Log In
Wisconsin State Time Trial Championships • Jul 15 2012
Partly Cloudy, 87 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Dolin LAPT CC 0:56:46.42
2 Robert Springer Team Wheel & Sprocket 0:58:04.92
3 Shawn Bass MadCity Velo Club 0:59:32.26
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Denny Yunk CZ Velo 0:54:01.09
2 Joseph Tavano 5Nines Cycling 0:56:20.42
3 Brian Rybarik ISCorp Cycling Team 0:58:08.82
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Bannink Team Type 1 0:53:14.51
2 Daniel Holsen Heavy Pedal Velo Club 0:54:44.76
3 Robert Sollenskog Team Wheel & Sprocket 0:54:47.26
4 Travis Goodlund TEAM MADCROSS 0:57:49.09
5 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket 0:59:02.09
6 Doug Wambach KS Energy Services / Team Wisconsin 0:59:45.76
7 Randy King Lakes Area Physical Therapy 1:00:30.09
8 David Davis 2 Rivers Racing 1:02:29.67
9 John Robertson Diablo Cycling 1:02:52.51
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Klapperich Lakes Area Physical Therapy 0:51:32.41
2 Gene Tolli ENZO'S Cycling 0:54:57.29
3 George Brophy 0:57:06.89
4 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin 0:57:47.82
5 Mark Misicko Tower Racing 0:57:57.29
6 Michael Pierson 0:58:35.26
7 Brian Petted Team Extreme 1:00:28.54
8 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin 1:00:29.36 Teammate Top 5: Dave Eckel
9 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team 1:01:01.95
10 Jim Watson 1:01:13.01
11 Matthew Garni 1:02:44.20
12 Darin Chic LAPT CC 1:05:13.26 Teammate Win: Michael Klapperich
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Knuth Trek Midwest Team 0:55:56.64
2 Craig Curtis River Valley Cycling Club- RVCC 0:55:57.20
3 John Van susteren LAPT CC 0:56:34.57
4 Michael Meteyer Trek Midwest Team 0:56:35.16 Teammate Win: Eric Knuth
5 Bruce Warthen 0:56:36.64
6 William Koehler Team Extreme 0:58:31.32
7 Jeffery Brodek 0:59:25.76
8 Hubert Krawczyk 1:00:47.01
9 Gregory Francken KS Energy Services / Team Wisconsin 1:01:05.09
10 James O'rourke 1:01:38.32
11 Mark Muschinski LAPT CC 1:04:01.42 Teammate Top 5: John Van susteren
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elmer Colyer River Valley Cycling Club- RVCC 0:51:35.80
2 Robert Downs Planet Bike 0:55:08.73
3 Jeff Lamay 0:56:37.61
4 Joseph King Brazen Dropouts Cycling Team 0:57:40.67
5 Andrew Schwartz LAPT CC 0:59:39.89
6 Samuel Tobias ISCorp Cycling Team 1:00:36.98
7 Craig Busche Velo Trocadero 1:00:43.98
8 Richard Olson Lakes Area Physical Therapy 1:01:02.45 Teammate Top 5: Andrew Schwartz
9 Allen Clauss 1:01:41.98
10 Dominic Leone 1:02:09.27
11 Andrew Mcconnell 1:03:06.92
12 Glen Jones Trek Midwest Team 1:03:18.51
13 Darryl Mataya MadCity Velo Club 1:03:31.09
14 John Coyle Brazen Dropouts Cycling Team 1:07:19.51 Teammate Top 5: Joseph King
15 Richard Alderman 1:11:28.57
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gordon Paulson Trek Midwest Team 0:55:15.09
2 Steve Wehrley 0:59:51.70
3 Gary Brone 1:02:40.86
DNF Mark Mendelson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Winter 0:27:54.76
2 Paul Mehlenbeck BVC/Nomad Cycling 0:28:09.48
3 Douglas Mcclellan 0:28:15.89
4 Michael Mathews 0:29:38.16
5 Steven Ostrofsky FASTER Performance Center 0:37:18.39
DNF Gordon Faulkner
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Eckart 0:34:25.51
DNF Sal Troia Midwest Masters Cycling Team
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Bice Trek Midwest Team 0:54:21.32
2 Andrew Hellpap KS Energy Services / Team Wisconsin 0:55:40.20
3 Jesse Collins-davies Magnus 0:56:14.09
4 Michael Fioretti Brazen Dropouts Cycling Team 0:56:31.64
