Log In
Grandview Grand Prix • Jun 17 2017 • LANCASTER, PA
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Grant ACTIVEYARDS / CHESTER COUNTY VELO 50:40.4
1
2 Ramon Benitez HYDROMONKEY 50:40.4
2
3 Paul Drees Morgan Stanley Cycling Team
3
4 Dwayne Clinton Chester County Cycling Foundation 50:40.6
4
5 Robert Grimwood WORLD CUP SKI & CYCLE RACING TEAM 50:40.6
5
6 Kenneth Whittington 50:40.8
6
7 Edward Krasnai 50:40.9
7
8 Sean Chisham VELOWORKS-SPOKES ETC 50:41.3
8
9 Mark Light Team Cycle Solutions 50:41.3
9
10 Michael Miller TEAM SKYLINE 50:41.8
10
11 Seth Houston ROTHMAN INSTITUTE P/B TALKSOFT 50:42.1
11
12 Kirk Hunsecker MAMBO KINGS RACING / D&Q 50:42.3
12
13 Steve Weaber 50:42.5
13
14 Brad Ober Thru-It-All Cycling 50:42.9
14
15 Warren Holzman TEAM AJSFUND.ORG 50:44.2
15
16 Frederick Billet TRI STATE VELO/AMOROSO 50:47.9
17 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q 50:50.3
18 Brian Trdina 51:34.4
19 Abe Barley THRU IT ALL BODY SHOP
20 Greg Horrocks BLUE BELL PRIVATE WEALTH MANAGEMENT
21 Dirk Vander laan ACTIVE YARDS - CHESTER COUNTY VELO Teammate Win: David Grant
22 William Marquis GUY'S RACING CLUB
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 8   Cat 4: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Davies 4:30.2
Off The Front
2 Joseph Manacchio Guys Racing Club 4:28.0
1
3 Ronald Koller TEAM SOMERSET 4:17.5
Off The Front
2
4 Ed Slaughter MORGAN STANLEY/MARKETING EDGE 4:16.8
Off The Front
3
5 Aubrey Gordon LIBETY CYCLE 4:16.3
Off The Front
4
6 Kevin Saint clair TEAM SKYLINE 4:16.1
Off The Front
5
7 Hugh Browder CHRISTIANCYCLING 4:15.9
Off The Front
6
8 Christopher Rassekh QCW CYCLING P.B.BREAKAWAY BIKES.COM 4:15.7
Off The Front
7
9 Christian Sell QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM 4:15.4
Off The Front
8
10 Kevin Kolodziejski SHIRK'S RACING MASTERS TEAM 4:15.4
Off The Front
9
11 Robert Wellmon QCW CYCLING P/B BREAKAWAYBIKES.COM 4:15.1
Off The Front
10
12 Darren Hartman WORLD CUP SKI & CYCLE RACING TEAM 4:14.7
Off The Front
11
13 Richard Maynard AMOROSO'S RACING TEAM/TRI STATE VEL 4:14.6
Off The Front
12
14 Jerry Jacobs QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM 4:14.6
Off The Front
13
15 William Gentile THRU-IT-ALL BODY SHOP 4:14.4
Off The Front
14
16 Dirk Vander laan ACTIVE YARDS - CHESTER COUNTY VELO 4:14.1
Off The Front
15
17 William Marquis GUY'S RACING CLUB 3:35.8
Off The Front
16
Teammate Top 5: Joseph Manacchio
18 Stuart Ross TEAM BEYER AUTO
Off The Front
17
19 Anne Rock Cadence Racing
Off The Front
18
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Hall PA LIGHTNING 24:45.7
Off The Front
2 Christopher Baccash TRI-STATE VELO / AMOROSO'S RACING T 24:48.6
Off The Front
3 David Dawson TEAM SKYLINE 25:05.3
1
4 Colton Valentine QCW Cycling 25:05.4
2
5 Jared Babik TEAM GPOA 25:06.1
3
6 Matthew Latyszonek 25:06.5
4
7 Michael Chauner PA LIGHTNING
5
Teammate Win: Stephen Hall
8 Colin Sandberg TEAM GPOA 25:06.5
6
Teammate Top 5: Jared Babik
9 Dan Greene EAST END CYCLING 25:06.7
