Log In
Texas Time Trial State Championship • May 18 2019
Humid and Overcast, 83 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Crawford Velo Roussillon 54:24.2
2 Richard Wootten Shama Cycles 55:02.6
3 Jeff Kohn Northwest Cycling Club 55:13.4
4 Seth Cooke 55:46.7
5 Donald bergman ? Violet Crown Sports Assoc 57:00.2
6 Matt Borowski Bicycles Plus Racing 58:02.4
7 Aaron Nelson Bicycle Heaven / PVA 58:45.6
8 Donald Gwartney Team Life Cyclers ( TLC) 1:00:05.5
9 James Perrin Bike Barn (Texas) 1:00:23.4
10 Gregory Lastrapes Team Life Cyclers ( TLC) 1:00:38.4
11 James Daniels Violet Crown Sports Assoc 1:01:08.6 Teammate Top 5: Donald bergman ?
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Murray 56:04.6
2 Andrew Raggio 56:54.9
3 Jeffrey Mayhall 57:39.3
4 Benjamin Proko 59:42.7
5 Grant Harrell 1:00:39.3
6 Carlos Torres Paragon Training 1:00:40.0
7 Jonathan Perry Powered by Stages 1:04:37.1
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Ford 53:34.7
2 Justin Barker 58:22.4
3 Chris Heise Wolf Pack Fueled by Iguanas Ranas C 58:47.6
4 Rob King 59:13.1
5 Christian Madland 59:14.2
6 Joe Spicer Team Life Cyclers ( TLC) 59:31.1
7 Guillaume Penel 1:00:23.1
8 Neil Blandford 1:01:00.9
9 Victor Rasanow The Woodlands Cycling Club 1:03:31.2
10 Steve Conry Bicycles Plus Racing 1:04:47.6
11 Preston Campbell 1:04:49.6
12 Luke Smith 1:05:00.2
13 Stanley Lee Northwest Cycling Club 1:07:16.7
14 Adolfo Lozano Team Life Cyclers ( TLC) 1:07:23.6
15 John Moore 1:07:36.0
16 Travis Maulden 1:07:54.2
17 Jason Hunsinger Team Life Cyclers ( TLC) 1:08:44.3
18 Vance Smith 1:09:32.9
19 Phillip Loya 1:09:50.9
20 Barry Fisher 1:09:52.6
21 David Hutchins Team Life Cyclers ( TLC) 1:10:52.9
22 Francisco Alvarez 1:16:10.9
23 Ken Page 1:19:51.7
24 Joe Mendez Team Life Cyclers ( TLC) 1:22:41.2
25 Jasmeer Ramlal 1:22:56.3
26 Lupe Alvarez Team Life Cyclers ( TLC) 1:26:55.3
Finishers: Cat 5: 18   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Maloney Blue Agave Racing 1:01:25.7
2 Rick Beckman A Bloc 1:01:38.1
3 James Newsom Team Elevate Racing 1:02:39.1
4 Sandy Poulson Blue Agave Racing 1:04:36.2 Teammate Win: John Maloney
5 Shawn Chmil 1:05:01.0
6 Robert Jagitsch Violet Crown Sports Assoc 1:06:45.7
7 Jim Payne Carolina Masters 1:07:16.5
8 Chris Delacruz 1:09:26.4
13 Robert Stallmann 1:16:46.5
15 Billy Pearson Team Life Cyclers ( TLC) 1:19:43.3
16 Shane Ware 1:20:25.3
17 Gerardo Gomez Team Life Cyclers ( TLC) 1:21:15.1
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Makohon Rockwall Racing 15:23.9
2 Reese Vannerson 16:13.9
3 Sebastian Bech Northwest Cycling Club 18:39.7
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Sharp Hot Tubes Development Cycling Team 27:00.6
2 Brian Luciano Northwest Cycling Club 27:02.5
3 Christian Deschamps Northwest Cycling Club 27:19.9
4 Seth Inurrigarro Rockwall Racing 28:28.0
5 Eli Derr Violet Crown Sports Assoc 31:11.1
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andres Boza Violet Crown Sports Assoc 28:24.7
2 Paolo Pelusi 29:32.9
3 Joshua Lim Shama Cycles 29:43.9
4 Evan Roberts Northwest Cycling Club 31:22.2
5 Victor Gibson Rockwall Racing 31:53.3
