Log In
Freedom Run Winery Road Race • Jul 17 2022 • Lockport, NY
Mostly Cloudy, 82 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Thompson Shickluna Bikes / Lloyd Taco Factor 3:13:36
2 Eric Serantoni 3:19:36
3 Jonathan Siuta Shickluna Bikes 3:40:00
DNF Corey Knowles Buffalo Bicycling Club DNF
DNF Steven Mongielo Buffalo Bicycling Club DNF
DNF Richard Scaduto Projekt DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Barnhardt Kanberra p/b Five & 20 2:07:53
2 Jan Van aardt Nalgene Cycling p/b Northglow Photo 2:10:35
3 Craig Polston Kanberra p/b Five & 20 2:10:35 Teammate Win: Ben Barnhardt
4 Robert Hengel Buffalo Bicycling Club 2:10:35
5 Krzysztof Jedrzejewski WWVC Racing 2:10:36
6 Martin Coffey Ide Family of Dealerships p/b RV&E 2:10:39
7 Thomas Weichmann Projekt 2:16:22
8 John Embow Shickluna Bikes / Lloyd Taco Factor 2:18:39
DNF Mark Paris GVCC DNF
DNF Todd Backes DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Grimm Minuteman|Empire Automation p/b Ful 2:10:36
2 Charles Olmsted Freddie Fu Cycling Team 2:10:36
3 Joel Solly Kanberra p/b Five & 20 2:16:23
4 David Benton Buffalo Bicycling Club/Tom's Pro Bi 2:16:24
5 John Moore Buffalo Bicycling Club 2:16:25
6 Gregory Cherr Buffalo Bicycling Club 2:16:26
7 Patrick Mcgovern Buffalo Bicycling Club Racing Team 2:16:40
8 Scott Farrell Kanberra p/b Five & 20 2:17:41 Teammate Top 5: Joel Solly
9 Corky Semler Eat'n Park Cycling Team/n+1 -1 lap
10 Richard Williams N+1 Eatn Park Cycling Team -2 lap
DNF Garnett lee Abbey KWCA DNF
DNF Bryan Bonn Independent Health Cycling Team DNF
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Rupp Shickluna / Lloyd Taco Factory 3:06:37
2 John West Bike Ohio / Glizzy Gladiators 3:11:55
3 Dado Slezak Onyx RT 3:11:55
4 Robert Leipler Buffalo Bicycling Club 3:14:39
5 Geoffrey Parslow Independent 3:18:52
6 Steve Wehling Buffalo Bicycling Club 3:19:10
7 Andrew Lloyd 3:19:12
DNF Matthew Langerman Once Again Racing DNF
DNF Eric Curtis DNF
DNF Scott Dickson Bike Ohio / Glizzy Gladiators DNF Teammate Top 5: John West
DNF Derek Zellefrow Buffalo Bicycling Club DNF Teammate Top 5: Robert Leipler
DNF Ryan Snow Pursuit Racing DNF
Finishers: Cat 3: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Garver Project Echelon Racing 1:29:03
2 Zihao Li RBC 1:29:04
3 Zac Braun Twin Line Velo / Ide Family of Deal 1:29:04
4 Greg Sipes Buffalo Bicycling Club 1:29:04
5 Andy Ruestow Nalgene Cycling p/b Northglow Photo 1:29:04
6 Matthew Langerman Once Again Racing 1:29:27
7 Matt Flood Pursuit Racing 1:29:30
8 Ryan Scully Projekt 1:29:33
9 Aaron Rosenberg Buffalo Bicycling Club 1:29:37 Teammate Top 5: Greg Sipes
10 Max Schneider Buffalo Bicycling Club 1:29:38 Teammate Top 5: Greg Sipes
11 Eric Szafranski 1:29:57
12 Andrew Emborsky Once Again Racing: Fueled By Once A 1:30:05
13 Eric Jantzi Buffalo Bicycling Club 1:30:59 Teammate Top 5: Greg Sipes
14 Raymond Zilliox 1:33:16
15 Devin Erdmann Buffalo Bicycling Club 1:33:16 Teammate Top 5: Greg Sipes
16 John Fahrbach Buffalo Bicycling Club 1:35:54 Teammate Top 5: Greg Sipes
17 Dino Fudoli 1:38:47
18 Scott Defisher 1:39:51
19 Gary Ho 1:41:21
20 Andrew Sparta TEAM TILE 1:43:15
21 Daniel Brady Nickel City Athletics 2:01:00
22 Andrew Koons Nickel City Athletics 2:14:00
DNF Will Summers Resource Cycling DNF
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 4   Cat ?: 9  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carol Scheeler Kanberra p/b Five & 20 1:24:33
2 Carissa Jantzi Shickluna Bikes/Lloyd Taco Factory 1:24:34
3 Anna-lena Kempen La Prima Espresso Co. Racing 1:24:37
4 Halle Sauer Shickluna Bikes/Lloyd Taco Factory 1:24:37
5 Acadia Klain 1:24:39
6 Shequaya Bailey La Prima Epresso Co. Racing & The B 1:24:41
7 Charlene Fahrbach 1:26:52
8 Daphne Smith ATX Sirens 1:31:35
9 Rachel Sacks Team VPA 1:32:49
10 Mary Dougherty 1:32:51
11 Kathleen Granchelli 1:32:51
12 Karla Eisch Tioga Velo Club/Mission In Motion/W 1:32:52
13 Kelly Andolino-perry 1:36:08
14 Emily Hill Campus Wheelworks 1:44:54
15 Rebecca Witkin 1:46:22
16 Sarah Fujiuchi 1:46:26
DNF Samantha Stone DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chelsea Knapp Projekt 3:19:15
2 Alison Merner Buffalo Bicycling Club 3:33:00
DNF Emily Hill Campus Wheelworks DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat ?: 1