Log In
Wintergreen Ascent • May 1 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Scanlon Team Nature's Path/3 Sports 38:40.4
2 Greg Wittwer GamJams/Pre-Reg.com p/b Cutaway Clo 39:04.5
3 Mark Kutney Van Dessel Factory Team 39:22.6
4 Matthew Latyszonek Fat Frogs Racing 42:07.1
5 Raymond Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F 42:30.1
6 Greg Johnston BikeWorks Racing 42:56.9
7 William Gilmer Tri Power 43:05.7
8 Andres Demarchena Fat Frogs Racing 43:06.1 Teammate Top 5: Matthew Latyszonek
9 James Schaefer Rostello presented by Fiorucci/CyCo 43:47.5
10 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F 44:12.4 Teammate Top 5: Raymond Plewacki
11 Kevin Horvath Virginia Beach Wheelmen 44:59.0
12 Wayland Hundley Altius Cycling Team 46:23.8
13 Christian Sheridan Team Nature's Path/3 Sports 46:36.3 Teammate Win: William Scanlon
14 Nicholas Blend Team Nature's Path/3 Sports 48:04.3 Teammate Win: William Scanlon
15 Christopher Rosen Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R 49:50.0
16 Jeffrey Craddock Greenbrier Pawn Racing 50:38.0
17 John Gray Virginia Beach Wheelmen 50:46.5
18 Bryan Burns Haymarket Bicycles 51:38.0
20 Joshua Goyet Virginia Beach Wheelmen
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Keane Unattached 39:13.1
2 Timothy Pope Fat Frogs Racing 41:56.0
3 Jordan Whiley BikeWorks Racing 42:04.9
4 Frank Yeager Team Nature's Path/3 Sports 42:26.3
5 Dan Netzer Celerity Cycling 42:40.0
6 Ivan Poteat Team Carytown Bicycle Company Power 42:53.6
7 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F 43:19.3
8 Joe Praino Unattached 43:38.3
9 Hugh Brown Rostello presented by Fiorucci/CyCo 43:39.3
10 John Cruthirds Fortuna Cycling 43:45.8
11 Wick Smith iii Celerity Cycling p/b Fitness Togeth 44:02.4
12 Christopher Marrow Squadra Coppi 45:27.0
13 Corey Rabideau National Capital Velo Club/Spokes E 45:43.0
14 Terry Turner Unattached 45:44.6
15 Jose Pena BikeWorks Racing 46:19.6 Teammate Top 5: Jordan Whiley
16 Ricky Devennish GS Outer Banks 46:22.3
17 Brian Markley Unattached 46:50.8
18 Noah Clevinger JRVS/Casey Auto 47:00.0
19 Chad Holm Team Tripower 47:05.2
20 Jonathan Martinez Unattached 47:16.1
21 Brian Laubscher NCVC/UnitedHealth Group 47:40.3
22 Collin Clark Evolution Cycling Club p/b Long & F 48:17.4
23 Joseph Younkin All About Bikes Racing 49:49.3
24 Matthew Hendrey Arrow Bicycle 51:23.4
25 Michael Park Team Tripower 51:26.5
26 Nick Bradford Fat Frogs Racing 51:46.1 Teammate Top 5: Timothy Pope
27 Matthew Childs Fat Frogs Racing 53:05.8 Teammate Top 5: Timothy Pope
28 Jaimison Baker Unattached 56:04.3
29 Gregg Gammon Rostello presented by Fiorucci/CyCo 56:34.4
30 Joe Altomare Hilton Cycling Club 56:43.9
31 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Fitness Togeth 58:54.5
32 Chris Harvie Team Carytown Bicycle Company 03:34.2
33 Michael Underhill Fat Frogs Racing 04:15.7 Teammate Top 5: Timothy Pope
34 Mike Mcmahon Team Tripower 04:53.1
35 Mark Milby GS Outer Banks 10:23.5
45 Arthur Marks Tri Power
46 James Hargrove Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Baldwin Team Tripower 43:34.8
2 Mark Werner Bicycle Outfitters 43:51.0
3 Devon Halley NCVC/UnitedHealth Group 44:28.0
4 Kristopher Larsen Syn-Fit Race Team 44:31.5
5 Steven Jones Team Twin Six / Adventure Damscus 45:02.9
6 Eric Puffenbarger GS GamJams 45:08.0
7 Shawn Tevendale Trek Mountain Co-Op/Bike Factory 45:15.5
8 Nick Broyles Unattached 45:25.7
9 Josh Doorly Haymarket Bicycles 46:14.1
10 Russell Carawan Fat Frogs Racing 46:15.7
11 Kyle Cullen 46:53.8
12 Cecil Rickman Fat Frogs Racing 47:05.6
13 Hans Schenk Evolution Cycling Club p/b Long & F 48:05.8
14 Rob Ingram JRVS/Casey Auto 49:14.1
15 Chris Carlson Evolution Cycling Club p/b Long & F 49:21.6
16 Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & F 49:35.2
