Log In
River City Cycling Classic • May 21 2022 • Spokane, WA
Mostly Cloudy, 59 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Bradford-parish 4:01:01
3 Shawn Howard Inland Empire Racing 4:01:01
DNF Ryan Malm Chinook Racing Development DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Juracich Liquid Velo 2:36:39
2 Josh Thompson Two Wheeler Dealer 2:36:39
3 James Corcoran Gene Johnson Cycling Team 2:41:50
4 Winston Matthews 2:41:50
5 Louis Mcgranaghan 2:41:50
6 Luther Riley Mojo Cyclery 2:41:50
7 Anthony Hardwick Team Food Chain Cyclist 2:46:45
DNF Benjamin Atkinson Baddlands DNF
DNF Matthew Heist Baddlands DNF
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland Washing 2:32:14
2 George Romer Hagens Berman 2:41:48
3 Paul Castonguay 2:41:50
4 John Burton TeamODZ 2:41:53
5 Paul Main Arrivee Cycling Club 2:47:28
6 Jeff Pozarski Union Bay Cycling 2:47:28
7 Joel Kinnunen Team Hammer Nutrition 2:56:55
8 Kurtis Mccloud Union Bay Cycling 2:56:57
9 David Jordan 3:20:22
DNF John Schmidlapp MCC Racing DNF
DNF Tom Cole MCC Racing DNF
DNF Andrew Shirey Zevenbergen DNF
DNF Patrick Bulger Arrivee Cycling Club DNF Teammate Top 5: Paul Main
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Roof Fell Swoop 1:23:53
2 Mark Littrell Zevenbergen 1:23:53
3 Matthew Morra Palouse Bicycle Racing 1:24:05
4 William Alcorn Unattached 1:29:01
5 John Kodin Shuksan Velo Club 1:30:46
6 Roberto Castro Wenatchee Valley Velo/Bloom Racing 1:30:47
7 Kevin Gillas 1:32:13
DNF Ganbold Tsedendamba Nomad Cycling DNF
DNF Ian Gibson Dialed Cycling Team DNF
DNF Mark Clausen Taco Time Northwest DNF
DNF Michael Fahy Ninety West Racing DNF
DNF Brent Smith Gene Johnson Cycling Team DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stuart Fealk MoJo Cyclery 1:27:28
2 Jerry Wickham Benicia Bike Club 1:30:46
Finishers: Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Molitor Fount Cycling Guild 3:50:16
2 Theodore Schwartz Premier Racing 3:50:16
3 Johnathan Hsu Fount Cycling Guild 4:01:00 Teammate Win: Madison Molitor
4 Johan Brusa Premier Racing 4:01:00
5 Keith Robinson Hagens Berman Racing 4:01:00
6 Andrew Austin Hagens Berman 4:01:00
7 Chad C. nichols Gene Johnson Cycling Team 4:01:07
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill White Gene Johnson Cycling Team 4:01:00
2 Lance Payne Inland Empire Racing 4:01:00
3 Joshua Monteith Inland Empire Racing 4:01:00
4 Ray Lamont 4:01:00
5 Ansel Smolund Fount Cycling Guild 4:01:00
6 Mack Parshall Tete de la course 4:01:05
DNF Kieron Crossley Gene Johnson Cycling Team DNF Teammate Win: Bill White
DNF Ciaran O'rourke Gene Johnson Cycling Team DNF Teammate Win: Bill White
DNF Forest Tarbath Gene Johnson Cycling Team DNF Teammate Win: Bill White
DNF Scout Hollister Gene Johnson Cycling Team DNF Teammate Win: Bill White
DNF Sam Horn Apex Racing DNF
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Deitz Inland Empire Racing 2:36:40
2 Jackson Bulger Arrivee 2:36:40
3 Andrew Jordan couchtokona 2:36:42
4 Russ Reser Inland Empire Racing 2:36:47 Teammate Win: Christopher Deitz
5 Ben Rotert Team Rockford Owenhouse 2:41:51
6 Vincent Moser THT 2:42:19
7 Chase Reidt TeamODZ 2:47:39
8 Zachary Oster Gene Johnson Cycling Team 2:51:02
9 Ryan Spivey Apex Racing 2:52:17
10 Lucas Nolta Apex 2:54:45
11 Chris Vacanti 3:02:59
12 Joshua O'callahan 3:27:59
DNF Luke Johnson DNF
DNF Nichols Wiarda DNF
DNF Mike Bensussen Chinook Racing Development DNF
DNF Luke Willson Premier Racing DNF
DNF Anthony Calabro DNF
DNF Shane Lewandowski Fount Cycling Guild DNF
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 8  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kinsey Remien BSB Frontiers 1:27:28