Log In
2017 Austin Ridge Riders Pace Bend Race p/b CHUMBA USA • Apr 9 2017
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: TMBRA 2017
Overcast, 72 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Berardi 00:27:11.0
2 Braden Fisher HBLT Cavaliers 00:32:35.0
3 Tyler Ellis HBLT 00:38:05.0
4 Lucca Consentino HBLT Cavaliers 00:38:53.0
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jayden Hakala Ride Away Cycling Club 01:23:08.0
2 Jeffrey Stroh Summit/Competitive Cyclist 01:23:09.0
3 Will Sharp NWCC 01:24:39.0
4 Logan Howard Summit/Competitive Cyclist 01:25:02.0
5 Calvin Miller Summit/Competitive Cyclist 01:25:06.0
6 Caden Brown SWCC 01:26:05.0
7 Zane Edwards PACC Racing 01:30:45.0
8 Tyler Ficker 1973 01:35:11.0
DNF Nick Mohan Summit/Competitive Cyclist DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Jenkins Bicycle Heaven 02:02:26.0
2 Conor Steward 7 Brothers Racing 02:03:15.0
3 Cody Haverfield Mafia Racing South / West End Bikes 02:04:47.0
4 Cole Weldon Beat the Clock Cycling Club 02:06:49.0
5 Joseph Riggs Bicycle Heaven/PVA 02:06:55.0
6 Tanner Mckee Alamo City Racing 02:13:07.0
DNF Zachary Risher Texas A&M DNF
DNF Adam Pellerin Monkey Wrench Bicycles DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua De boisblanc Team Cycle Progression 02:01:59.0
2 Blake York PACC 02:02:40.0
3 Paul Loesch Prime Time Factory Racing 02:03:52.0
4 Abel Ibarra 787 Racing 02:06:35.0
5 Jason Schaller Texas Cycle Werks 02:07:35.0
6 Brian Jett CHUMBA USA 02:08:24.0
7 Kyle Phenix SharpeVision Modern LASIK 02:08:32.0
8 Justin Stoker Weaver Technologies Racing 02:10:02.0
9 Eric Grissom Urban Development p/b Urban Bicycle 02:10:03.0
10 Justin Carver YEAH! 02:13:55.0
11 Armando Espinosa jr. Bayou City Cycles 02:13:56.0
12 Mark Fry 02:14:59.0
13 Robert Johnston Prime Time Industry Racing 02:16:51.0
14 Brad Wimberly BIkealot 02:19:43.0
15 Thomas Sebring 02:24:36.0
DNF John Johnson DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Panozzo 787 Racing 01:18:55.0
2 Scott Middleton Precision Personal Training 01:19:34.0
3 Jonathan Pattie ATC Racing 01:20:28.0
4 David Mikulecky B&B Trek 01:20:33.0
5 Aaron Campbell Bountiful Bicycle Racing 01:21:08.0
6 Andrew Royle 01:21:16.0
7 Alex Bernard Bayou City Racing 01:22:46.0
8 Jaime Quintero Handlebar Cyclery 01:23:01.0
9 Tommy Burson The Highwaymen 01:23:26.0
10 Jamie Bell 01:23:56.0
11 Mike Aguayo Team Bike Lane 01:25:27.0
12 Paul Burslem Crankhouse Cycles 01:25:57.0
13 Robert Mcguire Bicycle Sport Shop 01:25:58.0
14 Jason Qunell 787 Racing 01:26:43.0
15 David Wilson Crankhouse Cycles 01:26:53.0
16 Markus Beeby Weaver Technologies Racing 01:27:27.0
17 James Webb 01:28:20.0
18 John Diaz Peace Love and Happiness 01:28:58.0
19 Gary Hanna 01:30:29.0
20 Aaron Zander Georgetown Cyclewerx 01:31:13.0
21 David Cervera Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners 01:36:07.0
