Log In
Sportsfest Irving Park Criterium • Jul 19 2009
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wyatt Stoup CCV-HotfootCycles/IronHill Race 54:22.2
Off The Front
2 Matthew Spaits Cambridge Bicycle 54:22.9
Off The Front
3 Keith Groshans Eastern Mobile Cycling Team 54:24.5
Off The Front
4 Keith Hatton Unattached 54:35.5
Off The Front
5 Donnell Hudson Quaker City Wheelmen/Breakawayb 55:02.6
1
6 Robert Grimwood Eastern Mobile Cycling Team 55:02.6
2
7 Eric Salzer CCV-HotfootCycles/IronHill Race 55:02.6
3
Teammate Win: Wyatt Stoup
8 Noah Zitzer Kutztown University of Pennsylv 55:02.6
4
9 Edmund Zalenski Team Independence 55:02.7
5
10 Drew Jubis Upstate Velo 55:02.8
6
11 Brett Kielick Quaker City Wheelmen/Breakawayb 55:03.0
7
Teammate Top 5: Donnell Hudson
12 Christopher Candy CCV -Hotfoot Cycles/Iron Hill R 55:03.0
8
Teammate Win: Wyatt Stoup
13 Steve Szwec CCV-HotfootCycles/IronHill Race 55:03.5
9
Teammate Win: Wyatt Stoup
14 Brian Ursu Gotham Cyclists 55:03.8
10
15 Craig Alabovitz Unattached 55:03.8
11
16 Jonathan Marymor Century Road Club Association 55:11.4
17 Jason Mills Unattached 55:12.4
18 Edward Klock-mccook Human Zoom/Pabst Blue Ribbon 55:13.2
19 Tim j Hancock Main Line Cycling - BiKyle/Mazu 55:16.7
20 Michael Coyle Quaker City Wheelmen 55:28.2 Teammate Top 5: Donnell Hudson
21 Richard keith Maclovin' Eastern Mobile Cycling Team 55:40.1
Off The Back
Teammate Top 5: Keith Groshans
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 15   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Guardino CCV-HotfootCycles/IronHill Race 46:05.1
1
2 Thomas Dreyer Eastern Mobile Cycling Team 46:05.1
2
3 Nicholas Maimone Tri State Velo 46:05.3
3
4 Benjamin Miller THEVELODROME.COM 46:05.4
4
5 Calvin Hoops Guy's Racing Club 46:05.4
5
6 Nikolajs Vedejs Quaker City Wheelmen/Breakawayb 46:05.6
6
7 John Schwarz Bike Line/LWA 46:05.6
7
8 Joseph Pigga LEHIGH UNIVERSITY 46:06.1
8
9 Royden Detweiler Lehigh Wheelmen Assoc SAME TIME
9
10 Steve Weaber ERA Cycling SAME TIME
10
11 Edward King-smith Iron City Bikes 46:07.0
11
12 Stephen Vajda Unattached 46:07.2
12
13 Gerald Hinnershitz Unattached 46:07.9
13
14 Robert Muller Central Bucks Velo 46:08.3
14
15 George Sherman Gotham Cyclists 46:08.7
15
16 Joe Magro Mason-Dixon Velo/ Team Cyclewor 46:08.8
16
17 Gerald Johnston Guys Racing Club 46:08.9
17
Teammate Top 5: Calvin Hoops
18 Jonathan Ruiz Guys Racing 46:09.4
18
Teammate Top 5: Calvin Hoops
19 Keith Plunkett Hup United 46:15.1
20 Tim Blangger Lehigh Wheelmen Assoc 46:15.1
21 George Harriott Lehigh Wheelmen Assoc 46:21.3
22 Ed Kallatch Evolution Racing 46:27.5
23 Nick Rogers Quaker City Wheelmen 53:03.8
24 Anthony Skorochod Alliance Environmental 53:03.9
25 Justin Cupples Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes SAME TIME
26 Ryan Shank Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes SAME TIME
27 Michael Mchugh Kutztown University SAME TIME
28 Garrick Dixon Bicycle Alley SAME TIME
29 Joe Murphy bikeline/lwa SAME TIME
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 18   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Fennessy Unattached 36:02.0
2 Jennifer Kulicki Spinners Cycling 36:08.6
3 Jaclyn Dalessandro CB Velo 36:11.2
4 Pamela Schmaldinst JVR Sports 36:15.9
5 Sarah Mcallister Sturdy Girl Cycling 36:16.8
6 Taylor Rojek 37:43.1
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Prendergast New York Life 30:05.5
1
2 Lee Sobotkin Tri-State Velo 30:05.8
2
3 Kirk Lenhart Mason Dixon Velo / Team Cycle W 30:06.0
3
4 John Danicho EASTON SALSKI 30:06.2
4
5 John Stover 30:06.8
5
6 Eric Rothrock Pennsylvania State University 30:06.9
6
7 Adam Waldron Unattached 30:08.1
7
8 Dan Antonelli Liberty Cycle 30:08.5
8
9 Jason Pizzollo 30:08.7
9
10 Joseph Chudyk 30:08.7
10
11 Kevin Dillard C3-Sollay.com 30:24.7
