Log In
Avondale Race Series • Feb 9 2014
Clear, 66 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Berault Core Cycling Team 00:00:00
1
2 Yakov Bronsteyn Core Cycling Team 00:00:00
2
Teammate Win: Matt Berault
3 Jeff Penney Core Cycling Team 00:00:00
3
Teammate Win: Matt Berault
4 Steve Markgraf 00:00:00
4
5 Levi Kramer FASTER Performance Center 00:00:00
5
6 Charlie Wen Swiss American Racing 00:00:00
6
7 Peter Vlad 00:00:00
7
8 Declan Kennedy San Tan Racing 00:00:00
8
9 Calvin Dart University of Arizona 00:00:00
9
10 Mark Schouten Team Winded Development 00:00:00
10
11 Brendan Bengtson Landis/Trek 00:00:00
11
DNF Mehdi Farsi Body by Vi p/b Velo Vie 00:00:00
12
12 Chris Quismorio 00:00:00
12
Finishers: Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Berault Core Cycling Team 00:00:00
1
2 Peter Vlad 00:00:00
2
3 Joseph Demarco Strada Racing Club 00:00:00
3
4 Charlie Wen Swiss American Racing 00:00:00
4
5 Declan Kennedy San Tan Racing 00:00:00
5
6 Yakov Bronsteyn Core Cycling Team 00:00:00
6
Teammate Win: Matt Berault
7 Nick Wilson Team Winded Development 00:00:00
7
8 Bill Kahn Strada Racing Club 00:00:00
8
Teammate Top 5: Joseph Demarco
9 Josiah Spargo San Tan Racing 00:00:00
9
Teammate Top 5: Declan Kennedy
10 Alexander Parrish 00:00:00
10
11 Christopher Schauffele 00:00:00
11
12 Mehdi Farsi Body by Vi p/b Velo Vie 00:00:00
12
13 Dominic Sanchez 00:00:00
13
14 Kurt Stelling Carlos O'Briens Racing 00:00:00
14
15 Calvin Dart University of Arizona 00:00:00
15
16 Gary Stone Team Winded Development 00:00:00
16
17 Douglas Stelling 00:00:00
17
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Gillespie FASTER Performance Center 00:00:00
1
2 Garron Cadiente 00:00:00
2
3 Gilberto Melendez 02 Modern Fitness 00:00:00
3
4 Kyle Kent Strada Racing Club 00:00:00
4
5 Stephen Stratton Camelback Bike Club 00:00:00
5
6 Don Horner Findlay/Fantini Masters 00:00:00
6
7 John Vandercook Bicycle Haus Racing 00:00:00
7
8 Robert Aldecoa Bicycle Haus Racing 00:00:00
8
9 Henry Svendblad Core Cycling Team 00:00:00
9
10 Terry Schmidtknecht 00:00:00
10
11 Rodolfo Espino San Tan Racing 00:00:00
11
12 Lonnie Poarch 00:00:00
12
13 Nicholas Risher Swiss American Racing 00:00:00
13
14 Christopher Traynor FASTER Performance Center 00:00:00
14
Teammate Win: Dustin Gillespie
15 Eric Borchers Swiss American Racing 00:00:00
15
16 Deven Gudinas Fleming Wealth Strategies.com 00:00:00
16
17 Steven Goble Body by Vi p/b Velo Vie 00:00:00
17
18 Joseph Demars San Tan Racing 00:00:00
18
19 David Polley Landis/Trek 00:00:00
19
20 Cliff Frink Team Winded Development 00:00:00
20
21 Dan Coley San Tan Racing 00:00:00
21
22 Tim Santaniello 00:00:00
22
23 Matthew Barbey 00:00:00
23
24 Derek Rich Landis/Trek 00:00:00
24
25 Philip Butler Team Winded Development 00:00:00
25
26 Kelly Poarch 00:00:00
26
27 Torsten Voss 00:00:00
27
28 Mike Giacini Swiss American Racing 00:00:00
28
29 Hannah Ross Salt Lake City Cycling (SLCC) 00:00:00
29
30 Sean Mccormack San Tan Racing 00:00:00
30
31 Mark Ryan Bicycle Haus Racing 00:00:00
