Log In
Wilmington-Whiteface Road Race • Jun 21 2008
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keane Brennan FARM TEAM CYCLING 0:38:33
2 Joseph Toth Capital Bicycle Racing Club 0:38:33
3 Wyatt Drake Farm Team Cycling 0:42:35 Teammate Win: Keane Brennan
4 Michael Benson FARM TEAM CYCLING 0:43:38 Teammate Win: Keane Brennan
5 Will Macclarence FARM TEAM CYCLING 0:52:18 Teammate Win: Keane Brennan
6 Jonah Burns 1:07:38
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brittany Sumner Farm Team Cycling 0:39:18
1
2 Emma White CBRC/Capital Bicycle Racing Club 0:39:18
2
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Macclarence FARM TEAM CYCLING 0:36:34
2 Joseph Benson 0:40:33
3 Duncan Sabatin 0:40:59
4 Owen Mccullum 0:41:39
5 Aidan Snyder 0:42:35
6 Jacob Burns 0:44:59
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Piche Farm Team Cycling 2:10:26
2 Mackenzie Wilsey Capital Bicycle Racing Club 2:11:07
3 Curtis White Capital Bicycle Racing Club 2:11:52
4 Derek Wojtkun Farm Team Cycling 2:11:56 Teammate Win: Nathan Piche
5 Michael Ballard Unattached 2:18:29
6 Daniel Romlein 2:20:10
7 Peter Mcdougal 2:23:55
8 Brandon Milet Farm Team Cycling 2:29:46 Teammate Win: Nathan Piche
9 Hunter Dansin Farm Team Cycling 2:35:08 Teammate Win: Nathan Piche
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Phaneuf Onion River Sports 2:38:24
2 Mark Sumner Battenkill-United 2:38:39
3 Eben Kellogg Everactive-Workers Compsolutions 2:38:42
4 Simon Smith TI Cycle Racing 2:38:55
5 Alan Cote GMBC/Catamount 2:39:26
6 Bob Payson GMBC/Catamount 2:40:16
7 Paul Poisson 2:42:28
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Duguay LaCabosse D'Or 2:01:22
2 Thierry Blanchet North Atlantic Velo 2:01:22
3 Philip Beliveau Green Mountain Bicycle Club 2:01:32
4 Michel Gauvin CIBC Wood Gundy 2:06:54
5 Alwin Winkler Cambridge Valley Cycling 2:08:06
6 Joseph Korzenecki Amherst Racing Club 2:13:23
7 David Burns Unattached 2:14:28
8 Alan Lesage GMBC/Catamount 2:17:09
9 George Moxham 2:27:49
10 Dan Reilly 2:31:21
11 Brian Dansin Cambridge Valley Cycling 2:33:48 Teammate Top 5: Alwin Winkler
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Laird TI Cycle Racing 2:01:50
2 Gary Vienneau TI-Cycle 2:15:22
3 Gilbert Bessin Cycles Bernard Hinault 2:16:21
4 Jean-claude Leclerc CIBC Goodgundy 2:20:29
5 Dennis Burns USI 2:35:02
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Damian Bolduc Flatbread-Ottercreek Cycling 2:38:30
2 Mark Theeman NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 2:38:50
3 Andrew Lytwynec Unattached 2:38:51
4 Will Morris Unattached 2:38:51
5 Cliff Summers Battenkill-United 2:38:57
6 Aaron Hall Unattached 2:39:02
7 Stephen Fairchild Battenkill-United 2:39:35 Teammate Top 5: Cliff Summers
8 Matthew Goedeke CBRC 2:39:35
9 Lee Peters University of Vermont 2:39:42
10 Andrew Gardner Unattached 2:39:58
11 Jimmy Andrello Century Road Club Association 2:40:04
12 Paul Heffler independent 2:40:04
