Log In
Mirror Lake Highway Road Race • Jul 30 2022 • Kamas, UT
Clear, 79 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Perkes Johnson Elite Orthodontics 06:28:19
2 Payson Norman Johnson Elite Orthodontics 06:41:39 Teammate Win: Blair Perkes
3 Jess Clapier LHM CC 06:48:20
4 Kelly Hoffman 06:57:17
5 Ryan Fogarty First Endurance 06:57:17
6 Fernando Cruz trigo Ascent Cycling 06:57:17
7 Mitt Niederhauser Johnson Elite Orthodontics 07:05:55 Teammate Win: Blair Perkes
8 Tim Parent 07:05:55
9 Max Wilkinson Mountain Green Cycling Club 07:06:17
10 Creighton Green Mountain Green Cycling Club 07:06:18
11 Kelly Callister Ascent Cycling 07:06:19
12 Seth Steed Ascent Cycling 07:06:31
13 Maxwell Kempe University of Utah 07:17:07
14 Jonathan Bush Bike Accident Attorneys 07:19:00
15 Alvin Garcia Ascent Cycling 07:27:17
16 Robert Aldrich Stay Park City Cycling 07:28:10
17 Matt Garner Mountain Green Cycling Club 08:00:06
18 Tim Frost LRC OnWatch 08:20:12
DNF Darek Eggleston Mountain Green Cycling Club
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 12   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stewart Paul 07:02:16
2 Matthew Brady Zone Five Racing 07:15:37
3 Sean Parent Westminster Cycling 07:15:39
4 Jose Luis hernandez Zone Five racing 07:15:39
5 Juan Carlos corona TEAM SAVAGE 07:15:41
6 Jason Lux Zone Five Racing 07:19:40
7 Greyson Gilbert 07:29:03
8 Ron Niederhauser Mountain Green Cycling Club 07:29:59
9 Kenneth Adams 07:46:44
10 Ryan Wells Mi Duole 07:46:44
11 Peter Hall 07:51:49
12 Crozier Kimball Zone Five Racing 07:56:53 Teammate Top 5: Matthew Brady
13 Alan Farnes Zone Five Racing 07:58:15 Teammate Top 5: Matthew Brady
14 Trace Jensen 07:58:15
15 Kyle Mcfarland White Pine Athletics 07:58:23
16 Nicholas Nash LHM CC 08:00:41
17 Jessey Hein Zone Five Racing 08:15:17 Teammate Top 5: Matthew Brady
18 Jin Zhang 08:16:50
19 Leyton Sheppard Stay Park City Cycling 08:24:33
20 Sudheer Bhimireddy Zone Five Racing 08:35:35 Teammate Top 5: Matthew Brady
21 Shep Hoffman 08:48:53
22 Timothy Behuniak Ascent Cycling 09:41:21
23 Miguel Medina Ascent Cycling 09:59:45
24 Jad Husayni 10:21:31
DNF Austin Benesh NPC Racing
DNF Tyler Metten Zone Five Racing Teammate Top 5: Matthew Brady
DNF Zachary Pape Mi Duole
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 7   Cat ?: 11  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Spratt Hangar 15 Bicycles Elite 06:24:12
2 Nathan Manwaring Johnson Elite Orthodontics 06:25:25
3 Nathan Spratt Hangar 15 Bicycles Elite 06:25:25 Teammate Win: Marc Spratt
4 Ryan Primeau Groove Subaru Excel Sports 06:31:17
5 Samuel Dearden Zone Five Racing 06:41:39
6 Kody King LHM CC 06:56:43
7 Owen Wright George's Cycles p/b RF Foundations 07:02:19
8 Jacob Richards Two Hoosiers Cyclery 07:05:52
9 W. Taylor price Roval Racing 07:18:51
10 Derek Edwards 07:36:23
DNF Joshua Lebo LHM CC
DNF Quintin Chiapperino Above & Beyond Cancer
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Brooks Mi Duole 06:56:35
2 Mike Broderick Zone Five Racing 06:56:37
3 Jason Lang Mi Duole 06:56:43 Teammate Win: Ben Brooks
4 Chad Chenoweth Johnson Elite Orthodontics 06:58:43
5 Billy Rappleye Intermountain Healthcare 07:00:20
6 Lawrence Allen LRC OnWatch 07:02:26
7 Michael Twohig LRC OnWatch 07:02:27
8 Kenneth Mayes Team BSR-GPS Racing 07:17:23
9 David Nash Zone Five Racing 07:18:23 Teammate Top 5: Mike Broderick
10 Darrin Tuckett Johnson Elite Orthodontics 07:23:54 Teammate Top 5: Chad Chenoweth
11 Ryan Smith Zone Five Racing 07:24:38 Teammate Top 5: Mike Broderick
12 Michael Russell Zone Five Racing 07:25:00 Teammate Top 5: Mike Broderick
13 Daniel Thunell Mi Duole 07:25:02 Teammate Win: Ben Brooks
14 Thomas Pitcher LHM CC 07:50:33
15 Nate Furman Zone Five Racing 08:11:49 Teammate Top 5: Mike Broderick
16 Richard Borget SsRcc 08:21:38
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Ross LHM CC 07:00:21
2 Scott Smith LRC OnWatch 07:02:00
3 Richard Campbell Zone Five Racing 07:24:43
4 Juston Puchar mi duole 07:24:59
5 Michael Johnson Mi Duole 07:33:09
6 Drew Van boerum Mi Duole 07:33:09
7 Brian Higley Epic Cycling 07:50:33
8 Ryan Jones NPC Racing 07:55:58
9 Todd Mckee NEBO Cycling 08:14:41
10 Doug Almstedt Stay Park City Cycling 08:16:09
11 Greg Low ssRcc 08:21:38
12 Brandon Storrs Zone Five Racing 08:25:01 Teammate Top 5: Richard Campbell
13 Cameron Scott Zone Five Racing 08:25:03 Teammate Top 5: Richard Campbell
14 Steve Mayfield Zone Five Racing 08:25:12 Teammate Top 5: Richard Campbell
15 Andy Boyer Zone Five Racing 08:30:33 Teammate Top 5: Richard Campbell
16 Kelly Holladay LHM CC 08:30:48 Teammate Win: Shawn Ross
17 Paul Chatterton Ascent Cycling 08:38:43
18 Jeremiah Webb Mi Duole 09:01:09 Teammate Top 5: Juston Puchar
DNF Nick Houchens
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Sharp Mi Duole 07:17:10
2 James Ferguson FiiZ Drinks 07:33:13
3 Steve Sprinkle 07:39:59
4 Kevin O'meara SPCC 09:20:44
5 James Hunter Elko Velo 09:50:06
DNF Eugene Katz stayparkcitycyclists
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellie Edwards LRC OnWatch 07:38:51
2 Steph Anderson NPC Racing 08:11:16
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marissa Boaz Sakari Sushi p/b Smart Honda 07:05:44
2 Charlotte W backus Zone Five Racing 08:25:42
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonja Schurig 08:59:03
DNF Natasha Scott Zone Five Racing
Finishers: Cat 4: 2