Log In
2016 DORBA Prayer Mountain Pedal • Apr 23 2016
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: TMBRA 2016
Clear, 80 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Stroh Bike World Racing 01:29:06.0
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolas Gaurin PACC 01:41:25.0
2 Camron Buswell Anthem Brewing Elite Racing 01:50:34.0
3 Bill Quach Southern Elite/Sun & Ski 02:04:00.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Ness Bicycles Plus 01:43:09.0
2 Paul Loesch The Peddler - ATX 01:45:01.0
3 Toby Rider Team PACC 01:45:45.0
4 Abel Ibarra 787 Racing 01:46:06.0
5 Tim Rawlins Bicycles Plus 01:48:11.0
6 Robert Johnston Hub Racing 01:51:54.0
7 Justin Stoker Weaver Technologies Racing 01:53:56.0
8 Joe Siwinski Dallas Bike Works 01:54:54.0
DNF Matt Malone Big Pig Racing DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Pattie ATC Racing 01:09:00.0
2 Joey Pratt Bicycles Plus 01:09:01.0
3 Paul Fafard Cycle Progression/Telluride Cycling 01:11:25.0
4 Brian Schow Dallas Bike Works 01:13:25.0
5 Jamie Bell Bicycles Inc. 01:13:52.0
6 Ryan Hobbs Wyld Stallyns Racing 01:14:13.0
7 Scott Middleton Precision Personal Training 01:14:54.0
8 Carlos Uranga PACC 01:16:17.0
9 Jenni Gaertner 01:19:35.0
10 Heath Wade Team PACC 01:19:58.0
11 James Webb Mafia Racing 01:26:44.0
DNF Jordan Ransom DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Gibson Team PACC 01:11:16.0
2 Chris Olson Planetary Cycles Racing Team 01:13:31.0
3 Sam Labarbera 01:13:50.0
4 Glenn North Team Crank House Cycles 01:14:08.0
5 Brian Freeze NWCC 01:17:52.0
6 Jay Nordeen Bike World Racing 01:18:15.0
7 Tracy Storm Dallas Bike Works 01:20:01.0
8 Phil Lewis Georgetown Cyclery 01:22:16.0
9 Jimmie Vaughan Bicycle Heaven 01:23:36.0
10 Fred Willemsen Bicycle Sport Shop 01:26:07.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phillip Bird Big Pig Racing 01:17:45.0
2 Don Schwieters OMW 01:19:37.0
3 Tony Sturdivant Concho Bike/Hanks Racing 01:24:03.0
4 Bill Petko Slippery Rocky Racing Team 01:30:22.0
5 Scott Schaefer Southern Elite/Sun&Ski 01:57:34.0
DNF Steve Miller Hill Country Bicycle Works DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitney Fanning GeriAtrix 01:47:18.0
2 Frederic Schmid Bear Mountain 01:54:59.0
3 John Howell Bicycle Sport Shop 01:58:02.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Jenkins Concho Bike Shop 01:14:23.0
2 Dalton Walters Jesuit High School 01:16:48.0
3 Austin Minor Team PACC 01:19:46.0
4 Abigail Yates Matrix/RBM 01:21:35.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Olson Planetary Cycles 01:13:49.0
2 Ganga Vandenberg Team PACC 01:16:09.0
3 Saul Monarca Ghisallo foundation 01:17:41.0
4 Zach Conover Cadence Cyclery 01:17:56.0
5 Matt Shaner Weaver Technologies Racing 01:19:28.0
6 Joseph Preston Ride Away Cycling Club 01:24:56.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake York PACC 01:12:48.0
2 Adam Runquist DIRT Racing 01:14:44.0
3 Jonathan Jennings Concho Bike Shop 01:16:17.0
4 Arnold Haffner Bike World Racing 01:18:54.0
5 Brett Crossland 01:27:31.0
6 Saul Guitierrez 01:31:22.0
DNF Raul Mejia DNF
DNF Joseph Desantis Chain Link Bicycle Shop DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Whipp 01:11:36.0
2 Cesar Gutierrez 01:16:29.0
3 Keith Barron TruTri 01:18:48.0
4 John Verdier 01:24:52.0
5 Brad Swaim Bike Barn 01:26:46.0
6 Scott Boldt Bicycles Inc 01:27:46.0
7 Michael Younkin 01:37:11.0
DNF Edwin Gama Tru Tri Sports DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Sellers Team IPA Racing 01:14:47.0
2 Marc Cook Texas A/C & Heating 01:15:12.0
3 James Beas PACC 01:16:08.0
4 Marc Lequire Team PACC 01:19:01.0
5 David Cervera Bike Barn 01:19:30.0
6 Chris Weckwerth Subway 01:20:13.0
7 Mack Mckinney Dallas Bike Works / Team Hooters 01:20:42.0
8 Chais Surles Bicycles Inc. 01:23:27.0
9 Nathan Delahoussaye Bearded Women Racing 01:27:21.0
10 Alan Rodriguez Extreme 01:30:14.0
11 Kevin Napier Southern Elite/Sun & Ski Sports/PAR 01:30:19.0
