Log In
Hummelstown Criterium & Street Fair • Jul 15 2023 • Hummelstown, PA
Race uploaded by Megan Barto csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Xaven Monsalud Kelly Benefit Strategies Cycling
2 Connor Dericks Skylands Cycling
3 Laverne Eberly Otterhaus/K&F Construction
4 Jason Graham Unison/ Project West Oakland/ Pitt
5 Geoffrey Milsom District Velocity Racing p/b Bicycl
6 Jacob Haines Pennsylvania Dirtbags
7 Ali Sina ali 717cycling club
8 Michael Jones CS Velo
9 Stephen Vogel Getting It In Cyclists
10 Thomas Maggio NCVC/UnitedHealthcare
11 Drew Goga VeloJawn Racing
12 Victor Choi DC Velo Racing
13 Bryan Roeper District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Geoffrey Milsom
14 Bryan Berman Rothman Institute - Verder Cycling
15 Timothy Herman CFL/TEAM BIKE DOCTOR
16 Ari Giovenco RedShift Racing
17 Jason Cooper DistrictTaco Racing
18 Luke Steelman Team Espresso Cycle Coaching
19 Al Hassane fall SOAR Foundation Racing
20 Logan Kelly CS Velo
21 Tom Reeb Rothman Institute - Verder Cycling
22 Lincoln Summers Kelly Benefit Strategies
23 Brian Phipps Meta Normal CC
24 Philip Daniels Rothman Institute - Verder Cycling
25 Sean Guest SOAR Foundation Racing
26 Hunter Mycek CS Velo
27 Josh Armstrong VeloJawn Racing
28 Brent Butler Blue Bell Wealth Management p/b Can
29 Colin Mihalak La Prima Espresso Co. Racing
30 Jordan Thompson Dronediculous
31 Sean Sorbie NCVC/UnitedHealthcare
32 Ted Dorosheff Meta normal cycling club
33 Matthew Briggs Cumberland Valley Collective
34 Kenneth Mascaro Keystone Racing P/B Lupine Lights
35 Matthew Peters Kelly Benefits Strategies Cycling
36 Nicholas Price Cumberland Valley Collective
37 Jordy John baptiste
38 Evan Janis Otterhaus/K&F Construction Teammate Top 5: Laverne Eberly
39 Henry Eastburn Tufts Cycling
40 Jonathan Curtis Kelly Benefits Strategies Cycling
41 Ben Kutil Cumberland Valley Collective p/b Ge
42 Osvaldo Capellan Blue Mountain Velo
43 Isaac Vallecillo rangel
44 Montgomery Curren Kelly Benefits Strategies Cycling
45 Michael Defferding NCVC/UnitedHealthcare
46 James Outterbridge SOAR Foundation Racing
47 Osvaldo Capellan Blue Mountain Velo
48 Lucas Blatt Pennsylvania State University
49 Mark Walter 717 Cycling
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 23   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Armstrong Serious Cycling PB Signature Paymen
2 Daniel Schoeff NCVC/UnitedHealthcare
3 Craig Lebair Philadelphia Ciclismo
4 Geoffrey Milsom District Velocity Racing p/b Bicycl
5 Ari Giovenco RedShift Racing
6 Joshua West Team Alliance Environmental p/b Mer
7 Travis Harnish Trestle Bridge Racing
8 Jack Drummond Philadelphia Ciclismo Teammate Top 5: Craig Lebair
9 Jordan Thompson Dronediculous
10 Brent Butler Blue Bell Wealth Management p/b Can
11 Andrew Wulfkuhle GPOA / Rock Lobster Cycles
12 Ryan Smolko The Valley Om p/b Two Rivers Brewin
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Sjoberg CFL/TEAM BIKE DOCTOR
2 Alessandro Matteucci Healthy & Happy Racing
3 Paul Mica DC Velo Limited
4 Justin Wheeler Bigfoot Endurance Racing Team
5 Mark Light Team ProPower
6 Colin Sandberg Team GPOA
7 Jeffrey Miesemer ActiveYards / Specialized
8 Peter Warner CFL/TEAM BIKE DOCTOR Teammate Win: Brian Sjoberg
9 Ramon Benitez OrthoVirginia Racing // Catocin Cyc
10 John Hunter KEYSTONE RACING P/B LUPINE LIGHTS
11 Martin Mrugal ActiveYards / Specialized
12 Michael Carney Off the Back
13 Blair Saunders ActiveYards / Specialized
14 David Grant ActiveYards / Specialized
15 Todd Bickling TEAM BIKE DOCTOR Teammate Win: Brian Sjoberg
16 John Spittal ActiveYards / Specialized
17 Dan Underwood Total Civil Construction
18 Richard Leibfried ActiveYards / Specialized
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Miesemer ActiveYards / Specialized
2 Kevin Westover Spokes-n-Skis
3 Mark Light Team ProPower
4 Ramon Benitez OrthoVirginia Racing // Catocin Cyc
5 Richard Leibfried ActiveYards / Specialized Teammate Win: Jeffrey Miesemer
6 Timothy Isle Bigfoot Endurance Racing Team
7 Blair Saunders ActiveYards / Specialized Teammate Win: Jeffrey Miesemer
8 David Osborne Artemis Racing
9 David Grant ActiveYards / Specialized Teammate Win: Jeffrey Miesemer
10 Joseph Funaro Bigfoot Endurance Racing Team
11 Martin Mrugal ActiveYards / Specialized Teammate Win: Jeffrey Miesemer
