Log In
Funk Bottoms Gravel 100K\200K • Jun 15 2019
Mostly Cloudy, 71 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Josh Kunz Knobby Side Down 4:35:53 4:35:53
2 Kenny Kovacek Independent 4:49:08 4:49:08
3 Andrew White Rubber City Ratz & All Around Cycle 5:25:01 5:25:01
4 Brian Klueber Joy Machines Racing 5:36:40 5:36:40
5 Jack Richardson Blue Sky Bicycles 5:52:38 5:52:38
6 Craig Baker Independent 6:05:30 6:05:30
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Scott Phillips Reser Bicycle 11:55:26 5:36:39 6:18:47
2 Adam Shepard Weaver Technologies Racing 14:42:35 6:22:24 8:20:10
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Wendy Billings Independent 5:12:36 5:12:36
2 Hannah Mcneill Independent 5:21:58 Teammate Win: Wendy Billings 5:21:58
3 Tayllor Allen Lady Gnar Shredders 6:06:18 6:06:18
4 Amy Woods Fort Wayne Outfitters 6:07:27 6:07:27
5 Amanda Wolf Joy Machines Racing 6:10:34 6:10:34
6 Eulalie Grodner Mad Cow Ramble 6:12:46 6:12:46
7 Leah Brownlee Independent 6:14:34 Teammate Win: Wendy Billings 6:14:34
8 Marie Rote Bike Ohio 6:26:37 6:26:37
9 Korin Evans Shining Star Cycling p/b DNA Cyclin 6:51:31 6:51:31
10 Katherine Graham Eliel Factory Team 7:25:14 7:25:14
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1
1 Benjamin Meer Johnny Velo Racing 4:00:57 4:00:57
2 Ben Ortt Independent 4:07:34 4:07:34
3 Jamie Williams Lionhearts Junior Racing 4:16:53 4:16:53
4 Luke Russell Independent 4:17:36 4:17:36
5 Brandon Wright Johnny Velo Racing 4:19:27 Teammate Win: Benjamin Meer 4:19:27
6 Matthew Weeks Lake Effect Cycling Team 4:19:41 4:19:41
7 Christopher Smith Magnolia Gravel Galore 4:20:54 4:20:54
8 Aaron Hershberger Ride On Wooster 4:24:47 4:24:47
9 Kelsey Smith Ride On Wooster 4:26:03 4:26:03
10 Brent Thompson Independent 4:26:08 Teammate Top 5: Ben Ortt 4:26:08
11 Zachary Mellion Bike Ohio 4:26:27 4:26:27
12 Craig Burland Bike Ohio 4:26:30 4:26:30
13 Steven Scheirer Ashland Bike Company 4:30:46 4:30:46
14 Thomas Dunn Independent 4:32:33 Teammate Top 5: Ben Ortt 4:32:33
15 Steven Kunsak Independent 4:35:56 Teammate Top 5: Ben Ortt 4:35:56
16 Rudy Sroka Team Lake Effect 4:37:21 4:37:21
17 Brent Evans Shining Star Cycling p/b DNA Cyclin 4:37:58 4:37:58
18 Matt Montgomery Independent 4:37:59 Teammate Top 5: Ben Ortt 4:37:59
19 Sean O'donnell Bicycle Station 4:40:55 4:40:55
20 Ryan Dombrowski Marauders / Spin Bike Shop 4:41:28 4:41:28
21 Mike Schiltz Independent 4:41:32 Teammate Top 5: Ben Ortt 4:41:32
22 Dorel Stoia Independent 4:43:47 Teammate Top 5: Ben Ortt 4:43:47
23 Nathan Cebula Independent 4:45:25 Teammate Top 5: Ben Ortt 4:45:25
24 Ed Barth Independent 4:46:23 Teammate Top 5: Ben Ortt 4:46:23
25 Michael Chapman Bike Ohio 4:48:33 4:48:33
26 Eric Bosshard Independent 4:49:18 Teammate Top 5: Ben Ortt 4:49:18
27 Jordon Appleby Ashland Bike Company 4:49:24 4:49:24
28 Chad Lacher TimkenSteel 4:50:55 4:50:55
29 David Cox Team Dayton 4:51:07 4:51:07
30 Jeremy Paul Team Spin/Litzler Automation 4:51:29 4:51:29