12 Tony Clark Georgetown Cyclewerx 01:33:09.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Ramirez Oak Cliff Bicycle Co. 01:14:58.0
2 Tommy Burson Bicycle World Waco 01:17:41.0
3 Yuri Cook Fast Frog Racing 01:19:46.0
4 Carl Hentschel GS Tenzing 01:22:33.0
5 John Eddington Team PACC 01:22:34.0
6 Paul Pinholster LAME 01:25:34.0
7 Jorge Tovar 01:25:47.0
8 Michael Schneider NWCC 01:29:56.0
9 Carlos Marin 01:30:11.0
10 Andrew Kelsey 01:31:18.0
11 Shane Hatton Peace Love Happiness 01:31:55.0
12 Erik Streight West End 01:36:16.0
13 Mike Smith Fantasia Cycling 01:40:10.0
DNF Allen Abell Bicycle Heaven DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Francisco Cano Dirt Racing/Bike Route 01:21:06.0
2 Mike Robinson Chicken Express 01:23:31.0
3 Dennis Livingston Main Street Bicycles 01:25:37.0
4 Jimmy Staples PACC 01:26:44.0
5 Drew Tucker Matrix/ Richardson Bike Mart 01:26:45.0
6 Dennis Moroney Bike Barn Texas 01:33:19.0
7 Mihaly Deak Team IPA Racing 01:36:40.0
8 Martin Rojas 01:39:44.0
9 Darrel Lawrence 01:44:43.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sebastian Hill Cyclocross Project 2015 00:21:07.0
2 Lincoln Staats Hill Country Bicycle Works 00:22:19.0
3 Andrew Rojas 00:22:22.0
4 Adam Engeling 00:24:14.0
5 Royce Ruckel 00:24:49.0
6 Wylie Tharp Matrix/RBM 00:28:01.0
7 Marco Rojas 00:33:03.0
DNF Whit Mabus Matrix/RBM DNF
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Mabus RBM/Matrix 00:29:59.0
2 Andrew Anderson Bicycle Sport Shop 00:32:48.0
3 Isaac Engeling 00:32:49.0
4 Jack Watters 00:35:50.0
DNF Ian Lewis Georgetwon Cyclewerx DNF
DNF Wyatt Freeman Matrix DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Abell Bicycle Heaven/PVA 00:38:48.0
2 Jhia-vhonnii Wheat Ride Away Cycling Club 00:42:45.0
3 Chase Griffin Cadence Cyclery 00:49:46.0
4 Nathan Mester NWCC 00:55:00.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Stroh Bike World Racing 00:37:17.0
2 Jesse Nordeen Ride Away Cycling Club 00:38:34.0
3 Mitchell Misplay The Peddler / TRG - The Ride 00:39:58.0
4 Jeff Spears Bike Lane 00:42:07.0
5 Chris Tracht Team Chumba 00:50:12.0
6 Jonny Loving Sachse High School 00:53:42.0
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Kuithe GS Tenzing 00:38:51.0
2 William Henley 00:41:05.0
3 Erling Lasalle 00:41:15.0
4 Jon Crain 00:43:18.0
5 Austin Mcconnico 00:44:26.0
6 Ryan Ellington 00:45:25.0
7 Tim Kosters 00:51:43.0
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Funk East Whitney Management LLC 00:38:28.0
2 Cody Brown Hill Country Bicycles Works 00:39:40.0
3 Daniel Smith Mellow Johnny's Ft. Worth 00:39:52.0
4 Jovanne Hecita NWCC 00:41:09.0
5 Randy Davis Bearded Women 00:41:10.0
6 Rich Thurston 00:41:36.0
7 Aaron Laplaca Matrix/RBM 00:41:47.0
8 Raul Henao Angry Sloth Racing/Bicycle World of 00:42:31.0
9 Brian Bowe 00:43:15.0
10 Jason Lampe 00:45:09.0
11 Bryce Cole 00:45:46.0
12 Daniel Griganavicius 00:47:16.0
13 Phillip Staats Hill Country Bicycle Works 00:47:56.0
14 Davis Green 00:57:07.0
DNF Jason Hughes Team West End DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Steinfort Tri-City Bicycles 00:38:57.0
2 Dan Kemp Hill Country Bicycle Work 00:39:48.0
3 Jeremy Miller CMR 00:39:55.0
4 Russell Mester NWCC 00:40:30.0
5 Kavan Hege Colormate Racing 00:41:25.0
6 Brad Bain NWCC 00:42:05.0
7 Thomas Smith? Northwest Cycle Club 00:42:08.0
8 Jason Legel 00:42:45.0
9 Mike Celicious iNOY 00:43:12.0
10 Aric Meyer Team Ninja 00:43:47.0
11 Juan Pagan Bikeland 00:46:14.0
12 Guillermo Mercado NWCC 00:46:34.0
13 Peter Shirley 00:47:48.0
14 Brent Phillips Phillips Racing 00:47:56.0
15 Jeff Spears Bike Lane 00:49:55.0
16 Larry Wheat 00:52:08.0
17 Alex Hill 00:52:09.0
18 Eric Rohani Team Elevate Racing 00:52:15.0
19 Eric Larsen Geogetown Cyclewerks 00:59:37.0
20 Ben Royer Team Extreme 01:12:16.0
21 Kevin Mcglothlin CCMTB 01:19:23.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Rogers 00:41:18.0
2 Robert Seibert BP 00:41:26.0
