Log In
Crank the Kanc Hillclimb 2019 • May 18 2019
Series: BUMPS 2019
Partly Cloudy, 62 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Sexton State 9 Racing 1:09:08.7
1 Keith Beausoleil State 9 Racing 1:09:08.7 Teammate Win: Marc Sexton
1 Doug Marks State 9 Racing 1:09:08.7 Teammate Win: Marc Sexton
2 Chris Dornbach DIRT 1:17:16.7
2 Matt Partridge DIRT 1:17:16.7
2 Tim Busick DIRT 1:17:16.7
3 Scott May Got Wood? 1:19:18.6
3 Jay Davis Got Wood? 1:19:18.6
3 Scott Nichols Got Wood? 1:19:18.6
4 Dan Leland Portland Velo Club 1:33:31.6
4 Travis Pryor Portland Velo Club 1:33:31.6
4 Matt Probert Portland Velo Club 1:33:31.6
5 Joanne Goodrich Easy Gears 1:49:11.9
5 Sara Rosenbloom Easy Gears 1:49:11.9
5 Erica Russell Easy Gears 1:49:11.9
6 Kenzie Richey WAGH Racing 1:52:48.2
6 Mark Richey WAGH Racing 1:52:48.2
6 Alexandra Fahey WAGH Racing 1:52:48.2
7 Elizabeth Laine The Nitrane 1:55:49.4
7 John Pettorini The Nitrane 1:55:49.4
7 Corey Daniels The Nitrane 1:55:49.4
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Jantz Community Bicycle Racing 1:00:28.8
2 Fred Thomas A-D Racing 1:02:50.2
3 Philip Mason 1:04:50.3
4 Eric Follen A-D Racing 1:05:11.9
5 Jaymz Lipinski AP Junior Development p/b Corner Cy 1:07:49.2
6 Gary Steinberg Brauer - Mick Management 1:08:33.6
7 Kris Freeman 1:08:52.1
8 Bart Lipinski Corner Cycle 1:08:59.0
9 Jason Yannelli U.S. Military Endurance Sports 1:09:03.7
10 Donald Pichette State 9 Racing p/b Vittoria 1:09:18.6
11 Erik Vandendries 545 Velo 1:09:20.5
12 Jared Hudson 1:09:45.8
13 Jason Hendy 1:10:19.9
14 Daniel Levesque State 9 Racing p/b Vittoria 1:11:39.8
15 Alan Boguslawski 1:11:48.4
16 Gary Cundiff Cape Cod Cycling Club 1:12:13.3
17 Clint Dowd Velo Resource 1:12:39.7
18 Billy Biscan Pure Adrenaline 1:13:04.0
19 Ulandt Kim Wheelworks 1:13:04.3
20 Ted Mccarthy Burn 1:13:42.3
21 Michael Sajewicz 1:14:14.7
22 Eric Donten 1:14:49.6
23 Chris Gagnon 1:15:02.4
24 Paul Hermes Iron Bridge/Tarmac Cycling 1:15:45.2
25 Dennis Claire 1:16:19.4
26 Barry Smith 1:16:20.2
27 Thomas Chapman 1:16:33.4
28 Christopher Knowles 1:16:56.7
29 Scott Brown Cape Cod Cycling Club 1:17:05.7
30 Matthew Thomas State 9 Racing p/b Vittoria 1:17:10.6
31 Mike Conway CCNS 1:17:12.1
32 Kevin Clark Marti Shea Coaching/Destination Cyc 1:18:05.7
33 J.p. Dowd Breakaway Athletic Coaching 1:18:28.5
34 David Martino Lakes Region Tri Club 1:19:38.3
35 Thomas Burt Cape Cod Cycling Club 1:20:19.4
36 Jason Lambert State 9 Racing p/b Vittoria 1:20:59.3
37 Steve Piotrow 1:21:00.2
38 Mark Mcdonald 1:21:17.9
39 Adam Morris Granite State Endurance Project 1:21:44.1
40 Thomas Gessner 1:21:48.1
41 Jeff Reed 1:22:01.5
42 Kevin Tilton acidotic RACING 1:22:29.6
43 Jacob Torrey 1:23:05.1
44 Tom Coughlan NEBC p/b Cycle Loft 1:23:06.4