7
10 Jonathan Marshall INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 25:06.8
8
11 Michael Black QCW BREAKAWAYBIKES.COM P/B JLVELO 25:07.7
9
Teammate Top 5: Colton Valentine
12 Craig Nichols CS-VELO 25:07.7
10
13 Clint Dager INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW
11
14 William Walton YOUNG MEDALISTS 25:08.4
12
15 Alec Ratzell CS VELO 25:08.6
13
16 Jack Drummond ARROW RACING 25:10.3
14
17 Greg Armstrong QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM 25:10.7
15
Teammate Top 5: Colton Valentine
18 Shaquiel Agard 25:11.1
16
19 Jason Roth DIVINE SWINE CYCLING 25:11.4
17
20 Ryan Rapolas QCW BREAKAWAYBIKES.COM P/B FELT BIC 25:11.7
18
Teammate Top 5: Colton Valentine
21 Matthew Randolph SHIRKS RACING 25:12.9
22 Timothy Manzella TRI-STATE VELO/AMOROSO'S RACING TEA 25:15.5 Teammate Top 5: Christopher Baccash
23 Jacob Yundt TEAM GPOA 25:15.7 Teammate Top 5: Jared Babik
24 Aaron Barr DIVINE SWINE CYCLING 25:16.8
25 Andrew Wulfkuhle 717CYCLING P/B RSI PANELS 25:20.0
26 Jake Lifson TEAM GPOA 25:22.6 Teammate Top 5: Jared Babik
27 John Minturn TEAM SKYLINE 25:25.0 Teammate Top 5: David Dawson
28 Brett Houser TRI-STATE VELO/AMOROSO'S 25:27.5
29 James Miceli INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW 26:05.1
30 John Heffner TEAM GPOA 26:32.9 Teammate Top 5: Jared Babik
31 Jesse Stauffer KELLY BENEFIT STRATEGIES /LSV 27:56.7
DNF Gerard Josulevicz MALOJA PUSHBIKERS FUTURE STARS
DNF Kyle Penny TEAM SKYLINE Teammate Top 5: David Dawson
DNF Alexander Roberts 717 Cycling club
DNF Connor Ardrey QCW Cycling Teammate Top 5: Colton Valentine
DNF Benjamin Strine THRU IT ALL BODY SHOP
DNF Wanya Cave Tri State Velo Teammate Top 5: Christopher Baccash
DNF Samantha Fox QCW Cycling Teammate Top 5: Colton Valentine
DNF Eran Preble INTEGRATED SPORTS MEDICINE P/B BROW
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 17   Cat 3: 5   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Hunter THRU IT ALL BODY SHOP 45:07.2
2 Wanya Cave TRI-STATE VELO / AMOROSO'S RACING T 45:12.7
1
3 William Walton YOUNG MEDALISTS 45:12.7
2
4 Andrew Dudle SOUTH MOUNTAIN CYCLE AND CAFE 45:13.2
3
5 Joseph Clay YOUNG MEDALISTS 45:14.0
4
6 Randall Calvert TEAM FEC P/B TREK BIKES 45:14.3
5
7 Alex Smith 45:14.4
6
8 Owen Musser BLUE MOUNTAIN VELO 45:14.5
7
9 Kyle Clifford CS VELO 45:14.5
8
10 Paul De santis BMOREHUMANE P/B GVC 45:15.0
9
11 Michael Green ARROW RACING 45:15.1
10
12 Tom Reeb Bicycle Therapy 45:15.3
11
13 Matthew Mory QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM 45:15.5
12
14 Lane Randolph SHIRKS RACING 45:16.4
13
15 Robert Mayfield Holtey Law p/b Peak Condition
14
16 Michael Schweizer LONG TAIL CREATIVE 45:17.7
15
17 Alexander Roberts 717 Cycling club
16
18 Greg Maccarty Team FEC p/b Trek Bikes 45:44.4
19 Dan Lichtenberger TEAM FEC P/B TREK BIKES 46:00.4
DNF Ross Creed QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM
DNF Jesse Manuel SHIRK'S RACING
DNF Steven Karaszkiewicz TEAM FEC P/B TREK BIKES
