Log In
Blue Goose Road Race • Mar 29 2015
Clear, 53 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Theron Colucci The Bicycle Doctor Masters Racing T
3 Robert Jordan Georgia Neurosurgical Institute
4 Glenn Sandefur Hilton Head Cycling/Robson Forensic
5 John Fillyaw Velo Voodoo
6 Tony Blansit Georgia Neurosurgical Institute
7 Christopher Benson Upstate Junior Cycling/Calder Broth
8 Shawn Williams Globalbike Club Team
9 Travis Karp Savannah Wheelmen
11 William Sellers Savannah Wheelmen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Vizzini
2 Bill Brewer Hilton Head Cycling Inc
3 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Evan Glowiak US Military Cycling Team
3 Mathias Rasmussen Team Novo Nordisk Development
4 Van Mixon Georgia Neurosurgical Institute
5 Tim Spackman
6 Alisher Vokhobov
7 Jed Young PCP Race Team
8 Caleb Smith AYC Junior Development Race Team
DNF Andrew Udinsky Globalbike Club Team
9 Calvin O'keeffe Litespeed-BMW
DNF Mike Nelson Hilton Head Cycling - Bike Dr.
DNF Joey Lee Globalbike Club Team
300 Grant Baldwin North Georgia Cycling Association
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Thibodeau Outspokin' Augusta
2 Star Bridges Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
3 Trey Griffin PCP Race Team
4 Aaron Meyers Alpha Bikes Race Team
5 Daniel Podratsky Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
6 Philip Dewire Globalbike Racing
7 Mark Paton-ash Smyrna Bicycles
8 Robert Webb S3 Racing team
9 Jason Martin PCP Race Team Teammate Top 5: Trey Griffin
10 Benjamin Spangler L5Flyers p/b Preston Partnership
11 Robert Vinson Cherry St. Cycles
12 Perry Taylor Globalbike Club Team
13 Jeff Kahley Cherry St. Cycles
14 Justin Bristol Globalbike Racing
15 Chip Carter PCP Race Team Teammate Top 5: Trey Griffin
16 Daniel Carr Hilton Head Cycling Inc
17 James Hurst
DNF Patrick Robertson
DNF Greg Goldsberry Cherry St. Cycles
Finishers: Cat 4: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandt Orr Hilton Head Cycling/Robson Forensic
2 Mark Cassel
3 Eric Thiele
4 Cal Till Georgia Neurosurgical Institute
5 Blair O'bryant
5 Mason Sawyer
6 Brian Hale Hilton Head Cycling/Robson Forensic Teammate Win: Brandt Orr
7 Joe Wilson
8 Brad Hasselblad Globalbike Club Team
9 Brandon Lewis
10 Haby Ramirez
11 Paskal Brooks Brooks Auto Sales
12 Michael Montgomery
13 Dennis Moore
14 Trevor Henderson Village Volkswagen Cycling Team
DNF Charles Polmatier Birmingham Bicycle
DNF Michael Sams
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 12   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emanuel Mini Team Novo Nordisk Development
2 Connor Ardrey Outspoken Augusta
3 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
4 Hank Beaver Litespeed-BMW
5 Roy Simmons Team Mission Source / NGCA
6 David Varela Team Novo Nordisk Development Teammate Win: Emanuel Mini
7 Osias Lozano
8 Christopher Mcgovern Team Novo Nordisk Development Teammate Win: Emanuel Mini
9 Paul Duffy Team Mission Source / NGCA Teammate Top 5: Roy Simmons
10 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
11 Larry Waters Prima Tappa Cycling
12 Chris Chotas Litespeed-BMW Teammate Top 5: Nicholas Van winkle
13 Darel Christopher Prima Tappa Cycling
14 Clay Parks Litespeed-BMW Teammate Top 5: Nicholas Van winkle
15 Brady Rogers Litespeed-BMW Teammate Top 5: Nicholas Van winkle
16 Laurence Lane Savannah Wheelmen
17 Nathaniel Rowe Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
18 Bryan Schoeffler Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robyn Bryde Georgia Neurosurgical Institute
2 Justine Emge Wolverine Sports Club
3 Ariel Burgess Argon18Racing p/b November &Fast Fr
4 Allison Sowers
5 Tina Locklear Georgia Neurosurgical Institute Teammate Win: Robyn Bryde
DNF Heather Riniker Hilton Head Cycling/Robson Forensic
6 Madeline Pearce Taco Mamacita
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Clark PCP Race Team
2 Debbie Prouty PCP Race Team Teammate Win: Kathryn Clark
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1