Log In
NEW Omnium - Sunday Crit • May 14 2017
Clear, 63 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brent Williams Diablo Cycling
2 Andrew Einspanier KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 Theo Arden Apex Racing Team
4 Michael Lucas Team Velocause
5 Dalton Collins NorthStar Development Cycling
6 Derek Jones River Valley Cycling
7 Ryan Carlson Team Wheel & Sprocket
8 Noah Kirchner ISCorp Cycling
9 Joe Garni Lakes Area Physical Therapy
10 Wayne Sletten MSN Pro Coaching
11 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
12 Jp Sedita
13 Mitch Nordahl Team Wheel & Sprocket
14 Eli Keyes Team Velocause Teammate Top 5: Michael Lucas
15 Adam Koenig Diablo Cycling Teammate Win: Brent Williams
16 Andrew Smits Diablo Cycling Teammate Win: Brent Williams
17 Lee Prouty Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Bradley Cullen Diablo Cycling Teammate Win: Brent Williams
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Holicky St Paul Bicycle Racing Club
2 Hugo Martinez
3 Chris Stindt ORA Cycling
4 Nicholas Morison
5 Mike Roth Team Wheel & Sprocket
6 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
7 Craig Billings Brazen Dropouts
8 Samuel Vanden hogen ORA Cycling Teammate Top 5: Chris Stindt
9 Joe Garni Lakes Area Physical Therapy
10 Joey Cleaves Diablo Cycling
11 Andrew Mcdicken
12 Shawn Nelson Diablo Cycling
13 Theodore Pyzyk BELGIANWERKX
14 Adam Mesman Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Mike Roth
15 Lee Prouty Brazen Dropouts Cycling Team
16 Jp Sedita
17 Matthew Sokolowski Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Mike Roth
18 Simon Fallai BSB Cycling
19 Drew Bublitz
20 Andy Boettcher Gryphon Velo Racing
21 Hunter Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
22 Timothy Reinhardt BSB Cycling
23 Robert Sorenson Gryphon Velo Racing
24 Mark Framness Diablo Cycling
25 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
DNF Skyler Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Theodore Pyzyk BELGIANWERKX
2 Justin Daulman
3 Adam Mesman Team Wheel & Sprocket
4 Kevin Lewis
5 Scot Rasich
6 Thomas Leu
7 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
8 Jason Lau
9 Mark Framness Diablo Cycling
10 Penn Ryan
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
2 Spencer Kruse KS Energy Services / MOSH / Team Wi
3 David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
4 Andrew Webb Diablo Cycling
5 Albertus Rohling Intelligentsia Coffee
6 Patrick Jungenblut ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Andrew Einspanier KS Energy Services / MOSH / Team Wi Teammate Top 5: Spencer Kruse
8 Brian Rach KS Energy Services / MOSH / Team Wi Teammate Top 5: Spencer Kruse
9 Matt Waite Team Wheel & Sprocket Teammate Win: Dan Teaters
10 Brent Williams Diablo Cycling Teammate Top 5: Andrew Webb
11 Dallas Fowler Team Wheel & Sprocket Teammate Win: Dan Teaters
DNF Brian Davis Diablo Cycling Teammate Top 5: Andrew Webb
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Albertus Rohling Intelligentsia Coffee
2 Robert Berry BELGIANWERKX
3 Brian Davis Diablo Cycling
4 Carlos Casali Intelligentsia Coffee Teammate Win: Albertus Rohling
5 John Robertson * Diablo Cycling
6 Dan Naef US Military Endurance Sports
7 Jeffrey Elam Team Velocause
8 Brian Turany Hollander Benelux Racing
9 Derek Moran Gryphon Velo Racing
10 Brent Rohrs Diablo Cycling Teammate Top 5: Brian Davis
11 Kenneth Haines Team Wheel & Sprocket
DNF John Svanda Lakes Area Physical Therapy
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mayer Trek Midwest Team
2 Brent Rohrs Diablo Cycling
3 Ryan Jones
4 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
5 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
6 Quentin Gniot Gryphon Velo Racing
7 Bradley Cullen Diablo Cycling Teammate Top 5: Brent Rohrs
8 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing Teammate Top 5: Mike Lebeau
9 Mike Roth Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Wade Loberger
10 Steven Scherck Diablo Cycling Teammate Top 5: Brent Rohrs
11 Derek Jones River Valley Cycling
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenneth Haines Team Wheel & Sprocket
2 Tk King
3 James Clemens Team Wheel & Sprocket Teammate Win: Kenneth Haines
4 Robert Anderson Diablo Cycling
DNF Michael Mayer Trek Midwest Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Keyes Team Velocause
2 Nicholas Bucciarelli Team Velocause Teammate Win: Eli Keyes
3 Keegan Miller
4 Dylan Zinkgraf Diablo Cycling
5 Paul O'brien
6 Lance Mikkelsen
DNF Hunter Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Bucciarelli Team Velocause
2 Skyler Schmitt ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Owen West Kenosha Kutters
4 Henry West Kenosha Kutters
5 Jason Bucciarelli
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Nordahl Team Wheel & Sprocket
2 Erin Ninmer Hollander Benelux Racing
3 Laura Fisher Team Velocause
4 Amber Searer Diablo Cycling
5 Mayra Martinez Ben's Cycles/Milwaukee Bicycle Comp
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
2 Jodie Prestine ISCorp Cycling
3 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Emily Nordahl Team Wheel & Sprocket Teammate Win: Jennifer Youngwerth
5 Kensa Koeppen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kensa Koeppen
2 Kathryn Mcdicken
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mia Cheeseman Team Wheel & Sprocket
2 Laura Fisher Team Velocause
3 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1