Log In
Trooper Brinkerhoff Memorial Spring Series • Mar 19 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Loren Swears TEAM ELEVATE CYCLES
2 Matt Moore CCC/KELTIC CONSTRUCTION/ZANE'S
3 Ad Stabel CENTRAL NEW YORK CYCLIST
4 Omri Roden THE BICYCLE DEPOT NEW PALTZ NY
5 Patrick Grehan KISSENA CYCLING CLUB
6 Rod Millott CRCA/FOUNDATION
7 Christofer Dehahn NCC
8 Seth Houston PURE ENERGY CYCLING - PROAIRHFA
9 Nick Alutin WESTWOOD VELO
10 Charlie Casey
11 Donald Kimball CVC/SUBARU OF NEW ENGLAND
12 Marc Sullivan NORTH AMERICAN VELO
13 Kimberly Edwards CVC/SUBARU OF NEW ENGLAND
14 Zack Vogel NORTH AMERICAN VELO
15 Jason Cicero EXPO/SUPERIOR ENERGY
16 Ken Griffin TEAM TOWN CYCLE
17 Christopher Deluco TARMAC CYCLING/IRON BRIDGE CONS
18 Kenneth Reilly PAWLING CYCLE & SPORT
19 Christopher Walsh TEAM TOWN CYCLE
20 Yohsuke Takakura CAPITAL BICYCLE RACING CLUB
21 Andrew Williams RUUD RACING / TVC
22 Bradford Stratton CAPITAL BICYCLE RACING CLUB
23 Steven Youmatz EXPO/SUPERIOR ENERGY
24 Jeff Krywanczyk TEAM WEAR ON EARTH
25 Larry Kaufman PURE ENERGY CYCLING-PROAIRHFA
26 Ashton Momot WEAR ON EARTH
27 Uri Halevi BIKEREG.COM
28 Austin Vincent CL NOONAN/BAY HILL CAPITAL/CORN
29 Henry Chan PAWLING CYCLE & SPORT
30 Jeff Owens KISSENA
31 Daniel Caridi CRCA / TEANY CYCLING
32 Dylan Gallagher TEAM OVERLOOK MTN BICYCLES
33 Paul Wojciak PAWLING CYCLE AND SPORT
34 Ian Ellis KISSENA CYCLING CLUB Teammate Top 5: Patrick Grehan
35 Joshua Salit TARMAC CYCLING/IRON BRIDGE CONS
36 Christophe Wilkes CRCA/FUORICLASSE RACING - DISCO
37 110 maria Murphy FINKRAFT CYCLING TEAM
38 Megan Searfoss BETHEL CYCLE
39 Paul Parton BETHEL CYCLE
40 Brian Kelley PAWLING CYCLE AND SPORT
41 Steve Seabury
42 Harold Schmidt TEAM PLACID PLANET
43 Bogert Kisch TEAM TOWN CYCLE
44 Paul Siebert VALLEY BIKE AND SKI WERKS RACIN
45 Todd Shapiro NORTH AMERICAN VELO
46 Tim Leonard CAPITAL BIKE RACING CLUB
47 Kerrin Mosher CAPITAL BICYCLE RACING CLUB
48 Michael Lenihan BATTENKILL-UNITED
49 Phillip Mccarthy TEAM OMMEGANG € SYRACUSE BICY
50 James Leone CAPITAL BICYCLE RACING CLUB
51 Michal Jacyna CAPITAL BIKE RACING CLUB
52 Rebecca Hussey BETHEL CYCLE SPORT CLUB
53 Andrew Laplante TEAM PLACID PLANET
54 Emily Elbers FARM TEAM ELITE WOMEN
55 Jonathan Tarbox EXPO/SUPERIOR ENERGY
64 Jonathan Favata FAVATA'S TABLE ROCK TOURS
DNF Julie Mckenzie TEAM ELEVATE CYCLES Teammate Win: Loren Swears
DNF Keane Brennan FARM TEAM CYCLING
DNF Tim Akers WEAR ON EARTH
DNF Frank Contenta HOUSATONIC WHEEL CLUB
DNF Dennis Desmarais EXPO / SUPERIOR ENERGY
DNF Tim Eck BATTENKILL UNITED
DNF Phil Karavidas WESTWOOD VELO
DNF Bob Ludecke LAUREL BIKE CLUB
DNF Lyn Mccabe TARGETRAINING
DNF Amy Miner ONION RIVER RACING
DNF Tom Perkins CYCLOCROSSWORLD.COM
DNF Jonathan Sussman BICYCLE HAUS RACING
DNF Jay Thomas NORTH ATLANTIC VELO (NAV)
DNF Thomas Treptow PURE ENERGY CYCLING-PROAIRHFA