6 Austin Martin Violet Crown Sports Assoc 32:36.0 Teammate Win: Andres Boza
7 Alexander Bartz Northwest Cycling Club 36:11.6 Teammate Top 5: Evan Roberts
8 Joseph Fadhil Matrix Cycling Club 37:11.2
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rayyan Stallmann Matrix Cycling Club 20:03.6
2 Liam Osbon 20:28.4
3 Aiden Bradley 21:11.0
4 Lawrence Neal 21:28.3
5 Caden Davis 23:31.0
6 Paul Mennem 25:06.9
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Burda McKinney Velo Club 58:11.5
2 Carsten Cruse Crest/RBM Cycling 1:00:38.7
3 James Barnett Crest/RBM Cycling 1:01:58.8
4 Daniel Gaspard Northwest Cycling Club 1:03:07.4
5 Robert Dole Violet Crown Sports Assoc 1:03:59.2
6 David Dederichs Crest/RBM Cycling 1:04:29.4
7 Daniel Neumann 1:04:43.3
8 Greg Gibbs Crest/RBM Cycling 1:04:57.0 Teammate Top 5: Carsten Cruse
9 Kevin Comeaux 1:05:11.9
10 John Mann Crest/RBM Cycling 1:05:13.2 Teammate Top 5: Carsten Cruse
11 Steven Chow Crest/RBM Cycling 1:05:17.1 Teammate Top 5: Carsten Cruse
12 Jeffrey Thompson Crest/RBM Cycling 1:08:36.8 Teammate Top 5: Carsten Cruse
13 Ronald Breitwieser ii Northwest Cycling Club 1:10:12.1 Teammate Top 5: Daniel Gaspard
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Vitale Meteor-Allied 55:03.1
2 Vince Dietsch Velo Roussillon 56:53.8
3 Seth Pelusi 58:11.8
4 Todd Finley Crest/RBM Cycling 59:06.7
5 David Harman Northwest Cycling Club 1:13:28.1
6 Eddie Nolan The Woodlands Cycling Club 1:14:15.8
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Drew Yoder Shama Cycles 56:19.9
2 David Milham 57:07.3
3 Brent Turner Bike Barn (Texas) 57:09.1
4 Jeff Makohon Rockwall Racing 1:03:59.9
5 Douglas Ringer 1:04:55.9
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mansell Rally Sport Cycling Team 54:03.5
2 John Impey 56:26.9
3 Jack Stepczynski Team Elevate Racing 56:33.7
4 Craig Miller AUDI RENO- TAHOE CYCLING 57:07.7
5 Gerd Pfister 58:08.8
6 Anthony Marlar Team Elevate Racing 59:33.7
7 Brad Fortner Team Elevate Racing 1:01:02.5 Teammate Top 5: Jack Stepczynski
8 Stephen Nold Team Elevate Racing 1:01:17.0 Teammate Top 5: Jack Stepczynski
9 Patrick Dougherty Team Elevate Racing 1:02:41.3 Teammate Top 5: Jack Stepczynski
10 John Kelley Team Elevate Racing 1:03:22.8 Teammate Top 5: Jack Stepczynski
11 Andrew Powell Bayou City Racing 1:04:17.9
12 Ian Warren The Woodlands Cycling Club 1:09:42.8
13 Karl Wygant 1:15:24.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Perry Ft. Wayne Outfitters 55:27.1
2 Jon Huibregtse 57:08.5
3 Patrick Holland 57:23.6
4 Jorge Perera New Orleans Bicycle Club Inc 57:41.1
5 David Hughes ZiaVelo Cycling 57:49.6
6 Jeffry Fene McKinney Velo Club 58:16.5
7 Gregg Goodwin McKinney Velo Club 58:45.0
8 David Depinet 1:00:24.7
9 Ken Rees 1:00:32.5
10 Andy Scott Northwest Cycling Club 1:03:25.6
11 Brian Young 1:06:34.9
12 Jeffrey Lloyd Bat City Cycling 1:07:29.9
13 Michael Talifero 1:09:13.7
14 Thomas Foster 1:09:29.4
15 James Mcculloch 1:14:20.7
16 Clark Shaffer A Bloc 1:14:38.5
17 Robert Ludwick 1:19:26.6
18 Kurtis Jetsel 1:20:35.9
DNF Eric Larson
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Miller 28:20.7
2 Gradyn Comfort Shama Cycles 28:45.9
3 Charlie Johnson Southwest Cycling Club Racing 28:49.2
