Log In
Tour of Galena - Criterium • Jun 9 2012
Clear, 83 degrees, wind 14 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Simon Enzo's-PSIMET
2 Chad Weisgram Mitsubishi Laser/Grand Performance
3 Dave Stone Scarlet Fire
4 Gene Tolli Enzo's-PSIMET Teammate Win: Wayne Simon
5 Brian Karlow Enzo's-PSIMET Teammate Win: Wayne Simon
6 David Jaggi Enzo's-PSIMET Teammate Win: Wayne Simon
7 Bob Karlow Enzo's-PSIMET Teammate Win: Wayne Simon
8 Paul Deninger Velosport Iowa /American Equity
9 Nate Iden Burnham Racing
10 Franz Rinkleff Minneapolis Bicycle Racing Club
11 John Stonebarger Mass Bay Road Club
12 Brian Grant Team Mack Racing Assoc. LTD
13 Timothy Henry Project 5 Racing
14 Paul Swinand Club Bicicletta
15 Michael Thomsen American Equity Racng Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuele Bianchi Chicago Velo Campus
2 Gina Johnson Village-Verdigris Cycling
3 Jennifer Jenks
4 Jacob Keil
5 Daryus Patel xXx Racing
6 Peter Swinand Club Bicicletta
7 Lincoln Scheer xXx Racing Teammate Top 5: Daryus Patel
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Hartig Borah
2 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen
3 Jack Thompson ABD Cycling Team
4 Nikos Hessert xXx Racing
5 Stephanie Jenks
6 Robert Isaacson xXx Racing
7 Sean Mythen xXx Racing Teammate Top 5: Nikos Hessert
8 Jonathan Tripp
9 Sarah Mythen xXx Racing Teammate Top 5: Nikos Hessert
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Whipple Enzo's-PSIMET
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randal Warren xXx Racing
2 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
3 Gary Doering Team Mack Racing Assoc. LTD
4 Alfonso Reyes Bloomington Cycle Racing Team
5 Don Lowe Team Mack Racing
6 Glenn Eyler Kansas City Bicycle Club
7 Jackie Brian Boston Mountain Cyclists
8 John Fleckenstein Team Mack Racing Assoc. LTD Teammate Top 5: Mark Mcgeen
9 James Rolette South Chicago Wheelmen
10 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
11 Russell Loucks GS Circo Azzurro
12 Parrish Marugg Bicycle World Inc.
DNF Kevin Wohlford Velosport Iowa /American Equity
DNF Robert Kenneke
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Ellison Chicago Cuttin Crew
2 Evan Hartig Borah
3 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
4 John Wolters Rhythm Racing
5 Owen Aronson Rhythm Racing
6 Eric Blankinship Rhythm Racing
7 Tom Driver Burnham Racing
8 Cory Brown PSIMET Racing
9 Ryan O'boyle South Chicago Wheelmen
10 Adam Leibman ABD Cycling Club
11 Konrad Witt ABD Cycling Team
12 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
13 Jake Buescher xXx Racing
14 David Castro Rhythm Racing Teammate Top 5: John Wolters
15 Eric Serantoni St Paul Bicycle Racing Club
16 Ryan Fay xXx Racing
17 Thomas Babinski Iron Cycles
18 Jason Knight Team Bicycle Heaven
19 Eric Helm
20 Brandon Diffenderfer Spidermonkey Cycling
21 Hunter Davis Team TATI
22 Krystian Pac Rbikes.com / FleetTruckParts.com
23 Scott Bowden Team Bicycle Heaven
24 Michael Keller South Chicago Wheelmen
25 Michael Jividen Tenspeed Hero / J.P. Graziano
DNF Rich Delgado Village-Verdigris Cycling Team
DNF Matthew Kelley South Chicago Wheelmen
DNF Eric Goodwin Burnham Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 26   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Pearson Chicago Cuttin Crew
