Log In
2019 Spring Breakout #3 • Apr 27 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Clear, 61 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tristan Peterson BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 00:59:39.6
2 Elias Smith BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 01:02:48.8 Teammate Win: Tristan Peterson
3 Gregory Debenedetti BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 01:05:04.1 Teammate Win: Tristan Peterson
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mooney St. Lukes Sports Medicine 01:33:05.2
2 David Mutzel 01:35:11.1
3 Art Ortman 01:53:56.9
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Ward Mercedes Benz/Georges 02:39:21.8
2 Jamey Yanik Team Bobs-Bicycles.com 02:39:22.3
3 Jonathan Youell Team Bobs-Bicycles.com 02:44:31.3
4 Kai Applequist Mercedes Benz/Georges 02:46:14.2 Teammate Win: Jeremy Ward
5 Elliot Salmon Team Bobs-Bicycles.com 02:46:14.9
6 Douglass Cook Team Bobs-Bicycles.com 02:46:15.2
7 Ian Megale Team UpCycle p/b St. Alphonsus Medi 02:46:15.4
8 Spencer Severance BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 02:46:15.9
9 Justin Rose Team Bobs-Bicycles.com 02:46:16.3 Teammate Top 5: Jamey Yanik
10 Cameron Tongier Team UpCycle p/b St. Alphonsus Medi 02:46:18.5
11 Mark Yoder Team Bobs-Bicycles.com 02:46:30.3 Teammate Top 5: Jamey Yanik
12 Robert Hoene Team Bobs-Bicycles.com 02:46:33.6 Teammate Top 5: Jamey Yanik
13 Robb Floth 02:46:41.7
14 Hugo Fregoso Mercedes Benz/Georges 02:46:46.2 Teammate Win: Jeremy Ward
15 Todd Meier Mercedes Benz/Georges 02:49:01.2 Teammate Win: Jeremy Ward
DNF Josh Howard Team Bobs-Bicycles.com Teammate Top 5: Jamey Yanik
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Young Team UpCycle p/b St. Alphonsus Medi 02:06:58.1
2 Jamey Yanik Team Bobs-Bicycles.com 02:06:59.9
1
3 Mike Critz 02:07:01.1
2
4 Kelsey Backen Team UpCycle p/b St. Alphonsus Medi 02:07:01.4
3
Teammate Win: Erik Young
5 Gregg Lasher Team Bobs-Bicycles.com 02:07:01.4
4
6 Rob Beard Eastside Cycles-Idaho 02:07:01.7
5
7 Uhl Albert St. Lukes Sports Medicine 02:07:03.6
6
8 Henry Harper St. Lukes Sports Medicine 02:07:04.4
7
9 Gabriel Keck 02:14:30.2
Off The Back
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Van kirk CT Velo 02:06:50.6
2 Gary Casella Team Bobs-Bicycles.com 02:07:00.5
3 Ken Jones Lost River Cycling Club 02:07:02.4
4 Michael Giordanengo 02:07:04.8
5 Jarred Blankenship Team Bobs-Bicycles.com 02:07:08.4
6 Michael Stilton Monster Media Elite Masters 02:07:30.4
7 Nathan Kiger Ravenna Capital Management 02:08:36.4
DNF Sean O'shea St. Lukes Sports Medicine 01:42:32.2
DNF David Showalter Lost River Cycling Club Teammate Top 5: Ken Jones
DNF Chris Butler St. Lukes Sports Medicine
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Patrick Team Bobs-Bicycles.com 02:03:55.8
2 Sawyer Bosch Team Bobs-Bicycles.com 02:03:56.1 Teammate Win: Craig Patrick
3 Eric Denning Team Reel Theatre 02:08:49.3
4 Erik Knudsen Team Bobs-Bicycles.com 02:08:49.3 Teammate Win: Craig Patrick
5 Luke Coleman TV Velo p/b St Alphonsus (STARS) 02:09:08.7
6 Jonathan Macdonald 02:09:13.8
7 Anna Megale Team UpCycle p/b St. Alphonsus Medi 02:09:14.7
8 Brian Kohagen Team Bobs-Bicycles.com 02:09:14.7 Teammate Win: Craig Patrick
DNF Brady Callahan Team UpCycle p/b St. Alphonsus Medi
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Fluckiger Roost Racing 01:26:59.2
Off The Front
2 Clint Freiheit 01:26:59.4
Off The Front
3 Marcos Morales Team Bobs-Bicycles.com 01:27:01.2
1
4 James Roloff Summit National Team 01:27:03.0
2
5 David Griffin 01:27:05.1
3
6 Samuel Weyand Team UpCycle p/b St. Alphonsus Medi 01:27:05.2
4
7 Bill Mccann Sturtevants Limelight Hotel 01:27:05.5
5
8 David Seymour Team Bobs-Bicycles.com 01:27:05.5
6