31 Scott Young Roll Racing 4:58:41 4:58:41
32 Donald Ahrens Team JTree 4:58:42 4:58:42
33 John Proppe Lake Effect Racing 5:03:57 5:03:57
34 George Stacko BPG 5:05:17 5:05:17
35 Dan Frazier Independent 5:05:19 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:05:19
36 John Barney Independent 5:09:37 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:09:37
37 David Steiner Spin/Litzler Automation 5:09:37 5:09:37
38 Matt Curry Team Nebo Ridge 5:11:07 5:11:07
39 Brian Boltz Independent 5:12:14 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:12:14
40 Rick Rick iii The Energy Lab 5:12:21 5:12:21
41 Rick Voithofer Team SixOneFour 5:18:23 5:18:23
42 John West Independent 5:18:24 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:18:24
43 Ron Smedley Ride On Wooster 5:20:13 5:20:13
44 Brian Ochocki Team Lake Effect 5:21:34 5:21:34
45 Douglas Kinnear Independent 5:22:52 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:22:52
46 Phillip Hines Ride On Wooster 5:23:58 5:23:58
47 Evan Wallis Independent 5:24:30 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:24:30
48 Jeff Miller Independent 5:24:37 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:24:37
49 David Binkley Paradise Garage/ERG Cycling/Cash Mo 5:25:42 5:25:42
50 Thomas Mckenna Independent 5:32:18 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:32:18
51 Ryan Fisher Independent 5:34:20 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:34:20
52 Paul Adams Independent 5:34:22 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:34:22
53 Chris Carville Biowheels Racing and Eliel Factory 5:36:55 5:36:55
54 John Eldred BPG 5:44:28 5:44:28
55 Giampiero Grandi BAM Racing 5:45:56 5:45:56
56 Garry Blair Champion City Cycling 5:51:46 5:51:46
57 Paul Hale Independent 5:52:43 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:52:43
58 Marcus Mancini FBG 5:54:55 5:54:55
59 Chris Karpowicz Hammer Nutrition 5:54:59 5:54:59
60 Jeff Shaull Independent 5:55:02 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:55:02
61 Roger Sommers Independent 5:55:59 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:55:59
62 Mark Milliren Independent 5:56:00 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:56:00
63 Gary Dunham Independent 5:56:52 Teammate Top 5: Ben Ortt 5:56:52
64 Larry Pandy Stray Dog 5:59:17 5:59:17
65 Dan Payton Independent 6:00:30 Teammate Top 5: Ben Ortt 6:00:30
66 Luke Wendt Independent 6:01:42 Teammate Top 5: Ben Ortt 6:01:42
67 Richard Allesee Maumee Valley Wheelmen 6:01:54 6:01:54
68 Matt Orosz Independent 6:03:49 Teammate Top 5: Ben Ortt 6:03:49
69 Randy Slaubaugh Ride On Wooster 6:10:09 6:10:09
70 Gerald Schmidt jr Mad Cow Ramble 6:12:47 6:12:47
71 John Porter Glenmont Petrologists 6:20:32 6:20:32
72 Christopher Ford Independent 6:28:20 Teammate Top 5: Ben Ortt 6:28:20
73 Nathan Burks Independent 6:33:09 Teammate Top 5: Ben Ortt 6:33:09
74 James Campbell HSD MTB 6:33:12 6:33:12
75 Todd Music The Bicycle Hub 6:35:30 6:35:30
