Log In
Bush Hill MTB • May 15 2021 • Manchester, CT
Partly Cloudy, 74 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Michael Auperin 1:18:14 0:09:21 0:08:12 0:08:21 0:08:33 0:08:38 0:08:40 0:08:44 0:08:58 0:08:44
DNF Tyler Samson Competitive Edge Racing 0:10:18 0:10:13 0:10:20 0:10:09 0:10:24 0:10:53
DNF Colin Reuter B2C2 Cycling 0:09:54 0:12:33
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Jason Lupke Chesire Cycle Racing 1:12:38 0:08:55 0:08:03 0:07:53 0:08:05 0:08:03 0:07:58 0:07:50 0:07:58 0:07:49
2 Hunter Pronovost Cheshire Cycle Racing 1:15:47 0:09:10 0:07:49 0:08:16 0:08:06 0:08:15 0:08:14 0:08:34 0:08:11 0:09:08
3 Ron Colavolpe Portland Velo Club 1:15:51 0:09:07 0:07:56 0:08:07 0:08:14 0:08:22 0:08:29 0:08:38 0:08:25 0:08:29
4 Ciaran Mangan Euin creative 1:16:40 0:09:22 0:08:06 0:08:20 0:08:12 0:08:15 0:08:17 0:08:25 0:08:36 0:09:03
5 Paul Connor AETNA EXPO WHEELMEN 1:20:17 0:09:19 0:08:15 0:08:31 0:08:44 0:08:50 0:08:58 0:09:11 0:09:05 0:09:21
6 Christian Eichele Pacific Cycling 1:21:09 0:09:32 0:08:34 0:08:51 0:09:02 0:09:04 0:08:59 0:08:52 0:09:06 0:09:06
7 Stanley Lezon EUIN Creative Racing Team 1:21:56 0:09:23 0:08:33 0:08:53 0:08:56 0:09:07 0:09:05 0:09:09 0:09:23 0:09:24
8 Arthur Roti Team Horst Sports 1:20:22 0:09:59 0:09:20 0:09:40 0:09:53 0:10:12 0:10:12 0:10:22 0:10:41
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Roger Aspholm Finkraft Cycling Team 1:12:19 0:09:02 0:07:56 0:07:50 0:07:56 0:08:02 0:07:59 0:07:53 0:07:48 0:07:49
2 Bill Shattuck AP Junior Development 1:16:29 0:09:09 0:08:03 0:08:25 0:08:25 0:08:32 0:08:46 0:08:38 0:08:20 0:08:07
3 Samuel Morse Corner Cycle 1:16:36 0:09:20 0:08:11 0:08:20 0:08:26 0:08:43 0:08:38 0:08:17 0:08:21 0:08:16
4 Paul Richard Riverside Racing 1:17:12 0:09:09 0:08:03 0:08:04 0:08:25 0:08:32 0:08:32 0:08:48 0:08:47 0:08:49
5 David Morgan GOM Racing 1:14:05 0:09:41 0:09:03 0:09:04 0:09:06 0:09:05 0:09:08 0:09:22 0:09:32
6 Steve Sadler Stage 1/Airline Cycles 1:15:00 0:09:30 0:07:59 0:10:13 0:09:12 0:09:28 0:09:47 0:09:31 0:09:16
7 Joe Rodrigues Cyclonauts Racers 1:15:40 0:09:32 0:08:47 0:09:12 0:09:21 0:09:26 0:09:50 0:09:30 0:09:57
8 Derek Griggs Recycled Sports 1:19:27 0:10:05 0:09:39 0:09:46 0:10:03 0:09:54 0:09:48 0:09:54 0:10:15
9 Thomas Voytek Enve Racing 1:22:10 0:10:46 0:09:20 0:09:47 0:09:56 0:10:32 0:10:30 0:10:30 0:10:44
10 Gunnar Waldman MG Racing 1:17:26 0:10:47 0:10:44 0:10:55 0:11:10 0:11:12 0:11:03 0:11:33
DNF Carl Reglar Aistriu/Giant 0:09:35
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Ben Stokes CCAP TTEndurance Junior Team 1:12:18 0:09:30 0:07:50 0:07:53 0:08:10 0:08:08 0:07:31 0:07:41 0:07:42 0:07:49
