Log In
Lilac City Twilight Crit • Jul 6 2013
Clear, 76 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Howard Vertical Earth 00:50:14
2 Dillon Bennett Fire Fighters Cycling 00:50:21
1
3 Kaler Marshall Kryki Sports 00:50:21
2
4 David Holden Team Novo Nordisk 00:50:21
3
5 Michael Emde Emde Sports 00:50:21
4
6 Jerry Long Vertical Earth 00:50:21
5
Teammate Win: Shawn Howard
7 Patrick Oneil Unattached 00:50:21
6
8 Paul Nelson Bike Hub 00:50:25
9 Mark Knokey Vertical Earth 00:50:25 Teammate Win: Shawn Howard
10 Kevin Bradford-parish Emde Sports 00:50:38 Teammate Top 5: Michael Emde
11 Robert Campbell Audi 00:50:44
DNF Michael Gaertner Vertical Earth DNF Teammate Win: Shawn Howard
DNF Cris Haley Unattached DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Coleman G.S. Gap 00:39:43
1
2 Michael Gaertner Vertical Earth 00:39:43
2
3 Jerry Long Vertical Earth 00:39:43
3
4 Rick Mattis Two Wheeler/Specialized 00:39:43
4
5 Mark Miller Canyon Bicycles - Shimano 00:39:43
5
6 Robert Campbell Kryki Sports 00:39:43
6
7 Shaun Gonsalves Two Wheeler/Specialized 00:39:43
7
Teammate Top 5: Rick Mattis
8 Eric Carlon Baddlands Cycling Club 00:39:48
9 Patrick Kautzman G.S. Gap 00:39:48 Teammate Win: Travis Coleman
10 John Siok G.S. Gap 00:39:48 Teammate Win: Travis Coleman
11 Eric Abbott Union Bay Cycling/Bikesale.com 00:39:51
12 Henry Hamby G.S. Gap 00:39:51 Teammate Win: Travis Coleman
13 Mark Knokey Vertical Earth 00:39:51 Teammate Top 5: Michael Gaertner
14 Alan Petrie Spokane Rocket Velo 00:39:58
15 Bruce Johnson Two Wheeler/Specialized 00:39:58 Teammate Top 5: Rick Mattis
16 Joshua Messinger G.S. Gap 00:40:06 Teammate Win: Travis Coleman
17 Mark Kraby G.S. Gap -2 Laps
Off The Back
Teammate Win: Travis Coleman
DNF Phillip Love Firefighters Cycling Associatio DNF
DNF Jesse Ayotte Emde Sports DNF
DNF Richard Sherwood Vertical Earth DNF Teammate Top 5: Michael Gaertner
DNF Eric Abbott Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Pignolet Vertical Earth 00:39:48
2 Matthew Morra Palouse Bicycle Racing 00:39:48
3 Paul Nelson The Bike Hub 00:39:48
4 Steve Patton Celo Pacific 00:39:56
5 Joe Anchondo Vertical Earth -1 Lap Teammate Win: Wayne Pignolet
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tamara Bessette Jacobson-Schutte Cycling Team 00:39:31
Off The Front
2 Brian Gavin Emde Sports 00:39:42
1
3 Larry Adams Emde Sports 00:39:44
2
4 Samuel Joseph River City Red 00:39:44
3
5 Kenneth Hunt River City Red 00:39:44
4
6 Dale Harless Apex Racing Team 00:39:44
5
7 Joey Reagan Baddlands Cycling Club 00:39:44
6
8 Warren Walker Baddlands Cycling Club 00:41:43
Off The Back
9 Alex Renner Baddlands Cycling Club 00:41:55
Off The Back
10 Steve Bartels Baddlands Cycling Club -1 Lap
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Bowden Kryki Sports 00:50:21
1
2 Richie Frahm Unattached 00:50:21
2
3 Kevin Thonney Wheatland Wheelers 00:50:21
3
4 Bruce Johnson Two Wheeler/Specialized 00:50:21
4
5 Andrei Mylroie G.S. Gap 00:50:21
5
6 Jared Russell Two Wheeler/Specialized 00:50:21
