Freetown 50 (Sep 17 2017)

Mike Robinson F50NECS Expert Male Master (50+) 2 / 9

Green Mountain Stage Race GC (Sep 4 2017)

David Connery Men Master 40+ 21 / 25
Lindsay Warner Women Cat 3/4/5 6 / 19

Green Mountain Stage Race Day 4 Crit (Sep 4 2017)

Lindsay Warner Women Cat 3/4/5 5 / 19
David Connery Men Master 40+ 19 / 26

Green Mountain Stage Race Day 3 Road Race (Sep 3 2017)

David Connery Men Master 40+ 25 / 31
Lindsay Warner Women Cat 3/4/5 6 / 31

Green Mountain Stage Race Day 2 Road Race (Sep 2 2017)

David Connery Men Master 40+ 23 / 33
Lindsay Warner Women Cat 3/4/5 6 / 31

Green Mountain Stage Race Day 1 TT (Sep 1 2017)

David Connery Men Master 40+ 23 / 33
Lindsay Warner Women Cat 3/4/5 9 / 35

Raw Seafood Fall River Criterium (Aug 26 2017)

Ryan Laperle Men Cat 3/4 1 / 50

Aetna Tokeneke Classic Road Race (Aug 13 2017)

Ryan Laperle Men Cat 3 21 / 41

Titcomb Mountain Challenge (Aug 13 2017)

Anthony Giguere Male 40 to 49 1 / 7

Witches Cup (Aug 9 2017)

Ryan Laperle Men Cat 3/4 3 / 74

Lewiston Auburn Criterium (Aug 6 2017)

Anthony Giguere Men MASTER 35+ 999 / 17
Donnie Seib Men CAT 4/5 6 / 36

Concord Criterium (Aug 5 2017)

Donnie Seib Men Cat 4 6 / 32

The Barn Burner - Kenda Cup East #6 (Jul 30 2017)

Don Seib CAT 1 MEN 50+ 3 / 18
Paul Vogel CAT 1 MEN 50+ 6 / 18
Alexis Arapoff CAT 1 MEN 50+ 9 / 18
Normand Collard CAT 1 MEN 50+ 14 / 18
Christopher Ziegler OPEN MEN 7 / 28
Sam Damphousse CAT 2 MEN 19-29 13 / 13

Boston Rebellion - US Cup #4 (Jul 29 2017)

Christopher Ziegler UCI Men 41 / 54
Bryna Blanchard UCI Women 18 / 31

Gran Prix of Beverly (Jul 26 2017)

Don Seib Men Master 40+ 15 / 49
Donnie Seib Men Cat 4/5 12 / 57

The Eastern Grind - Kenda Cup East #5 (Jul 15 2017)

Christopher Ziegler Men UCI Elite/ PRO XCO 14 / 26
Benjamin Coleman Men UCI Elite/ PRO XCO 21 / 26
Robert Dillon Cat 2 M 50+ 11 / 13
Adam Gould Cat 2 M 30-39 5 / 9
Xavier Koontz miller Cat 2 M 19-29 4 / 6
Sam Damphousse Cat 2 M 19-29 6 / 6
Finn Sweet Cat 2 M 12-18 2 / 15
Trey Jones Cat 3 M 12-18 1 / 7
Owen Jones Cat 3 M 12-18 4 / 7
Lindsay Warner Cat 3 W 35+ 1 / 3
Paul Vogel Cat 1 M 50+ 2 / 8
Don Seib Cat 1 M 50+ 3 / 8
Donnie Seib Cat 1 M 12-18 6 / 11
Kim Coleman Cat 1 W 19-34 4 / 4
Christopher Ziegler Pro Cat 1 Men 7 / 19

New Britain Criterium/Keith Berger Memorial (Jul 9 2017)

Ryan Laperle Cat 3 Men 7 / 33

Firecracker Circuit Race (Jul 4 2017)

Ryan Laperle Men Open 6 / 43

Kenda Cup East - Gnar Weasels Special Results (Jul 1 2017)

Kim Coleman Sport Women 19-34 1 / 7

Gnar Weasels - Kenda Cup #4 (Jul 1 2017)

Tyler Cohen Expert Men 19-29 4 / 8
Sam Damphousse Expert Men 19-29 7 / 8
Christopher Ziegler Elite Men 7 / 22
Bryna Blanchard Elite Women 7 / 14
Kim Coleman Sport Women 19-39 1 / 8
Robert Dillon Sport Men 50+ 13 / 16
Adam Gould Sport Men 30-39 7 / 14
David Sandoval Sport Junior Men 12-18 5 / 9

Bond Brook Tread Fest - Time Trial (Jun 24 2017)

Sarah Reynolds Women 3 / 12
Cathy Morton Women 11 / 12
Matthew Reynolds Men 5 / 40

Exeter Classic (Jun 20 2017)

Don Seib Men Pro/1/2/3 51 / 87

Purgatory Road Race hosts the Massachusetts State Road Race Championships (Jun 11 2017)