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Mee Bicycle Heaven 01:22:47.0
2 William Ables The Highwaymen 01:23:35.0
3 David O'bryan Team IPA Racing 01:23:46.0
4 Shaun Martin Mafia South/Team West End 01:26:30.0
5 Sam Labarbera Bikes Plus 01:26:45.0
6 Kerry Emmott Sharp Vision 01:27:06.0
7 Phil Lewis Georgetown Cyclwerx 01:27:44.0
8 Bret Roberts 01:27:51.0
9 Fred Willemsen Bicycle Sport Shop 01:33:41.0
10 Robert Coreale Tile Roofs of Texas/Bike Barn 01:34:04.0
11 Michael Grote Mafia Racing 01:35:02.0
12 Daniel Gifford Monkey Wrench Bikes 01:39:25.0
13 Roel Chapa 01:46:18.0
14 Chris Olson Planetary Cycles Racing Team DNS
14 Adam Salladin Hill Country Bicycle Works DNS
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Schmalholz Cadence Cyclery 01:30:23.0
2 Chris Robin Team Bike Barn Texas 01:38:32.0
3 Rick Margiotta 01:39:19.0
4 Andy Kathan Fresh racing 01:39:59.0
5 Mike Robin 01:40:34.0
DNF Paul Forderhase Monkey Wrench Bikes DNF
DNF Bill Petko Slippery Rocky Racing Team DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Minor Team PACC 01:28:16.0
2 Christopher Plummer 01:28:39.0
3 Benjamin Marsan 01:29:35.0
4 Javier Zuniga NAC 01:32:29.0
5 Declan Swanevelder 01:32:43.0
6 Chili Nemec Stanley's Farmhouse Pizza 01:33:20.0
7 Joshua Roemer Ride Away Cycling Club 01:35:45.0
8 Evan Margiotta Athlete Architecture 01:35:46.0
9 Alex Vandehey Southwest CycleSport team 01:38:44.0
10 Reilly Linn HBLT 01:39:17.0
11 Keshav Govind Stanleys Farmhouse Pizza 01:40:13.0
12 Cade Brown Alamo City Racing 01:42:34.0
13 John t. Dumbaugh Lake Travis Mtn Bike 01:51:42.0
DNF Mateo Hernandez Randys Bike/Beaver Racing DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Rodgers The Peddler Bike Shop 01:23:25.0
2 Billy Flores 787 Racing 01:24:00.0
3 Marcos Alves PACC 01:26:30.0
4 Jose Escudero Texas State Cycling 01:27:52.0
5 Alex Parmiter The Peddler Bicycle Shop 01:28:20.0
6 Trevor Berry Highwayman 01:28:35.0
6 Chris Lofaro MTB North Crew 01:28:35.0
8 Casey Maron 01:29:56.0
9 Matt Shaner Weaver Technologies Racing 01:31:31.0
10 Kyle Canzian VIM Racing 01:32:24.0
11 Ryon Mays Hill Country Bicycle Works 01:33:25.0
12 Cole Layson West End 01:34:16.0
13 Sergio Cazares Weaver Tech Racing 01:37:06.0
14 Erik Johnson Dirt Derby 01:37:50.0
15 Wes Figg Texas A&M University 01:42:31.0
16 Beau Daigneault 7 Brothers Racing 01:44:09.0
17 Micah Lajeunesse 01:45:07.0
18 Jay Lopez OMW Racing 01:52:57.0
19 Jonathan Ehlmann 01:54:47.0
20 David b Mitchell Matrix/RBM 02:10:07.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raul Mejia PACC 01:24:57.0
2 Saul Gutierrez Weaver Technologies Racing 01:26:38.0
3 Bradley Kroll The Highwaymen 01:27:17.0
4 Reyanthony Garcia 01:29:23.0
5 Chris Camarinos Ride Away Cycling Club 01:29:42.0
6 Tres Binzley Prime Time Factory 01:30:12.0
7 Timothy Smith VIM Racing 01:31:14.0
8 Dan Blair 01:31:29.0
