Log In
Vancouver Criterium • Jul 28 2013
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Overcast, 64 degrees, wind 0 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenn Levo Ironclad/Yakima
2 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling
3 Anna Christiansen Ironclad/Yakima Teammate Win: Jenn Levo
4 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilit
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Fletcher With Heart Cycling
2 Craig Armstrong Ironclad/Yakima
3 Jeremy Russell bicycleattorney.com
4 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
5 Ryan Hieb Gentle Lovers
6 Erik Bakker Ironclad/Yakima
7 Rob Thompson Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Craig Armstrong
8 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling
9 Ryan Mccracken HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
10 Eddie Delisle Soraz Racing p/b CAPA Teammate Top 5: Brad Sigurdson
11 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
12 Phillip Somers Cougar Den Racing
13 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot
14 Michael Wise Dark Horse
15 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles
16 Joel Crouch Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Craig Armstrong
17 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA Teammate Top 5: Brad Sigurdson
18 John Banks HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
19 Nathan Etzel Soraz Racing p/b CAPA Teammate Top 5: Brad Sigurdson
20 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
21 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles
22 Keegan O'neill Trailhead Coffee Roasters
23 Bennett Shane Trusty Switchblade
24 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
25 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling
26 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
27 Bryon Cline
28 Logan Evans
29 Scott Willson Gentle Lovers Teammate Top 5: Ryan Hieb
30 Chris Ward Trailhead Coffee Roasters
31 Cole Hilton
32 Zach Rotstein With Heart Cycling Teammate Win: Joel Fletcher
33 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling
34 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One
35 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles
DNF Eddie Wang River City Bicycles
DNF Aubrey Edwards The Goon Squad
DNF Jerry Inscoe HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 11   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karla Kingsley
2 Courtney Gould Therapeutic Associates PDX Cycling
3 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
4 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
5 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Nink
6 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Courtney Gould
8 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Nink Teammate Top 5: Deann Garcia
9 Lara Kessler Ironclad/Yakima
DNF Alana Armstrong Ironclad/Yakima
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marek Litinsky Beaverton Bicycle Club
2 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA
3 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA
4 Brian Lynch Dr Will Bar
5 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA
6 Troy Sexton Bridgetown Velo
7 Ben Chinburg Flahute Racing p/b Trailhead Coffee
8 John Lehman
9 Stephen Pechtol Trailhead Coffee Roasters
10 Neill Campbell Classic Cycling/Dolce Vita
11 Joel Mccarthy River City Bicycles
12 Drake Jordan PTuning
13 Ben Corbalis Portland Bicycle Studio
14 Randall Fransen
15 Bill Dolan
16 Jordan Staples SAGE CYCLES
17 Alex Lygo
18 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Marek Litinsky
19 Jeff Boehlke The Spokesmen
20 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters
21 Mark Armstrong
22 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Marek Litinsky
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilit
2 Rachel Bagley Ironclad/Yakima
3 Jackie Craver
4 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA
5 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honor? Bakery
6 Lisa Heathman bicycleattorney.com
7 Christi Kenyon Bikesale.com
8 Christine A holland Sorella Forte p/b St Honor? Bakery Teammate Top 5: Karin Wohlert
9 Hazel Gross Trusty Switchblade
10 Javan Bailey
11 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
12 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Nink
13 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
14 Marny Musielak
15 Michelle Petty
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Manz Team Cthulhu
2 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
3 Charles Henderson Lost Highway
4 Robert Lavrakas Bike Newport-Bier One
5 Gary O'connell Trinity Bikes
6 Jd Jaspersen
7 Tim Dorman Camas Bike and Sport
8 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
9 Aaron Mcpike
10 Ben Tankus
11 Brian Nelson Trusty Switchblade
12 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit
13 Cameron Brown
14 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
15 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit
16 Darren Smith Rubicon
17 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling
DNF Michael Grindstaff Trinity Bikes Teammate Top 5: Gary O'connell
DNF Stanley L. saviage Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Hamilton Dark Horse
2 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club
3 Mark Crawford Ironclad/Yakima
4 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Michael Medina Hapi-Go!
8 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Top 5: Kent Johnston
9 David Sherman Bridgetown Velo
10 Richard Ensworth Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Duncan Oliphant
11 Wessel Robin HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
12 Rob Thompson Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Mark Crawford
13 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles
14 Paul Zagacki bicycleattorney.com
15 Erik Bakker Ironclad/Yakima Teammate Top 5: Mark Crawford
16 T. Kenji sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilit
17 Jonathan Irick VC Roger
18 Mark Hinman Bikesale.com
19 Casey Davidson bicycleattorney.com
20 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Teammate Top 5: Kent Johnston
21 Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA
22 Nate Magaret
23 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
24 Tom Ghilarducci bicycleattorney.com
25 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
26 Tim Hampton
DNF David Root Therapeutic Associates PDX Cycling Teammate Top 5: Duncan Oliphant
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mitchem West End Bikes/Specialized
2 Todd Fawcett
3 Steven R holland Illy Coffee-River City Bicycles
4 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental
5 Joe Baratto dope
6 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood
7 Jeff Mitchem VC Roger
8 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Dickie Mallison Elk Cove Vineyards
10 Paul Mautner Veloforma
11 Larry Hiday Ironclad/Yakima
12 Tom James bicycleattorney.com
13 Gordy Bolstad Bikesale.com
DNF Greg Estes Hammer Velo
DNF Mike Murray Bike Central
DNF Drake Jordan PTuning
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
2 Joseph Dengel Gentle Lovers
3 Zachary Kovalcik Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
4 Connor Mccutcheon Get Crackin' Cycling Team
5 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
6 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
7 Marcel J delisser Full Circle Cycling Powered by Pure
8 Dwayne Farr Soraz Racing p/b CAPA
9 Cole Lalomia Portland State University
10 Evan Siroky Evan Siroky
11 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma Teammate Top 5: Zachary Kovalcik
12 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental
13 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
14 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
15 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA
16 Joseph King Guinness Cycling Team
17 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
18 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
19 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
20 Jimmy Lingwood Gentle Lovers Teammate Top 5: Joseph Dengel
21 Chris Hamilton Dark Horse
22 Kent Ross Trailhead Coffee Roasters
23 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
24 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood
25 James Adamson Gentle Lovers Teammate Top 5: Joseph Dengel
26 Phillip Somers Cougar Den Racing
27 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental
28 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
29 Sam Schartz Hutch's-Slocum-Co-Motion
30 Garrett Mcallister Canyon Bicycles Racing Team
31 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA
32 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
33 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth
34 Jason Riffle HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Teammate Win: Stephen Bedford
35 David Klipper Guinness Cycling Team
36 Steven Beardsley Gentle Lovers Teammate Top 5: Joseph Dengel
37 Andrew Utz Gentle Lovers Teammate Top 5: Joseph Dengel
38 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling
DNF Al Urbanski Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma Teammate Top 5: Zachary Kovalcik
DNF Peter Hagerty Dark Horse
DNF Bennett Shane Trusty Switchblade
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 13   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 12