Log In
Johnson City Omnium - TT • Jun 3 2017
Clear, 80 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Georg Pingen Lift Center Racing 00:07:37.200
2 David Piercey Lift Center Racing 00:07:38.300 Teammate Win: Georg Pingen
3 William Hardin Hearts Racing Club 00:07:45.700
4 Eric Moore Upstate Junior Cycling/Calder Broth 00:07:56.600
5 Alastair Pounder Dornier Racing 00:07:59.200
6 Matthew Bopp Team Mission Source / NGCA 00:08:00.400
7 Carter Jackson I Am Racing 00:08:02.400
8 Thomas Cross jr Team Mission Source / NGCA 00:08:02.600
9 Gabriel Rojas Global Force Team Costa Rica 00:08:08.200
10 Chase Peeler Los Locos 00:08:09.300
11 Christian Acker Clemson University 00:08:16.400
12 Luis Leme 00:08:17.400
13 Yukio Mariner MOAB Racing 00:08:18.200
14 Justin Schmidt Team Mission Source / NGCA 00:08:18.900
15 Spencer Lowden Cyclus Sports 00:08:21.600
16 Matt Sloyer Boone Area Cyclists 00:08:24.400
17 Mitchell Hopkins Cycletherapy 00:08:25.800
18 W. Harrison nguy Frazier Cycling 00:08:29.300
19 Enzo Allwein Team Handmade 00:08:31.200
20 Zane Davis Village VW Chattanooga Cycling Team 00:08:31.900
21 Alec Whyte 00:08:37.500
22 Hao Sun North Carolina State University at 00:08:39.700
23 Zachary Ross Team Handmade 00:08:50.400
24 Owen Busch Team Handmade 00:09:00.600
25 Kevin Sigrist 00:09:23.700
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Bailey 00:07:50.400
2 Austin Sheffer Virginia Polytechnic University 00:08:21.200
3 Dylan Crockett Tri-Cities Road Club 00:08:24.700
4 Abraham Vines 00:08:25.200
5 Javier Zamarripa Jigawatt Cycling 00:08:25.700
6 Gareth Miller Village VW Chattanooga Cycling Team 00:08:33.500
7 Bradley Hoeweler Element Cycles 00:08:36.700
8 Yann Le moine 00:08:37.800
9 Sean Noonan 00:08:39.000
10 Brooks Wienke Upstate Junior Cycling/Calder Broth 00:08:39.600
11 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team 00:09:09.200
12 Andrew Turner Cycle Haus Racing 00:09:14.300
13 Jacob Kuper I Am Racing 00:09:23.800
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cian Evans 00:08:12.300
2 Micajon Dykes MOAB Racing 00:08:39.700
3 Matthew Calhoun 00:08:44.100
4 Doug Sharp Harper Auto 00:08:49.000
5 Forrest Kirkendall Snyder Factory Racing 00:08:53.400
6 Jeffrey Weatherall 00:09:23.400
7 Brent Price Team reedy creek 00:09:34.800
8 Noel Nunkovich 00:10:31.700
9 Christopher Crandall 00:11:10.000
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 00:07:45.600
2 Keith Gerarden Happy Tooth Racing 00:08:07.000
3 Carlos Zamarripa Jigawatt Cycling 00:08:13.400
4 Jeffrey Kauppi MOAB Masters Racing 00:08:17.300
5 Justin Lowe Lift Center Racing 00:08:19.900
6 Alex Berry Team Mission Source / NGCA 00:08:22.900
7 Brad Yewer Tri-Cities Road Club 00:08:26.200
8 Terrance Boxx Lift Center Racing 00:08:31.600 Teammate Top 5: Justin Lowe
9 Zach Lail Mock Orange Bikes Pro CX 00:08:31.900
10 RL Hesson I Am Racing 00:08:34.500
11 Ryan Pumpian Team Mission Source / NGCA 00:08:42.300
12 Ziyu Jin Jigawatt Cycling 00:08:48.400 Teammate Top 5: Carlos Zamarripa
13 Nelson Daniel Team Mission Source / NGCA 00:08:52.700
14 Michael Byrd Race City Cycling 00:08:52.800
15 Caleb Bennett I Am Racing 00:08:58.400
16 Tate Delottinville I Am Racing 00:09:22.600
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Powers The Electric Banana Cycling Project 00:07:49.400
2 Martin Houlihan Race City Cycling 00:08:22.300