5 Nicholas Sabel Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery 0:57:29.41
6 Alexander Martin KS Energy Services / Team Wisconsin 1:00:06.13
7 Julio Jacobo KS Energy Services / Team Wisconsin 1:02:31.67 Teammate Top 5: Andrew Hellpap
DNF John Kunert Great Dane Velo Club (GDVC)
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Blodgett Magnus 0:54:35.11
2 Brian Turany MadCity Velo Club 0:56:31.22
3 Michael Wenzel KS Energy Services / Team Wisconsin 0:57:38.86
4 Tim Skinner Flying Bobcats 0:57:43.22
5 Paul Krzesinski KS Energy Services / Team Wisconsin 0:58:37.28
6 Tom Barry 0:59:28.76
7 Robert Berry 1:01:20.13
8 Christopher Sodergren RACC pb GG 1:01:25.09
9 Karl Baumeister Brazen Dropouts Cycling Team 1:02:48.16
10 Matthew Miller unattached 1:03:48.11
DNF Aaron Schindler KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Michael Wenzel
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Zagar Baraboo Sharks 0:37:19.01
2 Bradley Sodergren Baraboo Sharks 0:39:18.42 Teammate Win: Michael Zagar
3 Jake Tarnowski ISCorp Cycling Team 0:41:34.20
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Connelly Baraboo Sharks 0:30:51.67
2 Stephen Sodergren Baraboo Sharks 0:32:50.86 Teammate Win: Austin Connelly
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Everett Jones Baraboo Sharks 0:29:34.16
2 Bryce Pierson 0:29:55.26
3 Riley Hankes Racers Against Childhood Cancer 0:29:58.09
4 Jacob Becker 0:31:34.64
5 Sam Beste ISCorp Cycling Team 0:32:12.73
6 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin 0:32:24.16
7 Zach Nehr 0:32:30.70
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ezra Wardpackard 0:29:36.16
2 Kevin Lindlau ISCorp Cycling Team 0:30:11.20
3 Eric Paulos 0:31:46.89
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffery Otto Lamb Little Racing 0:51:17.16
2 Brian Rach ISCorp Cycling Team 0:52:58.67
3 Chad Hartley Kenda 5 Hour Energy 0:53:29.95
4 Dan Ajer Great Dane Velo Club (GDVC) 0:54:01.51
5 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy 0:54:05.22
6 Bryan Fosler KS Energy Services / Team Wisconsin 0:55:06.73
7 Adam Mcclurg Lakes Area Physical Therapy 0:56:45.80 Teammate Top 5: Eric Hill
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meredith Peterson Team Kenda presented by Geargrinder 1:09:59.32
2 Allison Sanders Brazen Dropouts Cycling Team 1:19:05.29
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sheyrena Boswell Team Wheel & Sprocket 1:10:12.92
2 Jen Brokaw unattached 1:11:24.01
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket 1:05:33.09
2 Angela Theriault Lakes Area Physical Therapy 1:08:57.36
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Pierson 1:01:19.26
2 Deanna Courtney KS Energy Systems/Team Wisconsin 1:02:21.50
3 Deb Colyer River Valley Cycling Club- RVCC 1:02:45.24
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shirley Crocker Brazen Dropouts Cycling Team 0:59:22.82
2 Ellen Daroga 1:05:50.95
3 Pamela Kassner 1:11:54.00
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Ostenso Trek Midwest Team 0:30:46.48
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gale Hellpap KS Energy Services / Team Wisconsin 1:03:38.60
2 Amanda Mack Great Dane Velo Club (GDVC) 1:06:43.51
3 Megan Count unattached 1:06:56.45
4 Tara Mccloskey 1:09:03.86
DNF Erica Scott unattached
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethany Sodergren Baraboo Sharks 0:35:38.32
2 Phelan Purnell 0:37:09.95
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arrietta Clauss Trek Midwest Team 0:56:34.80
2 Antonia Leal Planet Bike 0:58:52.57
Finishers: Cat 3: 2