Log In
Downtown Albany Race Weekend - Criterium • Apr 23 2016
Partly Cloudy, 78 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Griffin 44:36.3
2 Chad Hale Red Eye Velo 44:58.6
3 Eric Mcnees RedEye Velo 45:10.0
4 Victor Karm The bike shop of columbus ga 45:12.4
5 Derek Reeves PCP Racing 45:12.4
6 Charles Reeves PCP Racing 45:25.3
7 Evan Glowiak PCP Racing 44:41.0 Teammate Top 5: Derek Reeves
8 Ethan Sealy PCP Racing 45:33.2 Teammate Top 5: Derek Reeves
9 Trey Griffin PCP Race Team 45:33.2
10 Antje Thamm DelaFina Racing 40:37.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling 37:26.4
1
2 Jim Palmer Outspokin' Augusta 37:27.1
2
3 Jason Martin PCP Racing 37:27.3
3
4 Scott Wilde Velocity Racing 37:27.9
4
5 Jonathan Ciaccio 37:27.9
5
6 Bryan Thornton 37:29.0
6
7 Kelly Edwards Outspokin' Augusta 37:29.2
7
Teammate Top 5: Jim Palmer
8 Eric Thiele Velocity Racing & Cycling Inc 37:29.8
8
9 Mark Mcnees RedEye Velo 37:30.1
9
10 Ruben Jacobo-rubio Route 1 Velo 37:31.7
10
11 Kirby Yoder NGCA 37:32.2
11
12 Walt Ingram PCP Racing 37:55.0 Teammate Top 5: Jason Martin
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Sanders PCP Racing 24:47.3
1
2 Davis Adams 24:47.9
2
3 Zedrik Pitts 24:48.2
3
4 Chris Brown PCP Racing 24:48.4
4
Teammate Win: Alan Sanders
5 Amen Shmidt 24:48.8
5
6 Tyler Griffin RedEye Velo 25:34.8
7 Craig Bauer 25:49.9
8 Tracey Eubanks 26:22.5
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amen Shmidt 27:16.4
2 Case Gregory Red eye Velo 27:44.4
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Griffin Redeye Velo 27:21.7
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Griffin Redeye Velo 27:55.0
2 Caden Reeves PCP Race Team 29:22.9
3 Aiden Allen Redeye Velo 27:28.5 Teammate Win: Spencer Griffin
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Cherniak Mission Source - NGCA 45:10.7
1
2 Leonardo Marquez SCC SOUTHERN CRESCENT CYCLING 45:10.7
2
3 Emile Abraham United Healthcare of GA p/b The 706 45:10.8
3
4 Carter Schmeck Portable Rock Climbing 45:11.1
4
5 Ryan Saylor Gearlink Racing Inc. 45:11.3
5
6 Juan Carlos arias Southern crescent cycling 45:11.7
6
7 Emilio Asconeguy Southern Crescent Cycling 45:43.2
1
8 Lino Asiatico SCC SOUTHERN CRESCENT CYCLING 45:43.2
2
Teammate Top 5: Leonardo Marquez
9 Mark Thompson PCP Race Team 45:44.9
3
10 Lee Showers SCC SOUTHERN CRESCENT CYCLING 45:45.1
4
Teammate Top 5: Leonardo Marquez
11 Charles Reeves PCP Racing 45:45.1
5
12 Jason Davis 45:46.0
6
13 Kelly Edwards Outspokin' Augusta 45:46.2
7
14 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling 45:55.5
15 Jorge Collado SCC SOUTHERN CRESCENT CYCLING 45:46.2 Teammate Top 5: Leonardo Marquez
16 Mark Mcnees RedEye Velo 20:32.1
17 Jason Martin PCP Racing 14:51.6
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Korhonen West Coast Cycle 42:55.0
2 Jim Palmer Outspokin' Augusta 43:02.8
3 Scott Wilde Velocity Racing 43:04.0
4 Kirby Yoder NGCA 43:08.6
5 Alan Laytham GodSpeed Racing 43:30.6
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Gibbons United Healthcare of Georgia/706P 13:37.0
Off The Front
2 Frank Travieso United Healthcare of Georgia/706P 14:52.6
Off The Back
Teammate Win: Thomas Gibbons
3 Hector Fabian aguilar figueria SCC SOUTHERN CRESCENT CYCLING 14:53.1
Off The Back
4 Rolly Weaver Pioneer Mortgage Funding 14:54.2
Off The Back
5 James Thompson Red Eye Velo 14:55.9
Off The Back
6 Chris Mojock Cherry St. Cycles 14:56.3
Off The Back
7 David Nickels Team Novo Nordisk Development 13:24.7
1
8 Brendan Cornett LITESPEED-BMW 13:24.8
2
9 Leonardo Marquez 13:24.8
3
10 Emile Abraham United Healthcare of GA p/b The 706 13:24.8
4
Teammate Win: Thomas Gibbons
11 Darel Christopher Southern Crescent Cycling 13:25.1
5
12 Huntley Nash 13:25.2
6
13 Kent Wheeler PCP Racing 13:25.4
7
14 Daniel Holt Litespeed-BMW 13:25.4
8
15 John Butler * 13:25.4
9
16 Brais Dacal Team Novo Nordisk Development 13:25.5
10
17 Rik Van ijzendoorn Team Novo Nordisk Development 13:25.9
11
18 Andrew Scarano United Healthcare of Georgia/706P 13:26.1
12
Teammate Win: Thomas Gibbons
19 Jake Andrews Cherry St. Cycles 13:26.9
13
20 Zvonimir Jelinic Team Novo Nordisk Development 13:27.3
14
21 Dylan Cantrell United Healthcare of Georgia/706P 13:27.4
15
Teammate Win: Thomas Gibbons
22 Brian Sciba RedEye Velo 13:27.9
16
Teammate Top 5: James Thompson
23 Forrest Howard High Country Development Team p/b P 13:28.5
17
24 Alisher Vokhobov Team Novo Nordisk Development 13:28.5
18
25 Ryan Saylor Gearlink Racing 13:29.3
19
26 John Stowe Cherry St. Cycles 13:29.4
20
27 Bob Goedbloed Team Novo Nordisk Development 13:29.9
21
28 Unknown Rider 13:30.2
22
29 Brock Mason Prima Tappa 13:30.8
23
30 Emilio Asconeguy Southern Crescent Cycling 13:35.2
31 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development 13:38.0
32 Matthew Whatley Cherry St. Cycles 13:46.3
33 Rasmus Ulstrup Team Novo Nordisk Development 11:56.5
Off The Front
34 Lee Showers SCC SOUTHERN CRESCENT CYCLING 10:04.4
Off The Front
Teammate Top 5: Hector Fabian aguilar figueria
35 Juan Gonzalez Team Novo Nordisk Development 10:07.7
Off The Front
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 11   Cat 3: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ursula Humayun Red Eye Velo 28:34.0
2 Brea Lamb RedEye Velo 29:49.3 Teammate Win: Ursula Humayun
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antje Thamm DelaFina Racing 30:24.7
2 Ursula Humayun RedEye Velo 32:36.5
DNF Madeline Pearce Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 02:04.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1