4 Richard Neill Team Elevate Racing 28:57.8
5 Clif Cassidy Colavita Racing Inc. 29:07.3
6 David Lawrence Southwest Cycling Club Racing 29:14.9
7 Peter Aubin Shama Cycles 29:47.5 Teammate Top 5: Gradyn Comfort
8 Val Lincecum Spirit Of The Pack 30:13.1
9 Peter Staneland 31:13.4
10 Mike Hogan Shama Cycles 31:22.8 Teammate Top 5: Gradyn Comfort
11 Fernando Martins Southwest Cycling Club Racing 33:00.7 Teammate Top 5: Charlie Johnson
12 David Wolfe Violet Crown Sports Assoc 34:41.9
13 Billy Rowe Bike Barn (Texas) 35:23.4
14 Jeffrey Gill 37:12.3
15 Richard Balhoff 40:24.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Bain Geri Atrix 28:49.8
2 Armando Durazo 31:06.4
3 William Allen Colavita Racing Inc. 31:15.1
4 Stuart Hall 31:31.8
5 James Griffis The Woodlands Cycling Club 31:50.3
6 Patrick Galvin Mirage 32:12.9
7 Richard Gehin 32:56.0
8 Donald Ford Blur Racing p/b Blur Cycleworks 33:44.0
9 David Parks Mirage 35:06.7
10 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc 35:25.1
11 David Crawford 35:38.2
12 Geoff Donnelly Northwest Cycling Club 37:27.4
13 Ramesh Singh 41:50.6
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Gray 31:32.0
2 Daniel Thompson Geri Atrix 33:32.1
3 Thomas Hall 34:15.4
4 Ruben Solis 36:25.0
5 Whitney Fanning Geri Atrix 37:42.7
6 Lupe Alvarez Team Life Cyclers ( TLC) 38:55.2
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Chaplin 33:39.6
2 Fred Vogt The Woodlands Cycling Club 33:54.8
3 Tommy Cole 34:57.9
4 T Michael holton 37:00.8
5 John Unger 43:38.1
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Wilkinson 36:58.5
2 Frederic Schmid Geri Atrix 39:01.9
3 William Bagby Northwest Cycling Club 47:40.0
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Withers 57:23.0
2 Fabrizio Chiesa 59:17.7
3 Patrick Louchouarn 1:00:29.5
4 Cyril Russel-harris 1:00:29.6
6 Cody Solbo 1:02:18.4
7 Nick Anderson 1:02:26.3
8 Christian Wendenburg 1:02:54.4
10 James Griffis The Woodlands Cycling Club 1:03:42.7
11 Tim Bowling 1:04:17.9
12 Drew Hardin 1:06:07.1
17 Michael Dwyer 1:12:20.5
19 Marshall Blanks 1:15:06.3
27 Arne Haeger 1:28:06.5
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Bartholomew United Cycling Team 55:20.6
1 Lucas Bourgoyne Elevate Elite Cycling Team 53:41.3
2 Justin Stanley United Cycling Team 53:47.4 Teammate Win: Keith Bartholomew
2 Patrick Breen Dallas Bike Works 55:40.8
3 Mario Arroyave Elevate Elite Cycling Team 54:27.9
3 Said Assali Shama Cycles 59:39.7
4 Mark Baerd Elevate Elite Cycling Team 55:17.7 Teammate Top 5: Lucas Bourgoyne
5 Mark Niiro United Cycling Team 59:37.4 Teammate Win: Keith Bartholomew
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Von burg Northwest Cycling Club 1:02:21.8
3 David Bulgerin 1:14:28.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Domson 42:31.2
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Rosinbum 29:55.8
2 Weldon Latham Plano Athletic Cycling Club/PACC 35:17.4
3 Robert Ludwick 37:03.1
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Jurisch Shama Cycles 1:00:50.9
2 Alison Bassity Shama Cycles 1:01:55.2 Teammate Win: Nicole Jurisch
3 Tamra Roberts ATX Sirens 1:03:44.6