31
32 James Delaney Carlos O'Briens Racing 00:00:00
32
33 Braden Bott Carlos O'Briens Racing 00:00:00
33
34 Daniel Mcauley Bicycle Ranch 00:00:00
34
DNF Jake Taylor White Mountain Road Club 00:00:00
34
DNF Carl Sullivan Tom's Bicycles 00:00:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Stone Team Winded Development 00:00:00
1
2 Austin Crosby Team Winded Development 00:00:00
2
Teammate Win: Clayton Stone
3 Garron Cadiente 00:00:00
3
4 John Bennett Strada Racing Club 00:00:00
4
5 Trenton Bryfogle Tolero Racing 00:00:00
5
6 Stephen Banta Tribe Multisport 00:00:00
6
7 Robert Aldecoa Bicycle Haus Racing 00:00:00
7
8 Ruben Reyes Landis/Trek 00:00:00
8
9 Braden Bott Carlos O'Briens Racing 00:00:00
9
10 Randy Nelson 00:00:00
10
11 Ryan Thill Bicycle Haus Racing 00:00:00
11
12 Joshua Christensen Carlos O'Briens Racing 00:00:00
12
13 Terry Schmidtknecht 00:00:00
13
14 Eric Borchers Swiss American Racing 00:00:00
14
15 Jeremy Wilson Aggress 00:00:00
15
16 John Vandercook Bicycle Haus Racing 00:00:00
16
17 Rodolfo Espino San Tan Racing 00:00:00
17
18 David Polley Landis/Trek 00:00:00
18
19 Sujeet Karna Carlos O'Briens Racing 00:00:00
19
20 Ryan Clickner Procon Cycling 00:00:00
20
21 Lonnie Poarch 00:00:00
21
22 Jeremy Bounds Procon Cycling 00:00:00
22
23 R Bryan burt Findlay/Fantini Masters 00:00:00
23
24 Derek Rich Landis/Trek 00:00:00
24
25 Torsten Voss 00:00:00
25
26 Thomas Keating Team Winded Development 00:00:00
26
Teammate Win: Clayton Stone
27 Joseph Demars San Tan Racing 00:00:00
27
28 Brett Vandesande San Tan Racing 00:00:00
28
29 Dave Garland 00:00:00
29
DNF Jake Taylor White Mountain Road Club 00:00:00
29
DNF Carl Sullivan Tom's Bicycles 00:00:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Parkman Athlete Octane 00:00:00
1
2 Elliot Dumont 02 Modern Fitness 00:00:00
2
3 Clayton Stone Team Winded Development 00:00:00
3
4 Kenny Polley Landis/Trek 00:00:00
4
5 Adam Bryfogle Tolero Racing 00:00:00
5
6 Matthew Holecko Carlos O'Briens Racing 00:00:00
6
7 David Rakestraw Athlete Octane 00:00:00
7
Teammate Win: Daniel Parkman
8 Trenton Bryfogle Tolero Racing 00:00:00
8
Teammate Top 5: Adam Bryfogle
9 Brian Axelrod Athlete Octane 00:00:00
9
Teammate Win: Daniel Parkman
10 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing 00:00:00
10
11 Myles Morales Tribe Multisport 00:00:00
11
12 Jeremy Wilson Aggress 00:00:00
12
13 Marco Colex Tribe Racing 00:00:00
13
14 Dominic Suozzi Team Winded Development 00:00:00
14
Teammate Top 5: Clayton Stone
15 Dave Rackoski Landis/Trek 00:00:00
15
Teammate Top 5: Kenny Polley
16 James Manos 00:00:00
16
17 Colin Taira Bicycle Haus Racing 00:00:00
17
18 Cody Miller Tribe Multisport 00:00:00
18
19 Joey Iuliano Sabino Cycles Racing 00:00:00
19
20 Travis Glysson Team Winded Development 00:00:00
20
Teammate Top 5: Clayton Stone
21 Gabriel Santoyo Tribe Multisport 00:00:00
21
22 Lewis Freed Athlete Octane 00:00:00
22
Teammate Win: Daniel Parkman
23 Samuel Bell Landis/Trek 00:00:00
23
Teammate Top 5: Kenny Polley
