Log In
Porcupine Hillclimb • Jun 2 2018
Clear, 68 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erme Catino 1:09:3613
7 Miguel Sanchez EQUIPO MAPRIN 1:21:1386
8 Joseph Harmon Epic Cycling 1:21:2650
10 Julian Pellmann 1:22:3482
12 Blake Atkinson Epic Cycling Team 1:26:5398
14 Jonathan Stoddard 1:29:3120
16 Daniel Jackson 1:32:0570
20 Randy Lund Plan 7 DS 1:36:0571
21 Justin Nistler 1:36:0928
23 Uel Archuletta Bingham Peak Fasteners 1:36:5453
31 Cory Stevenson 1:39:5744
32 Markus Mueller 1:44:2139
35 Scott Hoggan Bingham Cyclery/ Peak Fasteners 1:49:1104
38 Bob Greer Cole Sports 1:56:2020
39 Mason Adair Bingham Cyclery/Peak Fasteners 1:59:5278
40 Brian Pachucki 2:01:2329
44 Mark Muir 2:06:1575
45 Mauricio Barrozo Peak Fasteners / Bingham Cyclery 2:07:2015
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Clark Advanced Spine & Disc 1:23:3040
2 Bradley Dayton Nebo Peaks All Season Cycling Club 1:33:4427
3 Joe Walsh 1:37:5829
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dallin Lesher Epic Cycling Team 0:36:3706
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Despain FFKR Architects 1:12:2596
2 Michael Wilson SBR Cycles Racing 1:22:1923
3 Jonathan Aldred 1:24:0873
6 Joseph Needham 1:41:3461
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hughes FFKR Velosport racing 1:06:5275
2 Adam Mahar 1:07:0135
3 Troy Tomkinson Zone Five Racing 1:07:0431
4 Matthew Gulden Triple Threat 1:08:1558
5 Benjamin Todt 1:09:3708
6 Dallin Kelly SBR Cycles Racing 1:10:4057
7 Ben Raybould 1:11:1673
8 Anthony Jeffs SaltCycle-Kestrel Wellness 1:12:0833
9 Tommy Kline Zone Five Racing 1:12:0870 Teammate Top 5: Troy Tomkinson
10 Jared Millington Bountiful Bicycle p/b Oakland Const 1:14:2349
11 Greg Iverson Cycle Mania 1:14:3447
12 Todd Anderson 1:14:4487
13 Curtis Cole America First Cycling Team 1:15:3379
14 James Howton Intermountain live well 1:16:1013
15 Brad Montierth 1:17:0939
16 Moses Fernandez Hanger 15 1:17:1448
17 Jackson Rayl SBR Cycles Racing 1:18:0745
18 Kelly Holladay Abloc Cycling 1:20:4269
19 Kenneth Rayl America First Cycling Team 1:20:4309
20 Adam Cole Zone Five Racing 1:20:5900 Teammate Top 5: Troy Tomkinson
21 Michael Sutton 1:21:5727
22 Parker Smith a Bloc 1:22:1644
23 Jeff Turk SaltCycle-Kestrel Wellness 1:23:1771
24 David Lesher Epic Cycling Team 1:23:3929
25 Matt Hunter University of Utah 1:27:4278
26 Dryke Hutchison 1:34:0467
27 Jonathan Sussman Boston Racing Independent 1:35:3217
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Peterson Zone Five Racing 1:07:5575
2 Tony Peterson Bountiful Mazda Cycling Team 1:08:0739
3 Kyle Brown PLAN7 DS 1:08:0836
4 Jeff Phillips 1:08:5299
5 ? N/a Team Larson 1:10:1266
6 Gavin Storie Endurance360 1:12:1318
7 Kenneth Morris Ski City Cycling Team 1:12:2551
8 Mike Fogarty First Endurance 1:12:5449
9 Stephen Prokopiw 1:13:5491
10 Sean Jager Pavestone Capital Cycling Team 1:14:0200
11 Bill Harris 1:14:3115
12 Vigen Sarkisian - 1:16:3899 Teammate Top 5: Jeff Phillips
13 Mike Johnson 1:17:3094
14 Lamont Crook Contender Bicycles 1:18:1981
15 Rick Miller Porcupine/Cityworks Cycling Club 1:19:2460
16 Steve Moore Plan7 1:23:5562
