Log In
Concord Criterium • Aug 4 2012
Series: NEBRA 2012
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominique Danco Killington Mountain School Cycling 0:00:00
2 Rachael Colbath New Hampshire Cycling Club 0:01:32
3 Lilly Naimie Sunapee/Continental Paving/Buchika' lap
4 Turner Ramsay Killington Mountain School lap Teammate Win: Dominique Danco
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Key Vollers KMS/Start House Cycling Team 0:37:36
2 Ansel Dickey KMS/Start House Cycling Team 0:00:45 Teammate Win: Key Vollers
3 Peter Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:00:45
4 Brendan Mccormack Hot Tubes Development Team 0:00:45
5 Ian Keough BayHillCapital p/b CornerCycle 0:01:50
6 Speight Drummond 0:01:50
7 Cameron Mccormack Hot Tubes Development Team 0:02:01 Teammate Top 5: Brendan Mccormack
8 Kenny Mcneill Killington Mountain School Cycling 0:02:01
9 Matthew Owens 1K2GO RACING 0:02:01
10 Graham Roeber Donne Sane/HK2 lap
11 Chris Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth lap Teammate Top 5: Peter Goguen
12 Tommy Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth lap Teammate Top 5: Peter Goguen
13 Alden Suokko Killington Mountain School Cycling lap
14 Ethan Youngkershaw NEBC p/b Cycle Loft lap
15 Maxwell Godbey Bay Hill Capital/Corner Cycles lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Owens 1K2GO RACING 0:17:07
2 Kevin Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:00:00
3 Brodie Deshaies Papa Wheelies/Yankee Pedlar Racing 0:00:54
4 Ryan Aittaniemi 0:00:54
5 Matthew Jogodnik Colavita-Baci U19 0:01:11
6 Turner Ramsay Killington Mountain School Cycling 0:01:30
7 Sean Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth lap Teammate Top 5: Kevin Goguen
8 Leah Carlson BLUE STEEL CYCLERY lap
9 Madeline Zygmont lap
10 Kyle Mullaly CVC/Subaru New England lap
11 Alex Mccormack Hot Tubes Development Team lap
12 Gabrielle Czerula Cyclocrossracing.com lap
13 Anna Savage Minuteman Road Club lap
14 Alexa Wang Bell lap Coaching/Joe's Garage lap
15 Carlyle Grundon KMS Cycling Team lap
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Stockwell Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:50:43
Off The Front
2 Bill Yabroudy NBX Bikes/Quadfire Racing 0:00:00
Off The Front
3 Alec Donahue J.A.M. Fund / NCC 0:00:00
Off The Front
4 Steve Francisco Team Specialized Racing Masters 0:00:49
5 Kyle Wolfe Unattached 0:00:49
6 Chris Curven First Stop/Vermont Castings 0:00:49
7 Jared Katz Onion River Racing 0:00:58
1
8 Anthony Giguere INSIGHT MRI RACING 0:00:58
2
9 Kurt Schmid CCB RACING TEAM 0:00:58
3
10 Jeff Lee Upper Valley Velo/Drummond Custom C 0:00:58
4
11 Jim Breen BOB Cycling/Goodale's Bike Shop/Spe 0:00:58
5
12 Alan Pimentel NorEast Cycling 0:00:58
6
13 Jeffrey Dixon Base36/SMCC/Gorham Bike 0:00:58
7
14 Craig Schaepe NorEast Cycling 0:00:58
8
15 Jeremy Brazeal Capital Velo Club 0:00:58
9
16 John Dieli BOB-Goodale's Bike Shop/Speed Merch 0:00:58
10
17 Vincent Buffone Northampton Cycling Club 0:00:58
11
18 Unknown Rider 0:00:58
12
19 Michael Burris Burris Logistics/Fit Werx/Music Emp 0:00:58
13
20 Jay Clausen Sunapee/Continental Paving/Buchika' 0:00:58
14
Teammate Win: Steve Stockwell
21 Tim Trotter Claremont Cycle Depot Bike Club 0:00:58
15
22 Guillermo Herrera OA/Cyclemania 0:00:58
16
23 Ralf Geiben-lynn 0:00:58
17
24 Bruce Diehl Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:00:58
18
Teammate Win: Steve Stockwell
25 Sean Lamontagne Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:00:58
19
Teammate Win: Steve Stockwell
26 Alberto Citaelle 1K2GO-Onion River Sports 0:00:58
20