2 Isaiah Jay Tenspeed Hero / J.P. Graziano
3 Mackenzie Dupuy ABD Cycling Team
4 Jared Sheppard
5 Mike Conroy Mox Multisport
6 Joe Nichols American Equity Racng Team
7 Bevan Brookfield Half Acre Cycling
8 Kyle Mindick xXx Racing
9 William Barnes xXx Racing
10 Ryan Barton
11 Tim Holt Tenspeed Hero / J.P. Graziano Teammate Top 5: Isaiah Jay
12 Michael Schmalandt
13 Ben Omalley xXx Racing
14 Tristan Whitehead xXx Racing
15 Brandon Scheiner Team Pegasus
16 Benjamin Van couvering Team Pegasus
17 Todd Simeone Tenspeed Hero / J.P. Graziano Teammate Top 5: Isaiah Jay
18 Sasha Reschechtko Team TATI
19 Tracy Dangott xXx Racing
20 Andrew Scheyer Team TATI
21 Ian Whitney Half Acre Cycling
22 James Snitzer
23 Mike Palmer Half Acre Cycling
24 Douglas Zalis Vision Quest
25 Carter Kleiman Vision Quest
26 Paul Halupka Team TATI
27 Paul Kardosh Mox Multisport Teammate Top 5: Mike Conroy
28 Stephen Schnell
29 Michael Rogers Mox Multisport Teammate Top 5: Mike Conroy
30 Michael Berman Team TATI
31 Joseph Oldenburg
32 Loren Bo Team TATI
33 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew Teammate Win: Alexander Pearson
34 Patrick Dust
DNF Andrew Peterson Mox Multisport Teammate Top 5: Mike Conroy
DNF Nikos Hessert xXx Racing
DNF Sean Klontz Half Acre Cycling
Finishers: Cat 4: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Mcmahon
2 Kris Wiatr Team Got Wind?
3 Tracy Dangott xXx Racing
4 Daniel Dodson W2 Racing
5 Dave Keil W2 Racing
6 Matt Bennett Village-Verdigris Cycling Team
7 Geoffrey Scott Spidermonkey Cycling
8 Nicholas Venice xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
9 Pat White Village-Verdigris Cycling
10 Erik Didriksen xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
11 William Barnes xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
12 Mike Radlicz W2 Racing Teammate Top 5: Daniel Dodson
13 Peter Monko Spidermonkey Cycling
14 Alan Stoughton PSIMET Racing
15 Kris Kostadinov Team Higher Gear
16 Will Frame
17 Jeremiah Andersen GP Velotek
18 Val Mitev Team Higher Gear
19 Nick Jonker
20 David Gosse Mox Multisport
21 Benjamin Spark Spidermonkey Cycling
22 James Obrien Colavita Racing
23 Dan Swenson
24 James Rolette South Chicago Wheelmen
25 Jason Trock Mox Multisport
26 Jack Arnolde Team Got Wind? Teammate Top 5: Kris Wiatr
27 John Boggs xXx Racing Teammate Top 5: Tracy Dangott
28 David Capretto Mox Multisport
29 Ryan Gable Trader
DNF Joe Stadnik Team Got Wind? Teammate Top 5: Kris Wiatr
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louis Fernandez Team TATI
2 Mark Nowack
3 Peter Cavoto Spidermonkey Cycling
4 Ian Kresnak
5 Chad Mcmahon
6 Ian Carr Team TATI Teammate Win: Louis Fernandez
7 Andrew Carolus
8 Joel Mulder Tuxedo Thunder Cycling
9 Jacob Cramer Half Acre Cycling
10 Kenneth Dorado Iron Cycles
11 Bryan Froehlicher Village-Verdigris Cycling
12 William Zola Tuxedo Thunder Cycling
13 Brian Dunlavy
14 Jack Thompson ABD Cycling Team
15 Timothy Lentz
16 Timothy Chang University of Wisconsin-Madison
17 Hayes Sanborn Spidermonkey Cycling Teammate Top 5: Peter Cavoto
18 Christopher Sholl Tuxedo Thunder Cycling
19 Matthew Vanoosten
20 Roderick De jesus Tuxedo Thunder Cycling
21 Thomas Richards Team Bicycle Heaven
22 Bill Guy Half Acre Cycling
23 Ken Schiffman Flatlandia Cycling Team
24 John Mitchell xXx Racing
25 Philip Schwarz
