Log In
Kings Crit • Apr 25 2021 • Mason, OH
Overcast, 53 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Riste 11elevenCycling
2 James Kraus Appriss Racing p/b Clarksville Schw
3 Zachary Lewis 11elevenCycling Teammate Win: Travis Riste
4 Derek Van hoose Ohio Velo p/b Mariner Wealth Adviso
5 Robert Sherman Mariner Cycling
6 Matt Bole Texas Roadhouse Cycling
7 Jason Karew Ohio Velo / Mariner Cycling
8 Bradley Hoeweler 11eleven Cycling Teammate Win: Travis Riste
9 Brandon Goodwin Prochain Racing
10 Ian Barrett 11eleven Cycling Teammate Win: Travis Riste
11 Eric Bair 11elevenCycling Teammate Win: Travis Riste
12 Rafael Garcia 11elevenCycling Teammate Win: Travis Riste
13 Eric Knight Mariner Cycling Teammate Top 5: Robert Sherman
14 Luke Manning Kreitler Racing Team
15 David Lewis Ft Wayne Outfitters
16 Daniel Lach ZWS / Brilliant Advice
17 Henry Swinty Fort Wayne Outfitters
18 Braden Matt RADFAHREN
19 Richie Minner ZWS / Brilliant Advice
20 Mike Piposar Armada Cycling Team
21 Justin Kellermeier K and G Bike Center
22 William Dolan Schellers Racing Team
23 Jefferey Mclane Ohio Velo/Team Mariner Cycling
25 James Halpin Mariner Cycling Teammate Top 5: Robert Sherman
26 Jason Tellez Ghisallo Cycling Team
27 Tarah Cole Saris - The Pro's Closet
28 Christopher Durand Mariner Cycling Teammate Top 5: Robert Sherman
29 W. Davis griffin Ohio Velo - Mariner Cycling
30 Andy Prickett K&G Bike Center
31 Marc Jurewicz ZWS / Brilliant Advice
DNF Silas Myers dcdevoo Racing Academy
DNF Alex Perkins Mariner Cycling - Ohio Velo
DNF Nicholas Scaggs 11eleven Cycling Teammate Win: Travis Riste
DNF Matthew Hough Audi
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 15   Cat 3: 14   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rafael Garcia 11elevenCycling
2 Mark Gilmore
3 Adam Goodale ZWS / Brilliant Advice
4 Nicholas Scaggs 11eleven Cycling Teammate Win: Rafael Garcia
5 Ian Barrett 11eleven Cycling Teammate Win: Rafael Garcia
6 Richie Minner ZWS / Brilliant Advice
7 Bryan Ryder ZWS / Brilliant Advice Teammate Top 5: Adam Goodale
8 Kevin Graham Maumee valley wheelmen
9 Max Graman ProChain Racing
10 Silas Myers dcdevoo Racing Academy
11 Alexander Boardman Mike's Bike Park Off Road
12 Mitchell Steindler Team Dayton Cycling
13 Jefferey Mclane Ohio Velo/Team Mariner Cycling
14 David Seward ZWS / Brilliant Advice Teammate Top 5: Adam Goodale
15 Neal Schmitt Headwind Cycling
16 Justin Kellermeier K and G Bike Center
17 Chip Dobson ZWS / Brilliant Advice Teammate Top 5: Adam Goodale
18 Matt Matthews ZWS/Brilliant Advise
19 Daniel Lach ZWS / Brilliant Advice Teammate Top 5: Adam Goodale
20 Gavin Weinstein ESD | Junior Development Team
21 Mike Piposar Armada Cycling Team
22 Marc Jurewicz ZWS / Brilliant Advice Teammate Top 5: Adam Goodale
23 Diego Flores Maumee Valley Wheelmen
24 Andrew Woodruff Team Dayton Cycling
25 Melvin Pickard ZWS / Brilliant Advice Teammate Top 5: Adam Goodale
26 Ryun Mielke Armada Cycling Team
27 Alan Willey ZWS / Brilliant Advice Teammate Top 5: Adam Goodale