DNF James Williams CRCA/SIGGI'S/NYVELOCITY
DNF Kevin Young BELL LAP COACHING/JOE'S GARAGE
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 48   Cat 5: 4   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Bertram TEAM OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE
2 Scott Hock ADIRONDACK VELO CLUB
3 Lyle Schultz CBRC
4 Jonathan Giahn CRCA/ASPHALT GREEN CYCLING TEAM
5 Andrew Rizzi HRRT
6 Dylan Dearborn TEAM TUESDAY
7 Alex Roskin BIKEMAN.COM / FUNK CYCLES
8 Nathan Schiele RPI CYCLING
9 Seth Gallagher TEAM OVERLOOK MTN. BICYCLES
10 Tim Cleworth CAPITAL BICYCLE RACING CLUB Teammate Top 5: Lyle Schultz
11 Eric Saari
12 Dylan Thomarie ADIRONDACK VELO CLUB Teammate Top 5: Scott Hock
13 Mike Klein TEAM WEAR ON EARTH
14 Matt Alexander
15 Greg Blomquist
16 Ralph Pruitt jr. PAWLING CYCLE AND SPORT
17 John Kowalski CYCLE CLUB KINGSTON
18 Jon Dindas CRCA/ASPHALT GREEN CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jonathan Giahn
19 Stephen Werthner CAPITAL BICYCLE RACING CLUB Teammate Top 5: Lyle Schultz
20 Gianni Polhemus FARM TEAM
21 Danielle Kosecki CRCA/ASPHALT GREEN CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jonathan Giahn
22 Unknown Rider
23 Gordon Webster
24 Phillip Truppelli COLAVITA-BACI U19
25 Brittany Sumner FARM TEAM CYCLING
26 Emma White CAPITAL BICYCLE RACING CLUB/CBR Teammate Top 5: Lyle Schultz
27 Cathleen London CRCA/ASPHALT GREEN CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jonathan Giahn
28 Robert Lazzara
29 Aurora Lamperetta ELEVATE CYCLES
30 Joel Mancini
31 Bryan Beary CRCA/ASPHALT GREEN CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jonathan Giahn
32 Donald Kilburn
33 James Bogue CAMBRIDGE VALLEY CYCLING
34 Stephanie Kaplan CRCA/ASPHALT GREEN CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jonathan Giahn
35 Sara Herman CRCA/ASPHALT GREEN CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jonathan Giahn
36 Dana Cooreman MISSION IN MOTION
37 Paul Santini CRCA / ASPHALT GREEN CYCLING TE
38 Timothy Mendoza
39 Paul Weiss CRCA/ASPHALT GREEN CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jonathan Giahn
40 Mike Talmadge BATTENKILL UNITED
41 Christopher Myers
42 Erik Sanderson
43 Meghan Schloat CRCA/ASPHALT GREEN CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jonathan Giahn
44 Rick Ikasalo
45 Isaac Allen BICYCLE DEPOT
46 George Sterling
47 Jared Ray
48 Lisa Snyder ELEVATE CYCLES
49 Connor Lenihan FARM TEAM CYCLING
DNF Dagny Drake FARM TEAM JUNIORS
DNF Wyatt Drake FARM TEAM CYCLING
DNF Powell Maille HRRT Teammate Top 5: Andrew Rizzi
DNF Christina Perkins FAVATA'S TRT & BIKES/TP RACING
DNF Liam Drake FARM TEAM JUNIORS
DNF Brian Caraker BERKSHIRE CYCLING
DNF Eliakim Littell CAMBRIDGE VALLEY CYCLING
DNF Thomas Mcintyre TARMAC CYCLING
DNF Matthew Snyder ELEVATE CYCLES
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 29   Cat 5: 19   Cat ?: 7