24 Michael Woodward Flagstaff Cycling 00:00:00
24
25 Joshua Christensen Carlos O'Briens Racing 00:00:00
25
DNF Austin Crosby Team Winded Development 00:00:00
25
Teammate Top 5: Clayton Stone
DNF Ryan Thill Bicycle Haus Racing 00:00:00
DNF Thomas Keating Team Winded Development 00:00:00 Teammate Top 5: Clayton Stone
DNF David Genovese Athlete Octane 00:00:00 Teammate Win: Daniel Parkman
DNF Jeremy Bounds Procon Cycling 00:00:00
DNF Mark Bradley Athlete Octane 00:00:00 Teammate Win: Daniel Parkman
DNF Craig Orozco Athlete Octane 00:00:00 Teammate Win: Daniel Parkman
DNF Randy Nelson 00:00:00
Finishers: Cat 2: 18   Cat 3: 13   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Parkman Athlete Octane 00:00:00
1
2 Brandon Mcnulty Landis/Trek 00:00:00
2
3 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A. 00:00:00
3
4 David Swanson Body by Vi p/b Velo Vie 00:00:00
4
5 Matthew Holecko Carlos O'Briens Racing 00:00:00
5
6 Joseph Lupien Athlete Octane 00:00:00
6
Teammate Win: Daniel Parkman
7 Kenny Polley Landis/Trek 00:00:00
7
Teammate Top 5: Brandon Mcnulty
8 Adam Bryfogle Tolero Racing 00:00:00
8
9 Michael Dziedzic Landis/Trek 00:00:00
9
Teammate Top 5: Brandon Mcnulty
10 Tyler Coplea Gateway Harley-Davidson 00:00:00
10
11 Myles Morales Tribe Multisport 00:00:00
11
12 Dominic Suozzi Team Winded Development 00:00:00
12
13 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing 00:00:00
13
Teammate Top 5: Matthew Holecko
14 Jim Woodburne FASTER Performance Center 00:00:00
14
15 Elliot Dumont 02 Modern Fitness 00:00:00
15
16 Steven Muhle FASTER Performance Center 00:00:00
16
17 Ryan Begley Bicycle Haus Racing 00:00:00
17
18 Brian Axelrod Athlete Octane 00:00:00
18
Teammate Win: Daniel Parkman
19 Chaz Lane Team Winded Development 00:00:00
19
20 Jonathan Parrish Athlete Octane 00:00:00
20
Teammate Win: Daniel Parkman
21 Travis Glysson Team Winded Development 00:00:00
21
22 David Rakestraw Athlete Octane 00:00:00
22
Teammate Win: Daniel Parkman
23 Craig Orozco Athlete Octane 00:00:00
23
Teammate Win: Daniel Parkman
24 Joey Iuliano Sabino Cycles Racing 00:00:00
24
25 Scott Arnold Athlete Octane 00:00:00
25
Teammate Win: Daniel Parkman
26 Jake Spelman Athlete Octane 00:00:00
26
Teammate Win: Daniel Parkman
27 Brian Lemke Landis/Trek 00:00:00
27
Teammate Top 5: Brandon Mcnulty
DNF David Genovese Athlete Octane 00:00:00
27
Teammate Win: Daniel Parkman
DNF David Hamblen Tribe Multisport 00:00:00
DNF Samuel Bell Landis/Trek 00:00:00 Teammate Top 5: Brandon Mcnulty
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Bohlender Strada Racing Club 00:00:00
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Mcnulty Landis/Trek 00:00:00
1
2 John Bennett Strada Racing Club 00:00:00
2
3 David Polley Landis/Trek 00:00:00
3
Teammate Win: Brandon Mcnulty
4 Levi Kramer FASTER Performance Center 00:00:00
4
5 Brendan Bengtson Landis/Trek 00:00:00
5
Teammate Win: Brandon Mcnulty
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Stone Team Winded Development 00:00:00
