Log In
Red Eye Velo Stage Race - RR • May 23 2015
Clear, 83 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Davis 2:13:19
2 Alan Korhonen West Coast Cycling 2:13:19
3 Peter Butler RedEye Velo 2:13:19
4 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club 2:16:08
5 Martin Bates West Coast Cycling 2:16:21
6 Anthony Maisto FloridaVelo 2:16:22
7 Tom Gillis RedEye Velo 2:16:22 Teammate Top 5: Peter Butler
8 Brian Davis Compass Cycling Team 2:16:30
9 John Fillyaw Velo Voodoo 2:18:34
10 Paskal Brooks Brooks Auto Sales 2:18:38
11 David Hiatt 2:18:55
12 James W oreilly 2:25:10
13 Ed Lally Team Kyles Bike Shop 2:29:26
14 John Turner East Point Track Club 2:33:23
15 James Phillips Cycle Logic Race Team, Inc. 2:35:21
16 David Norman 2:37:43
17 Dino Ninassi 2:42:19
18 Sean Donahue West Florida Wheelmen 0:00:09
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club 2:10:37
Off The Front
2 Anthony Colebrook 2:12:31
1
3 Scott Spees St. Johns Encore 2:12:31
2
4 Rhandie Thompson US Military Cycling Team 2:12:31
3
5 Chris Tricoli Team Kyles Bike Shop 2:12:31
4
6 Beatty Wolverton Wizard Racing Development Team P/B 2:12:31
5
7 Mike Ferreiro 2:12:32
6
8 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club 2:12:32
7
Teammate Win: Robert Comfort
9 Brian Sciba RedEye Velo 2:12:33
8
10 Christopher Rupe Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:12:51
11 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club 2:21:49
Off The Back
Teammate Win: Robert Comfort
Finishers: Cat 3: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Flesch 2:12:31
1
2 Garrett Reel FloridaVelo 2:12:31
2
3 Chris Hardesty Team Kyles Bike Shop 2:12:31
3
4 Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports 2:12:32
4
5 Antonio Jimenez Florida State University 2:12:32
5
6 Eric Mcnees RedEye Velo 2:12:34
6
7 Jason Mcarthur RedEye Velo 2:12:34
7
8 Hunter Smith Team Kyles Bike Shop 2:12:35
8
Teammate Top 5: Chris Hardesty
9 Trey Griffin PCP Race Team 2:12:37
9
10 Jackson Griffin RedEye Velo 2:12:37
10
11 George Hiller FloridaVelo 2:12:40
Off The Back
Teammate Top 5: Garrett Reel
12 Davis Bell RedEye Velo 2:12:42
Off The Back
13 Evan Benderson Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 1:28:08
Off The Back
14 Emilesr Therrien VeloBrew Cycling Club 1:49:35
Off The Back
DNF Patrick Cooper 1:45:40
DNF Gerry Hull 1:30:16
DNF Claudio Macieira Team Kyles Bike Shop 0:42:13 Teammate Top 5: Chris Hardesty
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Carluccio 2:04:53
1
2 Ryan Spicer FloridaVelo 2:04:53
2
3 Ross Piper Team Kyles Bike Shop 2:04:54
3
4 Wayne Keller 2:04:55
4
5 Andy Hale VeloBrew Cycling Club 2:04:55
5
6 Joshua Jiannuzzi Team Kyles Bike Shop 2:04:55
6
7 Trevor Widick Infinity Bike Shop 2:04:57
7
8 Padraic Elliott Tallahassee Velo Sport 2:04:57
8
9 Don Davis Guardian Automotive.net 2:05:13
Off The Back
10 Blake Norman 2:05:57
Off The Back
11 David Glassner 2:15:42
Off The Back
12 Anthony Mond 2:18:00
Off The Back
13 Adam Mcanulty Team Loblolly Cycling 2:19:24
Off The Back
14 Brian Inouye 2:21:29
Off The Back
15 Michael Johnson Team Loblolly Cycling 2:49:18
Off The Back
16 Sasha Stefanovic 0:11:47
Off The Back
17 Raymond Villa 0:00:19
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ernie Pena FloridaVelo 2:50:52
1
2 Brad Parkerson Nouveau Velo Cycling Team 2:50:52
2
3 Brian Teipen Nouveau Velo Cycling Team 2:50:52
3
4 Adam Baskin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:50:53
4
5 Jason Davis RedEye Velo 2:50:53
5
6 Didier Fresne FloridaVelo 2:50:55
6
Teammate Win: Ernie Pena
7 Travis Gibbon VeloBrew Cycling Club 2:50:55
7
8 Brian Derose Nouveau Velo Cycling Team 2:50:57
8
Teammate Top 5: Brad Parkerson
9 Dustin Davis Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 2:50:58
9
10 Aaron Guyer RedEye Velo 2:51:01 Teammate Top 5: Jason Davis
11 Chris Mojock 2:51:06
12 Jan Heylen FloridaVelo 2:51:40
Off The Back
Teammate Win: Ernie Pena
13 Rolando Hernandez Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 2:58:44
Off The Back
Teammate Top 5: Adam Baskin
14 Scot Benton 2:59:56
Off The Back