9 Michael Battjes MTB North Crew 01:33:57.0
10 Logan Jorgensen Bikeland 01:42:17.0
11 Dmitry Zhernoktov 01:55:18.0
12 Thomas Helesic Salty Dog Bike Club 02:07:23.0
DNF Luke Gentry 7 Brothers Racing DNF
DNF Oscar Salazar VIM Racing DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Haver Sun Country Bikes 01:22:14.0
2 Omar Gonzalez Weaver Technologies Racing 01:22:15.0
3 Tye Wehring 01:25:56.0
4 Davis Green 01:26:32.0
5 Ulises Yanez 01:28:12.0
6 Zack Belew VIM Racing 01:28:30.0
7 Chris Funk West End Cycles 01:28:47.0
8 Carlos Vega HandleBar Cyclery 01:31:28.0
9 Will Warrick 01:33:00.0
10 Derek Hansen 01:33:29.0
11 James Mallia Texas Cycle Works 01:34:36.0
12 Aaron Anderson PACC 01:36:32.0
13 Elier Rodriguez 01:36:33.0
14 Mario Diaz PLH 01:37:37.0
15 Mike Pavon Ride Away Cycling Club 01:38:19.0
16 Jeremy Watkins Bicycle Sport Shop 01:51:34.0
DNF Leonardo Gurlino CAPRA DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Wilky ROL Wheels 01:27:06.0
2 Humberto Leandro The Peddler Bicycle Shop 01:27:20.0
3 Shawn Slack Austinbikes 01:30:04.0
4 Douglass Rauls Weaver Technologies 01:30:28.0
5 Enrique Varela 787 Racing 01:31:47.0
6 Alberto Guzman Ride Away Cycling Club 01:32:44.0
7 Cash White MTB North Crew 01:34:36.0
8 Chad Bobbitt ATX Bikes Racing Team 01:35:06.0
9 Gabriel Ayala The Hub 01:37:12.0
10 Thomas Smith? Northwest Cycle Club 01:37:31.0
11 Fon Walters Texas Cycle Werks 01:37:40.0
12 Charles Mcguill Guadalupe River Cycle & Fitness 01:38:16.0
13 Marc Lequire Team PACC 01:39:18.0
14 Charlie Tassos Dripping Springs Vodka 01:56:24.0
DNF Sam Cason Shrikes DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Willeford Violet Crown 01:24:12.0
2 Bo Whitehead 01:27:02.0
3 Matthew Denton Corinth Cycling/Harden Dental 01:28:27.0
4 Jeremy Cogswell Mafia Racing 01:30:23.0
5 Jorge Garcia Highwaymen 01:31:38.0
6 Brian Grubbs Mafia Racing 01:33:40.0
7 Wes Robinson Bicycle Sport Shop 01:34:22.0
8 Scott Misplay TRG/Peddler Bike Shop 01:34:32.0
9 Jared Johnson Cuore Italiano 01:34:54.0
10 Chad Nemec Stanley's Farmhouse Pizza 01:36:15.0
11 Harry Wallace 01:37:55.0
12 Timothy Lawrence 01:42:59.0
13 Guillermo Mercado NWCC 01:44:39.0
14 Jamie Peralta Dirt Shot 01:49:03.0
15 Darrell Quinlivan ARR 01:49:30.0
16 Brett Allison Chicken Express 01:50:12.0
17 Andrew Walters West End Bikes 02:07:11.0
DNF Charles Cannon Bicycle Sport Shop DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karl Steffes 01:29:58.0
2 Brian Alexander Texas Pro-Health Racing 01:31:07.0
3 Dennis Lege NWCC 01:32:29.0
4 Carlos Marin Weaver Technologies Racing 01:33:16.0
5 Michael Smith LAME 01:34:02.0
6 Mike Schlageter 01:34:03.0
7 Bill Prater Bay Area Cycling 01:34:09.0
8 Ralph Voss jr Guadalupe River Cycling & Fitness 01:35:03.0
9 David Cornelius 01:37:17.0
10 Richard Wupperman 01:37:41.0
11 Wes Rogers Squabble Creek Posse 01:37:49.0
12 Brad Bain NWCC 01:37:55.0