17 Stephen Rogers Zone Five Racing 1:24:0191 Teammate Win: Brett Peterson
18 Mark Alston 1:26:1432
19 Peter Jager Team Extra Mile Racing 1:32:0891
20 Mark Wiggans Chicken and Waffles Racing 1:48:4851
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schaefer Maddog Racing 1:09:4827
2 Curtis Madsen America First Credit Union 1:09:5315
3 Rick Black Plan7 DS Cycling Team 1:11:4952
4 John Higgins BikeFitr 1:13:3443
5 Paul Hughes 1:15:1295
6 James Ferguson Bountiful Mazda 1:16:1098
7 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 1:17:1436
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Chauner Miduole 1:08:28.57
2 Zan Treasure Bountiful Bicycle Racing 1:11:21.12
3 Dirk Cowley FFKR ARCHITECTS RACING 1:15:12.39
4 Donald Armstrong 1:15:15.42
5 Andres Maricq 1:17:14.71
6 Tek Kilgore MiDuole 1:17:50.94 Teammate Win: Edward Chauner
7 C Joe busby 1:22:22.64
8 Charles Palmer FFKR ARCHITECTS RACING 1:22:36.18 Teammate Top 5: Dirk Cowley
9 Randy Wilcox Red Burro Racing 1:25:31.48
10 Steve Hansen Zone 5 1:32:05.33
11 Alan Jarrett 1:33:12.54
12 Darrell Askey Boulder Orthopedic Masters 1:42:46.57
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Edwards Zone Five Racing 1:03:1548
2 Jesse Gaudet Extra Mile Racing 1:04:3479
3 Matthew Wikstrom Subaru Santa Monica Racing powered 1:05:2765
4 Morten Pedersen Pavestone Capital 1:07:4161
5 James Willis 1:08:1083
6 Tyler Kirk Think Architecture 1:08:1953
7 Shawn Kingrey 1:08:5427
8 Cam Candelaria Zone Five Racing 1:09:0493 Teammate Win: Taylor Edwards
9 Devin Smith Bountiful Mazda Cycling Team 1:09:0629
10 Michael Claudio ThirstyBear Cycling 1:10:3087
11 Jason Braithwaite Spider Bait Cycling 1:12:2537
12 Matheson Harris Harris Eyelid & Facial Plastic Surg 1:14:3359
13 Jared Kirby Bountiful Mazda Cycling Team 1:14:4991
14 Keith Norris Bountiful Mazda Cycling Team 1:16:1769
15 Jason Packard Porcupine Cycling 1:18:2332
16 Bradley Nickell 1:31:0729
17 Scott Baldwin EPIC 1:51:4776
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yong Hui 2:25:1944
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Griffin Park Hangar 15 Bicycles 1:04:41.32
2 Keaton Rich Cicada Racing 1:04:44.87
3 Ryan Kingsolver Stay Park City Cycling 1:04:45.80
4 Richard Feldman Durance-Colnago 1:05:29.82
5 Robert Squire Hangar 15 Bicycles 1:05:33.70 Teammate Win: Griffin Park
6 Nathan Manwaring Team Endurance 360 1:05:35.76
7 Ben Stevenson Team Endurance 360 1:05:46.22
8 Chris Mackay 1:08:00.83
9 Benjamin Dent Team Feral Catz 1:08:11.81
10 David Harward PLAN7 DS 1:09:24.31
11 Ian Gonder 1:10:14.06
12 Robert Smallman Hangar 15 Bicycles 1:12:26.24 Teammate Win: Griffin Park
13 Jeffrey Montague 1:33:01.66
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Viggo Moore SBR Cycles 1:04:41.00
2 Luke Gangi-wellman SaltCycle-Kestral Wellness 1:04:47.34
3 Preston Yardley Team Endurance 360 1:05:46.70
4 Jack Shuckra FFKR Architects racing 1:06:15.54
5 Lance Heaton FFKR Velosport racing 1:08:39.10
6 Chad Chenoweth Plan7 DS 1:08:46.60
7 Andrew Robinson Extra Mile Racing 1:10:57.18
8 Joshua Gilbert FFKR Architects racing 1:18:16.45 Teammate Top 5: Jack Shuckra