45 James Sabatino New England Bike 1:23:13.7
46 Luis Rodriguez 1:23:24.2
47 Stephen Furrer Cape Cod Cycling Club 1:23:47.5
48 Jenkins Herbert bradley 1:23:49.4
49 Marrtin Boucher 1:24:15.6
50 Bob Treadwell Sunapee/Buchika's/Canary Systems 1:24:27.7
51 Stephen Burns acidotic RACING 1:25:04.0
52 Todd Severson 1:25:04.3
53 Graham Rae NEBC p/b Cycle Loft 1:25:29.1
54 Jeff Kerr FOTCR 1:25:29.3
55 Kevin Weinman Northampton Cycling Club 1:26:11.6
56 Lance Cote Seacoast Velo / Portsmouth High Sch 1:26:18.6
57 David Bichara 1:26:19.2
58 Brian Boyer 1:26:22.2
59 Robert Enright 1:26:22.2
60 Griffin Davis 1:26:23.7
61 Babak Najafi 1:26:31.7
62 Damon Penny 1:26:47.7
63 Don Kirouac 1:27:15.1
64 Andy Judelson Cape Cod Cycling Club 1:27:30.6
65 Mike Steward 1:27:30.8
66 Marc Forest 1:27:54.0
67 Douglas Huntley 1:28:08.4
68 James Hawley Cape Cod Cycling Club 1:28:50.9
69 Ryan Whitley 1:29:04.6
70 Carl Hefflefinger 1:29:16.1
71 Guy Berthiaume Portland Velo Club 1:29:50.5
72 Mike Brown State 9 Racing p/b Vittoria 1:30:32.2
73 Arcy Kusari FOTCR 1:30:59.1
74 Robert Henney Mount Washington Valley Bicycling C 1:31:07.2
75 Patrick Beaudoin 1:31:14.9
76 Robert Hildebrandt C4 1:31:26.0
77 John Hickey NEMBA Racing 1:31:39.3
78 Frederick Porter 1:32:27.5
79 Mark Dintzner 1:32:48.3
80 Harrison Little 1:33:09.0
81 Donavon Freeman Donavon Freeeman 1:33:15.0
82 Randall Clark SweetWater/Northeast Multisport 1:33:44.9
83 Bryan Thibideau FOTCR 1:34:10.9
84 Robert Geller BCA 1:34:27.9
85 Robert Fernley 1:35:17.3
86 Chad Monterose Lakes Region Tri Club 1:35:36.5
87 David Rosania 1:36:07.9
88 Stuart Ferris Peak Racing/ Valley Bike & Ski Werk 1:36:18.5
89 Paul O'hearn Newport Bicycle 1:36:30.1
90 David Torrey Team E-Man 1:36:50.8
91 Lynn Durand 1:37:15.3
92 James Monahan Granite State Endurance Project 1:37:23.9
93 Randy Chapman 1:38:07.4
94 Mark Semiao 1:38:31.6
95 Peter Donohoe 1:38:33.4
96 Alan Defreitas 1:39:16.8
97 John Ferns Granite State Endurance Project 1:39:33.9
98 Michael Hogan 1:40:22.7
99 Michael Brescia 1:41:06.5
100 Angelo Goodwin NHVT Jr Cycling 1:41:13.1
101 Michael Watko Central Bucks Bike Club 1:41:38.5
102 Garrett Harrington 1:42:24.6
103 Bob Green Burn 1:42:36.1
104 Bill Mccarthy NEBC p/b Cycle Loft 1:42:41.1
105 Irvin Gordon Destination Cycling 1:42:44.6
106 Barry Lattuca Team Burn 1:42:47.9
107 Josh Lemay 1:44:42.0
108 David Brigham FOTCR 1:45:37.1
109 Mark Wintringham 1:46:56.5
110 Tom Gray 1:47:24.9
111 Charles Bierce Mount Washington Valley Bicycling C 1:47:52.5
112 Ken Kiel 1:49:43.4
113 Don Cheney Granite State Endurance Project 1:50:31.8
114 Mark Ishkanian 1:50:57.2
115 William Anderson Mount Washington Valley Bicycling C 1:51:43.1
116 Josh Brown 1:52:04.4
117 David Jedlinsky 1:52:16.0
118 Peter Champagne 1:56:13.9