3 Daniel Thode 00:08:23.200
4 Timothy Taylor Lift Center Racing 00:08:27.900
5 Dan Dejager Tri-Cities Road Club 00:08:36.000
6 Joel Price Spinx Bike Race Team 00:08:49.800
7 Vibora Lim Lift Center Racing 00:09:02.000 Teammate Top 5: Timothy Taylor
8 Joseph Fritz Team Loblolly Cycling 00:09:12.100
9 Jasen Taylor Race City Cycling 00:09:26.700 Teammate Top 5: Martin Houlihan
10 Robert Mcnabb 00:09:50.800
11 Randy Whitt 00:10:20.700
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Mcgruther Bike N' Tri - Health Factory Race T 00:08:23.400
2 Hunter Connell Bike N' Tri - Health Factory Race T 00:08:30.600 Teammate Win: Tanner Mcgruther
3 Hayden Connell Bike N' Tri - Health Factory Race T 00:09:06.800 Teammate Win: Tanner Mcgruther
4 Scott Pringle Bike N' Tri - Health Factory Race T 00:09:26.400 Teammate Win: Tanner Mcgruther
5 Levi Dykes MOAB Racing 00:09:55.400
6 Jacob Pingen Lift Center Racing 00:10:00.800
7 Zachary Lowe Lift Center Racing 00:10:44.400
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Bassett UCI CT: Silber Pro Cycling 00:07:03.000
2 Mac Brennan UCI CT: Holowesko | Citadel Racing 00:07:06.500
3 Bryan Lewis UCI CT: Cylance 00:07:10.600
4 Andrei Krasilnikau Holowesko-Citadel 00:07:12.900
5 Griffin Easter UCI CT: Team Illuminate 00:07:31.200
6 Zach Gregg Haymarket/Starlight Custom Apparel 00:07:31.300
7 Winston David SC Competitive Cyclist 00:07:33.500
8 Hoel Wiesner The Electric Banana Cycling Project 00:07:36.200
9 Michael Garrison North Georgia Cycling Association I 00:07:36.700
10 Corey Davis SC Competitive Cyclist 00:07:38.400
11 Andrew Evans Tyson Foods Cycling Team 00:07:42.500
12 Bryan Mutell 4D Racing 00:07:42.700
13 Charlie Hough Chainheart Cycling Development Team 00:07:44.100
14 Miles Hubbard Monster Media Elite Development 00:07:44.300
15 Michael Gearren ii Cyclus Sports 00:07:44.400
16 Timothy Killelea Nashville Local Cycling 00:07:46.700
17 Thomas Brown 00:07:47.000
18 Davis Adams Infinity Cycling Team 00:07:48.900
19 Benjamin Wright LUX/Stradling p/b Specialized 00:07:49.000
20 Gabriel Mendez Holowesko | Citadel pb Hincapie Rac 00:07:52.500 Teammate Top 5: Mac Brennan
21 Eric Bair 11elevenCycling p/b INFINIT Nutriti 00:07:53.100
22 Stanley Bjorling 00:07:58.400
23 Parker Kyzer SC Competitive Cyclist 00:07:59.000
24 Simon Pellaud Team Illuminate 00:08:00.500
25 Peter Foerster Stradalli Cycle - Safetti 00:08:03.300
26 Travis Livermon 00:08:04.000
27 Cullen Easter UCI CT: Team Illuminate 00:08:04.400 Teammate Top 5: Griffin Easter
28 Thomas Brown Experience Fayetteville Cycling Tea 00:08:04.500
29 David Richardson I Am Racing 00:08:05.400
30 Brian Sciba Kelly Benefit Strategies Elite 00:08:06.500
31 Chris Zieman The Electric Banana Cycling Project 00:08:07.300
32 Tom Salvesen 00:08:09.100
33 Zachary Felpel HC Devo p/b Monster Media Racing 00:08:15.000
34 Jon Okenfuss L5Flyers Cycling Team 00:08:17.300
35 Andrew Scarano Stradalli Cycle/Safetti 00:08:17.500
36 Michael Potter Boone Area Cyclists 00:08:17.600
37 Caleb Aoake Team Novo Nordisk Development 00:08:17.700
38 Jose Solis Happy Tooth Racing 00:08:17.800
39 Hamish Beadle Team Novo Nordisk Development 00:08:18.300
40 Thomas Gaines 00:08:18.500
41 Franklin Deese Cyclus Sports 00:08:20.800
42 Johnny Mitchell SC Competitive Cyclist 00:08:21.200
43 David Nickels Team Novo Nordisk Development 00:08:22.500
44 Bradford Perley 00:08:23.000
