Log In
Pacific Raceways Circuit Series • May 3 2022 • Kent, WA
Overcast, 53 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Anderson Gene Johnson Cycling Team
2 Tyler Osborne
3 Daniel Dobalian Gene Johnson Cycling Team Teammate Win: Noah Anderson
4 Christopher Hodges Hagens Berman
5 Ty Parshall Tete de la Course
6 Zachary Oster Gene Johnson Cycling Team Teammate Win: Noah Anderson
7 Michael Bailey Gene Johnson Cycling Team Teammate Win: Noah Anderson
8 Ryan Spivey Apex Racing
9 William Kingman Eliel Factory Team
10 Steven Crane Hagens Berman Teammate Top 5: Christopher Hodges
11 Brian White
12 Luke Willson Seattle Cycling Club
12 Andrew Shenstone A Cycling Team
12 George Frasier Recycled Cycles
12 Jerry Du
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Phillips DropBar Racing/Source Endurance
2 Jeffrey Reed DropBar Racing/Source Endurance Teammate Win: Sean Phillips
3 Sean Murphy DropBar Racing/Source Endurance Teammate Win: Sean Phillips
4 Angela Roberts
5 Karle Pittsinger Fount Cycling Guild
6 Dave Preston Hagens Berman
7 Jason Ingram Fell Swoop
8 Kirk Canfield
9 Mackenna Lees Breakfast Racing Team
10 Alan Wiley Fell Swoop
11 Craig Martin Fell Swoop
12 Todd Dry Northwest Tri and Bikes
13 Bradley Williams Northwest Tri and Bikes
14 Scott Stout Hagens Berman
15 Calista Valente Fount Cycling Guild Teammate Top 5: Karle Pittsinger
16 Chris Adolf DropBar Racing/Source Endurance Teammate Win: Sean Phillips
17 Eryn Maris
18 Allen Chao
19 Michael Pruitt Machete Squad
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ayden Young Zevenbergen
2 Theodore Schwartz Premier Racing
3 William Cucco Tete de la Course
4 Sean Bunce Fount Cycling Guild
5 Keith Robinson Hagens Berman
6 Johan Brusa Premier Racing
7 Trenton Starkey Fount Cycling Guild Teammate Top 5: Sean Bunce
8 Lloyd Lints Zevenbergen Teammate Win: Ayden Young
9 Parker Mckean Fount Cycling Guild Teammate Top 5: Sean Bunce
10 Tyson Danilson Gene Johnson Cycling Team
11 Christopher Dennis Apex Racing
12 Andrew Martin Tenspeed Hero
13 Chris Wilson Fount Cycling Guild Teammate Top 5: Sean Bunce
14 Colin Staats
15 Matt Baysa A Cycling Team
16 Alex Ackel Zevenbergen Teammate Win: Ayden Young
17 Peter Beels Apex Racing
18 Jeremy Cucco Illuminati Cycling
19 Derek Wilkerson Seattle Cycling Club
20 Mack Parshall Tete de la Course Teammate Top 5: William Cucco
21 Chad Brothers Tenspeed Hero
22 Peter Kim Gene Johnson Cycling Team
23 Ken Greim Zevenbergen Teammate Win: Ayden Young
24 Chad Nichols Gene Johnson Cycling Team
25 Sam Frigo Gene Johnson Cycling Team
26 Brendon Confer Fount Cycling Guild Teammate Top 5: Sean Bunce
26 Ryan Styrk Fount Cycling Guild Teammate Top 5: Sean Bunce
26 Alden Gwinn
26 Jacob Smith Gene Johnson Cycling Team
26 Scout Hollister Gene Johnson Cycling Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 13   Cat 3: 12  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walker Bohannan Premier Racing
2 Daniel Dobalian Gene Johnson Cycling Team
3 Zachary Simon Gene Johnson Cycling Team
4 Ansel Smolund Fount Cycling Guild
5 Rob Lee Apex Racing
6 Tyler Osborne
7 Taylor Castillo Fount Cycling Guild Teammate Top 5: Ansel Smolund
8 John Danielson Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Daniel Dobalian
9 Noah Anderson Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Daniel Dobalian
10 Luke Willson Seattle Cycling Club
11 Bryson Huie Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Daniel Dobalian
12 Matthew Dann A Cycling Team