13 Mihaly Deak Team IPA Racing 01:40:41.0
14 Jon Kemnppainen Westlake MTB 01:40:42.0
15 Ross Lajeunesse 01:41:22.0
16 Pieter Swanevelder 01:41:25.0
17 Jeff Westerheide Dallas Bike Works 01:45:39.0
18 John Crocker 01:49:17.0
19 Devin Wedward 01:50:07.0
20 Jeff Linn LTHS MTB Team 02:04:03.0
21 Ed Banas 02:18:51.0
DNF Scot Pemberton Lake Travis High School DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maddex Thiel 00:14:20.0
2 Dillon Daskevich 00:14:31.0
3 Maddox Conner 00:15:04.0
4 Dario Losole Alamo City Bike Racing 00:15:05.0
5 Luke Brown Alamo City Racing 00:16:04.0
6 Saul Gutierrez Weaver Technologies Racing 00:17:27.0
7 Benjamin Galbriath Texas Cycle Werks 00:18:08.0
8 Aiden Ziesemer 00:18:16.0
9 Royce Ruckel 00:19:59.0
10 Grant Duvall 00:29:38.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Hale G3 Foundation 00:21:54.0
2 Matthew Martinez Team Rebelution 00:22:34.0
3 Andrew Anderson Bicycle Sport Shop 00:24:16.0
4 Ace Frankhouser HBLT 00:25:00.0
5 Tad Cowan NWCC 00:25:01.0
6 Ridge Neri HBLT 00:26:11.0
7 Adam Engeling 00:26:29.0
8 Cullen Darr 00:27:45.0
9 Owen Russey Dripping Springs 00:28:13.0
10 Chris Rivera HBLT 00:29:14.0
11 Samuel White HBLT 00:29:21.0
12 Hatfield Cason Shrikes 00:30:25.0
13 Ryder Coreale Bike Barn Tile Roofs 00:30:32.0
14 Kaden Gazur 00:31:32.0
15 Amando Pena HBLT Cavaliers 00:31:34.0
16 Sam Sharp NWCC 00:32:24.0
17 Jackson Bobbitt ATX Bikes Racing Team 00:32:26.0
18 Tate Koch Alamo City Racing 00:34:20.0
19 Braxton Thiel 00:35:32.0
20 Cole Mutter 00:37:33.0
21 Jim Principato HBLT 00:38:08.0
22 Roanin Cain 00:39:03.0
23 Zach Steinman HBLT Cavaliers 00:44:27.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 12   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jose Martinez Team Rebelution 00:34:51.0
2 Austin Mutter 00:35:07.0
3 Hudson Hale G3 Foundation 00:35:08.0
4 Andre Kachkine 00:36:54.0
5 Jake Frankhouser HBLT 00:37:16.0
6 Dalton Slack ATX Bikes 00:37:17.0
7 Julio Martinez Team Rebelution 00:37:18.0
8 Quinn Pirtle HBLT Cavs 00:37:19.0
9 Cody Figg Southwest Cyclesport 00:39:50.0
10 Keaton Granger HBLT Cavaliers 00:40:04.0
11 William Wupperman Westlake Middle School 00:40:14.0
12 Brady Reardon HBLT Cavaliers 00:40:33.0
13 Ian Lewis Georgetwon Cyclewerx 00:42:38.0
14 Nathan Mester NWCC 00:42:55.0
15 Jaxon Speedy Jaxon Speedy 00:43:40.0
16 Logan Phillips SWCS 00:44:53.0
17 Dylan Schlageter HBLT 00:45:32.0
18 Dominic Losole Alamo City Racing 00:47:10.0
19 Mac Tucker HBLT 00:47:11.0
20 Tyler Glass HBLT 00:48:11.0
21 Steffan Estrada Alamo City Racing 00:50:37.0
22 Wyatt Monk NWCC 00:50:59.0
23 Luke Duvall 00:51:37.0
24 Mitchell Duque HBLT 00:52:16.0
25 Cory Seidenberger Hudson Bend/Lake Travis 00:53:40.0
26 Jackson Herring HBLT 00:54:19.0
27 Caleb Cole North Houston Composite 00:54:21.0
28 Layton Ondrias Alamo City Racing 00:55:50.0
29 Austin Vandehey HBLT 00:58:28.0