76 Jack Miller Independent 6:38:19 Teammate Top 5: Ben Ortt 6:38:19
77 Daraius Patell Bike Ohio 6:38:20 6:38:20
78 Tibor Voros Independent 6:38:24 Teammate Top 5: Ben Ortt 6:38:24
79 Todd Ritzman Independent 6:41:04 Teammate Top 5: Ben Ortt 6:41:04
80 Douglas Metzger Spokelife 6:47:21 6:47:21
81 Jeremy Hinte SpinLetzler 6:48:53 6:48:53
82 Andrew Whitehair Bike Ohio 6:49:34 6:49:34
83 Buzz Chewning Energy Lab 6:51:36 6:51:36
84 Gage Haverfield Independent 6:56:09 Teammate Top 5: Ben Ortt 6:56:09
85 Juan Herrero Independent 7:00:05 Teammate Top 5: Ben Ortt 7:00:05
86 Dave Speck Independent 7:09:10 Teammate Top 5: Ben Ortt 7:09:10
87 Radu Herbei Independent 7:17:13 Teammate Top 5: Ben Ortt 7:17:13
88 Patrick Ryan joy machines 7:18:05 7:18:05
89 Steve Johnson 6L6 7:25:11 7:25:11
90 Alexander Rigda Joy Machines Racing 7:32:48 7:32:48
91 Mark Horstman Independent 7:36:56 Teammate Top 5: Ben Ortt 7:36:56
92 Matthew Berrisford Team SixOneFour 7:44:34 7:44:34
93 Sean Grady Independent 7:44:39 Teammate Top 5: Ben Ortt 7:44:39
94 John Day Independent 7:44:45 Teammate Top 5: Ben Ortt 7:44:45
95 Aj Brandt Northbrook Garner Bicycle Club 7:52:53 7:52:53
96 Joey Shearer Independent 8:03:42 Teammate Top 5: Ben Ortt 8:03:42
97 Dale Klinect O’SHITT 8:03:52 8:03:52
98 Brian Anderson Ride On Wooster 8:03:52 8:03:52
99 Pete Lira Independent 8:08:45 Teammate Top 5: Ben Ortt 8:08:45
100 Chuck Bortz Blue Sky Bikes 8:13:42 8:13:42
101 Mark Jones Orrville Cycling Club 8:24:29 8:24:29
102 Michael Binder Independent 8:51:31 Teammate Top 5: Ben Ortt 8:51:31
103 Matthew Cowperthwait Independent 8:52:31 Teammate Top 5: Ben Ortt 8:52:31
104 Brendan Newman Bike & Build 8:52:54 8:52:54
105 Mike Melick Independent 8:55:58 Teammate Top 5: Ben Ortt 8:55:58
106 Thomas Bower Independent 9:32:18 Teammate Top 5: Ben Ortt 9:32:18
DNF Adam Karpowicz FBG
DNF Jon Scudamore Independent Teammate Top 5: Ben Ortt
DNF Morris Miller Ride On
DNF Jared Zollars Independent Teammate Top 5: Ben Ortt 3:54:32
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 13   Cat 4: 15   Cat 5: 13   Cat ?: 61  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Jeffrey Pendlebury Ride On Wooster 9:01:31
Off The Front
4:20:41 4:40:50
2 Scott Morman Rescue Racing 9:39:27
Off The Back
4:40:59 4:58:28
3 Garth Prosser Team Dayton 10:08:15
Off The Back
4:39:34 5:28:41
4 Thomas Rockwell Independent 11:36:31
Off The Back
5:12:08 6:24:23
5 Bill Henningsen Independent 7:33:00
1
7:33:00
DNF Jake Henningsen Team Hungry
2
4:26:31
DNF David Spurlock Roll Racing
3
6:08:33
DNF David Derfel Independent
4
Teammate Top 5: Thomas Rockwell
6:38:49
DNF Anthony Bunt Ashland Bike Company
5
5:49:29
DNF Jason Baldwin Kenda Tire
6
5:45:35
DNF Rusty Dosh Gravel Cyclist
7
5:13:40 5:13:40
DNF Peter Hitzeman Team Dayton Cycling
8
Teammate Top 5: Garth Prosser
6:12:54 3:44:30
DNF Tom Elliott Independent
9
Teammate Top 5: Thomas Rockwell
4:48:39 4:48:39
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 9