DNF Bradley Jefferson West Coast Cycling 1:23:20
DNF Kevin Parker West Coast Cycling 2:12:56
DNF Michael Barman East Point Track Club 2:27:22
DNF Todd Muller Nouveau Velo Cycling Team 0:42:11 Teammate Top 5: Brad Parkerson
DNF Andrew Miller VeloBrew Cycling Club 1:23:05
DNF Pablo Santa cruz FloridaVelo 1:23:20 Teammate Win: Ernie Pena
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Thompson 2:04:53
1
2 Kurt Jambretz Ride-Faster.com 2:04:53
2
3 Michael Cowart VeloBrew Cycling Club 2:04:53
3
4 Paul Thompson St. Johns Encore 2:04:53
4
5 Ricardo Bonilla St. Johns Encore 2:04:53
5
6 Sean Hudson 2:04:53
6
7 Mark Thompson PCP Race Team 2:04:55
7
8 Selby Holler 2:04:55
8
9 Alexis Fernandez West Coast Cycling 2:04:55
9
10 John Kenny 2:04:58
11 Jason Shiver 2:04:58
12 John Doyle VeloBrew Cycling Club 2:05:58
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Cowart
13 Brian Mcgarvey VeloBrew Cycling Club 2:06:09
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Cowart
14 Jim Leland VeloBrew Cycling Club 2:06:09
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Cowart
15 Edwin Calderon sr Atlantic Shores Velo 2:14:43
Off The Back
16 David Tuttle St. Johns Encore 2:15:41
Off The Back
Teammate Top 5: Paul Thompson
17 Michael Osborne VeloBrew Cycling Club 2:17:58
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Cowart
18 Tom Redpath US Military Cycling Team 2:18:10
Off The Back
DNF James Kretzschmar Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:42:16
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pete Loftis Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 2:16:22
2 Steve Waterhouse 2:36:17
3 Bobby Cooley West Florida Wheelmen 1:57:09
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:42:26
2 Steven Perezluha Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 2:42:46
3 Joshua Thornton Wicked Awesome Racing 2:42:47
4 Alan Edwards VeloBrew Cycling Club 2:42:48
5 James Thompson RedEye Velo 2:42:51
6 Eric Stubbs Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:42:51 Teammate Win: Rolly Weaver
7 Anibal Garcia 2:42:52
8 Derek Schanze Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 2:42:54 Teammate Top 5: Steven Perezluha
9 Fredd Matute Performance Team by Rossetti 2:45:16
10 Bruno Moreira Aeropro p/b AXIO Cycling Team 2:46:08
11 Connor Everett RedEye Velo 2:57:09 Teammate Top 5: James Thompson
12 Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:57:09
13 Darren Dowling Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 3:04:52
14 David Monismith Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 3:19:23 Teammate Win: Rolly Weaver
15 Jason Lopez Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 3:20:56 Teammate Win: Rolly Weaver
16 Andrew Schluck Tallahassee Velo Sport 3:26:04
DNF Marc Boults Aeropro p/b AXIO Cycling Team 2:10:41
DNF Trevor Marshall RedEye Velo 1:22:30 Teammate Top 5: James Thompson
DNF Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycl 2:27:03
DNF Christopher Collins 2:16:23
DNF Christian Parrett UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda 1:22:27
DNF Henry Willis Orlando Velo pb Asbestos.com 0:01:11
DNF Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 0:00:51 Teammate Win: Rolly Weaver
DNF Cody Sandford FloridaVelo 0:42:06
DNF Don Autore RedEye Velo 0:42:05 Teammate Top 5: James Thompson
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 14   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Kelly FloridaVelo 2:24:12
2 Heidi Thompson RedEye Velo 2:36:26
3 Tara Smith Team Kyles Bike Shop 2:43:00
4 Tish Kelly FloridaVelo 3:10:45 Teammate Win: Madison Kelly
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hilary Joyner RedEye Velo 2:24:06
2 Elizabeth Schuster FloridaVelo 2:42:54
3 Michelle Mcallister RedEye Velo 2:42:56 Teammate Win: Hilary Joyner
4 Amanda Hudson 3:00:12
5 Marcella Polanski 3:10:45
6 Judi Cowart VeloBrew Cycling Club 0:02:25
7 Kerstin Rew Florida State University 0:02:26
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Fresne FloridaVelo 2:22:35
1
2 Antje Thamm Cycle Logic Race Team, Inc. 2:22:36
2
Finishers: Cat 2: 2