30 Walker Lenamon HBLT 01:00:32.0
31 Mateo Cuadra LTHB 01:04:10.0
32 Adrian Carroll HBLT 01:04:38.0
33 Henry Christensen 01:08:06.0
34 Colin Miller 01:09:03.0
35 Diego Gonzalez Lake Travis 01:09:22.0
36 Connor Aoueille HBLT 01:09:51.0
37 Elijah Robinson 01:10:38.0
38 Nicholas Gonzalez Travis 01:13:39.0
DNF Aidan Glass HBLT DNF
Finishers: Cat 5: 21   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Landry 00:45:57.0
2 Austin Mutter 00:45:58.0
3 Alex Hale Lake Travis 00:46:49.0
4 Tyler Lenamon Lake Travis High School 00:48:11.0
5 Austin Buttlar 787 Racing 00:48:21.0
6 Austin Hale 00:49:17.0
7 Ryan Wood ATX Bikes Racing 00:50:00.0
8 Nathan Murphy Lake Travis Middle School 00:50:09.0
9 Corwin Davis Lake Travis Mtn Bike Team 00:50:38.0
10 Ethan Wood ATX Bikes Racing 00:51:03.0
11 Cole Helton Lake Travis High School 00:51:17.0
12 Aidan Glass HBLT 00:51:54.0
13 Lane Hart ATX Bikes Racing Team 00:53:23.0
14 Dax Batchelor Lake Travis HS 00:53:24.0
15 Peyton Griebe Handlebar Bicycle Club 00:53:49.0
16 Mitchell Berthiaume Lake Travis 00:53:50.0
17 Elton Curington Hays Country Composite 00:54:08.0
18 Hayden Steffes Lake Travis High School 00:54:40.0
19 Tyler Glass HBLT 00:55:16.0
20 Drew Johnson 00:55:21.0
21 Nathan Mester NWCC 00:55:22.0
22 Hogan Steffes 00:55:50.0
23 Logan Kubena 00:57:23.0
24 Tad Cowan NWCC 01:02:18.0
25 Wyatt Monk NWCC 01:04:10.0
26 Alex Koch Alamo City Racing 01:04:14.0
27 Raul Higareda HBLT Cavaliers 01:13:10.0
28 Matthew Young 01:13:21.0
29 Nate Lawrence 01:14:50.0
30 Rafael Montemayor Alamo City Racing 01:15:41.0
31 Brooks Creed HBLT 01:19:03.0
32 Harrison Shaw HBLT 01:21:52.0
33 Luis Acosta HBLT 01:33:18.0
DNF Daimon Hooker HBLT Middle School DNF
DNF Jacob Speedy LT High School Mountain Bike Club DNF
DNF Brandon Beavers Matrix/RBM DNF
DNF Isaac Engeling Summit/Competitive Cyclist DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 18   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Murrow 00:43:30.0
2 Spencer Harris 00:43:50.0
3 Jonathan Graham Aggieland Cycling 00:44:23.0
4 Tanner Mcdaniel Bayou City Cycles 00:46:49.0
5 Robert Martinez jr 00:48:48.0
6 Michael Nguyen Monkey Wrench Racing 00:49:29.0
7 Chris Kichura 00:50:12.0
8 Steven Kubiak Monkey Wrench Bicyces Racing Team 00:51:02.0
9 Scott May Hill Country Bicycle Works 00:51:38.0
10 Cameron Vilven Texas State Cycling Team 00:53:40.0
11 Brice Koerner Unspoken Racing 00:54:32.0
12 Ben Pearson 00:55:28.0
13 Ryan Ellington 00:56:21.0
14 Sebastian Pazos 00:59:20.0
15 Kevin Holmes Kevin is Awesome! 01:06:46.0
16 O'brian Cox Bayou City Cycles 01:41:02.0
DNF Kipp Chesnutt The Hub DNF
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hanson Little 00:43:07.0
2 Carlo Checri PACC 00:44:22.0
3 Brian Bowe 00:44:33.0
4 Eduardo Braga 00:45:22.0
5 Matt Fisher 787 Racing 00:45:47.0
6 Joshua Morlan 00:49:15.0
7 Jose Flores 00:50:48.0
8 Justin Leverett Gotta Ride Bikes 00:50:51.0