2 Owen Deale Bicycle Express Racing 1:16:02 0:09:34 0:07:53 0:07:45 0:08:11 0:08:10 0:08:16 0:09:07 0:08:33 0:08:29
3 Sean Rourke CCAP Team Horst Junior Squad 1:18:47 0:09:57 0:08:23 0:08:21 0:08:46 0:08:36 0:08:34 0:08:47 0:08:43 0:08:35
4 Lukas Haas CT Chain Links 1:15:38 0:10:26 0:08:59 0:08:53 0:09:25 0:09:32 0:09:30 0:09:36 0:09:14
5 Caden Freyre TTEndurance 1:23:02 0:10:27 0:09:23 0:10:31 0:10:01 0:10:11 0:10:34 0:10:49 0:11:02
DNF Wylie Kendall Barker Mountain Bikes 0:09:57
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Matthew Griswold B2C2 p/b JRA Cycles 1:05:37 0:11:15 0:08:50 0:08:57 0:09:09 0:09:16 0:09:03 0:09:04
2 Lewis Caskey B2C2 p/b JRA Cycles 1:07:04 0:11:26 0:09:12 0:09:14 0:09:17 0:09:18 0:09:19 0:09:15
3 Harry Gordenstein B2C2 p/b JRA Cycles 1:09:40 0:11:16 0:09:10 0:09:26 0:09:48 0:10:01 0:10:06 0:09:50
4 Nick Dobrowolski CFM Cycles 1:12:17 0:12:18 0:09:56 0:10:18 0:10:22 0:10:03 0:09:51 0:09:28
5 John Talbot 1:09:04 0:12:42 0:11:02 0:11:02 0:11:07 0:11:32 0:11:37
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Karel Citroen STAGE 1/AirLine Cycles 1:00:13 0:10:45 0:08:03 0:08:16 0:08:23 0:08:18 0:08:12 0:08:14
2 Oliver Jedrej 1:02:41 0:11:04 0:08:36 0:08:33 0:08:33 0:08:38 0:08:34 0:08:39
3 Kris Hopkins Stedmans MeltSnow Racing 1:01:51 0:12:12 0:09:24 0:09:44 0:10:20 0:09:57 0:10:13
4 Kurt Maw Comp Racing 1:06:44 0:12:25 0:10:25 0:10:25 0:11:04 0:11:16 0:11:06
5 Duane Samuel Laurel Bicycle Club 1:00:52 0:13:18 0:11:39 0:12:06 0:12:10 0:11:36
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Jeremy Brazeal EUIN Creative Racing Team 1:07:34 0:11:39 0:09:02 0:09:16 0:09:04 0:09:14 0:09:35 0:09:41
2 Daniel Nascimento Pacific Cycling 1:18:10 0:11:35 0:11:35 0:10:42 0:11:02 0:10:59 0:11:03 0:11:12
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Matthew Davies TEAM BIKEWAY MTB 1:42:56 0:17:54 0:14:47 0:16:11 0:15:48 0:16:31 0:15:05 0:06:37
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Emmett Roswech CCAP RTX MTB 1:06:43 0:12:34 0:08:53 0:09:08 0:09:13 0:08:48 0:09:14 0:08:50
2 Ben Lewis CCAP Central Wheelers 1:07:09 0:12:35 0:08:56 0:09:04 0:09:18 0:09:10 0:09:06 0:08:56
3 Alexander Beck CCAP Central wheelers 1:09:35 0:12:32 0:08:53 0:09:08 0:09:18 0:10:09 0:10:12 0:09:19
4 Owen Wilson CCAP Team Horst Junior Squad 1:09:44 0:12:56 0:09:12 0:09:36 0:09:42 0:09:30 0:09:26 0:09:17
5 Boden Chenail CCAP Team Horst Junior Sports 1:11:08 0:13:02 0:09:00 0:09:33 0:09:33 0:09:50 0:10:08 0:09:59