13 Bryan Arko
14 Elias Harkins A Cycling Team
15 Saul Farber
16 Finn West A Cycling Team
17 Luis Perez Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Daniel Dobalian
18 Steven Crane Hagens Berman
19 Brian Shieh A Cycling Team
20 Andrew Shenstone A Cycling Team
20 Florin Folta Taco Time NW Cycling Team
20 Aaron Yim Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Daniel Dobalian
20 Cauvin Mo
20 Michael Bailey Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Daniel Dobalian
20 Ryan Spivey Apex Racing Teammate Top 5: Rob Lee
20 Eric Christensen Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Daniel Dobalian
DNF Brandon Lemke Team Sports Bicycle Racing Team
DNF Zachary Oster Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Daniel Dobalian
DNF Joseph Kitchens
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 4   Cat ?: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Hoglund Taco Time NW Cycling Team
2 Doug Davis Zevenbergen
3 Peter Kuhn Hagens Berman
4 Justin Heinen Taco Time NW Cycling Team Teammate Win: Greg Hoglund
5 George Wright Taco Time NW Cycling Team Teammate Win: Greg Hoglund
6 James Corcoran Gene Johnson Cycling Team
7 Andrew Lynch Gene Johnson Cycling Team
8 Daniel Hubbell Taco Time NW Cycling Team Teammate Win: Greg Hoglund
9 Ted Buchanan Taco Time NW Cycling Team Teammate Win: Greg Hoglund
10 Steve Sonheim Liquid Velo Expeditors
11 Steve Blackwell Zevenbergen Teammate Top 5: Doug Davis
12 Rick Wiedmann Caliber Home Loans/Gerks
13 David Grainger Gene Johnson Cycling Team
14 Scott Stout Hagens Berman Teammate Top 5: Peter Kuhn
15 Stephen Fontenot OMG Racing
16 John Rasanen Fell Swoop
17 Brian Cole DropBar Racing/Source Endurance
18 Travis Dougan Fell Swoop
19 Scott Monett Team 2FIVE3 Racing
20 Sean Murphy DropBar Racing/Source Endurance
21 Stuart Ayling Hagens Berman Teammate Top 5: Peter Kuhn
22 Jude Larene Fell Swoop
23 Kirk Canfield
24 Bradlee Haley Liquid Velo Expeditors
25 Joaquin Luna Fell Swoop
26 Rick Roof Fell Swoop
27 Gary Lardizabal Seattle Cycling Club
28 Mark Clausen Taco Time NW Cycling Team Teammate Win: Greg Hoglund
29 Warland Wight Gene Johnson Cycling Team
30 David Chipchase Liquid Velo Expeditors
31 Marc Malone Fell Swoop
32 Stephane Crepin Taco Time NW Cycling Team Teammate Win: Greg Hoglund
33 Zqwan Peterson Fell Swoop
34 Karle Pittsinger Fount Cycling Guild
35 Dave Preston Hagens Berman Teammate Top 5: Peter Kuhn
36 John Mcconnell Team 2FIVE3 Racing
37 Todd Dry DropBar Racing/Source Endurance
38 Thomas Horan Fell Swoop
39 Randy Manion Zevenbergen Teammate Top 5: Doug Davis
40 Mike Brown Fell Swoop
41 Andrew Shirey Zevenbergen Teammate Top 5: Doug Davis
42 Stephen Gingrich Apex Racing
43 Darnell Umagat
44 Bryon Cline Caliber Home Loans/Gerks
45 Chris Joosse Team 2FIVE3 Racing
46 Walter Howard Notre Dame Cycling
47 Chris Adolf DropBar Racing/Source Endurance
48 Jeffrey Reed DropBar Racing/Source Endurance
49 Blaine Felton Taco Time NW Cycling Team Teammate Win: Greg Hoglund
50 Craig Martin Fell Swoop
51 Michael Pruitt Machete Squad
52 Bill Zimmerman Taco Time NW Cycling Team Teammate Win: Greg Hoglund
53 David Gambel Liquid Velo Expeditors
53 Brian White
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 27   Cat 4: 8   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angela Roberts
2 Karle Pittsinger Fount Cycling Guild
3 Mackenna Lees Breakfast Racing Team
4 Calista Valente Fount Cycling Guild
5 Eryn Maris
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2