17 Jorge Zarate Fat Frogs Racing 50:26.3
18 Derek Nicholson 51:03.7
19 Tom Brookfield Team Nature's Path/3 Sports 51:09.2
20 Brad Robinson Team Carytown Bicycle Company Power 51:25.1
21 Robert Umberhandt Team Cary Town Bicycle 52:05.6
22 Michael Colaw 52:11.6
23 Des Ocarroll Unattached 53:46.3
24 Brad Cann 54:06.3
25 Jim Vinch Dominion Cycling 54:10.0
26 Alan Dawkins JRVS/ Casey Auto Group 55:30.3
27 James Seguin Charlottesville Racing Club 56:59.1
28 Ron Smith hilton cycling 57:49.0
29 Mike Garner 58:38.0
30 Shawn Lucas Prince William Elite Racing (PoWER) 59:58.6
31 Rodney Dunning Unattached 00:35.6
32 Shaw Brion 00:38.0
33 Andrew Yeagle RDA Civil 01:28.1
34 Dominique Blea 02:01.4
35 Joseph Shunk Unattached 02:04.5
36 Andrew Newbold Team Lowered Expectation 03:40.4
37 Jeff Parnell Unattached 08:49.9
38 Jeffrey Kendrick Dominion Cycling 10:58.6
39 Daniel Roberts 14:56.0
40 John Edwards 35:28.5
49 Klaas Hinderdael Squadra Fiamminga
50 Rejean Reggie dion CRC
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 31   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Croft JRVS/Casey Auto 58:12.8
2 Jackson Burns Haymarket Bicycles 01:18.5
3 Austin Childs Fat Frogs Racing
4 Thomas Carey Team Portsmouth Cycling
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel James Rogues Racing 42:55.7
2 Cam Buss East Coasters/TriAdventure 45:40.5
3 Shane Scoggin National Capital Velo Club/Spokes E 52:10.9
4 Parker Brookfield Team Nature's Path/3 Sports 58:11.9
5 Danny Oughton Team Carytown Bicycle Company 01:54.5
6 Eliot Childs Fat Frogs Racing 03:17.2
7 Taylor Clarke Team Nature's Path/3 Sports 15:26.5 Teammate Top 5: Parker Brookfield
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Keeling 38:53.7
2 Matthew Phillips Haymarket Bicycles 41:00.9
3 Anthony Oughton Team Carytown Bicycle Company 46:13.5
4 Zachary Kyler Unattached 48:53.4
5 Jacob King kazane 49:54.0
6 Andy Mount NCVC/UnitedHealth Group
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristian Rebeck Fat Frogs Racing 45:34.1
2 Whit Zirkle Bike Factory Racing Team 48:11.6
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Richeson Virginia Beach Velo 39:43.8
2 John Hessian Team Carytown Bicycle Company 41:15.8
3 Francis Craig Oswald Cycle Works 43:10.7
4 Eric Fletcher Charlottesville Racing Club 45:20.0
5 James Burns Unattached 46:57.9
6 Stephen Schmidt Jrvs 48:05.8
7 Matthew Williams Fat Frogs Racing 48:06.8
8 Ed Baumgartner Team Nature's Path/3 Sports 48:11.7
9 Kieran Mcloughlin Unattached 48:30.9
10 Mark North CyCor Sports 50:42.4
11 Jon Ciambotti 52:24.9
12 Kyle Smith Cranford Bike Team/CTS 54:10.2
13 Dirk Servine 54:26.4
14 Richard Garyantes Unattached 54:49.8
15 Ivan Jecklin 55:47.5
16 Robert Michel 58:06.3
17 David Cobb Team Traveller 58:46.8
18 Philip Puccio Unattached 01:16.0
19 Peter Doolan Charlottesville Triathlon Club 07:25.2
20 Lee Cooper Fat Frogs Racing 30:31.1
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Friend MVC/Blue Wheel 39:42.7
2 Robert Wooding Unattached 40:22.6
3 Fred Wittwer Van Dessel Factory Team 41:04.5
4 David Wolfel Squadra Coppi 42:19.2
5 Tim Starkey Tri Power 43:04.7
6 Kenneth Sheck Evolution Cycling Club p/b Long & F 43:05.3
7 Dennis Rainear Team Nature's Path/3 Sports 43:27.9
8 Marty Stiegmann Cary Town Bicycles 43:31.8
9 Mark King natures path 44:32.9
10 Patrick Hinderdael Squadra Fiamminga 44:49.0
11 Robert Bell National Capital Velo Club/Spokes E 49:23.3
12 John Messersmith Altius Cycling Team 49:30.0
13 David Clarke Team Nature's Path/3 Sports 49:35.4
14 Ron Denney N/A 50:38.4
15 Wesley King Team Nature's Path/3 Sports 50:39.4
16 Gustavo Pecunia Cycle Fitness Cycling Club 50:56.8
17 Michael Engelhardt Unattached 51:03.0
18 William Battle Rostello presented by Fiorucci/CyCo 52:08.0
19 Zack Dameron 52:08.6
20 Duke Holmes TEAM NATURES PATH 53:13.4