119 Scott Johnson 1:57:24.2
120 Gregg Cote 1:59:13.7
121 David Otten 1:59:42.4
122 Peter Vanderwarker Burn 2:01:01.4
123 Mark Spooner 2:04:07.5
124 Kevin Brown 2:04:38.3
125 Harry Hartford 2:06:25.2
126 Kevin Bentivegna 2:08:06.3
127 Richard Walsh Fellowship of the Chain Ring 2:10:20.6
128 Bob Shea 2:13:02.1
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 11   Cat 5: 13   Cat ?: 93  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amber Ferreira Granite State Endurance Project 1:17:51.4
2 Cindy Mcnett Portland Velo Club 1:18:48.2
3 Caroline Roush Team Burn 1:20:02.6
4 Jessica Marion 1:20:16.5
5 Stacy Sweetser SweetWater/Northeast Multisport 1:22:17.7
6 Cari Talbot The Velo Resource 1:23:40.4
7 Sarah Richard Granite State Endurance Project 1:24:36.1 Teammate Win: Amber Ferreira
8 Jennifer Marts Lakes Region Tri Club 1:24:38.0
9 Lee Moynihan Cape Cod Cycling Club 1:24:38.4
10 Christine Bengtson 1:25:52.4
11 Meredith Piotrow 1:28:13.6
12 Johanna Lawrence 1:29:21.9
13 Ellen Prairie 1:30:04.2
14 Ryanne Carmichael 1:30:17.2
15 Trish Cundiff C4/ Sea Sports 1:30:20.8
16 Riley Steward 1:31:33.5
17 Katja Fox 1:31:56.2
18 Sonya Misiaszek Lakes Region Tri Club 1:32:14.7
19 Katie Losito 1:35:06.1
20 Lisa Ransom Granite State Endurance Project 1:35:41.8 Teammate Win: Amber Ferreira
21 Samantha Bevier 1:36:36.4
22 Nancy Thurrell Lakes Region Tri Club 1:36:51.5
23 Kyla Brustin 1:38:16.9
24 Lyman M. lynn 1:39:01.0
25 Deb Swanson FOTCR 1:40:04.2
26 Stephanie Manners 1:40:05.4
27 Sarah Lester 1:40:48.0
28 Kristen Trout 1:41:00.4
29 Rachel Rodney 1:42:28.1
30 Alissa Zbikowski 1:42:56.5
31 Stephanie Artigliere 1:43:21.5
32 Kristen Ramos 1:44:05.7
33 Celeste Craig 1:44:24.8
34 Karen Belanger 1:44:42.4
35 Kathy Timpane BCA/LINEN 1:44:50.3
36 Aliicia Furrer Cape Cod Cycling Club 1:45:47.8
37 Marcia Parnell 1:46:55.8
38 Melissa Mcevoy Lakes Region Tri Club 1:47:18.2
39 Dre Muschett Granite State Endurance Project 1:48:11.6 Teammate Win: Amber Ferreira
40 Deborah Burns Granite State Endurance Project 1:49:31.8 Teammate Win: Amber Ferreira
41 Krin Monterose Lakes Region Tri Club 1:49:52.3
42 Lise Peters 1:50:34.1
43 Joanna Ezinga 1951 1:54:41.5
44 Kellie Tabor-hann Newport Bicycle 1:54:42.7
45 Maureen Nix Lakes Region Tri Club 1:57:26.8
46 Suzanne Young 1:58:29.0
47 Sasha Spala 2:03:12.9
48 Audrey Knapp Lakes Region Tri Club 2:03:17.5
49 Amy Davidson Capital Multisport Rogues 2:03:46.5
50 Catherine Follen Fast & Happy Bicycles 2:06:15.1
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 47  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angus Campbell 1:42:57.7
1
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James/meagan Scally/cole Cape Cod Cycling Club 1:35:15.1
1
Finishers: Cat ?: 1