Log In
Ken Woods Memorial Road Race • May 14 2022 • Cannon Falls, MN
Clear, 76 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Savre Project Echelon Racing 2:38:56.9
2 Patrick Welch Kelly Benefits Strategies Elite 2:38:56.9
3 Aaron Olson KOLEKTIV 2:39:01.5
4 Nicholas Morison KOLEKTIV 2:50:45.4
DNF Brian Welch Milltown Cycles 1:51:11.9
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Werner 2:43:57.4
2 Karl Nygren 2:43:57.9
3 Brian Jones Beyond Category Coaching 2:44:22.9
4 Jordan Jessen 2:45:08.3
5 Jacob Berg Chapeau Cycling Club 2:54:03.4
6 Steven Jarvis Beyond Category Coaching 2:54:46.4
7 Jonathan Lafler Nicollet Bike & Ski 3:00:01.7
8 John Falter Northstar Development 3:00:13.5
9 Andrew Fredrickson Midtown Cycling 3:00:16.5
10 Vincent Ramirez North star 3:00:37.5
11 Timothy Bathke Balance 3:00:42.8
12 Jack Sullivan THC* 3:01:03.0
13 Austin Sympson Ames Velo 3:02:40.9
14 Ruben Dayton-brantmeier MNJRC 3:03:58.3
15 Wes Dawson Sakari p/b Smart Honda 3:07:05.3
DNF Ryan Smithberg NorthStar Development 1:52:42.0
DNF Will Greteman Ames Velo 2:06:51.0
DNF Dan Kohler 0:57:05.2
DNF Koen Prenzlow Donkey Label 1:01:52.1
DNF Jarad Watts Chapeau Cycling Club 1:03:35.4 Teammate Top 5: Jacob Berg
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 8   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Pezalla 1:51:55.8
2 Stephen Broski 1:52:07.2
3 Jeremy Little 1:52:16.4
4 Lee Zettler Midtown Racing 1:52:18.7
5 Jon Miller Nicollet Bike & Ski 1:52:48.1
6 William Pass Nicollet Bike & Ski 1:53:05.0
7 Dave Damminga 2:00:31.8
8 Aaron Call MIDTOWN 2:01:13.2
9 Timothy Bishop Balance Cycling 2:02:31.7
10 David Winecoff Midtown 2:07:03.0
11 Aj Wilson 2:07:10.0
12 Anthony Hase 2:08:46.5
13 Mike Slavics Christian Cycling 2:10:01.9
14 Paul Merwin Gopher Wheelmen 2:21:27.3
15 Charles Hayes US Military Endurance Sports 2:21:45.1
16 Jake Wiltrout N/A 2:22:27.8
17 Erich Ericson 2:22:36.1
18 Ben Tramm Birchwood 2:30:22.9
DNF Ken Prine 1:19:17.7
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 10  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Nelson 1:54:15.3
2 Maarten Vanhauwere 1:54:21.7
3 James Halverson Minnesota Junior Cycling 1:54:29.5
4 Anthony Cass KOLEKTIV 1:54:50.9
5 Peter Reist 1:54:59.7
6 Guy Smith Midtown Cycling 1:55:02.7
7 James O'rourke 1:55:05.1
8 Sam Jasper 1:55:10.3
9 Andrew Gilles 1:55:14.9
10 Everett Lauer Northstar Development 1:55:17.6
11 Kaito Nishino Team albatro 1:55:35.4
12 Nico Shirley Midtown Cycling 1:55:44.1
13 Zach Bordeau VeloBordeaux 1:55:48.2
14 Nicholas Klonne 1:55:59.5
15 Thomas Polzin 1:59:23.2
16 Peter Knoll 2:04:34.6
17 Garrett Bembenek 2:10:43.1
18 Lucien Randolph NorthStar Development 2:12:10.6
19 Jack Ralston NYCD/DonkeyLabel 2:12:42.8
20 Makenson Maisonneuve Flat Lands Cycling 2:14:16.2
DNF Jacob Fischer 0:55:41.1