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Hankins Strada Racing Club 00:00:00
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lionel Space 00:00:00
1
2 Keith Brodhagen GST Racing 00:00:00
2
3 Steve Cullinan Core Cycling Team 00:00:00
3
4 David Bixby Team RPM p/b Bicycle Ranch 00:00:00
4
5 Jim Pongratz Core Cycling Team 00:00:00
5
6 Kenneth Doss Bicycle Haus Racing 00:00:00
6
7 Joseph Cunningham Team RPM p/b Bicycle Ranch 00:00:00
7
Teammate Top 5: David Bixby
8 William Hydinger 00:00:00
8
9 Rene Lucas Core Cycling Team 00:00:00
9
Teammate Top 5: Steve Cullinan
10 R Bryan burt Findlay/Fantini Masters 00:00:00
10
11 Greg Barrett Fleming Wealth Strategies.com 00:00:00
11
12 Wayne Lewis 00:00:00
12
13 Jim Browning FASTER Performance Center 00:00:00
13
14 Robert Tompkins FASTER Performance Center 00:00:00
14
15 Everett Wells FASTER Performance Center 00:00:00
15
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garron Cadiente 00:00:00
1
2 Henry Svendblad Core Cycling Team 00:00:00
2
3 Don Horner Findlay/Fantini Masters 00:00:00
3
4 Matt Berault Core Cycling Team 00:00:00
4
5 Benjamin Galloway Paragon Cycling 00:00:00
5
6 Christopher Traynor FASTER Performance Center 00:00:00
6
7 Dan Coley San Tan Racing 00:00:00
7
8 Yakov Bronsteyn Core Cycling Team 00:00:00
8
Teammate Top 5: Henry Svendblad
9 Cliff Frink Team Winded Development 00:00:00
9
10 Charlie Wen Swiss American Racing 00:00:00
10
11 Bill Kahn Strada Racing Club 00:00:00
11
12 Steve Bainter Paragon Cycling 00:00:00
12
Teammate Top 5: Benjamin Galloway
13 Steve Garcia San Tan Racing 00:00:00
13
14 Jeff Penney Core Cycling Team 00:00:00
14
Teammate Top 5: Henry Svendblad
15 Eric Borchers Swiss American Racing 00:00:00
15
16 Nicholas Risher Swiss American Racing 00:00:00
16
17 Declan Kennedy San Tan Racing 00:00:00
17
18 Terry Schmidtknecht 00:00:00
18
19 Steven Goble Body by Vi p/b Velo Vie 00:00:00
19
20 Derek Rich Landis/Trek 00:00:00
20
21 Kelly Poarch 00:00:00
21
22 William Hydinger 00:00:00
22
23 Mark Ryan Bicycle Haus Racing 00:00:00
23
24 Nick Wilson Team Winded Development 00:00:00
24
25 Deven Gudinas Fleming Wealth Strategies.com 00:00:00
25
26 Robert Mcnulty Swiss American Racing 00:00:00
26
27 Torsten Voss 00:00:00
27
28 Chris Lofruscio Two-Wheel Jones Racing 00:00:00
28
29 Gary Kuettel Swiss American Racing 00:00:00
29
30 Luis Gonzalez Core Cycling Team 00:00:00
30
Teammate Top 5: Henry Svendblad
31 Mike Giacini Swiss American Racing 00:00:00
31
32 Tim Santaniello 00:00:00
32
33 James Labenske Swiss American Racing 00:00:00
33
34 Lonnie Poarch 00:00:00
34
35 Steve Markgraf 00:00:00
35
DNF Gary Stone Team Winded Development 00:00:00
36
36 Robert Sweador Two-Wheel Jones Racing 00:00:00
36
DNF James Foley Core Cycling Team 00:00:00 Teammate Top 5: Henry Svendblad
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A. 00:00:00
1
2 Jim Woodburne FASTER Performance Center 00:00:00
2
3 Brian Lemke Landis/Trek 00:00:00
3
4 David Genovese Athlete Octane 00:00:00
4