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Curley Gear Works/Spin Arts 0:38:30
1
2 Paul Denis INSIGHT MRI RACING 0:00:00
2
3 Richard Sorenson Onion River Sports 0:00:00
3
4 Christofer Dehahn NCC 0:00:00
4
5 Karl Hambrecht CCB Racing 0:00:00
5
6 William Sawyer Gearworks - Spinarts 0:00:00
6
Teammate Win: Paul Curley
7 Michael Theroux gear works skin art 0:00:00
7
8 Garry Sansoucie BOB-Goodale's Bike Shop/Speed Merch 0:00:00
8
9 Philip Beliveau Burris Logistics/Fit Werx/Music Emp 0:00:00
9
10 Frank Jennings Gear Works/Spin Arts 0:00:42 Teammate Win: Paul Curley
11 James Fitzgerald CCB Racing 0:00:53
1
Teammate Top 5: Karl Hambrecht
12 Leon Piasecki Optimum Performance 0:00:53
2
13 Richard Cullen Cycle Lodge 0:00:53
3
14 James Themig Mystic Velo Club 0:00:53
4
15 Wayne Santos BOB-Goodale's Bike Shop/Speed Merch 0:00:53
5
16 Peter Greer team berkshire bike and board 0:00:53
6
17 Jose r Torres INDEPENDENT 0:00:53
18 Matt Moore CCC/Keltic Construction/Zane's Cycl 0:00:53
19 Reid Hanford Mystic Velo Club 0:00:53
20 Jeff Barneson Boston Road Club 0:00:53
21 Robert Dillon 1K2GO-Onion River Sports 0:00:53
22 Graydon Stevens OA/Cyclemania 0:00:53
23 John Liston oa/cyclemania 0:00:53
24 David Holmander Blue Steel Cyclery lap
25 Mitchell Favreau Mystic Velo Club lap
26 Lawrence Purtill Cox/W.E.Stedman Cycling lap
27 Larry Stachowiak CCB Racing lap Teammate Top 5: Karl Hambrecht
28 Mike Humphries NHCC lap
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 13   Cat 4: 10   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Sealey Drummond Custom Cycles 0:39:31
2 Jim Polus CNYC 0:00:00
3 Richard Martin Cox Communications 0:00:00
4 Arthur Leblanc Unattached 0:00:02
5 John Hartwell BOB-GOODALE'S BIKE SHOP/SPEED MERCH 0:00:23
6 Barry Boyce CCB Racing 0:01:56
7 Ted Kallman Northampton Cycling Club 0:02:17
8 Kaarel Piirand NHCC/Team N.H. lap
9 David Reed Mystic Velo Club/NEMCA lap
10 Gene Gilmore Unattached lap
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Ruane Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:49:55
Off The Front
2 Bill Yabroudy NBX/Narragansett Beer 0:00:00
Off The Front
3 Ronald Bourgoin Portland Velo Club/Cyclemania 0:00:00
Off The Front
4 Leo Devellian CCB Racing 0:00:00
Off The Front
5 Peter Vollers KMS/Start House Cycling Team 0:00:31
Off The Front
6 Craig Schaepe NorEast Cycling 0:01:28
1
7 Tim Dodd NEBC p/b Cycle Loft 0:01:28
2
8 Jim Breen BOB Cycling/Goodale's Bike Shop/Spe 0:01:28
3
9 Christopher Naimie Sunapee/Continental Paving/Buchika' 0:01:28
4
Teammate Win: Patrick Ruane
10 Keith Ford Unattached 0:01:28
5
11 Guillermo Herrera OA/Cyclemania 0:01:28
6
12 Geoff Mcintosh Corner Cycles 0:01:28
7
13 Joseph Rano Gear Works/Spin Arts 0:01:28
8
14 Paul Denis INSIGHT MRI RACING 0:01:28
9
15 Christofer Dehahn NCC 0:01:28
10
16 Richard Sorenson Onion River Sports 0:01:28
11
17 Ron Dunn INSIGHT MRI RACING 0:01:28
12
18 Kevin Neprud 545 Velo 0:01:28
13
19 Michael Brier Refunds Now 0:01:28
14
20 Philip Beliveau Burris Logistics/Fit Werx/Music Emp 0:01:28
15
21 Richard a Garabedian jr BCA/TOSK 0:01:28
16
22 Eiric Marro Sunapee/Contintental/Buchika's Ski 0:01:28
17
Teammate Win: Patrick Ruane
23 Steve Mcgrath NorEast Cycling 0:01:28
18
24 Jay Clausen Sunapee/Continental Paving/Buchika' 0:01:28
19
Teammate Win: Patrick Ruane
25 Richard Drummond UVV/ Drummond Custom Cycles 0:01:28
20
26 Claude Collins Team Jackson Hole 0:01:28
21
27 Wayne Santos BOB Cycling 0:01:28
22
28 Steven Lehmann Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:01:28
23
Teammate Win: Patrick Ruane
29 Mark Thompson Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:01:28
24
Teammate Win: Patrick Ruane