6
7 Joshua Martell Jacobson-Schutte Cycling Team 00:50:21
7
8 Luke Ogden Unattached 00:50:21
8
9 Kristopher Holden Vertical Earth 00:50:25
10 Cameron Forsythe SCCA/Starbucks Cycling 00:50:25
DNF Nigel Davies Emde Sports DNF
DNF Dana Harper River City Red DNF
DNF Jennifer Gaertner Vertical Earth DNF
DNF Joshua Messinger G.S. Gap DNF Teammate Top 5: Andrei Mylroie
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Creighton Lowe Vertical Earth 00:41:00
1
2 William Knudsen River City Red 00:41:00
2
3 Matthew Fain Baddlands Cycling Club 00:41:00
3
4 Andrew Roberts Spokane Rocket Velo 00:41:00
4
5 Alex Moon Unattached 00:41:00
5
6 Rocky Lobdell Unattached 00:41:00
6
7 Patrick Lewis Central Washington University 00:41:00
7
8 Sean Murphy Unattached 00:41:00
8
9 Jeff Nelson Audi Cycling 00:41:00
9
10 Cristopher Lucas Arrivee Cycling Club 00:41:00
10
11 David Fischer Unattached 00:41:00
11
12 Kile Mcardle Unattached 00:41:00
12
13 Ryan Pursley G.S. Gap 00:41:00
13
14 Jd Jaspersen Unattached 00:41:00
14
15 Dave Andrews Unattached 00:41:00
15
16 Brian Johnson The Bike Hub 00:41:00
16
17 Jason Oestreicher The Bike Hub 00:41:00
17
18 Patrick Dunphy Unattached 00:41:00
18
19 Doug Newell Two Wheeler/Specialized 00:41:00
19
20 Christopher Hogan Unattached 00:41:00
20
21 Justin Jensen Unattached 00:41:05
22 Myron Higel Two Wheeler/Specialized 00:41:05
23 Thomas Leach Spidermonkey Cycling 00:41:07
24 Richard Sherwood Vertical Earth -1 Lap
Off The Back
Teammate Win: Creighton Lowe
DNF Derek Parsons Unattached DNF
DNF Phil Sandifur Unattached DNF
DNF Quentin Pounder Two Wheeler/Specialized DNF
DNF David Mullen Tacoma Bike DNF
DNF Bryce Roberts Baddlands Cycling Club DNF Teammate Top 5: Matthew Fain
DNF David Mullen Tacoma Bike DNF
DNF Myron Higel Two Wheeler/Specialized DNF
DNF Mark Wisdom Unattached DNF
DNF Justin Jaspersen Unattached DNF
DNF Daniel Feldhusen Spokane Rocket Velo DNF Teammate Top 5: Andrew Roberts
DNF Stephen Sauser Baddlands Cycling Club DNF Teammate Top 5: Matthew Fain
DNF Frank Moreland Emde Sports DNF
DNF Hank Greer Team Double Check DNF
DNF Matthew Fain Baddlands Cycling Club DNF Teammate Top 5: Matthew Fain
DNF Jennifer Burke Baddlands Cycling Club DNF Teammate Top 5: Matthew Fain
DNF Steve Bertrand Baddlands Cycling Club DNF Teammate Top 5: Matthew Fain
DNF Ryan Berk Unattached DNF
DNF James Clark Unattached DNF
DNF Andy Lukes Market Street Cycling Club DNF
DNF Neil Mccurdy Apex Racing Team DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 16   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Gaertner Team REP 00:39:43
2 Jessica Sterner Team REP 00:39:48 Teammate Win: Jennifer Gaertner
3 Natalie Koncz Zuster Cycling 00:39:48
4 Tamara Bessette Jacobson-Schutte Cycling Team -1 Lap
5 Rachel Geiter Whitman College -2 Laps
DNF Ivy Audrain Stranamanti Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerri Petersen Baddlands Cycling Club 00:41:40
2 Veronica Vanpatten Unattached -1 Lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1