5 Mark Fosenburg Paragon Cycling 00:00:00
5
6 Joseph Wells Monster Media Racing Team 00:00:00
6
7 Jim Pongratz Core Cycling Team 00:00:00
7
8 Mark Bradley Athlete Octane 00:00:00
8
Teammate Top 5: David Genovese
9 Efthimios Anastassatos Core Cycling Team 00:00:00
9
10 Rene Lucas Core Cycling Team 00:00:00
10
11 Mike Bontrager Paragon Cycling 00:00:00
11
Teammate Top 5: Mark Fosenburg
12 R Bryan burt Findlay/Fantini Masters 00:00:00
12
13 James Manos 00:00:00
13
14 Bryan Staub Core Cycling Team 00:00:00
14
15 Daniel Redivo Landis/Trek 00:00:00
15
Teammate Top 5: Brian Lemke
16 David Hamblen Tribe Multisport 00:00:00
16
17 Kelly Poarch 00:00:00
17
18 Mike Parrish Landis/Trek 00:00:00
18
Teammate Top 5: Brian Lemke
DNF Dan Ranshaw Strada Racing Club 00:00:00
18
DNF Steve Cullinan Core Cycling Team 00:00:00
DNF Dave Rackoski Landis/Trek 00:00:00 Teammate Top 5: Brian Lemke
DNF James Foley Core Cycling Team 00:00:00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Wylie 00:00:00
1
2 Dustin Gillespie FASTER Performance Center 00:00:00
2
3 Steven Muhle FASTER Performance Center 00:00:00
3
4 Andy Gracyalny Athlete Octane 00:00:00
4
5 James Kramer FASTER Performance Center 00:00:00
5
6 Keith Brodhagen GST Racing 00:00:00
6
7 Jeremy Wilson Aggress 00:00:00
7
8 Christopher Traynor FASTER Performance Center 00:00:00
8
Teammate Top 5: Dustin Gillespie
9 Benjamin Galloway Paragon Cycling 00:00:00
9
10 Henry Svendblad Core Cycling Team 00:00:00
10
11 John Benson Bicycle Haus Racing 00:00:00
11
12 Philip Butler Team Winded Development 00:00:00
12
13 Chris Peterson 00:00:00
13
14 Kenneth Doss Bicycle Haus Racing 00:00:00
14
15 Jim Holbrook FASTER Performance Center 00:00:00
15
Teammate Top 5: Dustin Gillespie
16 Luis Gonzalez Core Cycling Team 00:00:00
16
17 Lewis Freed Athlete Octane 00:00:00
17
Teammate Top 5: Andy Gracyalny
DNF Jim Browning FASTER Performance Center 00:00:00
17
Teammate Top 5: Dustin Gillespie
DNF Wayne Lewis 00:00:00
DNF Greg Barrett Fleming Wealth Strategies.com 00:00:00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Camoriano Two-Wheel Jones Racing 00:00:00
1
2 Stefanie Sichler Arizona State University 00:00:00
2
3 Hannah Ross Salt Lake City Cycling (SLCC) 00:00:00
3
4 Reiley Pankratz Landis/Trek 00:00:00
4
5 Louisa Larson Team Winded Development 00:00:00
5
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberly Lucie Tolero Racing 00:00:00
1
2 Allison Alterman University of Arizona 00:00:00
2
3 Elizabeth Schmitt 02 Modern Fitness 00:00:00
3
4 Jodie Oates Jobing.com Women's Racing 00:00:00
4
5 Carlee Schmidt White Mountain Road Club 00:00:00
5
DNF Aubrie Jones Jobing.com Women's Racing 00:00:00
5
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayla Hankins Strada Racing Club 00:00:00
1
2 Nicole Hemmerlin Strada Racing Club 00:00:00
2
Teammate Win: Kayla Hankins
3 Abigail Post 00:00:00
3
4 Emily Bengtson Landis/Trek 00:00:00
4
5 Brooklyn Suarez Team Winded Development 00:00:00
5
6 Keira Butler Team Winded Development 00:00:00
6
Finishers: Cat 4: 6