Log In
22nd Annual MARIAN MIDWEST CYCLING CLASSIC Criterium • Mar 31 2018
Partly Cloudy, 51 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reid Wilson DASH RACING
2 Jake Parker Bloomington Velo Cycling
3 Tyler Roberts Marian University Cycling Team
4 Chris Carr Team Upland Brewing
5 Conor Swan Team Upland Brewing
6 Ethan Wilson PSIMET Racing
7 Mark Myles
8 Abel Barrera duran Phoenix Fitness and Training
9 Amai Rawls Team Louisville Junior Cycling
10 Bradley Hoeweler
11 Dan Mcmahon
12 Matthew Ricketts Team Mack Racing Assn
13 Garrett Mcnear
14 Troy Stratford DASH RACING Teammate Win: Reid Wilson
15 Lewis Henrickson Team Upland Brewing Teammate Top 5: Chris Carr
16 Joseph Matacale
17 John Reidy
18 Felipe Cardenas DASH RACING Teammate Win: Reid Wilson
19 Eric Knackmuhs Bloomington Velo Cycling Teammate Top 5: Jake Parker
20 Scott Gustafson
21 Scott Baumer
22 Judah Gustafson
23 Shelby Gibbs DASH RACING Teammate Win: Reid Wilson
24 Zach Berend Papa John's Racing Team
25 Charles Dell Team Upland Brewing Teammate Top 5: Chris Carr
26 John Collier DASH RACING Teammate Win: Reid Wilson
27 Ben Souders Marian University Cycling Team Teammate Top 5: Tyler Roberts
DNF Terry Mcdonald DASH RACING Teammate Win: Reid Wilson
DNF Will Murray Kreitler Racing Team
DNF Doug Robinson
DNF Alan Willey Zephyr Wheel Sports
DNF Joshua Young
DNF Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
Finishers: Cat 3: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Hasper
2 Christopher Santos Rule Five Racing
3 Jacob Cohen Indiana University-Bloomington
4 Nathaniel Ganger Marian University Cycling Team
5 Grant Wilson True Performance Junior Development
6 Andrew Woodruff Team Dayton Bicycling
7 Randy Liu Healthy and Happy Racing
8 Michael Cauely Headwind Cycling
9 Sam Lane
10 Nick Belkowski
11 Kris Clason Team Bicycle Outfitters Indy
12 Sokha Bun Healthy and Happy Racing
13 Andres Urrego
14 Cole Mcdicken ASU Junior Development
15 Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness and Training
16 John Leachman
17 Ryosuke Baba
18 Jonathan Hale Ft. Wayne Outfitters
19 Travis Verhoff Phoenix Fitness and Training
20 Chris Rednour
21 Ethan Franklin Marian University Cycling Team Teammate Top 5: Nathaniel Ganger
22 Jon Whittelsey
23 Ryan Reed University of Cincinnati
24 Cara Gaines
25 Chris Ryan
26 Justin Floyd Phoenix Fitness and Training
27 Garrett Weiler
28 Sean Oconnor
29 Kiel Lester
30 Kyle Jamison
31 Kurtis Greer
32 Jacob Boberg Bloomington Velo Cycling
33 Victor Grössling
34 Eddie Krillenberger
35 Jason Sohn Purdue University
36 Justin Ratliff
37 John Yoder Phoenix Fitness and Training
38 Lucas Jirgal
39 Mark Zhao Purdue University
40 Cooper Fox Bloomington Velo Cycling
41 Josh De jong
42 Joe Miles Marian University Cycling Team Teammate Top 5: Nathaniel Ganger
43 Aaron Banks Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
44 Shannon Taylor
45 Mitchell Duke
46 Joseph Morgan
47 Nathan Villiger Phoenix Fitness and Training
48 Courtney Robison
49 Ryan Cox
50 Joshua Gilmore Queen City Wheels
51 Lanier Ash Team Louisville Junior Cycling
52 Nicholas Gomes Quantum Solutions Intelligentsia
53 Nicholas Budden West Michigan Coast Riders/Andrie J
DNF Taylor Allen
DNF Daniel Bartholomew The Fitness Lab
DNF Mitchell Mounts Team Nebo Ridge
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 28   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Feehery
2 Cameron Riches Marian University Cycling Team
3 Robert Sroka
4 Ben Schmutte First Internet Bank Cycling