6 Shepard Livingston CCAP Team Horst Junior Squad 1:11:09 0:13:06 0:09:12 0:09:21 0:10:15 0:09:36 0:09:43 0:09:53
7 Anthony Prior Goodbye Dirty Butthole 1:12:45 0:12:56 0:09:26 0:10:06 0:10:26 0:10:03 0:09:58 0:09:47
8 Gavin Wiggin CCAP Central Wheelers 1:12:57 0:13:01 0:09:42 0:10:05 0:10:10 0:10:21 0:09:57 0:09:38
9 Eli Spinelli 1:14:22 0:13:05 0:09:45 0:10:13 0:10:37 0:10:11 0:10:25 0:10:03
10 Weston Winbourne 1:07:30 0:13:38 0:10:10 0:10:37 0:10:47 0:10:58 0:11:18
DNF Joel Kowalonek CCAP RTX-MTB Junior Team 0:12:51 0:09:12 0:11:25
DNF Alejandro Huber CCAP RTX MTB JUNIOR TEAM 0:12:33 0:09:02
DNF Lucas Price-glynn CCAP Central Wheelers 0:12:48 0:09:09
DNF Brenner Dick CCAP TTEndurance Junior Team 0:12:46
DNF Nathan Ben-ari CCAP Central Wheelers 0:14:06
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Stephen Hyde Cannondale P/B Cyclocrossworld.com 1:05:33 0:06:52 0:07:09 0:07:13 0:07:13 0:07:28 0:07:16 0:07:26 0:07:15 0:07:38
2 Andy Scott Riverside Racing 1:06:13 0:06:56 0:07:20 0:07:21 0:07:21 0:07:23 0:07:23 0:07:22 0:07:30 0:07:34
3 Nathan Colavolpe Portland Velo Club 1:07:12 0:07:13 0:07:13 0:07:19 0:07:35 0:07:27 0:07:36 0:07:32 0:07:36 0:07:38
4 Jake Korn State 9 Racing p/b Vittoria 1:07:27 0:07:25 0:07:18 0:07:31 0:07:42 0:07:41 0:07:36 0:07:24 0:07:29 0:07:17
5 Gregg Galletta 1:09:03 0:07:30 0:07:33 0:07:42 0:07:47 0:07:42 0:07:42 0:07:41 0:07:47 0:07:36
6 Jacob Leblanc Competitive Edge Racing 1:09:24 0:07:15 0:07:32 0:07:48 0:07:48 0:07:52 0:07:47 0:07:46 0:07:37 0:07:55
7 Eneas Freyre TTEndurance 1:09:55 0:07:24 0:07:40 0:07:40 0:07:57 0:07:52 0:07:54 0:07:43 0:07:54 0:07:46
8 Nicholas Lando Competitive Edge Racing 1:11:53 0:07:08 0:07:17 0:07:43 0:08:14 0:08:16 0:08:14 0:08:20 0:08:13 0:08:24
9 Kristof Hopkins Stedmans Meltsnow Racing 1:12:12 0:07:06 0:07:35 0:08:06 0:08:17 0:08:11 0:08:24 0:08:14 0:08:09 0:08:05
10 Adam Myerson Cycle-Smart 1:12:34 0:07:49 0:07:50 0:08:03 0:08:06 0:08:07 0:08:05 0:08:14 0:08:08 0:08:09
11 Drew Best Laughing Dog Bicycles 1:12:37 0:07:47 0:07:49 0:07:59 0:08:12 0:08:07 0:08:18 0:08:13 0:08:08 0:07:59
12 Ryan Avery AP Junior Development p/b Corner Cy 1:12:44 0:07:07 0:07:41 0:08:12 0:08:37 0:08:21 0:08:22 0:08:07 0:08:04 0:08:10
13 Nick Bouton Team Nuun 1:05:49 0:07:31 0:08:07 0:08:12 0:08:26 0:08:17 0:08:15 0:08:32 0:08:25
14 Matthew O'keefe RIVERSIDE RACING 1:08:07 0:08:15 0:08:22 0:08:27 0:08:53 0:08:23 0:08:33 0:08:28 0:08:43
15 Michael Wissell B2C2 p/b JRA Cycles 1:09:21 0:08:13 0:08:25 0:08:27 0:08:53 0:08:40 0:08:43 0:08:58 0:08:58
DNF Eric Desautels Dr. NaylorÕs-Treadwell Training 0:07:48 0:08:16 0:08:42 0:08:36 0:08:41 0:08:45