9 Bryan Hull SaltCycle-Kestrel Wellness 1:23:01.09 Teammate Top 5: Luke Gangi-wellman
10 Douglas Gibula SaltCycle-Kestrel Wellness 1:24:52.07 Teammate Top 5: Luke Gangi-wellman
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Lemon 1:05:2864
2 Kyle Moncur 1:08:0211
3 Will Marringa Mi Duole 1:08:1524
4 Louis Holian 1:11:3988
5 Matthew Mcgarry 1:12:2853
6 Kyle Zurcher 1:13:0735
7 Brian Ressa Epic Cycling Team 1:16:0383
8 Jamie Ziegler Extra Mile Racing 1:17:0610
9 Drew Palmerleger Cannondale 1:18:5795
10 Sean Peters 1:19:3303
11 Bart Bloomquist Extra Mile Racing 1:20:2003
12 Jose Medina 1:21:1962
13 Brendon Haywood 1:23:2654
14 Zach Petersen Pavestone Capital Cycling Team 1:24:3534
15 Bryan Boyack 1:26:0996
16 Todd Whittaker Myeloma Crowd Cycling Club 1:27:2896
17 Christopher Mikstas EPIC Cycling Team 1:29:1302
19 Todd Brown Sojo Cycling 1:33:0663
20 Nicholas Brown Sojo Cycling Team 1:34:2649
21 Steve Marteney PLAN7 DS Cycling Team 1:43:4731
22 Aaron Payne Project Hero Utah 1:46:2877
23 Rick Kuykendall The Cyclery Race Team 2:03:2879
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hillyard 1:21:1952
2 Jeff Handwerk Contender 1:21:5731
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Larry Peterson Endurance360 1:16:4872
2 Ken Louder FFKR ARCHITECTS RACING/VeloSportRac 1:27:3712
3 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling team 1:27:3913
4 John Haney 1:36:0461
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan And bri hoopes Team Hoopes 1:17:4251
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Ross 1:20:5220
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abigail Aldred 1:49:2448
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Meirowitz Extra Mile Racing 0:25:5394
2 Maren Kelly Turbo Sports Youth Crew 0:32:2570
3 Hannah Lesher Epic Cycling Team 0:36:4382
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liz Apking Zone Five Racing 1:25:1667
2 Colleen Neider PLAN7 DS 1:25:2959
3 Shannon Tuddenham PLAN7 DS 1:33:1094
4 Miriam Aiazzi Myeloma Cycling Club 1:34:2938
5 Melanie Allen Zone 5 racing 1:37:3274
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Frye Ski City Cycling 1:14:3292
2 Laura Howat Ski City Cycling 1:22:2678 Teammate Win: Alison Frye
3 Kelly Hunsaker PLAN7 DS 1:23:3297
4 Cathleen Wilde Team Endurance 360 1:26:3328
5 Dixie Madsen Extra Mile Racing 1:28:5435
6 Debra Cantrell Zone Five Racing 1:33:1734
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Breanne Nalder PLAN7 DS 1:11:06.15
2 Marci Kimball PLAN7 DS 1:11:19.26 Teammate Win: Breanne Nalder
3 Lindsey Stevenson Zone Five Racing 1:12:47.34
4 Eleise Hinton Zone Five Racing 1:17:45.99
5 Claudia Smith 1:20:11.26
6 Ingrid Hansen Zone Five Racing 1:24:01.97
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spring Bastow Extra Mile Racing 1:15:5418
2 Jamie Linde 1:27:2322
3 Leslie Iverson 1:35:3436
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrienne Tyler Zanconato 1:12:2642
2 Monika Gilmore Vanderkitten 1:24:0293
3 Elaina Lindberg Extra Mile Racing 1:24:0299
4 Sara Jane maaranen 1:33:0538
5 Adrienne Steinhorst 1:34:2756
6 Michelle Owens 1:46:0562
Finishers: Cat 5: 6