28 Sean Davidson ZWS / Brilliant Advice Teammate Top 5: Adam Goodale
29 Alex Perkins Mariner Cycling - Ohio Velo
30 Andy Bracke Team Hungry
31 Mark Illingworth
32 Brandon Goodwin Prochain Racing
33 Parker Holben Maumee Valley Wheelmen
34 Christopher Accursi Team Team
35 Ricky Dungan ETP Cycling
36 Zach Goodrich K & G Bike Center
37 Douglas Moody ZWS / Brilliant Advice Teammate Top 5: Adam Goodale
38 Adam Moore Armada Cycling
39 Jake Bonfield ZWS / Brilliant Advice Teammate Top 5: Adam Goodale
40 Robert Messmer Bike Blast Las Vegas
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Weinstein ESD | Junior Development Team
2 Diego Flores Maumee Valley Wheelmen
3 Kevin Graham Maumee valley wheelmen
4 Julian Wang ARMADA CYCLING TEAM
5 Alexander Boardman Mike's Bike Park Off Road
6 Robert Messmer Bike Blast Las Vegas
7 Robert Westendorf Queen City Wheels
8 Parker Holben Maumee Valley Wheelmen Teammate Top 5: Diego Flores
9 Paul Stock No Limits Hammer Harder
10 Mark Gilmore Queen City Wheels
11 Joshua Martus Prochain Racing
12 Mitchell Thonnerieux Endurance Sports Development
13 Austin Knickerbocker Mike's Bike Park Off Road Teammate Top 5: Alexander Boardman
14 Barry Davis
15 Zachary Troyer
16 Tony King ZWS / Brilliant Advice
17 Michael Sovec ZWS / Brilliant Advise
18 Max Graman Prochain Racing
19 Adam Moore Armada Cycling Teammate Top 5: Julian Wang
20 Curwin Edwards Schellers Race Team
21 Greg Dartt Queen City Wheels
22 Thomas Norris Team Lithko
23 Melvin Pickard ZWS / Brilliant Advice
24 Todd Robenson ZWS / Brilliant Advice
25 Ryan Pyle
26 Kyle Mccord Endurance Sports Development
27 Zach Goodrich K & G Bike Center
28 Sam Woodward Prochain Racing
29 Christopher Accursi Team Team
30 Creighton Suter
31 Grant Crispin Prochain Racing
32 Sean Baker
33 James Naber Queen City Wheels
34 David Lees
35 Carl Shapiro Armada Cycling Team Teammate Top 5: Julian Wang
36 David Canavan
37 Matthew Brink
38 Dave Lees
DNF Francisco Torres Infinit
DNF Jake Bonfield ZWS / Brilliant Advice
DNF Daniel Edelmann
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 10   Cat ?: 13  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Thonnerieux
2 Russell Kissel Lionhearts Junior Racing
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
24 Bryan Ryder ZWS / Brilliant Advice
Finishers: Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexa Stierwalt Ignite Junior Racing
2 Rosalyn Willey ZWS / Brilliant Advice
3 Rosie Levy Team Hungry
4 Sarah Weihe Maumee Valley Wheelmen
5 Lauren Bair
6 Alexandra Farmer Ignite Junior Racing Teammate Win: Alexa Stierwalt
7 Caroline Illingworth Ignite Junior Racing Teammate Win: Alexa Stierwalt
8 Corrine Marris
9 Sara Tellez Ignite Junior Racing Teammate Win: Alexa Stierwalt
10 Wendy Gilmore Queen City Wheels
11 Julie Golding
DNF Sarah Banks Nine13Sports p/b Singleton Coaching
DNF Dahlia Kissel Ignite Junior Racing Teammate Win: Alexa Stierwalt
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 3