Log In
Lakes Area Omnium - Wheel and Sprocket Time Trial • Aug 9 2015
Mostly Cloudy, 73 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 23:03.2
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Naggatz Brazen Dropouts 16:10.9
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Revere Greist 12:37.3
2 Grzegorz Monko WDT-Allvoi International Cycling Te 12:50.4
3 Matthew Nitka CZ Velo 13:17.1
4 Doug Bailey Trek Midwest Team 13:24.1
5 John Kunert Great Dane Velo Club (GDVC) 13:24.6
6 Anderson Bortoletto LAPT CC 13:28.2
7 Robert Downs 13:43.1
8 Michael Meteyer Trek Midwest Team 14:04.2 Teammate Top 5: Doug Bailey
9 Jeramey Werbelow Team Extreme 14:19.6
10 Eric Knuth Trek Midwest Team 14:22.0 Teammate Top 5: Doug Bailey
11 Mark Hughes CZ Velo 15:02.9 Teammate Top 5: Matthew Nitka
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Gorton Revolution Racing Cycling Team 13:34.1
2 Martin Coffey 13:38.6
3 Robert Whittier xXx Racing 13:40.3
4 James Mauck ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 13:44.4
5 Matthew Wurz Lakes Area Physical Therapy 13:47.7
6 Russ Kempka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 13:56.5
7 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te 14:12.1
8 Michael Daws Team Velocause 14:20.1
9 Derek Moran Gryphon Velo Racing 14:23.9
10 Randy King Lakes Area Physical Therapy 14:24.7 Teammate Top 5: Matthew Wurz
11 Brian Petted Team Extreme 14:55.0
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ross Gasper Lakes Area Physical Therapy 13:38.0
2 Paul Kiedrowski Lakes Area Physical Therapy 13:58.9 Teammate Win: Ross Gasper
3 Andrew Schwartz Lakes Area Physical Therapy 14:59.1 Teammate Win: Ross Gasper
4 Craig Billings 14:59.1
5 Robert Anderson Diablo Cycling 15:00.1
6 Rob Clark Verge Midwest Cycling 15:08.0
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Berry BELGIANWERKX 12:58.9
2 Gaben Moore MadCity Racing 13:19.8
3 Jack Niewold Brazen Dropouts Cycling Team 13:20.4
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Kitzerow Heavy Pedal Velo Club 13:17.0
2 Ross Ford BELGIANWERKX 13:27.9
3 David Mcdowell iii Wild Card Cycling 13:45.3
4 Erik Schwedland 13:50.1
5 Michael Lucas Lakes Area Physical Therapy 13:53.6
6 Matthew Bruss 13:57.1
7 Daniel Blumberg Wisconsin Cycling at UW-Madison 14:11.7
8 Michael Mcnulty LAPT CC 14:19.5 Teammate Top 5: Michael Lucas
9 Michael Raasch 14:56.0
10 Jared Verbeke xXx Racing 15:00.9
11 Aaron Van lieshout University of Wisconsin-Madison 15:17.6
12 Wayne Sletten Lakes Area Physical Therapy 15:36.3 Teammate Top 5: Michael Lucas
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jadon Jaeger BELGIANWERKX 12:30.4
2 Jake Buescher EGO p/b Sammy's Bikes 12:43.7
3 Ryan O'boyle xXx Racing 12:45.5
4 David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br 12:59.2
5 Tristan Petsch-horvath Lakes Area Physical Therapy 13:00.1
6 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy 13:00.3
7 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy 13:23.4 Teammate Top 5: Tristan Petsch-horvath
8 Maxwell Ackermann Gateway Harley-Davidson Trek U23 De 13:39.5
9 Casey Hildebrandt The Underground Project 13:40.6
10 Maxwell Anderson Lakes Area Physical Therapy 13:51.9 Teammate Top 5: Tristan Petsch-horvath
11 Adam Mcclurg Lakes Area Physical Therapy 13:59.0 Teammate Top 5: Tristan Petsch-horvath
12 Jesse Collins-davies Lakes Area Physical Therapy 14:06.9 Teammate Top 5: Tristan Petsch-horvath
13 Wesley Phipson LAPT CC 15:21.7 Teammate Top 5: Tristan Petsch-horvath
14 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes 17:34.1 Teammate Top 5: Jake Buescher
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronee Hartl Great Dane Velo Club p/b Capital Br 15:07.9
2 Jennifer Reaburn 16:30.4
3 Tiffany Schallau BFF Bikes 17:25.9
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1