3 Mark Engelberg DBW 00:43:12.0
4 James Gheida 00:43:19.0
5 Keith Moore Chicken Express 00:43:36.0
6 Norman Lange 2516 Kingston St 00:43:43.0
7 Chris Harris Velo Fanatico 00:44:20.0
8 Jim Willis NWCC 00:44:53.0
9 Chris Soncrant NWCC 00:46:43.0
10 Christopher Bernard 00:54:11.0
11 Howard Hanna 00:55:44.0
12 Rob Hibbetts On-Line Golf Balls/TruTri Sports 00:58:24.0
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carson Lange Gateway Harley 01:35:30.0
2 Jacob Sacket Summit-Competitive Cyclist 01:38:36.0
3 Ethan Storm Dallas Bike Works 01:38:37.0
4 Nevada Thomason Go Green Racing 01:38:38.0
5 Wallace Campbell JA King MTB Team 01:39:30.0
6 Todd Gearhart Bicycles Plus Racing 01:41:19.0
7 Rob Sandusky Matrix/RBM 01:44:56.0
8 Doug Todd 01:45:11.0
9 Nathan Winkelmann WTF/BikeLane/SCOTT Bikes 01:46:07.0
10 Quin Reeves Go Green Racing 01:47:14.0
11 Steve Kidd desTROYforce.com/Elite Bikes 01:47:55.0
12 Aaron Mcdaniel 01:50:02.0
13 Aaron Mcdowell Go Green 01:51:53.0
14 Justin Hryckowian Summit Bike Club 01:53:04.0
15 Richard Drew Pivot Cycles/Plano Cycling & Fitnes 01:55:47.0
16 Tyler Cloutier Matrix/RBM 01:57:26.0
17 Lucas Brusseau Athletes on Track/Subaru/Sun & Ski 02:13:22.0
DNF Bradyn Lange Summit-Competitive Cyclist DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kendra Tupper Oak Cliff Bicycle Co. 01:17:27.0
2 Austin Walker Chumba USA 01:18:11.0
3 Bryan Porter BiCi Coop Racing 01:20:30.0
4 Kevin Sefkow 01:21:35.0
5 Aaron Mayes Camp Eagle 01:22:35.0
6 Armando Zermeno Bearded Women Racing 01:23:23.0
7 Steve Stovall Camp Eagle 01:28:44.0
8 Russel Watson The Bone Rangers 01:29:02.0
9 Jordan Mclain 01:29:40.0
10 Guillermo Mercado NWCC 01:37:30.0
DNF Dylan Garrigan BWR DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Damian Nunez 01:51:29.0
2 Gary Liardon Team IPA Racing 02:06:32.0
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydnei Anderson Team PACC 01:29:57.0
2 Xochilt Gonzalez Team PACC 01:41:56.0
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Chance Matrix Cycling Club/Richardson Bike 01:21:35.0
2 Vanessa Wagner The Peddler Bicycle Shop 01:29:10.0
3 Tara Malone Kodiak Tough 01:35:00.0
4 Geo Meyer Team Ninja 01:40:45.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Nye-salladin Hill Country Bicycle Works 01:27:04.0
2 Tammy Killebrew Hill Country Bicycle Works 01:27:15.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natalie Vaz ATC Racing 01:48:39.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Linda Jordaan NWCC/Area 51 01:39:00.0
2 Maga Sanchez Team Extreme 01:42:28.0
DNF Heidi Staples PACC DNF
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracie Nethery NWCC 01:40:26.0
2 Michele Willis NWCC 01:43:58.0
3 Bridget Alford Cadence Cyclery 01:58:13.0
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elaina Moyers Southern Elite/Sun&Ski 00:26:09.0
2 Emily Anderson 00:26:10.0
3 Rowan Engeling 00:27:08.0
4 Addyson Staats Hill Country Bike Works 00:30:30.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Moyers Southern Elite/Sun&Ski 00:42:08.0
2 Teresa Rojas 00:54:00.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miranda Vreeland Rock Solid Racing 00:58:01.0
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taegan Steinfort Tri-City Bicycles 00:51:40.0
2 Lizzie Carpenter RBM/Matrix/Sachse 00:56:01.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brittany Smith Bearded Women Racing 00:54:12.0
2 Brittany Gillen 00:55:16.0
3 Casey Courtney Bayou Boomers 01:31:47.0
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neidi Miller PACC/Plano Cycling 00:45:25.0
2 Ashley Green 00:46:14.0
3 Kate Castro Bearded women racing 00:47:48.0
4 Jessie Tsai Bicycle Heaven 00:48:10.0
5 Natalie Brown Hill Country Bicycle Works 00:48:33.0
6 Katrine Waterman Bicycles Plus 02:27:06.0
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Smith Matrix/RBM 01:45:37.0
2 Sheree Benavides RBM/Matrix 02:12:01.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1