13 Matt Mallet Hudson Valley Velodrome 2:41:08
14 Rony Berbari Dynamik de Contrecoeur 2:50:30
15 Jesse Gutierrez Colavita Racing 2:50:53
16 Frank Been Team Fitness Mission 3:09:19
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Koop Team Campmor 2:02:03
2 Jason Schreer 2:02:51
3 Kevin Mosher 2:02:55
4 Ilya Rivkin ROG/Towners 2:03:15
5 Brian Martina ROG presented by Towners 2:03:36
6 Harry Poole 2:04:36
7 Mark White GMBC/Catamount 2:05:09
8 Michael Drexel 2:05:45
9 Brian Donohue Battenkill-United 2:07:06
10 Shawn Turner Team Placid Planet 2:07:11
11 Philip Mcguire Team High Peaks 2:07:28
12 Adam Liegner 2:09:03
13 Anders Scholl CRCA 2:12:14
14 Michael Curley 2:13:26
15 Evan Osler unattached 2:13:37
16 Jerry Macner BIKE 4MALI 2:13:42
17 W bruce Bunn Team Placid Planet 2:13:48
18 Mike Sibalski 2:15:03
19 Tim Hulse Stowe Bike Club 2:15:38
20 Michael Theeman 2:19:20
21 John Ruff 2:21:09
22 Darren Adams unattached 2:22:00
23 Rich Burnley Battenkill United 2:22:29
24 Matt Mcguire Team High Peaks 2:24:55
25 Taylor Murphy 2:25:18
26 Donald Ream Team Placid Planet 2:25:43
27 Roger Karr 2:30:49
28 Matthew Simeti 2:32:19
29 Michael Shannon Landis/Trek (WMRC) 2:56:46
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 7   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yann Deville CIBC/Wood-Gundy 3:10:02
2 Steven Pingree Team Army 3:10:05
3 Brian Lawney NorEast Cycling 3:10:05
4 Nicholas Bruno Westwood Cycle/Trade Manage Capital 3:10:05
5 Cameron Cogburn Cornell University 3:10:12
6 Matthew Purdy Classbook.com/Giant/Pedros 3:10:28
7 Frederick Belanger Cycles Performance - Cinelume 3:10:37
8 Cory Burns FIORDIFRUTTA 3:10:46
9 Philippe Leduc CIBC WOOD GUNDY 3:10:49 Teammate Win: Yann Deville
10 Jacob Bolewski Unattached 3:10:55
11 Adam Carr Colavita Racing 3:11:23
12 Andrew Bernstein Brooklyn Velo Force 3:11:28
13 Antoine Richer Cycles Performance - Cinelume 3:11:33
14 Kurt Schmid CCB/Volkswagen 3:11:46
15 Paul Migner Marionni Cadence 3:14:43
16 Dieter Drake Battenkill-United 3:14:48
17 Kevin Putman CBRC 3:20:42
18 Jonathan Arseneault CIBC-Wood Gundy 3:23:24 Teammate Win: Yann Deville
19 Austin Mclenithan Farm Team Cycling 3:25:58
20 Matthew Dickinson Preferred Care Elite Cycling 3:27:22
21 Robert Lesmerises White Mountain Velo/Landsharks 3:35:09
22 Stephen Frattini Cornell University 3:35:09 Teammate Top 5: Cameron Cogburn
23 Joel Pelletier Marinoni Cadence 3:40:25
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenny Ives Capital Bicycle Racing Club 3:03:48
2 Susan Croswell TI Cycle Racing 3:05:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryna Nestor North Atlantic Velo 1:27:28
2 Andrea Mcguire Team High Peaks 1:29:09
3 Caitlin Curran Bikeman 1:29:10
4 Justine Mosher Southern Adirondack Spokes 1:35:10
5 Jane Lazorchak Mad River Riders 1:38:25
6 Carolyn Cole Claremont Cycle Depot 1:40:10
7 Meg Macclarence Battenkill-United 1:57:07
8 Rebecca De witt 2:37:47
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 5