5 Andrew Dillman
6 Grant Erhard Bissell/ABG/Giant
7 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling Team
8 Cade Bickmore Marian University Cycling Team Teammate Top 5: Cameron Riches
9 Hayden Strong Bissell/ABG/Giant
10 Eli House DASH RACING
11 Peter Bock Marian University Cycling Team Teammate Top 5: Cameron Riches
12 Ian Mcshane Bissell/ABG/Giant
13 Thomas Revard
14 Ruben Bacon Bissell/ABG/Giant
15 Hugo Scala Marian University Cycling Team Teammate Top 5: Cameron Riches
16 Chris Uberti
17 Austin Gomes Project Echelon Racing
18 Brad Green Marian University Cycling Team Teammate Top 5: Cameron Riches
19 Robert Frangi DASH RACING
20 Trey Hedgecock Above and Beyond Cancer p/b Scheels
21 John Woods First Internet Bank Cycling Teammate Top 5: Ben Schmutte
22 Jon Okenfuss L5Flyers Cycling Team
23 Kyle Mindick Marian University Cycling Team Teammate Top 5: Cameron Riches
24 Daniel Tokarczyk Team Hungry
25 Alex Mclaughlin Texas Roadhouse Cycling Team
26 Marco Aledia
27 Brice Brookshire Marian University Cycling Team Teammate Top 5: Cameron Riches
28 Sam Winters Marian University Cycling Team Teammate Top 5: Cameron Riches
29 Unknown Rider
30 Andy Prickett Team Dayton Bicycling
31 Seth Worthington Bissell/ABG/Giant
32 David Neis Team Dayton Bicycling
33 Justin Bird Papa John's Racing Team
34 Scott Miller Team Dayton Bicycling
35 Ryan Shean Texas Roadhouse Cycling Team
36 Jim Maddock xXx Racing
37 John Becker * First Internet Bank Cycling Teammate Top 5: Ben Schmutte
39 Jarret Oldham First Internet Bank Cycling Teammate Top 5: Ben Schmutte
40 Joshua Johnson Bissell/ABG/Giant
41 Benjamin Weaver Texas Roadhouse Cycling Team
42 Matt Bole Texas Roadhouse Cycling Team
43 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling Team
44 Zachary Carlson Texas Roadhouse Cycling Team
45 Shawn Aker Veloscience Cycling Team
46 Luke Mullis Bissell/ABG/Giant
47 Vance Fletcher
48 Luke Manning Kreitler Racing Team
49 Kyle Stewart Marian University Cycling Team Teammate Top 5: Cameron Riches
50 Jedidiah Fritzinger
51 John Balmer Century Road Club Of America
52 Nicholas Vorwerk Kreitler Racing Team
53 David Morse Cycle Club
DNF Kevin Gambill Texas Roadhouse Cycling Team
DNF Matt Gittings
DNF Jonathan Jacob Bissell/ABG/Giant
DNF Chris Kellar Team Upland Brewing
DNF Samuel Kieffer Texas Roadhouse Cycling Team
DNF Andrew Messer DASH RACING
Finishers: Cat 1: 29   Cat 2: 27   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Berend Papa John's Racing Team
2 Amai Rawls Team Louisville Junior Cycling
3 Judah Gustafson Speed Merchants
4 Grant Wilson True Performance Junior Development
5 Cooper Fox Bloomington Velo Cycling
6 Riley Mosak Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
7 Jeremy Roberts Quantum Solutions Intelligentsia
8 Nicholas Gomes Quantum Solutions Intelligentsia
9 Connor Wingler Team Bicycle Outfitters Indy
10 Lanier Ash Team Louisville Junior Cycling Teammate Top 5: Amai Rawls
11 Ben Herbertz Team Neighborlink
12 Aaron Banks Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
13 Ahmir Ayala
14 Garrett Mcnear Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Ricketts Team Mack Racing Assn
2 Nicholas Budden West Michigan Coast Riders/Andrie J
3 Griffin Miller Louisville Velo Club/ Team Louisvil
4 Anson Sperry Midwest Devo
5 Michael Credidio NorthStar Development
6 Alec Clements Midwest Devo
7 Ethan Clements Midwest Devo Teammate Top 5: Anson Sperry
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Weaver Texas Roadhouse Cycling Team