26 Daryus Patel xXx Racing
27 James O'neill Watchung Wheelmen
28 Matthew Harris Half Acre Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 26   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Ramirez Enzo's-PSIMET
2 Chad Hartley Kenda 5-Hour Energy Cycling Team
3 Ryan Freund Enzo's-PSIMET Teammate Win: Nicholas Ramirez
4 Andrew Ulvestad Rhythm Racing
5 Andrew Lister Wheelfast Cycling Team
6 Michael Sencenbaugh Thrive Cycling Team
7 Chris Yotter St Paul Bicycle Racing Club
8 Michael Heagney Vision Quest
9 Adam Herndon xXx Racing
10 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen
11 Nicholas Vetter Mitsubishi Laser/Grand Performance
12 Chad Dean 5Nines Cycling
13 Matias Perret Iowa City Cycling Club
14 Lucas Guyton American Equity Racng Team
15 Mariusz Czarnomski Mercy-Specialized
16 Dustin Morici Sammy's Bike
17 Chad Weisgram Mitsubishi Laser/Grand Performance
18 Chris Moore Burnham Racing
19 Matthew Zimmer American Equity Racng Team
20 William Pankonin xXx Racing
21 Chad Bishop American Equity Racng Team
22 Joel Friedman Enzo's-PSIMET Teammate Win: Nicholas Ramirez
23 David Reyes Bloomington Cycle Racing Team
24 Dylan Knutson St Paul Bicycle Racing Club
25 Tim Speciale Enzo's-PSIMET Teammate Win: Nicholas Ramirez
26 Richard Breininger
DNF Luke Seemann xXx Racing
DNF Peter Strittmatter xXx Racing
DNF Daniel Lang Peoria Bicycle Club
DNF Trevor Lister Wheelfast Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Lister
DNF Liam Donoghue xXx Racing
DNF Alexander Meyer Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNF Joseph Tortorelli Scarlet Fire Racing
DNF Jeff Barnes Iowa City Cycling Club
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amelia Moore Les Petites Victoires
2 Jeannie Kuhajek PSIMET Racing
3 Jessica Prinner ABD Cycling Club
4 Jannette Rho Les Petites Victoires Teammate Win: Amelia Moore
5 Kelli Richter PSIMET Racing
6 Cady Chintis Les Petites Victoires Teammate Win: Amelia Moore
7 Leah Sanda PSIMET Racing Teammate Top 5: Jeannie Kuhajek
8 Ellen Ryan xXx Racing
9 Cathy Frampton Project 5 Racing
10 Sarah Rice Spidermonkey Cycling
11 Katie Isermann Enzo's-PSIMET
12 Elizabeth So Les Petites Victoires Teammate Win: Amelia Moore
13 Kimberly Gialdini PSIMET Racing Teammate Top 5: Jeannie Kuhajek
14 Anne Meyer Mercy-Specialized
15 Marne Smiley
16 Lindsay Knight Team TATI
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Peck Chicago Cuttin Crew
2 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew Teammate Win: Christina Peck
3 Nicole Fiala American Equity Racng Team
4 Marie Snyder Chicago Cuttin Crew Teammate Win: Christina Peck
5 Beth Christiansen Turin DCX
6 Eleanor Blick Johnny Sprockets
7 Katie Tomarelli Kinky Llama Racing
8 Kristin Keil W2 Racing
9 Katie Mann Team TATI
10 Kate Carolan Half Acre Cycling
11 Erica Gaddy Half Acre Cycling
12 Sue Wellinghoff xXx Racing
13 Colleen Jarema Team TATI
14 Jennifer Groen Half Acre Cycling
15 Ivy Andersen GP Velotek
16 Anna Luckow Alberto's Sport
17 Sheena Enriquez Team TATI
18 Jessica Whiton xXx Racing
19 Annie Byrne Half Acre Cycling
20 Anna Bacsik Kinky Llama Racing
21 Annette Stahelin Half Acre Cycling
22 Emily Dittemore
23 Ramona Kuna Alberto's Sport
24 Vanessa Buccella Half Acre Cycling
25 Shannon Keeton
DNF Tara Coady
DNF Sarah Lu Team TATI
Finishers: Cat 4: 26   Cat ?: 1