Log In
Washington State Individual Time Trial Championship • Jun 3 2012
Mostly Cloudy, 57 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Dickinson Revel Consulting/Rad Racing NW 00:20:34
2 Jeffrey Philipson Northwest Velo 00:26:00
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander West 00:17:35
2 Lewis Whiley Revel Consulting/Rad Racing NW 00:18:11
3 Layton Carroll- novack Northwest Velo 00:18:41
4 Jarrett Aregger JL Velo Racing Team 00:18:57
5 Anthony Bowmer Fanatik Bike Co. 00:22:12
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Peterson JL Velo Racing Team 00:31:34
2 Cooper Rombold Fanatik Bike Co. 00:34:06
3 Theo Arden JL Velo Racing Team 00:37:12 Teammate Win: Benjamin Peterson
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max O'neal HSP 00:29:28
2 Erik Philipson Northwest Velo 00:40:02
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffery Patterson 00:54:17
2 Steve Matson Old Town Bicycle (OTB) 00:54:17
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Mckissick Audi 00:48:33
2 James Stangeland Keller Rohrback Cycling 00:50:42
3 Colby Wait-molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 00:50:45
4 Ian Tubbs Audi 00:51:37 Teammate Win: Ian Mckissick
5 Brian Hitchcock HSP 00:51:50
6 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling 00:51:56
7 Shawn Ongers Audi 00:52:51 Teammate Win: Ian Mckissick
8 Colin Gibson Hagens Berman Cycling 00:52:54
9 Cory Custer HSP 00:53:03 Teammate Top 5: Brian Hitchcock
10 Bill Booth Apex Racing Team 00:53:11
11 Joseph Baum Garage Racing 00:53:20
12 Alex Telitsine FareStart 00:54:03
13 Will Teal HSP 00:54:25 Teammate Top 5: Brian Hitchcock
14 Zachary Jones Garage Racing 00:56:17
DNF Steve Fisher Hagens Berman Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Berntson Team Steam 00:52:39
2 Bradford Kilcline HSP 00:53:44
3 John Mcallister HSP 00:53:56
4 Chadwick Clarke Fanatik Bike Co. 00:54:43
5 Stewart Bowmer Fanatik Bike Co. 00:55:29
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Arden Apex Racing Team 00:54:09
2 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Cycl 00:54:25
3 Mark Franks Herriott Sports Performance 00:55:12
4 Scott Torkelson Old Town Bicycle (OTB) 00:55:51
5 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates Cycl 00:56:11
6 Larry Boyer Pain Cave Productions 00:56:33
7 Jeff Pfost Apex Racing Team 00:56:46 Teammate Win: Greg Arden
8 Peter Miller Apex Racing Team 00:57:11 Teammate Win: Greg Arden
9 Joe Little Emerald City Cycling Club 00:57:20
10 David Ryan SCCA/Starbucks Cycling 00:57:45
11 John Austin Old Town Bicycle (OTB) 00:58:41 Teammate Top 5: Scott Torkelson
12 Dave Reed Herriott Sports Performance 00:58:53 Teammate Top 5: Mark Franks
13 Bill Serantoni Apex Racing Team 00:59:14 Teammate Win: Greg Arden
14 Richard Daifuku Emerald City Cycling Club 00:59:57
15 Scott Stolnack 01:00:00
16 Robert Sackett - converse Cycle Therapy-4 Corners Cycling 01:00:50
17 David Swanson Puget Sound Cycling Club 01:02:07
18 David Barrett 01:03:02
19 Mark Follmer Cycle Therapy-4 Corners Cycling 01:03:34
20 Dale Harless Cycle U 01:04:33
21 Steve Thompson Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:04:51
22 Michael Scupine 01:05:17
23 Charles Caswell SCCA/Starbucks Cycling 01:05:30
24 David Friedt Cucina Fresca Cycling Team 01:07:30
25 Denny Niles 01:08:11
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 9   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Baumeister Apex Racing Team 00:52:16
2 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates Cycl 00:53:22
3 Alex Walker Old Town Bicycle Race Team (OTB) 00:53:55
4 Jason Connell Apex Racing Team 00:55:46 Teammate Win: Todd Baumeister
5 Travis Biechele Apex Racing Team 00:56:02 Teammate Win: Todd Baumeister
6 Vern Cole SCCA/Starbucks Cycling 00:56:47
7 Ronald Sielinski Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 00:57:37
8 Jesse Nofziger FareStart 00:57:44
9 Keiichi Otani Lake Washington Velo 00:58:20
10 David Obrien Revel Consulting/Rad Racing NW 00:58:33
11 Edward Rosenberg Apex Racing Team 01:00:42 Teammate Win: Todd Baumeister
12 Matt Sheeks 01:25:52
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Fry 00:55:21
2 Andrew Austin Old Town Bicycle (OTB) 00:55:52