45 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development 00:08:26.200
46 Caleb Smith Boone Area Cyclists 00:08:26.700
47 Alex Ryan MOB PRO CYCLING TEAM 00:08:27.100
48 Samuel Munday Team Novo Nordisk Development 00:08:27.700
49 Benjamin Renkema SC Competitive Cyclist 00:08:30.200
50 Alan Edwards VeloBrew Cycling Club 00:08:33.100
51 Alex Winnicki Cyclus Sports 00:08:33.800
52 Alex Jerome 00:08:36.400
53 Juan Gonzalez Team Novo Nordisk Development 00:08:36.800
54 Dylan Lawson Cyclus Sports 00:08:37.800
55 Logan Jones-wilkins 00:08:38.900
56 Devin Reavis Boone Area Cyclists 00:08:39.200
57 Marcus Canady North Carolina State University at 00:08:40.900
58 Richard Obriant Jigawatt Cycling 00:08:42.400
59 Zachary Lewis 11elevenCycling p/b INFINIT Nutriti 00:08:43.600
60 Carlos Norena Stradalli Cycle/Safetti 00:08:44.300
61 Garrett Clark Monster Media Racing 00:08:44.800
62 Charles Ramsbotham Monster Media Racing 00:08:45.400
63 Bob Goedbloed Team Novo Nordisk Development 00:08:46.300
64 Rasmus Ulstrup kunosson Team Novo Nordisk Development 00:08:47.300
65 Alisher Vokhobov Team Novo Nordisk Development 00:08:49.500
66 Arvin Jansen I Am Racing 00:08:56.200
Finishers: Cat 1: 29   Cat 2: 25   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Thompson 00:09:20.300
2 Laura Calvin Race City Cycling 00:09:28.900
3 Gracie Pendleton Nashville Local Cycling 00:09:43.100
4 Alexandra Christofalos CTH Performance Project 00:09:52.600
5 Morgan Miller CTH Performance Project 00:09:59.200
6 Isabella Nguy Frazier Cycling 00:10:59.900
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Demonte Jigawatt Cycling 00:09:07.200
2 Michaela Hall Nashville Local Cycling 00:09:33.500
3 Jeanie Bell Nashville Local Cycling 00:09:46.400
4 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling Juniors 00:09:48.400
5 Riley Gallagher Evolution Jr. Devo Team 00:09:53.800
6 Melanie Singer Taco Mamacita 00:09:56.500
7 Keren Bennett Evolution Jr. Devo Team 00:10:03.300 Teammate Top 5: Riley Gallagher
8 Marie Tutterow Hicks Orthodontics Women's Racing 00:10:31.800
9 Susan Wienke Villlage Wrench Supported By Gloryc 00:11:23.600
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace-lynn Thode 00:16:42.900
2 Emma Thode 00:19:45.900
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Arensman TWENTY20 Pro Cycling 00:08:38.200
2 Mikayla Harvey Team Illuminate 00:08:50.600
3 Lorena Vargas Team Colombia CyclingGirls 00:08:51.500
4 Manuela Escobar Team Colombia CyclingGirls 00:08:52.500
5 Sarah Matchett Race City Cycling 00:08:53.100
6 Katherine Shields OrthoCarolina Winston Womens Cyclin 00:08:55.900
7 Stephanie Cucaz OrthoCarolina Winston Womens Cyclin 00:09:02.500
8 Georgia Catterick Team Illuminate 00:09:05.100 Teammate Top 5: Mikayla Harvey
9 Lori Nedescu 00:09:08.000
10 Karol Moreno Team Colombia CyclingGirls 00:09:12.500 Teammate Top 5: Lorena Vargas
11 Hannah Swan Cycle Haus Racing 00:09:13.000
12 Sarah Guilbert RTO National Women's Cycling 00:09:18.300
13 Isabella Brookshire Sho-Air TWENTY20 Development 00:09:19.700
14 Lexie Millard UCI WPT: Team Illuminate 00:09:23.800
15 Luz Adriana tovar Team Colombia CyclingGirls 00:09:28.100 Teammate Top 5: Lorena Vargas
16 Danielle Clark RTO National Women's Cycling 00:09:32.400
17 Elizabeth Harden RTO National Cycling 00:09:48.900
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat ?: 7