2 Andrew Messer DASH RACING
3 Justin Kirk Zone-6 Endurance/Team Heroes Master
4 Andrzej Banaszkiewicz ZIPP Masters Team
5 Matt Bole Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Benjamin Weaver
6 Chris Richter Zone-6 Endurance/Team Heroes Master
7 Scott Gustafson Speed Merchants
8 Felipe Cardenas DASH RACING Teammate Top 5: Andrew Messer
9 Richard Toler Team Dayton Bicycling
10 Jason Mygrant Team Heroes
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephan Gregoire
2 Douglas Trumpey
3 Michael Yost Phoenix Fitness and Training
4 Mark Gilmore Queen City Wheels
5 Mike Fowler SRAM Factory
6 Kevin Strawbridge
7 Andrew Mcdicken
8 Grotland John Liberty Cycle Inc.
9 Charles Barilleaux
10 Patrick Bendel Ohio Velo
11 Corey Wilkes Healthy and Happy Racing
12 Loren Anderson Team Heroes
13 Harlan Looney
14 Roger Heldman
15 Ron Dawson
16 Rodolfo Villalvir Phoenix Fitness and Training Teammate Top 5: Michael Yost
17 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen
18 Kevin Miles
19 Barry Wilham Gray Goat Sports
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Don Birch Team Heroes
2 Doug Robinson
3 Kevin Gambill Texas Roadhouse Cycling Team
4 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team
5 Chris Kroll Texas Roadhouse Cycling Team
6 Jim Creamer Team Heroes Teammate Win: Don Birch
7 Joe Fox Gray Goat Sports
8 Damianos Maggos Team Heroes Teammate Win: Don Birch
9 Alan Willey Zephyr Wheel Sports
10 Kevin Noone
11 Patrick Hirschfeld DASH RACING
12 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
13 John Schmitz Team Indiebike p/b IU Health
DNF Brad Demott
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Mccurry Team Louisville Junior Cycling
2 Eleanor Dyas Women's Racing Project
3 Carmen Davidson West Michigan Coast Riders/Andrie J
4 Arielle Coy Phoenix Fitness and Training
5 Cara Gaines
6 Mallory Schafer Phoenix Fitness and Training
7 Genna Brock
8 Heather Robinson
9 Courtney Robison
10 Courtney Fletcher
11 Melissa Gomes Quantum Solutions Intelligentsia
12 Wendy Gilmore Queen City Wheels
13 Charlotte Kumler Phoenix Fitness and Training Teammate Top 5: Arielle Coy
14 Susan Zurface Ghisallo Cycling Team Inc.
15 Audrey Baker Midwest Devo
DNF Kathryn Mcdicken ASU Junior Development
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Kelly Marian University Cycling Team
2 Sierra Siebenlist Element Cycles/WRP
3 Alijah Beatty Marian University Cycling Team Teammate Win: Madison Kelly
4 Laurel Rathbun Marian University Cycling Team Teammate Win: Madison Kelly
5 Tabitha Sherwood
6 Emma Swartz Marian University Cycling Team Teammate Win: Madison Kelly
7 Marta Morris Marian University Cycling Team Teammate Win: Madison Kelly
8 Mary Penta Element Cycles/WRP Teammate Top 5: Sierra Siebenlist
9 Faith Montreuil Gray Goat Sports
10 Leigh Dukeman Pastaria - Big Shark Racing Team
11 Katherine Santos Marian University Cycling Team Teammate Win: Madison Kelly
12 Mikaela Toloday Marian University Cycling Team Teammate Win: Madison Kelly
13 Kelsey Devereaux Element Cycles/WRP Teammate Top 5: Sierra Siebenlist
14 Ashley Zoerner Be Free Ride Bikes
15 Gabriella Arnold Marian University Cycling Team Teammate Win: Madison Kelly
16 Elizabeth Engwis Scarlet Fire
17 Rachel Cross Marian University Cycling Team Teammate Win: Madison Kelly
18 Hannah Mcdade Marian University Cycling Team Teammate Win: Madison Kelly
19 Rosalyn Willey Team Louisville Junior Cycling
20 Eliza Gregoire Element Cycles/WRP Teammate Top 5: Sierra Siebenlist
DNF Kennedy Adams Be Free Ride Bikes
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Dyas Women's Racing Project
2 Carmen Davidson West Michigan Coast Riders/Andrie J
3 Kathryn Mcdicken ASU Junior Development
4 Melissa Gomes Quantum Solutions Intelligentsia
5 Audrey Baker Midwest Devo
6 Charlotte Kumler Phoenix Fitness and Training
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margot Grotland Yokohama Racing p/b BikeLine/Single
2 Katie Smock Midwest Devo
3 Sarah Banks Yokohama Racing p/b BikeLine/Single Teammate Win: Margot Grotland
4 Emory Ash Team Louisville Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3