9 Andrew Carter 00:51:01.0
10 Zak Weiland 00:53:33.0
11 Daniel Griganavicius 00:54:22.0
12 Nick Landis Texas Cycle Werks 00:57:54.0
13 Richard Chen Team Chain Drop 00:59:02.0
14 James Mcdaniel Tank Engine Crew 01:01:31.0
15 Rodolfo Diaz 01:08:54.0
DNF Bryce Cole CCMTB DNF
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Thurston Texas A/C and Heat 00:43:01.0
2 James Black 00:43:46.0
3 Sergio Cuadra 00:45:47.0
4 Ken Edwards PACC 00:46:53.0
5 Tony Moran 00:47:11.0
6 Aaron Cacali 00:48:13.0
7 Chad Conner 00:50:52.0
8 Mike Celicious NWCC 00:50:53.0
9 Mike Girard 00:50:54.0
10 Patrick Casey Ride Away Cycling Club 00:51:27.0
11 Keith Aguilar Bicycle Heaven/PVA 00:51:39.0
12 Fabio Consentino 00:52:59.0
13 David Johnson 00:53:16.0
14 Ho kong Li 00:55:00.0
15 Troy Mutter 00:55:16.0
16 Steven Deborde North Crew 00:55:24.0
17 Jonathan Gannon 00:55:30.0
18 Jeremy Monk NWCC 00:56:25.0
19 Chris Putegnat ii Peace Love and Happiness 00:56:45.0
20 Jason Peacock 00:56:50.0
21 Greg Standley Deadhead Racing 00:56:59.0
22 Jeff Spears Bike Lane 00:57:16.0
23 Jonathan Sevier Bicycle Sport Shop 00:58:42.0
24 Jason Kraftcheck 01:02:02.0
25 Derek Key Dripping Spring Mtn Bike Team 01:02:52.0
26 Roy Daley Daley Meals 01:07:22.0
27 Grant Grabert BSS 01:09:29.0
28 Paul Waugh Dripping Springs Mtn Bike Team 01:11:25.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 15   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Cain Hub Cycle Lounge 00:46:24.0
2 Mark Engelberg RBM 00:47:42.0
3 Russell Potter VIM 00:47:51.0
4 Brian Hoffmann Revolution Mobile Bike Repair 00:50:12.0
5 Ron Miller Georgetown Cyclewerx 00:50:21.0
6 Charles Ramsay ATX Bike Racing Team 00:50:46.0
7 Mike Blazek 00:52:32.0
8 Chris Phillips 00:52:51.0
9 Juan Aramburu 00:52:52.0
10 John Polk NWCC 00:54:05.0
11 Hank Hodes ATX Cycles 00:54:22.0
12 James Watkins 00:55:42.0
13 Scott Brown 00:56:36.0
14 Lawrence Case Blowin Chains 00:57:14.0
15 Steven Presmyk 00:57:15.0
16 Mark Keedy 00:57:33.0
17 Stuart Berthiaume Lake Travis 00:57:38.0
18 Steve Franks Randy's Bike and Beaver Racing 00:58:57.0
19 Mike Pryor 00:59:51.0
20 Cory Kruse 01:00:16.0
21 Bruce Green NWCC 01:00:46.0
22 Troy Wilson 01:02:46.0
23 Kevin e Smith 01:04:32.0
24 David Stanush 01:07:14.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Canyon Emmott 787 Racing 00:34:47.0
2 Brian Jett CHUMBA USA 00:35:05.0
3 Adam Pellerin Monkey Wrench Bicycles 00:35:55.0
4 Bryan Porter PB&J 00:39:48.0
5 Mike Celicious NWCC 00:41:55.0
6 Robert Coreale Tile Roofs of Texas/Bike Barn 00:43:05.0
7 Todd Ritz 00:44:03.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Aguayo Team Bike Lane 00:34:52.0
2 David Mackey Team Bike Lane 00:38:27.0
3 Thad Williams Texas Cycle Werks 00:38:28.0
4 Bryan Thiel 00:39:04.0
5 Brian Bowe 00:39:19.0
6 Rick Margiotta 00:41:45.0
7 Hunter Dickerson Bayou City Cycles 00:46:30.0