12 Charles Olmsted Freddie Fu Cycling Team
13 Ron Short Pro Pedals Bike Shop
14 Ray Plewacki NCVC/UnitedHealthcare
15 Steven Willett Bigfoot Endurance Racing Team
16 John Spittal ActiveYards / Specialized Teammate Win: Jeffrey Miesemer
17 Christopher Harrer West Chester Development Racing Tea
18 Ken Walsh Rothman Institute - Verder Cycling
19 Terry Feather Bigfoot Endurance Racing Team
20 Scott Gamble ActiveYards / Specialized Teammate Win: Jeffrey Miesemer
21 Bob Reuther ActiveYards / Specialized Teammate Win: Jeffrey Miesemer
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Manacchio Guy’s Racing Club
2 James Joseph WS united/sprintime
3 Mark Scott NCVC/United Healthcare
4 Jerry Jacobs VeloJawn Racing
5 Christian Sell QCW/PB/cadencecycling.com
6 Aubrey Gordon Team Alliance Environmental p/b Mer
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Rice QCW Cycling
2 Brian Koo Blue Bell Wealth Management p/b Can
3 Jahiem Williams SOAR Foundation Racing
4 Garrett Churchey
5 Kyle Nye Millersburg Velo Club
6 Kyle Scheuer Baltimore Bicycle Works Racing
7 Anthony Vischansky
8 Bryce Gonder Pennsylvania State University
9 Joel Travis QCW p/b Cadence Cycling
10 Jeffrey Wiliams SOAR Foundation Racing Teammate Top 5: Jahiem Williams
11 Henry Stewart
12 Cy Saunders
13 Nicholas Foose
14 Patrick Mosley SOAR Foundation Racing Teammate Top 5: Jahiem Williams
15 Michael Collins SOAR Foundation Racing Teammate Top 5: Jahiem Williams
16 Maurice Jones SOAR Foundation Racing Teammate Top 5: Jahiem Williams
17 Jose Velez GII
18 Trevor Slade Blue Mountain Velo
19 Phillip Cyphers
20 Robert Abad Baltimore Bicycle Works Racing
21 Paxton Summers Baltimore Youth Cycling
22 Lamarr Mcdaniel SOAR Foundation Racing Teammate Top 5: Jahiem Williams
23 Mike Loftus
24 Connor Vogelsang
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 15   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Wolfe Cumberland Valley Collective p/b Ge
2 Sam Smith Bike Works p/b Fred Beans
3 Alec Ratzell Keystone Racing P/B Lupine Lighting
4 Gavin Blair 4D Racing
5 Scott Mcgill Human Powered Health
6 Aaron Barr ROCKETS CYCLING TEAM
7 Colin Fitzgerald Bike Works p/b Fred Beans Teammate Top 5: Sam Smith
8 Matthew Robinson Rothman Institute - Verder Cycling
9 Ethan Hendricks Cleveland Cycling Academy
10 Connor Thompson Bike Works p/b Fred Beans Teammate Top 5: Sam Smith
11 Patrick Brown NEPA Velo pb DiscoverNEPA
12 Robert Orr QCW P/B Cadence Cycling
13 Daniel Schoeff NCVC/UnitedHealthcare
14 Dakota Schaeffer Keystone Racing P/B Lupine Lights Teammate Top 5: Alec Ratzell
15 Alec Smith KEYSTONE RACING P/B LUPINE LIGHTS Teammate Top 5: Alec Ratzell
16 Matthew Glowacki Rothman Institute - Verder Cycling
17 Jeffrey Watts UCI Team Skyline
18 Daniel Uhranowsky Project 412
19 William Hoer Skylands Cycling
20 Laszlo Vasko La Prima Espresso Co. Racing
21 Philip Daniels Rothman Institute - Verder Cycling
22 John Hunter KEYSTONE RACING P/B LUPINE LIGHTS Teammate Top 5: Alec Ratzell
23 Andrew Wulfkuhle GPOA / Rock Lobster Cycles
24 Zachary Felpel ROCKETS CYCLING TEAM
25 Owen Musser Kelly Benefit Strategies
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 9   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Chong Bike Works p/b Fred Beans
2 Kathryn Hendley Baltimore Bicycle Works Racing
3 Lana Harshaw SOAR Foundation Racing
4 Jacqueline Paull 0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lana Harshaw SOAR Foundation Racing
2 Ashley Blose Derailleurs Racing
3 Sonya Bodick Blue Mountain Velo
4 Rachelle Gehr Otterhaus/ K&F Construction
5 Annette Weaver ActiveYards / Specialized
6 Joanne Trimpi QCW p/b Cadence Cycling
7 Keshia Roberson Artemis Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayley Chamberlin Blue Bell Wealth Management p/b Can
2 Emily Rothstein
3 Ivana Seric
4 Susanne Daly Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho
5 Jaclyn Petroff Pennsylvania Dirtbags
6 Rebekah Yost Blue Mountain Velo
7 Jenna Foley QRT Cycling
8 Claryn Spies Rothman Institute - Verder Cycling
9 Christina Colonna Blue Mountain Velo
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacqueline Paull
2 Katheryn Phillips Artemis Racing
3 Melissa Paquette STK Cycling
4 Pam Reifinger Blue Mountain Velo
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2