Log In
Tour of Page County - TT • Apr 28 2019
Partly Cloudy, 70 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Kusy District Velocity Racing/District V 0:16:08
2 Joshua Lipka Unattached 0:16:53
3 George Ganoung Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 0:17:06
4 Alex Driscoll Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 0:17:09
5 Aaron Delong Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 0:17:11
6 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor 0:17:12
7 Thomas Humphreys Foundation CCB 0:17:18
8 Connor Ryan Battley Harley-Davidson/Total Civil 0:17:22
9 Shawn Litster J Mac Cycling LLC 0:17:22
10 Adam Baker Unattached 0:17:24
11 Paul Lengermann DistrictTaco Racing 0:17:28
12 Adam Toole Royal Navy Royal Marines 0:17:31
13 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 0:17:34
14 Benjamin Wright Foundation CCB 0:17:35
15 William Longwell National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:45
16 Ryan Buerman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:17:48
17 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 0:17:58
18 Bruno Neto Bayside Velo/Bike Doctor 0:18:01
19 Alistair Stubbs Royal Navy Royal Marines 0:18:01
20 Chad Capobianco Battley Harley-Davidson/Total Civil 0:18:11
21 Daniel Vargas Unattached 0:18:19
22 Ron Francoise tuazon Unattached 0:18:34
23 Chris Howarth Royal Navy 0:18:35
24 Merwin Davis Unattached 0:18:39
25 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 0:18:40
26 Michael Russo DistrictTaco Racing 0:18:43
27 Tony Leong Bayside Velo/Bike Doctor 0:18:45
28 Oliver Yates Royal Marines 0:18:56
29 Aidan Carter E2Value p/b Verge Sport 0:18:59
30 Jose Escobar Battley Harley-Davidson/Total Civil 0:19:09
31 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 0:19:12
32 Albert Gonzalez DistrictTaco Racing 0:19:15
33 Andrew Friend DistrictTaco Racing 0:19:20
34 Benjamen Shrewsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:29
35 Pierce Schmerge Bayside Velo/Bike Doctor 0:19:31
36 Michael Tabasko Bayside Velo/Bike Doctor 0:19:38
37 Colin Fischer Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 0:20:10
38 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 0:20:11 Teammate Win: Steven Kusy
39 Robert Lewis Royal Marines 0:20:16
40 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor 0:20:26
41 David Rodgers DistrictTaco Racing 0:22:15
42 David Stauffer National Capital Velo Club/UnitedHe 0:23:56
DNF Mattison Brady District Velocity Racing/District V Teammate Win: Steven Kusy
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 18   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tobias Klein Lateral Stress Velo Inc. 0:18:02
2 Ian Tapp Unattached 0:18:14
3 Chance Brown WVMBA 0:18:28
4 Eric Wilkening Charlottesville Racing Club/Blue Ri 0:18:36
5 Nicholas Baisden THR Cycling/East Coast Elite 0:18:37
6 Nick Taylor DistrictTaco Racing 0:18:37
7 Matthew Loggie DistrictTaco Racing 0:18:41
8 Christopher Hardee DC Velo Limited 0:18:45
9 Stuart Witt Unattached 0:18:46
10 Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:18:47
11 Collin Magnetti Redshift Racing 0:18:49
12 Nic Narraway Unattached 0:18:50
13 Daniel Ord Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:18:53
14 Andre Campos Unattached 0:19:00
15 James Weightman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:04
16 Darrin Arbaugh Redshift Racing 0:19:08
17 Luca Scuriatti DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:19:08
18 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:19:09
19 Aidan Dixon DistrictTaco Racing 0:19:10
20 Iain Mackeith DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:19:11
21 Zac Quinn Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:19:21
22 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc. 0:19:29 Teammate Win: Tobias Klein
23 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:19:29
24 Jonah Killy Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:19:30 Teammate Win: Tobias Klein
25 Michael Ballard Redshift Racing 0:19:30
26 Joe Garcia DistrictTaco Racing 0:19:30
27 Laraib Laubach District Velocity Racing/District V 0:19:38
28 Samuel Fuller SEAVS/Haymarket 0:19:41
29 Adrian Amos Full Spectrum Racing 0:19:47
30 Bo Rider DistrictTaco Racing 0:19:48
31 Bryan Hernandez Redshift Racing 0:19:53
32 Andrew Mclaren Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:20:14
33 Matthew Ficke District Velocity Racing/District V 0:20:23
34 Daniel Lyness Royal Navy and Royal Marines cyclin 0:20:24
35 James Sharp National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:28
36 John Mckenna Rogues Racing 0:20:31
37 Sean Herlihy Charlottesville Racing Club/Blue Ri 0:20:41 Teammate Top 5: Eric Wilkening
38 Daniel Schoeff National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:45
39 Nathan Graham The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:20:50
40 Manuel Paniagua Redshift Racing 0:20:54
41 Peter Siestrzewitowski DistrictTaco Racing 0:20:54
42 Christopher Guepe Evolution Cycling Club 0:20:59
43 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:59
44 Matthew Bunting Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 0:21:01
45 Kyle Konopnicki Unattached 0:21:03
46 Hunter Bailey National Capital Velo Club/UnitedHe 0:21:10
47 Ben Savage RNRMCA 0:21:12
48 Leo Singer The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:21:14
49 Eric Sorensen Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:21:16