8 Ryan Spates S&S Trail Services 00:46:38.0
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tristan Uhl Team RideBiker 01:54:26.0
2 Eric Breckinridge CHUMBA USA 01:57:10.0
3 Justin Martin Mafia Racing / West End Bikes 01:57:12.0
4 Gareth Jones Redwood Singletrack 01:57:30.0
5 Wallace Campbell PACC 01:58:35.0
6 Frank Musil Tru Tri Sports 01:58:38.0
7 Colin Bromley 02:02:37.0
8 Ben Weatherly Cycle Progression 02:05:13.0
9 Alex Wiganowicz UT Cycilng 02:12:23.0
DNF Lynn Gray Raising Canes Racing DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sayers OMW 01:31:19.0
2 Bryan Porter PB&J 01:32:58.0
3 Joe Ender Monkey Wrench Racing 01:33:50.0
4 Doug Lange Monkey Wrench Bicycles 01:34:33.0
5 Michael Wisbauer Texas Cycle Werks 01:37:30.0
6 Charlie Palafox Gato Tacos Racing 01:37:52.0
7 Rob Spooner Bicycle Sport Shop Mountain Bike Cl 01:39:28.0
8 Conrad Steitz Dripping Springs Spirits 01:41:33.0
9 Markus Ellenbeck Lederhosen 01:42:04.0
10 Tim Sage Austin Single Speeders 01:43:09.0
11 Tim Irby Austin Singlespeeders 01:45:02.0
12 Kyle Halloran Monkey Wrench Racing 01:49:27.0
13 Ulisses De oliverra Monkey Wench 01:56:20.0
14 Hunter Dickerson Bayou City Cycles 01:59:58.0
15 Erik Streight West End 02:00:48.0
16 John Salzman Team IPA Racing 02:02:33.0
17 Tony Fryer Team IPA Racing 02:17:42.0
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Harrah Team Bike Lane/Alloy Wheel Repari o 02:05:31.0
2 Dennis Lozano Team Yeah! 02:09:54.0
3 Jason Smith Healthfirst Spine & Wellness/Cycle 02:11:58.0
4 Vincent Colvin CHUMBA USA 02:12:00.0
5 Steve Etherton Cycle Progression 02:17:26.0
DNF Eric Jordan Mellow Johnny's Cycling DNF
DNF Austin Walker DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Gregory HBLT Cavaliers 00:42:14.0
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydnei Anderson Team PACC 01:33:49.0
2 Alexis Bobbitt ATX Bikes Racing Team 01:37:17.0
3 Sara Krause Mafia Racing South 01:37:57.0
4 Maga Sanchez NWCC 01:39:24.0
5 Mckenzie Kretzmeier Summit/Competitive Cyclist 01:46:44.0
6 Kelly Mccabe Bike World San Antonio 01:51:10.0
7 Kalena Engeling Summit/Competitive Cyclist 01:52:40.0
8 Larissa Tater Weaver Technologies 01:57:54.0
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Boudreau Team 979 01:41:11.0
2 Teresa Franzke Bicycle Sport Shop 01:45:04.0
3 Melissa Grubbs Mafia Racing 01:49:09.0
4 Alissa Magrum Colin's Hope / Bicycle Sport Shop 01:51:28.0
5 Geo Meyer Team Ninja 01:55:21.0
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tammy Killebrew Hill Country Bicycle Works 01:44:59.0
2 Catherine Jackson Monkey Wrench 01:49:51.0
3 Julia Hart Team PACC 02:03:34.0
DNF Dena Curry Hub Racing DNF
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monica Merced PHENOM p/b Phobio 01:45:09.0
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caitlin Friesen Athlete Architecture 01:37:22.0
2 Ashley Green 01:37:43.0