DNF Jacob Westman 1:08:51.5
DNF Lake Dolan 1:12:51.4
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 13  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allen French NorthStar Devo 1:12:54.8
1
Finishers: Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Halverson Minnesota Junior Cycling 1:09:59.7
2 Cole Hunter NorthStar Development 1:10:04.4
3 Benjamin Ruiz garces Mnjrc 1:10:08.4
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laszlo Alberti Balance cycling 2:39:21.4
2 Matt Muyres DONKEY LABEL DLR Masters 2:39:21.8
3 Dominic Howes 110 Racing 2:39:43.3
4 Joseph Dundee 2:48:57.9
5 Ted Loosen Revolution cycle and ski 2:50:45.4
DNF Brady Prenzlow Donkey Label Racing 1:47:12.3
DNF Benjamin Schinke Donkey Label Racing 1:52:34.7
DNF Jay Woller Donkey Label Racing 1:03:49.3
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Marshall One Ten Cycles 1:49:02.6
2 Michel Dalal 110 Racing 1:50:12.7
3 Tom Gunderson Chilkoot Racing 1:50:13.0
4 Ron Hagen MBRAC/FLANDERS 1:50:13.5
5 Brad Wessman Borah Factory Racing 1:50:28.0
6 Matt Muyres DONKEY LABEL DLR Masters 1:50:35.4
7 Tim Brandvold Team Hollywood cycles THC 1:50:41.3
8 Kyle Johnson Chilkoot 1:50:44.6
9 Chris Marsden 1:57:30.9
10 Timothy Bauer Borah Factory Racing 1:58:11.8 Teammate Top 5: Brad Wessman
11 Mark Mlinar Flanders MBRC 1:58:45.7
12 Michael Oday Borah Factory Racing 2:00:27.5 Teammate Top 5: Brad Wessman
13 Adam Leaver Chapeau Cycling Club 2:00:59.9
14 Eric Ware PJW Racing 2:05:14.2
15 John Dunn Borah Factory Racing Masters (U65) 2:05:52.5
16 Mario Minelli 2:05:54.7
17 Timothy Kraft none 2:06:03.2
18 Eric Fleming 2:10:59.5
DNF Thomas Falter Northstar 1:00:39.7
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Dahlmann SPBRC 2:08:22.1
2 Heidi Dahlmann 2:12:27.6
3 Lauren Weigel Virginia's Blue Ridge TWENTY24 Devo 2:12:28.1
4 Ragan Weigel Virginia's Blue Ridge TWENTY24 DEVO 2:17:10.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelley Wegeng Wild Card Cycling 2:13:06.1
2 Stella Powell NorthStar Development 2:17:08.8
3 Shelby Stobbe 2:17:09.3
4 Sarah Mount KOLEKTIV 2:26:21.3
DNF Bonnie Donzella THC*/GirlFiend
DNF Rachel Mccloskey Stamina x Machines for Freedom
DNF Heidi Werner
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Bratvold NorthStar Development 1:05:55.8
2 Shelby Stobbe 1:05:56.8
3 Eloise Powell NorthStar Development 1:05:58.0 Teammate Win: Abby Bratvold
4 Julieth Rojas Midtown Cycling 1:05:59.2
5 Kelley Wegeng Wild Card Cycling 1:06:03.5
6 Mikaela Algren 1:06:33.9
7 Jennifer Huster Stamina Racing Collective 1:10:39.8
8 Lisa Britton THC*/Girl Fiend 1:14:41.8
9 Sarah Jean 1:17:36.3
10 Christina Knudson Stamina Racing Collective 1:23:14.8
11 Liz Niemer Hub Cycling Team 1:23:14.8
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mina Call NorthStar Dev 1:24:32.2
1
Finishers: Cat 5: 1