Log In
GVCC Spring Classic - Bloomfield • May 20 2018
Partly Cloudy, 78 degrees, wind 14 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Doran
2 Ryan Erbe
3 Cam Smythe Gvcc
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Zellefrow
2 Dj Wright Genesee Valley Cycling Club
3 Jed Crawford Ide Dealerships
4 John Embow Campus Wheelworks
5 Ron Molinari Team 2 Cycling
6 Anthony Campagna Bike Loft East
7 Joe Hatfield
8 Scott Prior Bike Zone
9 Jim Gramlich Tryon Bike/Hoselton Auto Mall
10 Dave Crooks Ths Cycling
12 Eric Butler
13 Christopher Vanepps Ths Cycling
15 John Goetz
DNF Andrew Emborsky Once Again Racing Fueled By Once Ag
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Ramirez Gateway Harley-Davidson Trek U25
2 Christian Ricci Techy Kids
3 Reece Robinson Gateway Harley-Davidson Teammate Win: Dennis Ramirez
5 James Thompson Shickluna Bikes / Catalyst Fitness
6 Jake Castor Once Again Nut Butter Multi Sport R
7 Adam Wojcik Local Openers
8 Matt Ronan Local Openers
9 Geoff Lawrence Tryon Bike/Hoselton Auto Mall
DNF Daniel Barney Nalgene / Sager Beer Works
DNF Nick Demarchi Projekt
DNF Thomas Goetz
DNF Kenneth Hall Salon Bella Vita
DNF John Holden Nalgene / Sager Beer Works
DNF Kevin Howard Tryon Bike/Hoselton Auto Mall
DNF John Hunter Nalgene / Sager Beer Works
DNF Michael Jones Nalgene / Sager Beer Works
DNF Adam Kellerson Atlas/Garrett'S Brewing Cycling Tea
DNF Corey Knowles Buffalo Bicycling Club
DNF Scott Mcgill Gateway Harley-Davidson Teammate Win: Dennis Ramirez
DNF Sean Meyer Nalgene / Sager Beer Works
DNF Steven Mongielo Buffalo Bicycling Club
DNF Timothy Paul Once Again Racing Fueled By Once Ag
DNF Spencer Perry Premium Mortgage
DNF Jonathan Siuta Buffalo Bicycling Club
DNF David Van horn Projekt
DNF Daniel Wilson Team Fuoriclasse P/B Ny Vision
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 7   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Graves Salty Chimp Racing
2 Ryan Seal Raceo
3 Daniel Vaughn Jam Fund / Ncc
4 Nathaniel Molinari Team2
5 Matt Smitley Full Moon Vista
6 Kevin Chapman Ths Cycling
7 Jacob Steinfeld Team Placid Planet
8 Brian Degnan Just Ride/Buffalo Hardwood
9 Peter Pelychaty Pete'S Wheels Cycling Team
10 Matthew Yacuzzo Once Again Racing Fueled By Once Ag
11 Bryan Blake Team 2 Cycling
12 Jeff Sipos Campus Wheelworks
13 Marcus Cox Once Again Nut Butter Multi-Sport R
14 Anthony Sylor Once Again Nut Butter Multi-Sport R
15 Tom Macera Salty Chimp Racing Teammate Win: Joshua Graves
16 Brad Helmetsie Ths Cycling
16 Robert Hoppough Once Again Racing Fueled By Once Ag
DNF Derek Bell Buffalo Hardwood/Just Ride
DNF Ryan Bierl
DNF Frederick Bulken Salty Chimp Racing Teammate Win: Joshua Graves
DNF Ethan Carney Once Again Nut Butter
DNF Daniel Deemer Salty Chimp Racing Teammate Win: Joshua Graves
DNF Nikolas Di domenico Team Full Moon Vista Teammate Top 5: Matt Smitley
DNF Benjamin Kuch
DNF Michael Leonard Racer Sportif / Mattamy Homes
DNF Patrick Mcneil Salty Chimp Racing Teammate Win: Joshua Graves
DNF Robert Panek Twin Line Velo / Ide Dealerships
DNF Luke Principe Full Moon Vista Teammate Top 5: Matt Smitley
DNF Ryan Scully Projekt
DNF Scott Sears Team 2 Cycling
DNF Zachary Shine Once Again Nut Butter Multi-Sport R
DNF David Tate Salty Chimp Racing Teammate Win: Joshua Graves
DNF Isaac Whitbeck Cnyc/Nycm Insurance
Finishers: Cat 4: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Hettenbaugh Park Ave Bike P/B Borah Teamwear
2 Jeff Lubkowski Premium Mortgage Company Cycling Te
3 Jack Peltz Full Moon Vista
3 Scott Hannan
4 Jim Elsner Cnyc/Nycm Insurance
5 Paul Mattison Cyclewerx Of Rochester
DNF Thomas Weichmann Projekt
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen D'amico Premium Mortgage Cycling
2 John Compton Atlas/Garrett'S Brewing Cycling Tea
3 Bob Canino Cyclewerx Of Rochester
4 Michael Mcknight Velo Racing Solutions
5 Eric Giehl Pete'S Wheels Cycling Team
DNF Dirk Biemans Intergrow
DNF Robert Dietrick Velo Racing Solutions P/B Verge Spo
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Walker Team Placid Planet
2 Thomas Emrich Tryon Bike/Hoselton Auto Mall
3 Richard Karaz Cnyc/Nycm Insurance
5 Curt Andersson
DNF Garnett Lee abbey Kallisto-Fcv P/B Peloton Contractin
DNF Jeff Schneider Once Again Nut Butter Multisport Ra
DNF Jud Speer Team Brewery Ommegang
DNF Patrick Sutton Us Military Endurance Sports
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chelsea Knapp Unattached
2 Christine Schryver
3 Alexi Costa
4 Susan Andersson Cork Monkey P/B Bike Loft East
5 Jennifer Bell Buffalo Hardwood/Just Ride
6 Jennifer Bushover Bike Donk Racing P/B Lynn Bianco Am
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Andrews Once Again Racing Fueled By Once Ag
2 Marjorie Rinaldo
3 Michele Maier Cork Monkey P/B Bike Loft East
4 Jessica Viscome Syracuse Bicycle Women'S Race Team
5 Andi Balland Once Again Nut Butter
DNF Sara Ture Once Again Racing Fueled By Once Ag Teammate Win: Rachel Andrews
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gretchen Adams Cork Monkey P/B Bike Loft East
2 Shelly Kempton Cork Monkey P/B Bike Loft East Teammate Win: Gretchen Adams
3 Gioia Gensini Cork Monkey P/B Bike Loft East Teammate Win: Gretchen Adams
Finishers: Cat 5: 3