30 Bruce Diehl Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:01:28
25
Teammate Win: Patrick Ruane
31 Timothy Shea BOB-Goodale' s Bike Shop/Speed Merc 0:01:28
26
32 Edward Sebok OA/ Cyclemania 0:01:28
27
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 23   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ansel Dickey KMS/Start House Cycling Team 0:38:41
1
2 Peter Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:00:00
2
3 Jeremy Jo GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:00:00
3
4 David Warner GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:00:00
4
5 Ciaran Mangan CCB/ RACING 0:00:00
5
6 Key Vollers KMS/Start House Cycling Team 0:00:00
6
Teammate Win: Ansel Dickey
7 Daniel Guiney Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:00:09
8 Stephen Wright C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:00:29 Teammate Top 5: Peter Goguen
9 Kyle Butler GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:01:01
1
Teammate Top 5: Jeremy Jo
10 Tommy Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:01:01
2
Teammate Top 5: Peter Goguen
11 Geoffrey Bouchard NBX Bikes/Quadfire Racing 0:01:01
3
12 Brian Devaney UVM Cycling 0:01:01
4
13 Michael Shinall GREEN LINE VELO driven by ZipCar 0:01:01
5
Teammate Top 5: Jeremy Jo
14 Steve Lachance GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:01:01
6
Teammate Top 5: Jeremy Jo
15 Cole Archambault GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:01:01
7
Teammate Top 5: Jeremy Jo
16 William Morris REVEL Racing/CycleLife 0:01:01
8
17 Dominic Caiazzo GREENLINE VELO driven by Zipcar 0:01:01
9
Teammate Top 5: Jeremy Jo
18 Christopher Gagne Broadway Bicycle School / Igleheart 0:01:01
10
19 Sawyer Currie Rad Racing 0:01:01
11
20 Matthew Nunnelly unattached 0:01:01
12
21 R. michael Mckittrick Broadway Bicycle School/Igleheart F 0:01:01
13
22 Ian Lambe ECV 0:01:01
14
23 Oscar Jimenez Ride Studio Cafe 0:01:01
15
24 Mark Theeman GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:01:01
16
Teammate Top 5: Jeremy Jo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 21   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Gorman 0:51:56
1
2 Matt Doremus Threshold Cycling 0:00:00
2
3 Jonathan Barry 0:00:00
3
4 Kyle Gagnier Team Wear On Earth 0:00:00
4
5 Speight Drummond Upper Valley Velo/ Drummond Custom 0:00:00
5
6 Andrew Goodale Riverview Racing 0:00:00
6
7 Alan Pimentel NorEast Cycling 0:00:00
7
8 Nicholas Tham ming qiang MIT Cycling p/b FXDD 0:00:00
8
9 Tom Reagan Kung Fu Panda 2 0:00:00
9
10 Neal Coughlin INSIGHT MRI RACING 0:00:00
10
11 Pierre Gervez Alpine Clinic 0:00:00
11
12 Ryan Laperle Ghost Tree Racing 0:00:00
12
13 Aaron Miller Paycheck to Paycheck 0:00:00
13
14 Kenny Mcneill Killington Mountain School Cycling 0:00:00
14
15 Ethan Frost Christiana Care PT+ / FSVS 0:00:00
15
16 Benjamin Kramer Sunapee Racing Team 0:00:00
16
17 Zach Stuckman Killington Mountain School Cycling 0:00:00
17
18 James Tilley 0:00:00
18
19 John Murphy Paradise Racing 0:00:00
19
20 Peter Cole Isabella's Sticky Buns Cafe 0:00:00
20
21 Brennan Berardo 0:00:00
21
22 Liam Somers Base36/SMCC/Gorham Bike 0:00:00
22
23 Cody Whelan Sunapee Racing Team 0:00:00
23
24 Vincent Buffone Northampton Cycling Club 0:00:00
24
25 James Hall Northeast Bicycle Club (NEBC) 0:00:00
25
26 Doug Marks DG Cycles 0:00:00
26
27 Michael Markowicz 0:00:00
27
28 Christian Muentener OA/Cyclemania 0:00:00
28
29 Aaron Mccormack Cycle Lodge 0:00:00
29
30 Ian Keough BayHillCapital p/b CornerCycle 0:00:00
30
31 Matthew Owens 1K2GO RACING 0:00:00
31
32 Michael Hopwood 1k2GO -onion river sports lap
33 Michael Owens 1K2GO RACING lap
34 Graham Roeber Donne Sane/HK2 lap