21 Fritz Mehler Team Nature's Path/3 Sports 53:23.0
22 Dan Styborski Oswald Cycle Works 53:50.1
23 Gordan Van hook Unattached 56:09.0
24 Larry Kinder Unattached 01:16.3
25 Glenn Davis 05:31.7
26 Marc Quintyn Squadra Fiamminga 05:59.6
27 Richard Tangard Team Nature's Path/3 Sports 09:12.4
28 Eugene Elsea NCVC/UnitedHealth Group 09:19.7
29 Albert Dewey 13:05.5
30 Kenneth Zabielski Squadra Coppi 17:25.7 Teammate Top 5: David Wolfel
33 Basil Stieffen
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 7   Cat 5: 5   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Scheessele Hilton Cycling Club 50:40.1
2 Ronald Whitenack James River Velo Sport 50:53.3
3 Will Spaulding 54:30.6
4 Bob Samuel Team Tripower 55:36.5
5 Reuben Santos Hilton Cycling Club 55:38.9 Teammate Win: Dave Scheessele
6 Henry Banta NCVC/UnitedHealth Group 57:20.8
7 Peter Swan NCVC/UnitedHealth Group 03:23.1
8 Dan Dubansky 17:36.8
9 Bernard Sanders East Coasters Bike Shop 31:37.3
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Low Team Traveller 36:00.8
2 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long & F 38:34.0
3 Jeffrey Mccroskey Unattached 46:46.3
4 Patrick Norton 47:26.8
5 Charles Langley Fat Frogs Racing 55:13.7
6 Jason Bradford Fat Frogs Racing 04:54.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Dombrowski Haymarket Bicycles 32:16.7
2 Jeremiah Bishop Cannondale Factory Racing 34:37.3
3 Jacob Tremblay Team Nature's Path/3 Sports 35:13.4
4 Marc Warner Team Nature's Path/3 Sports 36:49.1
5 Dave Weaver ALAN N. America Cycling Team 38:02.4
6 Justin Desilets Evolution Cycling Club p/b Long & F 38:15.4
7 Franklin Rutledge Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R 38:34.6
8 Christopher Larsen Team A.C.E. 40:57.7
9 Michael Hosang Team Tripower 41:49.4
10 Daniel King Team Nature's Path/3 Sports 44:15.6 Teammate Top 5: Jacob Tremblay
11 ? Anthony Van Dessel Factory Team 47:22.7
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laurel Larsen Syn-Fit Race Team 44:40.2
2 Heidi Goldberg Team Kenda 45:16.4
3 Sally Mcmahon Team Tripower 46:09.4
4 Jennifer Pope Fat Frogs Racing 47:19.2
5 Laura Cook Vanderkitten Racing presented by Ke 47:31.1
6 Brenna Hosang Team Tripower 47:35.4
7 Maria Calcaterra Team Nature's Path/3 Sports 51:19.2
8 Katie Simmons Fruit 66/ Marshall Mechanical 56:06.7
9 Noni Williams Fat Frogs Racing 03:34.1 Teammate Top 5: Jennifer Pope
11 Ali Ingram Vanderkitten Racing presented by Ke Teammate Top 5: Laura Cook
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Mccroskey HCC 49:14.9
2 Elizabeth Keith Team Nature's Path/3 Sports 53:25.3
3 Marnie Vernon Fruit 66/Artemis 53:51.1
4 Brittany Macdonald Fat Frogs Racing 54:38.6
5 Sonya Gagnon Virginia Beach Velo 57:03.3
6 Sharon Nicholson Team Tripower 57:49.4
7 Melissa Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F 59:56.4
8 Melissa Godbold WWVC Racing 01:12.1
9 Monica Glave Fruit 66/ Marshall Mechanical 02:27.8
10 Julia Casals Evolution Cycling Club p/b Long & F 03:40.7
11 Tami Cole Tri Power 12:10.0
12 Kelly Roberts Fruit 66/Marshall Mechanical 18:22.4
13 Julie Fink Fat Frogs Racing 28:29.5 Teammate Top 5: Brittany Macdonald
16 Phaedra Hise River CIty Women's Racing
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Schaefer Rostello presented by Fiorucci/CyCo 59:46.0
2 Mallory Mcnelis Team Nature's Path/3 Sports 08:08.0
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Johnson Artemis 48:58.9
2 Irene Bierie 52:52.0
3 Janice Bales 54:49.8
4 Maryanne Snavely Altius Cycling Team 55:19.0
5 B Samuel Vanderkitten Racing presented by Ke 57:07.7
6 Cherie Carmichael Team Nature's Path/3 Sports 02:01.9
7 Jane Seymour Fat Frogs Racing 07:12.7
8 Nancy Rickman 11:24.4
9 Els Forger Squadra Fiamminga 14:43.1
10 Margaret Garyantes Unattached 36:41.3
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 4