Log In
Aaron Shafer Memorial RR • Apr 25 2015 • Sparta, TN
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Edwards Southern Performance 01:44:29.650
2 Justin Keene Subway Cycling Team 01:44:43.500
3 Jeffrey Kauppi I AM Racing 01:44:44.270
4 Richard Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci 01:44:44.530
5 Jason Sullivan Team Bikers Choice 01:44:44.670
6 RL Hesson I AM Racing 01:44:45.280
7 Josiah Peterson Southern Performance 01:44:58.210 Teammate Win: Shawn Edwards
8 David Piercey Hub City Bicycle - Lift Center Raci 01:45:08.860 Teammate Top 5: Richard Murphy
9 Kirk Gwaltney 01:46:45.750
10 Joshua Walliser MOAB 01:46:46.400
11 Marco Pigni Harper Auto 01:46:46.630
12 Jeremy Gruber Village Volkswagen Cycling Team 01:46:46.750
13 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team 01:46:48.120
14 Rip Clayton Treehouse Racing 01:49:44.820
15 Randall Hoffpauir I AM Racing 01:49:47.900 Teammate Top 5: Jeffrey Kauppi
16 Curt Arthur Cirque du Velos Powered by Peddler 01:49:54.580
17 Genaro Manzano Team Bikers Choice 01:51:34.140 Teammate Top 5: Jason Sullivan
18 Terrance Boxx Village Volkswagen Cycling Team 01:51:34.930
19 Phillip Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
20 John Speight I AM Racing Teammate Top 5: Jeffrey Kauppi
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Yarbro Cookeville Bicycles
2 Manuel Chamorro James Bros. Bikes
3 Joseph Matacale
4 Carter Jackson
5 John Wilson I AM Racing
6 John Marr
7 Derek Flynn
8 John Lavender
9 Andrew Grooms I AM Racing Teammate Top 5: John Wilson
10 Ethan Kaiser I AM Racing Teammate Top 5: John Wilson
11 Ryan Whitmore
12 Shane Stratton I AM Racing Teammate Top 5: John Wilson
13 Drew Williams
14 Nicholas Schneider
15 Andrew Jones
16 Andrew Harrell Southern Performance
17 Tom Davis Trace Bikes
18 Neil Baggett Riverside Bicycle Racing
19 ?samuel Graves��� MOAB
20 Mackenzie Gregory
21 Marc Siegel
22 Christopher Wilkinson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 18   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Davis Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:37:22.670
2 Taylor Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci 00:45:18.410 Teammate Win: Cole Davis
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Grubbs Team Bikers Choice
2 Mark Miller Treehouse Racing
3 Cayce Tiesler��� MOAB Masters Racing
4 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio
5 Ryan Jones Johnson & Hayes Physical Therap
6 Rick Harris Team Bikers Choice Teammate Win: Joe Grubbs
7 Todd Hickman 901 Racing
8 Mark Peet Harper Auto
9 Keith Knittle MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler���
10 Robert Dodd I AM Racing
11 David Hixson Provision PEAK Performance Team p/b
12 Noah Hendrix MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler���
13 Geoffrey Wile Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Alistair Sponsel
14 Todd Huber MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler���
15 John Carr Treehouse Racing Teammate Top 5: Mark Miller
16 James Simms MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler���
17 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler���
DNF Thad Dehart MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler���
18 James Wachter Harper Auto
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 12   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing
2 Sanford Webster Harper Auto
3 Jeffery Mastroleo I AM Racing
4 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci
5 Steven Toby Southern Performance
6 Philippe Roquiny Tri-Cities Road Club
7 Eric Anderson Village Volkswagen Cycling Team
8 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Top 5: Octavio Subia
9 Paul Carter Riverside Bicycle Racing Teammate Win: Zack Solomon
10 Randy Mckinnon Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Top 5: Octavio Subia
11 Scott Baas Cookeville Bicycles
12 Jonathan King Riverside Bicycle Racing Teammate Win: Zack Solomon
13 Craig Hoyme Tri-Cities Road Club
14 Mike Long Clarksville Velo
15 Anthony Miller Village Volkswagen Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 11   Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Baird Treehouse Racing
2 Mark Jones Spin City Racing
3 Gregory Palevo Clarksville Velo
4 Ivan Murdock US Military Cycling Team
5 Tony Adair MOAB Masters Racing
6 Chris Stoll Team Bikers Choice
7 Ronald Zannini Caney Fork Racing
8 Scott Chen US Military Cycling Team Teammate Top 5: Ivan Murdock
9 Chris Daffin MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Tony Adair
10 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
11 Mitchell Danner Johnson & Hayes Physical Therap
12 Lee Clayton Riverside Bicycle Racing
13 Roger Whitlock Southern Performance
14 Bubby Napier Somerset Cycling Club
15 John Sheppard
16 Michael Prescott
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
2 Jack Evans Southern Performance
3 James Dunn Johnson & Hayes Physical Therap
4 Thomas King Harper Auto
5 Richard Young I AM Racing
6 Kenneth Wallace I AM Racing
7 John Millmier Southern Performance Teammate Top 5: Jack Evans
8 Daniel Green
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Chatham Litespeed-BMW
2 Kurt Page Friends Great Smokies (FGS Cycling)
3 Justin Prior Johnson & Hayes Physical Therap
4 Zachary Hoover Village Volkswagen Cycling Team
5 Matthew Russell Village Volkswagen Cycling Team
6 Matthew Baxter Clarksville Velo
7 Jameson Simms Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Zachary Hoover
8 David Bradbury Treehouse Racing
9 Tom Salvesen
10 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: Kurt Page
11 Jason Brasel I AM Racing
12 Thomas Evans Harper Auto
13 Nicholas Nichols Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: Kurt Page
14 Eric Carlile MOAB Masters Racing
DNF Derek Tavasci Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Zachary Hoover
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abigail Dodd Team WE 00:40:46.680
1
Finishers: Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gracie Pendleton Team WE 00:37:24.360
1
Finishers: Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Ragle Team Belladium p/b Lane Motor Museu
2 Kirsten Sass Team WE
3 Jessica Christensen Team WE
4 Maria Danker Hicks Orthodontics Women's Racing
5 Cali Ewing Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Win: Amanda Ragle
6 Karen Gauthier Johnson & Hayes Physical Therap
7 Lauren Trenary Tennessee Women's Cycling Project p
8 Annette Evers Johnson & Hayes Physical Therap
9 Wendi Parker Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Win: Amanda Ragle
10 Dedi Williamson Taco Mamacita
11 Leigh Ruston Marx and Bensdorf Cycling Team
12 Kristi Whitten Team WE Teammate Top 5: Kirsten Sass
13 Sally Landham Marx and Bensdorf Cycling Team
14 Rebekah Roberts Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Maria Danker
15 Kailin Acheson Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Win: Amanda Ragle
16 Desen Ozkan Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Maria Danker
17 Sybil Smith Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Maria Danker
18 Allison Falin Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Maria Danker
19 Deborah Gibb Taco Mamacita
20 Jessie Schwer
21 Mary Isaac Taco Mamacita
22 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women
23 Sharon Baxter Clarksville Velo
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 15