Log In
Deep Blue Time Trial • Oct 4 2014
Clear, 66 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team 23:03.6
2 Garner Woodall Rock Creek Velo 23:12.3
3 Patrick Dolan District Velocity Racing p/b Bicycl 24:38.4
4 Eric Wolf Delaware Swim & Fitness Tridawgs 26:07.3
5 Christopher Raia Stampede! 26:47.9
6 Brett Otero Sherpa 28:23.2
7 Claudionor Dias 29:36.8
8 Jeffrey Szczubelek 33:39.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Hover ysg/cycles 54 22:26.2
2 Michael Csuy PA Masters RC 22:32.7
3 Tom Cherney 22:42.3
4 Chuck Crocco Team Somerset 23:10.1
5 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & F 23:31.6
6 Dana Mellerio Squadra Coppi 24:01.0
7 Robert Maxted Cycles 54 / Team for autism awarene 24:28.9
8 Doug Morris Guy's Racing Club 27:07.1
9 Edmund Zolnik 28:11.8
10 Jeff Perham San Jose Bicycle Club 30:16.8
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Davies Mambo Kings/D&Q 22:31.6
2 Paul Mcdonald Bike Line / Lehigh Wheelmen 22:57.7
3 Stuart Ross Team Beyer Auto 23:01.7
4 Richard Maynard Amoroso's Racing Team/Tri State Vel 23:03.3
5 Bryan Patton Cecil County Cycling Club 23:19.6
6 Eugene Elsea HPC/List 23:48.7
7 Dennis Witmer Deep Blue 24:11.3
8 Mark Hastings QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 24:17.1
9 John Hamilton Main Line Cycling-BiKyle 24:27.1
10 Thomas Tice The Bike Lane 24:39.1
11 Kevin Jones Syn-Fit Race Team 24:43.3
12 Rick Thomas Chesapeake Wheelmen/Aviation Velo 26:29.3
13 Allen Murray 28:12.4
14 Richard Handley 30:36.0
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Hartnett South Mountain Velo Club 24:25.6
2 James Degoey Syn-Fit Race Team 25:31.1
3 James Wagner Team Beyer Auto 26:12.7
4 Daniel Heintz 27:18.5
5 Chuck Hall TBB 27:24.9
6 Raymond Scott Sussec Cyclists 29:14.2
7 Bob Carroll 29:25.0
8 Joe Saling Team Somerset 30:43.7
9 Ed Pankowski Biking Blue Hens 32:39.6
10 Bruce Burk 33:24.9
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Wlodarczak Evolution Cycling Club p/b Long & F 21:37.9
2 Kenneth Rowe All American Bicycle Club 22:46.5
3 Rich Carolan High Gear Cycles Trek Watchung Whee 22:59.8
4 Chris Denney Wooden Wheels 23:45.0
5 Richard Kennedy A B R T 23:53.6
6 Nicholas Tsapatsaris CRCA/VELORIGIN Performance 24:04.0
7 Wyatt Boughter Wannabe Cancer Free Racing 25:44.4
8 Nathan Sylves 27:09.4
9 James Maiden ABRT 28:21.0 Teammate Top 5: Richard Kennedy
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Welch Tri Dawgs 22:04.9
2 Patrick Burnett PHPI/ Bike Doctor Arnold 22:52.4
3 Brian Welch Tri Dawgs 23:34.9 Teammate Win: Michael Welch
4 Josh Loren Tri Dawgs 23:51.4 Teammate Win: Michael Welch
5 Thaddeus Newnam Iron Town Cycling 24:14.2
6 Richard Lee Team Integrity p/b AV Insight 24:21.8
7 David Anshen DE Swim & Fitness Tri Dawgs 24:30.6
8 Matt Klicka 24:42.0
9 Eugene Diefenbach 24:46.7
10 Mike Emerson Bicycle Outfitters Race Team 25:06.1
11 Dan Macmurray deep blue 25:08.7
12 Hans Ruppenthal Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work 25:21.7
13 Stefan Vapaa Stampede! 25:23.3
14 Ricardo Hernandez 25:38.1
15 Adam Blackford 26:14.1
16 Alex Harisiadis Team BBC 26:16.9
17 Elliott Lane 26:38.2
18 John Heller 27:01.5
19 Eric Boyle Team TBB/Deep Blue 27:34.7
20 Frank Brockson jr Bike Line 29:16.6
21 Darell Grove Franklin County Cyclist 30:08.9
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Whitaker Shirk's Racing presented by Trek Bi 21:27.7
2 Paul Hoyle MSSB/MarketEdge 22:45.5
3 Kenneth Gilliland Liberty 23:15.1
4 Russell Blake Thru It All Body Shop 24:04.8
5 Frederick Hofman Bike Line / LWA 25:37.6
6 John Cohen Team Somerset 27:24.2
Finishers: Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Wasch Sicklers Bike and Sport Shop 21:12.2
2 Harold Pickar TBB/Team Deep Blue 21:44.7
3 Vaughan O'Brien Cannondale 21:54.8
4 Matthew English Team Novo Nordisk Jr Development 22:01.4
5 Thomas Simchak District Velocity Racing p/b Bicycl 22:58.4
6 Chad Young Kelly Benefit Strategies - LSV 26:04.4
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Ruppenthal Team BBC p/b Baltimore Bike Works 43:02.3
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Mcquiston ABRT 24:43.1
2 Robin Schroyer Robin Schroyer 24:59.7
3 Carole Harris Artemis 26:31.2
4 Tinna Otero TriDawgs 30:05.5
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Lapierre 30:34.3
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pamela Gass Susquehanna Valley Velo Club 26:53.8
2 Nancy E waddell Henry's Bicycle Shop 28:11.8
3 Kristin Marinelli Team DRT/Deep Blue 29:31.2
4 Dottie Saling Team Somerset 31:52.4
5 Jeanne Davis Somerset Wheelmen 32:53.8
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Sylves Tri Dawgs 26:47.1
2 Katherine Tobin Bike Rack Racing 26:47.5
3 Amanda Pupillo Wooden Wheels 28:13.6
4 Amy Brett TriDawgs 29:37.9 Teammate Win: Elizabeth Sylves
5 Nancy Welch Tri-Dawgs 29:43.5 Teammate Win: Elizabeth Sylves
6 Sandra Pashley ABRT 29:57.3
7 Lindsey Hetrick Wannabe Cancer Free Racing 32:08.3
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Stepien amracing 24:00.8
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margaret Crilley Team DRT/Deep Blue 29:04.9
Finishers: Cat 3: 1