Finishers: Cat 3: 21   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Honey MILLERSBURG VELO CLUB 56:28.4
1
2 Guenther Jason 56:28.6
2
3 Linton Brandon THRU-IT-ALL CYCLING TEAM 56:28.7
3
4 Matthew O'connor BLUE BELL PRIVATE WEALTH MANAGEMENT 56:28.8
4
5 Austin Banks YOUNG MEDALISTS 56:29.6
5
6 Lamar Zook QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM 56:31.2
6
7 Kyle Sammon 56:31.8
7
8 Travis Feick SHIRKS RACING MASTERS TEAM 56:33.5
8
9 Shawn Benjamin 56:34.4
9
10 Eric Schopf KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 57:59.1
11 Jedediah Deitrick 56:42.8
12 David Reinhart THE CYCLE WORKS 56:50.7
13 John Mullen BIKESPORT/SLY FOX 58:00.7
DNF Jim Schutawie BIKESPORT/SLY FOX CYCLING TEAM
DNF David Do YOUNG MEDALISTS Teammate Top 5: Austin Banks
DNF Noah Stauffer
DNF Stephen Zook QCW CYCLING P/B BREAKAWAYBIKES.COM
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Brown 27:10.6
1
2 Patrick Brown 27:11.9
2
3 Samuel Pawlak NOTUBES/CORNING RACE TEAM 27:12.1
3
4 Gregory Farmer 717 CYCLING P/B RSI PANELS 27:12.1
4
5 Richi Delgado TEAM SKYLINE 27:12.7
5
6 John Mustard WORLD CUP SKI & CYCLE RACE TEAM 27:13.8
6
7 John Scully SKYLANDS CYCLING 27:24.1
8 Sean Killen 27:32.3
9 Cliff Baranowski 28:52.8
10 Christopher Baugher ANNAPOLIS BICYCLE RACING TEAM 29:32.5
11 Scott Kingsley 717 CYCLING P/B RSI PANELS 29:35.3 Teammate Top 5: Gregory Farmer
12 Rob Taylor WCBC 29:42.9
13 Robert Cymbor
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Selkirk 28:12.9
2 Jim Thompson MAGEE REHAD 29:47.5
3 Craig Rittase PENNSYLVANIA CENTER FOR ADAPTIVE SP 33:14.1
4 Michael Nacci THE PENNSYLVANIA CENTER FOR ADAPTED 33:32.5
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anita Yvonne stenberg Pickle Juice Pro 55:25.2
1
2 Laura Van gilder MELLOW MUSHROOM PIZZA BAKERS P/B VA 55:25.3
2
3 Gray Patton FREDDIE FU CYCLING TEAM 55:26.6
3
4 Jessica Chong MATHLETES RACING 55:26.7
4
5 Deborah Leedalebrown TEAM EPS/CSS P/B SHEBELL & SHEBELL 55:26.9
5
6 Elspeth Huyett QCW CYCLING P/B BREAKAWAY - JL VELO 55:27.0
6
7 Samantha Fox QCW BREAKAWAYBIKES.COM P/B JLVELO 55:27.9
7
8 Patty Buerkle TEAM SKYLINE 55:28.8
8
9 Emma Workowski MALOJA PUSHBIKERS FUTURE STARS 55:28.8
9
10 Sue Mcquiston ABRT 55:30.6
10
11 Taylor Armstrong QCW CYCLING P.B. BREAKAWAYBIKES.COM 55:31.1
11
12 Shaina Kravitz TEAM EPS/CSS P/B SHEBELL & SHEBELL 55:33.1
12
Teammate Top 5: Deborah Leedalebrown
13 Emily Underwood TEAM EPS/CSS P/B SHEBELL & SHEBELL 55:34.5
13
Teammate Top 5: Deborah Leedalebrown
14 Annette Weaver MID ATL MASTERS BICYCLE ORG/ MAMBO
14
15 Jacqueline Paull HIGH GEAR CYCLERY-TREK-WW 55:37.1
15
16 Marielle Ritchie World Cup Ski & Cycle Cycling Team 55:42.5
DNF Dori Buckethal ABRT
DNF Allison Mccabe TEAM EPS/CSS P/B SHEBELL & SHEBELL Teammate Top 5: Deborah Leedalebrown
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Bower QCW CYCLING 09:11.3
2 Joanne Trimpi QCW CYCLING P/B BREAKAWAY.COM 09:56.9 Teammate Win: Katherine Bower
3 Anne Rock CADENCE RACING PHL 10:10.9
Finishers: Cat 4: 3