12 Josh Berk Abington Wheel Wright 31:44.1
Off The Back
13 Zachary Ellwood Team Vortex 32:44.1
Off The Back
14 Michael Bowman Yellow Breeches Racing 33:15.1
Off The Back
15 Scott Daniels bikeline lehighwheelmen 36:44.1
Off The Back
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Moskal Elite Bicycles 54:20.9
1
2 Mark Gorman L'Equipe De Ville 54:22.3
2
3 Steve May Swashbuckler Brewing/PaRenfaire 54:22.5
3
4 Kenneth Wareham Spinners Cycling 54:23.7
4
5 John Spittal Spinners Cycling 54:24.3
5
6 Nao Yamashita GOTHAM CYCLISTS 54:25.6
6
7 Josh Bardige Team Independence 54:27.9
7
8 Joseph Wentzell Quaker City Wheelmen 54:30.9
9 Fred Billet team alliance environmental 54:31.4
10 Drew Jubis Upstate Velo 54:32.5
11 Jeffrey Gustafson Bucks County Racing Club 54:36.1
12 Joseph Carew Liberty Cycle 54:36.9
13 Dennis Penny Mason Dixon Velo 54:37.2
14 Todd Lippin 3D Racing Team 54:37.6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Pearson Tru-Brew/BCRC 46:37.3
Off The Front
2 Joseph Manacchio Main Line Cycling 46:49.1
Off The Front
3 Patrick Gellineau Team Squiggle SAME TIME
Off The Front
4 Scott Butler Lehigh Wheelmen As 47:22.1
1
5 Aubrey Gordon liberity cycle 47:22.2
2
6 Joseph Piscitello Talksoft racing 47:22.4
3
7 Jeffrey Gustafson Bucks County Racin 47:22.6
4
8 Brian Wolf Bethel Cycle 47:22.6
5
9 Jeffrey Guy Mountain Roads Rac 47:22.7
6
10 Richard Miller Quaker City Wheelm 47:22.7
7
11 Mark Urbanowicz Team Somerset 47:23.1
8
12 Rich Cordero Guys Racing 47:23.1
9
13 John Hamilton Main Line Cycling- 47:23.4
10
Teammate Top 5: Joseph Manacchio
14 Sean Oreilly Guys Racing Club 47:23.5
11
15 Randy Haluck Spinners Cycling 47:23.8
12
16 Cecil Bernard Team Aggress 47:24.3
13
17 Robert Wellmon Quaker City Wheelm 47:24.4
14
18 Kevin Gibbons MainLIne Cycling 47:24.9
15
Teammate Top 5: Joseph Manacchio
19 Kevin Saint clair Main Line Cycling 47:27.3
16
Teammate Top 5: Joseph Manacchio
20 Mark Wanco HUP United 47:28.2
17
21 Philip Laskaris Unattached 47:28.5
18
22 Tim Blangger Bike Line/LWA 47:28.5
19
23 Steven Suto Bethel Cycle Sport 47:28.9
20
24 Chip Berezny Bike Line / LWA SAME TIME
21
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 15   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Gellineau Team Squiggle 45:13.6
Off The Front
2 Steven Lehman Tri State Velo 45:14.0
Off The Front
3 Andrew Buck Lehigh Wheelmen Assoc 45:14.1
Off The Front
4 Robert Kehl Guys Racing Club 46:13.6
Off The Front
5 Tom Kellogg Tri-State Velo 47:14.3
1
6 Royden Detweiler Bike Line / LWA 47:14.9
2
7 Ron Ruggiero Tri-State Velo 47:15.1
3
Teammate Top 5: Steven Lehman
8 Kevin Tuttle Main Line Cycling-BiKyle/Mazur 47:15.8
4
9 Mieczyslaus Burzynski B.O.B.Stonyfield Farms Goodale' 47:15.9
5
10 Jay Hoffman Tri State Velo 47:16.1
6
Teammate Top 5: Steven Lehman
11 Chip Berezny Bike Line / LWA 47:16.2
7
12 John Capaldo Tri State Velo 47:18.0
8
Teammate Top 5: Steven Lehman
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Stanley Morgan Stanley Cycling Team 47:14.9
1
2 Barry Free ERA Cycling 47:17.1
2
3 Joe Saling Team Somerset Van Dessel 47:17.2
3
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nonnie Howard Human Zoom / Pabst Blue Ribbon 36:06.3
1
2 Jacqueline Paull Watchung Wheelmen/High Gear Cyc 36:06.9
2
3 Kathryn Wilder Somerset Wheelmen SAME TIME
3
4 Janet Olney Annapolis Bicycle Racing Team 36:07.7
4
5 Jennifer Rhodes Sturdy Girl Cycling SAME TIME
5
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pam Gass MainLine Cycling-BiKyle/Mazur C 36:06.2
1
2 Cheryl Wolf Bethel Cycle SAME TIME
2
3 Diane Grim Team Latitude / ABRT 36:08.8
3
4 Jennifer Sands Sturdy Girl Cycling SAME TIME
4
5 Jody Twer Sturdy Girl Cycling SAME TIME
5
6 Barbara Statton Sturdy Girl Cycling SAME TIME
6
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 2