50 Caleb Mccaskill Team Carytown Bicycle Company/Team 0:21:18
51 Tirone Johnson District Velocity Racing 0:21:29
52 Ziad Lien DistrictTaco Racing 0:21:41
53 Dylan Stagner National Capital Velo Club/UnitedHe 0:21:44
54 Hee Song National Capital Velo Club/UnitedHe 0:22:03
55 Sean Mctearnen Century Road Club Assoc/e2Value p/b 0:22:37
56 Bram Carter Liberty Cycle Inc. 0:22:51
57 Sebastian Silberman Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:23:30 Teammate Win: Tobias Klein
58 James Stroud VeloLabs Racing 0:24:54
59 Clay Moulton Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:25:49
DNF Burak Tekes The Bike Rack/Bike Rack Racing
DNF Dan Henry The Bike Rack/Bike Rack Racing
DNF Kyle Watson Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 3: 42   Cat 4: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Tremblay Richmond Velo Sport/Nissan RVA 0:16:39
2 Nathan Coleman Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:17:36
3 Matt Loftus Charlottesville Racing Club/Blue Ri 0:18:12
4 Jon Balatbat Whole Wheel Velo Club 0:18:24
5 John Dove Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:18:27
6 John Gray Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 0:18:44
7 Stephen Walker Unattached 0:19:36
8 Robert Kelly DC Velo Limited/Team Beyer Auto 0:19:54
9 Frank Palmieri Unattached 0:20:17
DNF John Anthony District Velocity Racing/District V
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/Total Civil 0:17:08
2 Dan Netzer Celerity Cycling/Celerity/JRVS Raci 0:17:20
3 Ted Michaels Battley Harley-Davidson/Total Civil 0:17:49 Teammate Win: Stephen Robinson
4 Erik Engle Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:18:08
5 Daniel Burns Unattached 0:18:15
6 James Johnson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:19
7 Michael King National Capital Velo Club/UnitedHe 0:18:39
8 Max Fryar Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 0:18:43
9 Carleton Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:08
10 Andreas Gutzeit National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:14
11 Eli Hengst Battley Harley-Davidson/Total Civil 0:19:32 Teammate Win: Stephen Robinson
12 Douglas Hight Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 0:20:13
13 Charles Langley Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 0:20:45
14 Dan Underwood Battley Harley-Davidson 0:21:27 Teammate Win: Stephen Robinson
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Garwood Unattached 0:18:36
2 David Hearn Artemis Racing 0:19:20
3 Ray Plewacki National Capital Velo Club/UnitedHe 0:19:26
4 Bret Slater VeloLabs Racing 0:19:49
5 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 0:19:53
6 Victor Siegfried National Capital Velo Club/UnitedHe 0:20:00
7 Nathan Fountain Charlottesville Racing Club 0:21:27
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Holt Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 0:21:20
2 Phil Corbin Artemis Racing 0:21:51
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Bougie S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 0:20:11
2 Masha Schneider E2Value p/b Verge Sport 0:20:21
3 Sue Mcquiston Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:20:35 Teammate Win: Erin Bougie
4 Mary Still Celerity Cycling/Mermaid Winery 0:20:46
5 Angela Parrotta Battley Harley-Davidson 0:20:56
6 Dixie House Sweet Spot Cycling 0:21:17
7 Melissa Tallent SEAVS/Haymarket 0:21:24
8 Mindy Simmons Battley Harley-Davidson 0:21:32 Teammate Top 5: Angela Parrotta
9 Maggie Barton Sweet Spot Cycling 0:21:46
10 Adair Anderson Battley Harley-Davidson/Total Civil 0:21:48 Teammate Top 5: Angela Parrotta
11 Marion Palmieri-nisseler Sweet Spot Cycling 0:22:17
12 Kaitlyn Mittan Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:22:31
13 Allison Mccurry Gray Goat Sports 0:22:43
14 Mary Schmerge SEAVS/Haymarket 0:23:19
15 Maatje Benassi US Military Endurance Sports 0:26:36
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Krista Townsend Rogue Velo Racing 0:20:52
2 Michelle Krewinghaus Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 0:21:00
3 Kelly Collier La Prima Espresso Co. Racing 0:21:01
4 Erin Conner Battley Harley-Davidson/Total Civil 0:21:11
5 Chelsea Richwine Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:21:53
6 Elise Rowe Unattached 0:22:28
7 Robin Millican Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:22:29 Teammate Top 5: Chelsea Richwine
8 Katherine Sarkisov Battley Harley-Davidson 0:23:25 Teammate Top 5: Erin Conner
9 Gina Turrini Lindsay Cars-Spokes Etc. 0:23:39 Teammate Top 5: Chelsea Richwine
10 Sharon Leary Sweet Spot Cycling 0:24:38
11 Gisela Bell Rogue Velo Racing 0:24:50 Teammate Win: Krista Townsend
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cheyenne Noble La Prima Espresso Co. Racing 0:20:26
2 Rose Byler The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:20:40
3 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 0:21:23
4 Sarah Sladen Battley Harley-Davidson 0:21:47
5 Jessica Conley Unattached 0:22:59
6 Deedee Karanian Rogue Velo Racing 0:23:24
7 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:24:22
8 Viviane Espinoza National Capital Velo Club/UnitedHe 0:24:33
9 Rachel Grandpre The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:24:45 Teammate Top 5: Rose Byler
10 Chandra Little Pro Bike FC Cycling Team 0:26:08
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 2