3 Michael Finley Fanatik Bike Co. 00:55:57
4 Tim Farrell FareStart 00:56:13
5 Andrew Eisen FareStart 00:56:57
6 John Kodin Fanatik Bike Co. 00:57:09
7 Jordon Bressler 00:57:28
8 Ludo Max HSP 00:57:35
9 Erich Alonzo Apex Racing Team 00:57:45
10 Philip Newman Lake Washington Velo 00:58:30
11 Michael Smith Bike Masters- WA 00:58:50
12 David Wingate Bikesale.com 00:59:52
13 Larry Baker Old Town Bicycle (OTB) 01:00:57 Teammate Top 5: Andrew Austin
14 Peter Hinckley Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 01:01:04
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Nelson Old Town Bicycle (OTB) 00:58:14
2 Curtis Baird Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:02:02
3 Samuel Best 01:02:28
4 Justin Chan Slalom Consulting Racing 01:02:42
5 Matt Niles Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:03:17
6 Lewis Wright 01:10:48
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Cumming Motofish Racing 00:54:53
2 Timothy Reinholtz Fanatik Bike Co. 00:56:01
3 John Alving Apex Racing Team 00:56:58
4 Brett Gaspers Apex Racing Team 00:57:10
5 Erik Hokanson Fanatik Bike Co. 00:57:45
6 John Rodgers Old Town Bicycle Race Team (OTB) 00:58:21
7 Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 00:58:35
8 David Acheson Methow Valley Cycling 00:58:51
9 Daniel Liberator Cucina Fresca Cycling Team 00:59:38
10 David Meyers Apex Racing Team 00:59:41 Teammate Top 5: John Alving
11 Mark Rogers Lake Washington Velo 00:59:55
12 Michael Clarke Fanatik Bike Co. 01:00:18 Teammate Top 5: Timothy Reinholtz
13 Robert Hoyt Bikesale.com 01:03:51
14 David Inadomi SCCA/Starbucks Cycling 01:04:10
15 Steve Breaux 01:06:52
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Roseberry 00:53:55
2 Chris Devos 00:56:46
3 Nick Johnson 00:58:47
4 Raymond Bowling 00:58:52
5 Evan Blanshan 01:00:05
6 Joe Eickhoff Fischer Plumbing Cycling Team 01:00:52
7 Ken Nakata Cycle U 01:01:15
8 Jed Bingle 01:01:48
9 Gary Cummins 01:02:56
10 Bukie Mabayoje 01:07:24
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandria Bowmer Fanatik Bike Co. 00:23:34
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor James JL Velo Racing Team 00:20:20
2 Sarah Patera JL Velo Racing Team 00:25:06 Teammate Win: Eleanor James
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Mallory Shuksan Velo Club 00:37:23
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Youmans Keller Rohrback Cycling 00:32:10
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rhae Shaw 00:53:30
2 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling 00:58:39
3 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates Cycl 00:59:32
4 Audrey Baldessari Keller Rohrback Cycling 01:00:08
5 Anne Gerard Bikesale.com 01:02:55
6 Michelle Kautzmann CBC Racing 01:03:28
7 Gina Kavesh Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:11:31 Teammate Top 5: Anne Gerard
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gina Kavesh Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:02:28
2 Martha Lane walsh JL Velo Racing Team 01:02:54
3 Beth Graff Old Town Bicycle (OTB) 01:06:21
4 Pam Massey Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:09:29 Teammate Win: Gina Kavesh
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Kowalchyk COGnatives 01:00:22
2 Carly Tu Peterson Racing 01:00:38
3 Shannon Payne Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:01:51
4 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling 01:03:02
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marymargaret Bowmer Fanatik Bike Co. 01:01:40
2 Lori Selby Chinook Cycling Club, Inc 01:03:56
3 Tina Ziegler Cycle U 01:06:13
4 Angela Cudone-sheridan SCCA/Starbucks Cycling 01:06:52
5 Beth Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:07:29
6 Karla Segale Methow Valley Cycling 01:07:52
7 Sandrine Mcfadden Sound Velo Cycling Club 01:08:18
8 Sabrina Hendrick Fischer Plumbing Cycling Team 01:10:06
9 Amy Philipson 01:24:15
10 Lisa Mccabe 01:28:58
Finishers: Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Coombs 01:01:00
2 Susanne Smith Bike Masters- WA 01:07:04
3 Megan Fisher Bikesale.com 01:07:57
4 Alicia King Bikesale.com 01:09:45
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1