Ryan Laperle Men 3 32 / 39

Pats Peak Mountain Bike Festival (Jun 11 2017)

David Sandoval Men Cat 3 12-18 1 / 5

Nutmeg Classic Criterium (Jun 4 2017)

Ryan Laperle MEN CAT 3 4 / 20

Killington Stage Race - GC (May 29 2017)

John Vogel Men Cat 4/5 Master 34+ 27 / 65

Killington Stage Race - Stage 3 (May 29 2017)

John Vogel Men Cat 4/5 Master 34+ 41 / 60

Killington Stage Race - Stage 2 (May 28 2017)

John Vogel Men Cat 4/5 Master 34+ 27 / 64

Killington Stage Race - Stage 1 (May 27 2017)

John Vogel Men Cat 4/5 Master 34+ 12 / 65

Weeping Willow - Kenda Cup #3 (May 21 2017)

Adam Gould 30-39 SPORT VETERAN I MEN 10 / 23
Bryna Blanchard ELITE WOMEN 6 / 10
David Sandoval U19 NOVICE JUNIOR MEN 1 / 4
Don Seib 50+ EXPERT MASTER MEN 4 / 20
Paul Vogel 50+ EXPERT MASTER MEN 7 / 20
Normand Collard 50+ EXPERT MASTER MEN 18 / 20

Kenda Cup #2 - Bear Brook Classic (May 7 2017)

Adam Gould Men Cat 2 30-39 15 / 19
Finn Sweet Men Cat 2 12-18 5 / 11
Kim Coleman Women Cat 2 19-34 4 / 8
Christopher Ziegler Men Pro/Cat 1 Open 7 / 20
Benjamin Coleman Men Pro/Cat 1 Open 18 / 20
Paul Vogel Men Cat 1 50+ 4 / 20
Don Seib Men Cat 1 50+ 16 / 20
Anthony Giguere Men Cat 1 40-49 12 / 23
Don Seib Men Cat 1 12-18 5 / 11
David Sandoval Men Cat 3 12-18 1 / 15
Trey Jones Men Cat 3 12-18 3 / 15
Owen Jones Men Cat 3 12-18 10 / 15

MYLES STANDISH STATE FOREST (May 6 2017)

Sam Damphousse MEN CAT 3 34 / 35

Battle @ Snake Den - EFTA NECS #2 (Apr 30 2017)

Alexis Arapoff EXPERT MASTERS Male 50+ 3 / 12
Parker Welch NOVICE Junior Male 12-18 2 / 4

Scarborough Crit Series #4 (Apr 30 2017)

Anthony Giguere Cat Pro/1/2/3 7 / 18
David Sandoval Cat 4/5 16 / 45
Anthony Giguere Master 40+ 2 / 12

Kenda Cup #1 - Fat Tire Classic (Apr 23 2017)

Bryna Blanchard Women Pro/Cat 1 Open 5 / 9
Joanne Grogan Women Pro/Cat 1 Open 7 / 9
Christopher Ziegler Men Pro/Cat 1 Open 6 / 26
Benjamin Coleman Men Pro/Cat 1 Open 16 / 26
Anthony Giguere Men Cat 1 40-49 11 / 32

Scarborough Crit Series #3 (Apr 23 2017)

David Sandoval Cat 4-5 20 / 38

Wallum Lake - EFTA NECS #1 (Apr 15 2017)

Benjamin Coleman Elite Men 8 / 10

Fat Tire Classic - Kenda Cup #1 (Apr 26 2015)

Mike Robinson Men Cat 1 Master 50+ 22 / 25

Busiest Racers

in last months
Don Seib 30
Matthew Solomon 26
Zackery Weimer 26
Joanne Grogan 21
Anthony Giguere 21
Ron Dunn 18
David Connery 17
Ryan Laperle 16
Maxwell Mershimer 13
Adam Gould 13
Christopher Ziegler 13
Zachary Hamadeh 12
Robert Dillon 12
Bryna Blanchard 11
David Sandoval 11
Lindsay Warner 10
Benjamin Coleman 10
Alexis Arapoff 9
Paul Vogel 8
Olivia Erwich 7
Matthew Burke 6
Owen Jones 6
Kim Coleman 6
Cathy Morton 6
Parker Welch 6
John Vogel 6
Melissa Seib 6
Samuel Mcmillan 5
Noah Chabot 5
Donnie Seib 5
Normand Collard 5
Trey Jones 5
Nicole Vassar 4
Susan Mcdonough 4
Sam Damphousse 4
Catherine Sterling 4
Don Seib 4
Finn Sweet 3
Charles Fowler 3
Julia Labonte 2
Matthew Reynolds 2
Sarah Reynolds 2
Joseph Labonte 2
Mike Robinson 2
Joseph Labonte 2
Avery Ellis 1
Elizabeth Bouchard-hall 1
Welch Parker 1
Marc Curtis 1
Xavier Koontz miller 1
Tyler Cohen 1
Andrew Perez 1
Lindsay Warner 1
Eric Morris 1
George Lowe 1
R Dunn 1