Log In
Minnesota State Criterium Championships • Aug 5 2023 • Shakopee, MN
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karl Nygren Balance Cycling 50:17.7
Off The Front
2 Aaron Olson KOLEKTIV 52:04.3
1
3 Robert Rutscher Loon State Cyclist 50:21.4
Off The Front
2
4 Steven Jarvis Beyond Category Coaching 50:21.6
Off The Front
3
5 Jordan Holicky Synergy 50:21.8
Off The Front
4
6 Ethan Nelson SPBRC 50:22.0
Off The Front
5
7 Nicholas Morison KOLEKTIV 50:22.0
Off The Front
6
Teammate Top 5: Aaron Olson
8 Jacob Olsen KOLEKTIV 50:23.8
Off The Front
7
Teammate Top 5: Aaron Olson
9 Alexander Rooker Gray Duck Racing 50:24.1
Off The Front
8
10 Frank Jocewicz iii Gray Duck Racing 50:25.7
Off The Front
9
11 Danny Whipple Cyclocarbon-Vison-99Paints 49:26.5
Off The Front
DNF Danielle Ravnikar Cardinal Classic Cycling 27:19.9
DNF Lucien Randolph NorthStar Development 19:03.7
DNF Guy Smith Midtown Cycling 06:34.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Hafner KOLEKTIV Cycling 39:20.0
2 Everett Lauer Northstar Development 39:20.3
3 Alexander Rooker Gray Duck Racing 39:20.4
4 Guy Smith Midtown Cycling 39:20.4
5 Frank Jocewicz iii Gray Duck Racing 39:20.9
6 Dylan Skule Gray Duck Racing 39:24.3
7 Andrew Nelson Columbia Project 39:30.3
8 Ruben Dayton-brantmeier Minnesota Junior Cycling 39:32.4
9 Brian Jones Beyond Category Coaching 39:32.7
10 Nishino Kaito Team albatro 40:12.4
11 Andrew Fredrickson Gray Duck Racing 40:12.8 Teammate Top 5: Alexander Rooker
12 Dave Damminga Beyond Category Coaching 40:12.9
13 Hassan Najfi INTENT 40:13.7
14 Koen Prenzlow Donkey Label Racing 40:51.0
15 Lucien Randolph NorthStar Development 41:23.0 Teammate Top 5: Everett Lauer
16 Jason Prudhom Kolektiv 41:42.6
17 William Kuster MN Masters Cycling 40:12.7
DNF Zach Bordeau Gray Duck Racing 25:16.5 Teammate Top 5: Alexander Rooker
DNF Mike Wold 15:31.6
DNF Danny Whipple Cyclocarbon-Vison-99Paints 02:43.6
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Weiss NorthStar Development 28:30.8
1
2 Nishino Kaito Team albatro 28:31.2
2
3 Dave Damminga Beyond Category Coaching 28:31.3
3
4 Mike Wold 28:31.5
4
5 Peder Nestingen 28:31.7
5
6 Isaiah Brown-ochs 28:32.3
6
7 Eli Shank Versus Race Team 28:32.3
7
8 Zach Bordeau Gray Duck Racing 28:32.8
8
9 Jason Prudhom Kolektiv 28:33.4
9
10 Ben Tramm West River Racing 28:33.7
10
11 Spencer Puett XA Cycling 28:37.7
12 Matthew Holm 28:39.1
13 Cole Hunter NorthStar Development 28:53.1 Teammate Win: Blake Weiss
14 Anthony Hase 29:44.2
15 Peter Wong 30:13.5
16 Jason Cheng 3D Crystal Outlet 30:53.9
17 Isaiah Wang NorthStar Development 28:38.4 Teammate Win: Blake Weiss
18 Carter Breeden 30:52.5
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Rients Northstar Development 31:04.7
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Hunter NorthStar Development 29:43.5
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Halverson Minnesota Junior Cycling 29:42.8
1
2 Isaiah Wang NorthStar Development 29:43.0
2
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brady Prenzlow Donkey Label Racing 41:33.3
1
2 Karl Nelson MBRAC/FLANDERS 41:33.7
2
3 Brian Jones Beyond Category Coaching 41:34.4
3
4 Benjamin Schinke Donkey Label Racing 41:34.4
4
Teammate Win: Brady Prenzlow
5 Aaron Ritz QCW P/B Cadence Cycling 42:02.3
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laszlo Alberti Balance cycling 41:55.3
2 Daniel Casper Donkey Label Racing 41:55.6
3 Kevin Sidwell LSC 41:56.2
4 Tim Brandvold THC Team Hollywood Cycles 41:57.9
5 Peter Benkowski Stem Ciders Racing 41:58.3
6 Dan Barkeim Donkey Label Racing 42:01.5
7 Michel Dalal Loon State Cyclists (LSC) 42:07.7
8 Andrew Powell NorthStar Development 43:09.5
DNF Michael Tocko Omnium Racing 31:13.5
DNF Eric Fleming Donkey Label Racing 04:29.3 Teammate Top 5: Daniel Casper
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Oday Borah U65 Development Team 43:14.5
2 Stuart Benson Chilkoot Velo Cycling Club 43:14.8
3 Eric Ware PJW Racing 43:16.5
4 William Kuster MN Masters Cycling 42:03.5
5 Hedley Kerr Cambridge cycling club 42:10.4
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Ravnikar Cardinal Classic Cycling 48:44.7
2 Lauren Weigel Virginia's Blue Ridge TWENTY24 Devo 49:03.3
3 Stella Powell NorthStar Development 50:33.7
4 Tiana Johnson Versus Race Team 51:23.2
5 Anya Malarski 49:58.2
DNF Ragan Weigel Virginia's Blue Ridge TWENTY24 DEVO 38:54.3
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tiana Johnson Versus Race Team 39:26.7
2 Kyoko Yoshida 39:26.8
3 Lisa Britton THC*/Girl Fiend 40:24.0
DNF Sarah Engen 20:08.3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eloise Powell NorthStar Development 27:09.0
2 Nikki Tramm West River Racing 28:48.8
3 Rachel Kessy Stamina racing collective 28:49.7
4 Sarah Engen 29:58.3
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eloise Powell NorthStar Development 31:49.6
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lori Childers 27:09.2
2 Lisa Britton THC*/Girl Fiend 27:37.9
1
3 Mary Albachten 27:38.4
2
Finishers: Cat 4: 3