35 Alden Suokko Killington Mountain School Cycling lap
36 Brian Bigelow BOB/Goodales lap
37 Antonio Giancola New Hampshire Cycling Club lap
38 Steve Giguere NorEast Cycling lap
39 Robert Dillon 1K2GO-Onion River Sports lap
40 Jason Andrew Providence Velo/Caster's lap
41 Russell Maynard lap
42 Michael Keough Corner Cycle lap
43 William Hurley lap
44 Justin Palmisano Essex County Velo (ECV) lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 36   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bobby Bailey 1K2GO-Onion River Sports 1:12:30
2 Alec Donahue J.A.M. Fund / NCC 0:00:00
3 Nicholas Keough www.keoughcyclocross.com 0:00:10
1
4 Skip Foley 0:00:10
2
5 Luciano Pavan MetLife - NorEast Cycling 0:00:10
3
6 Synjen Marrocco CCB Racing 0:00:10
4
7 Jake Hollenbach Boston Bicycle School 0:00:10
5
8 Brad Warren J.A.M FUND / NCC 0:00:10
6
Teammate Top 5: Alec Donahue
9 Adam Carr Ekoi.com Gaspeiun 0:00:10
7
10 Jurgen Nebelung Embrocation Cycling Journal 0:00:10
8
11 Alex Cox CCB Racing 0:00:10
9
12 John Herrick Boston Bicycle School 0:00:10
10
13 Peter Bell MetLife - NorEast Cycling 0:00:32 Teammate Top 5: Luciano Pavan
14 Manny Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:00:41
15 Jesse Keough www.keoughcyclocross.com 0:01:05
1
Teammate Top 5: Nicholas Keough
16 Robbie King Boston Bicycle School 0:01:05
2
17 Sam Rosenholtz GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:01:05
3
18 Cory Hartman Boston Road Club 0:01:05
19 Eric Tremble Boston Bicycle School 0:01:05
20 Steve Francisco Team Specialized Racing Masters 0:01:05
21 Dylan Mcnicholas CCB 0:01:05
22 Joseph Reis C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:01:05
23 Ryan Kelly MetLife - NorEast Cycling 0:01:05 Teammate Top 5: Luciano Pavan
24 Kevin Wolfson Boston Bicycle School 0:01:05
25 Harrison Harb Boston Bicycle School 0:01:05
26 Andrew Clemence Boston Bicycle School 0:01:05
27 Aaron Hubbell Bissell-ABG-NUVO 0:01:05
28 Evan Huff J.A.M. Fund / NCC 0:01:05 Teammate Top 5: Alec Donahue
29 Joshua Lehmann Boston Bicycle School 0:01:05
30 Landen Wark-acebo MetLife - NorEast Cycling 0:01:05 Teammate Top 5: Luciano Pavan
31 Matthew Buckley Boston Bicycle School 0:01:05
32 Samuel Evans-brown Sunapee/Continental Paving/Buchikas lap
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 16   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Celia Riechel Ride Studio Cafe 0:47:04
2 Elizabeth Pettitt University of New Hampshire 0:00:00
3 Marissa Acosta NEBC p/b Cycle Loft 0:00:00
4 Elizabeth Bryson NEBC p/b Cycle Loft 0:00:00
5 Lynn Cochrane Cycling Concepts Racing Team 0:00:00
6 Erin Spaulding 0:00:24
7 Cindy Brennan Ride Studio Cafe 0:00:29 Teammate Win: Celia Riechel
8 Julie Dodd NEBC p/b Cycle Loft lap Teammate Top 5: Marissa Acosta
9 Loraine Warner Northeast Bicycle Club (NEBC) lap
10 Sharon Sloan Schuylkill Navy racing / Ride Studi lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Ralston Team Kenda p/b Geargrinder 0:56:41
1
2 Amy Miner 1K2GO-Onion River Sports 0:00:00
2
3 Danielle Ruane Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:00:00
3
4 Frances Morrison J.A.M. Fund / NCC 0:00:00
4
5 Erin Donohue KMS/Start House Cycling Team 0:00:00
5
6 Lenora Felker Donne Sane Cycling - HK2 0:00:00
6
7 Maureen Bruno roy 0:00:00
7
8 Danielle Baron Sunapee Racing Team 0:00:00
8
Teammate Top 5: Danielle Ruane
9 Leslie Lupien Sunapee/Continental Paving/Buchika' 0:00:00
9
Teammate Top 5: Danielle Ruane
10 Julianne Tauscher NEBC p/b Cycle Loft 0:00:00
10
11 Joy Stark Ride Studio Cafe lap
12 Ellen Noble C.F. Racing p/b Trek Portsmouth lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 4: 1