DNF Benjamin Wolfe Best Buddies Racing 0:07:04 0:07:23
DNF Nathan Champney AP Junior Development 0:07:19 0:08:32
DNF Christian Norvold JAM / NCC 0:08:23 0:09:44
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Anthony Vecca Stage 1 / AirLine Cycles 1:19:00 0:12:58 0:08:04 0:08:06 0:08:14 0:08:16 0:08:16 0:08:17 0:08:23 0:08:22
2 Donny Green 1 PVD Cycling 1:20:19 0:13:01 0:08:02 0:08:17 0:08:29 0:08:23 0:08:17 0:08:44 0:08:29 0:08:34
3 Brooks Nablo Stage 1 / Airline Cycles 1:22:07 0:12:59 0:08:08 0:08:05 0:08:29 0:08:31 0:08:45 0:08:57 0:08:55 0:09:14
4 Coakley Jopling Stage 1 Cycling/Airline Cycles 1:25:34 0:13:07 0:08:54 0:08:59 0:08:59 0:08:57 0:08:58 0:08:51 0:09:32 0:09:13
5 Scott Livingston Team Horst Sports 1:26:04 0:13:51 0:08:50 0:09:13 0:09:03 0:09:15 0:09:13 0:09:06 0:08:55 0:08:32
6 Sam Veggeberg Bikeway Source Racing 1:26:05 0:13:14 0:08:36 0:09:16 0:09:32 0:09:13 0:09:19 0:09:22 0:09:04 0:08:23
DNF Alexander Reynolds 0:14:16 0:09:50 0:09:41 0:09:36 0:09:35
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Danielle Power Corner Cycle 1:20:33 0:08:42 0:08:42 0:08:42 0:08:59 0:08:53 0:08:58 0:09:06 0:09:15 0:09:11
2 Betty Hasse AP Junior Development 1:23:15 0:08:44 0:08:57 0:08:57 0:09:18 0:09:26 0:09:22 0:09:22 0:09:29 0:09:35
3 Finley Aspholm FinKraft LLC 1:25:43 0:08:47 0:08:51 0:09:23 0:09:41 0:10:12 0:09:43 0:09:17 0:09:59 0:09:46
4 Christin Reuter BikeReg | Share Coffee 1:28:15 0:09:18 0:09:28 0:09:44 0:09:54 0:09:57 0:10:02 0:10:15 0:09:59 0:09:33
5 Ryley Mosher Comp Edge Racing Powered By Trek Bi 1:21:44 0:09:36 0:10:03 0:10:16 0:10:10 0:10:26 0:10:24 0:10:25 0:10:19
6 Caitrin Huysman BikeReg|Share 1:27:57 0:09:39 0:10:26 0:10:48 0:11:33 0:11:29 0:11:38 0:10:54 0:11:26
DNF Shane Ferro CRCA/TBD p/b Metropolitan Dental Ca 0:09:38 0:10:51
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Athena Moore B2C2 p/b JRA Cycles 1:25:56 0:15:28 0:11:40 0:11:41 0:12:02 0:12:03 0:11:30 0:11:30
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
DNF Monica Avery 0:19:03 0:15:49 0:15:37 0:16:05
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Teagan Geran CCAP TTEndurance Junior Team 1:14:28 0:13:08 0:09:44 0:10:30 0:10:23 0:10:08 0:10:35 0:09:56
2 Aeryn Northway CCAP RTX MTB Junior team 1:26:45 0:14:30 0:11:02 0:11:31 0:11:38 0:12:37 0:12:23 0:13:02
3 Alexandra Miller-davey CCAP Team Horst Junior Squad 1:17:32 0:14:24 0:11:50 0:12:51 0:12:39 0:12:49 0:12:56
4 Paige Tullo CCAP Waldo Warriors 1:28:57 0:16:25 0:13:46 0:13:52 0:14:34 0:15:40 0:14:37
DNF Jessica Beck JAM / NCC 0:13:57