4 Meredith Gardner ATX Sirens 1:03:52.2
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Solbo 1:03:32.3
2 Yen Nguyen Violet Crown Sports Assoc 1:10:34.6
3 Elaine Roberts Crest/RBM Cycling 1:14:07.5
4 Lizzie Carpenter 1:27:49.6
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Cochrane 1:02:28.2
2 Chrissy Oyler Violet Crown Sports Assoc 1:07:01.3
3 Karyn Stern 1:08:13.1
4 Mary Durrett Haute Wheels Racing 1:08:16.4
5 Carol Feaga 1:09:23.6
6 Istra Bauza Haute Wheels Racing 1:10:17.0
7 Crystal Oden 1:11:12.4
8 Jessica Alexander Ruckus Racing Project 1:15:19.2
9 Yesenia Flores 1:15:36.7
10 Michelle Hansard Crest/RBM Cycling 1:18:37.0
11 Patricia Maguire 1:22:49.6
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Randall Haute Wheels Racing 1:10:55.5
2 Caryn Montague Windsor Door Racing 1:10:57.9
3 Nicole Volek Blue Agave Racing 1:16:17.5
4 Jessica Miller Haute Wheels Racing 1:16:28.9 Teammate Win: Debbie Randall
5 Camille Wagner 1:18:12.5
6 Gail Scruggs Northwest Cycling Club 1:29:57.1
7 Brandie Papageorge Team Life Cyclers ( TLC) 1:36:49.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Scoville Northwest Cycling Club 17:50.5
2 Kristin Barker 24:41.1
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Irene Benavides perez Northwest Cycling Club 36:42.0
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maddie Woolley LUX Cycling 31:24.4
2 Lizzie Carpenter 39:45.1
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Joyner 22:03.5
2 Taylor Davis 22:32.3
3 Simona Bennett 46:43.1
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Lesniewski Shama Cycles 1:04:01.2
2 Sri Johnson Team Life Cyclers ( TLC) 1:10:30.1
3 Kimberly Cooke 1:14:47.8
4 Inna Wirawan Northwest Cycling Club 1:19:20.3
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robyn Poulson Blue Agave Racing 1:03:20.5
2 Joy Brott Gritty Teeth Racing p/b Tri-City Bi 1:04:07.4
3 Roberta Withers 1:10:20.6
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Nestande FCS Cycling 1:08:31.7
2 Dolores Becho 1:09:43.4
3 Anna Culina 1:12:37.1
4 Irene Pena Bike Barn (Texas) 1:13:22.7
5 Kristin Blaise FRESH Racing 1:21:41.2
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Parks Mirage 32:09.7
2 Roz Theesfeld McKinney Velo Club 34:44.8
3 Rhonda Green MBBC Racing 35:28.7
4 Allison Jones MBBC Racing 36:16.7
5 Holli Jetsel MBBC Racing 37:44.4
6 Cynthia Caruthers MBBC Racing 38:40.3
7 Selina Aubin Shama Cycles 43:10.2
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marsha Wartell Team Life Cyclers ( TLC) 41:30.7
2 Suzanne Schmid 43:25.2
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
5 Gemma Hollis 1:01:03.7
9 Allison Atkinson United Cycling Team 1:03:24.3
13 Angela Manglaris 1:06:55.3
14 Kenna Supkis 1:08:28.4
15 Molly Barker 1:08:35.1
16 Leslie Dupuy 1:10:50.4
18 Mary Timoney 1:13:14.6
20 Christina Willis 1:16:51.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jana Richtrova
2 Christie Tracy Holland Racing
3 Jaime Larmer
Finishers: Cat 1: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Emily Beaudoin Haute Wheels Racing 1:06:32.0
4 Liz Mcglynn Northwest Cycling Club 1:31:20.6
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1