Teammate Top 5: Marcos Morales
9 Lance Sisemore 01:27:05.9
10 Michael Black Natural Grocers Cycling Team 01:27:06.2
11 Jared Fluckiger Roost Racing 01:27:06.2 Teammate Win: Dylan Fluckiger
12 Carson Hampton Team UpCycle p/b St. Alphonsus Medi 01:27:06.5
13 Ben Lomas Endurance Boise 01:27:06.7
14 Ryan Harris Team Reel Theatre 01:27:07.6
15 David Peterson TV Velo p/b St Alphonsus (STARS) 01:27:10.3
16 Nicholas Leuenhagen 01:27:13.8
17 Gregory Wallingford Team Bobs-Bicycles.com 01:27:16.1 Teammate Top 5: Marcos Morales
18 Kevin Spiegel TV Velo p/b St Alphonsus (STARS) 01:28:40.7
Off The Back
19 Alex Hecht TV Velo p/b St Alphonsus (STARS) 01:28:40.9
Off The Back
20 Chris Downey 01:29:22.3
Off The Back
21 Taylor Dame 01:31:55.2
Off The Back
22 Micah Durham Team Bobs-Bicycles.com 01:32:57.4
Off The Back
Teammate Top 5: Marcos Morales
23 Joe Shumway 01:34:21.2
Off The Back
24 Eli Norris BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 01:35:41.9
Off The Back
25 Niccolo Righetti 01:39:17.4
Off The Back
26 Steven Abrams 01:42:52.3
Off The Back
DNF Lance Wong BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
Off The Back
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 11   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hiatt Team Reel Theatre 01:30:42.1
2 Paul Smith Roost Racing 01:33:01.4
3 Xavier Beckham McKinney Velo Club 01:33:04.4
4 Steve Luke Team Reel Theatre 01:33:07.9 Teammate Win: David Hiatt
5 Greg Fluckiger Roost Racing 01:33:14.6
6 Josh Kenyon Roost Racing 01:33:15.9
7 Toby Bingham 01:33:19.3
8 Jason Tonn Team Bobs-Bicycles.com 01:47:13.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Sisemore 01:33:01.2
2 Don Larson Team Reel Theatre 01:33:01.7
3 Ben Swanson Team Bobs-Bicycles.com 01:33:05.1
4 Bob Haycock Team Bobs-Bicycles.com 01:33:05.1
5 Stefano Ortelli 01:33:07.4
6 David Peterson TV Velo p/b St Alphonsus (STARS) 01:33:15.9
7 Dale Nelson 01:33:35.3
8 Matthew Davis 01:35:22.5
9 James Hunter Elko Velo Cycling Club 01:38:39.5
10 Eric Drogemuller Team Bobs-Bicycles.com 01:50:31.9 Teammate Top 5: Ben Swanson
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veronica Scott BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 01:01:46.0
2 Alexandria Beard BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 01:01:50.9 Teammate Win: Veronica Scott
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tiedji Baker Team Digestive Health Clinic Boise 01:34:02.8
2 Kristin Stilton Monster Media Elite Women 01:44:58.4
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Youmans Therapeutic Associates Pacific Offi 02:07:01.0
1
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shae Griffin 01:32:44.0
2 Kelsey Spiegel Team Digestive Health Clinic Boise 01:33:02.7
3 Nadine Carter Team Digestive Health Clinic Boise 01:33:09.2
4 Christine Edwards Team UpCycle p/b St. Alphonsus Medi 01:33:24.0
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mahika Peterson BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 01:32:44.8
2 Ami Stuart 01:32:47.2
3 Emily Larsen Team UpCycle p/b St. Alphonsus Medi 01:32:47.6
4 Allyson Selander 01:32:52.5
5 Amelia Pfeiffer 01:32:53.6
6 Nekane Powell BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad) 01:32:57.3 Teammate Win: Mahika Peterson
7 Kloe Pfannmuller 01:33:07.9
8 Jordyn Oldenburg Endurance Boise 01:33:16.4
9 Keri Barnes Team Digestive Health Clinic Boise 01:34:02.6
10 Crystal Fowler Treasure Valley Cycling Club 01:44:48.1
11 Madison Wale 01:53:36.3
12 Jessica Grunke Team Digestive Health Clinic Boise 01:58:25.0
13 Lyla Wilmer 01:58:26.1
14 Kathryn Guy 01:59:07.6
15 Laura Young Team Digestive Health Clinic Boise 02:00:48.0
16 Em Vickers 02:06:17.0
DNF Hana Miiller
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 5   Cat ?: 4