Log In
Liberty Road Race • May 5 2012
Mostly Cloudy, 49 degrees, wind 15 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Nelson Team Rockford / Clif
2 Travis Monroe Hammer Nutrition-CMG Racing Team
3 Michael Gaertner Vertical Earth
4 Kris Stanton The Bike Hub
5 Jerry Long Vertical Earth
6 Tom Cole Excel Sports Boulder
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Jones River City Red
2 Travis Coleman River City Red Teammate Win: Joel Jones
3 Shane Lynch
4 Pete Gomez Excel Sports Boulder
5 Royce Hogue Spokane Rocket Velo
6 Paul Main G.S. Gap
7 John Siok G.S. Gap
8 Richard Sherwood
9 Nick Wood Baddlands Cycling Club
DNF Joshua Messinger River City Red Teammate Win: Joel Jones
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Magnuson Chinook Cycling Club, Inc
2 James Williamson Two Wheeler/Specialized
3 Wayne Pignolet Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
4 Matthew Morra University of Idaho
5 Michael Austin Wheatland Wheelers
6 Joe Anchondo
7 Timothy Crum
8 Tony Brown Spokane Rocket Velo
9 Dave Andrews
10 Doug Hicks
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Hillyer Baddlands Cycling Club
2 Joey Reagan Baddlands Cycling Club Teammate Win: Greg Hillyer
3 Bill Mcpherson
4 Steve Rapp Wheatland Wheelers
5 Alex Renner Baddlands Cycling Club Teammate Win: Greg Hillyer
6 David Mahelona Emde Sports - Fitness Fanatics
7 Joe Myers Two Wheeler/Specialized
8 James Thompson
9 Kenneth Rudy Baddlands Cycling Club Teammate Win: Greg Hillyer
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Krumpelman Vertical Earth
2 Andrei Mylroie G.S. Gap
3 Ted Chauvin Audi
4 Cameron York Two Wheeler/Specialized
5 Rick Mattis Two Wheeler/Specialized
6 Max Coleman Audi
7 Chad Nelson Spokane Rocket Velo
8 Jesse Ayotte Emde Sports - Fitness Fanatics
9 Dana Harper
10 Ryan Bibko JL Velo Racing Team
Finishers: Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Streit Second Ascent
2 Andy Lukes G.S. Gap
3 Scott Proost G.S. Gap
4 Henry Hamby G.S. Gap
5 Andrew Roths Bikesale.com
6 Jeff Yates Two Wheeler/Specialized
7 Jason Oestreicher
8 Mark Monroe Two Wheeler/Specialized
9 Kevin Gest Baddlands Cycling Club
10 Saiah Schneider
11 Ryan Berk The Bike Hub
12 Nigel Davies Emde Sports
13 Matthew Fain Baddlands Cycling Club
14 Kile Mcardle The Bike Hub
15 Joshua Werner
16 Rob Church
17 Ryan Pursley G.S. Gap Teammate Top 5: Andy Lukes
18 Mark Kraby G.S. Gap Teammate Top 5: Andy Lukes
19 Matthew Brittain Wheatland Wheelers
20 Tom Hungerford The Bike Hub
21 Ian Merkel
22 Joseph Hanson
23 M Gage stromberg G.S. Gap Teammate Top 5: Andy Lukes
24 Brian Engel
25 Matthew Halloran Two Wheeler/Specialized
26 Kevin Yarnell SCCA/Starbucks Cycling
27 Jamie Hohenshelt Spokane Rocket Velo
28 Brian Johnson
29 Frank Venzke
DNF Mark Lagioia
DNF J Lopez The Bike Hub
DNF Brian Gavin Emde Sports
DNF Eric Odem Audi
DNF Kerby Kuykendall Union Bay Cycling/Bikesale.com Teammate Top 5: Andrew Roths
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erika Krumpelman Team Rep
2 Anna Dingman Team Rockford / Clif
3 Jessica Sterner Team REP Teammate Win: Erika Krumpelman
4 Karen Armstrong Emde Sports
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Compton Zuster Cycling
2 Stephanie Sammons Zuster Cycling Team
3 Lynn Creager Zuster Cycling Teammate Win: Renee Compton
4 Jennifer Burke Baddlands Cycling Club
5 Lynn Hough Baddlands Cycling Club
6 Sue Lauer Team REP
DNF Kerri Petersen Baddlands Cycling Club Teammate Top 5: Jennifer Burke
DNF Suzanne Tugmanengel
Finishers: Cat 4: 8