3 Kathryn Hunter ATC Racing 01:38:00.0
4 Jill Royle Rad Racing 01:39:41.0
5 Sarah Haas Bicycle Sport Shop 01:40:12.0
6 Christiane Esker 01:50:43.0
DNF Neidi Miller PACC/Plano Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leigh Busby Bicycle Sport Shop Cyclocross 01:56:46.0
2 Lucie Hanzlik Team IPA Racing 01:58:35.0
3 Pam Downs The Peddler 01:58:58.0
4 Becky Gernand Team Wrecky 02:01:02.0
5 Jeanne Hoffman Team Switchback 02:06:36.0
6 Darlene Streeter 02:10:43.0
7 Carlie Spence Mafia Racing 02:11:19.0
8 Cristal Misplay TRG/Peddler Bike Shop 02:15:54.0
DNF Leigh Robertson Cadence Cyclery DNF
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aubriann Brown Alamo City Racing 00:16:40.0
2 Sadie Lenamon 00:16:41.0
3 Logan Shaw HBLT 00:19:50.0
4 Camille Neri HBLT 00:22:30.0
5 Janina Stumm 00:22:49.0
6 Tatiana Maldei-stumm 00:23:21.0
7 Adelina Nelson 00:24:29.0
8 Elizabeth Williams Texas Cycle Werks 00:29:23.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madelyn Teshler HBLT 00:31:53.0
2 Briannah Noak HBLT Cavaliers 00:34:52.0
3 Reagan Foreman CHUMBA USA 00:34:54.0
4 Nastasia Maldei-stumm 00:36:48.0
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bella Ramsay ATX Bikes Racing Team 00:44:09.0
2 Caroline Teshler HBLT 00:44:38.0
3 Irene Benavidez-perez NWCC 00:48:23.0
4 Emily Urista HBLT 00:50:19.0
5 Lauren Shaw HBLT 00:55:56.0
6 Samantha Campbell HBLT 00:56:28.0
7 Baleigh Brown Alamo City Bike Racing 01:01:14.0
8 Campbell Creed HBLT 01:08:20.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Wilson 00:57:17.0
2 Caroline Burslem 00:57:23.0
3 Clara Ramsay ATX Bikes Racing Team 00:57:51.0
4 Catherine Gray Matrix/RBM 00:59:13.0
5 Aliya Ziesemer 01:01:49.0
6 Lizzie Carpenter Matrix/RBM 01:02:08.0
7 Chloe Ent Lake Travis Mtn. Bike Team 01:18:18.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassandra Powers 00:59:36.0
2 Nabiha Hossain Ham Cycles 01:10:51.0
3 Rosanne Dickerson Bayou City Cycles 01:52:51.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Kraftcheck 00:57:35.0
2 Catherine Cannon 01:01:06.0
3 Jenny Burden MOD Cycling 01:03:26.0
4 Amalia Litsa Team Snacks 01:05:15.0
5 Virginia Smellie 01:08:56.0
6 Amanda Brown Team Mod 01:08:57.0
7 Angela Dion 01:18:45.0
8 Blanca Hinojosa Bayou City Cycles 02:50:00.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Zander Georgetown Cyclewerx 00:54:58.0
2 Thresa Aguayo NWCC 00:55:44.0
3 Robyn Wiley 00:58:37.0
4 Nicole Lewis 01:00:10.0
5 Jennifer Collins MOD Cycling 01:19:52.0
6 April Thurston 01:32:59.0
7 Valarie Mutter 01:33:01.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Runnels Ridebiker p/b Sho-Air 02:17:11.0
2 Brittany Parffrey Bicycle Heaven/PVA 02:17:12.0
3 Penny Ficker Dallas Bike Works 02:24:54.0
4 Kim Chance Matrix/RBM 02:38:43.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie Etherton Cycle Progression 01:43:31.0
2 Tracey Martinez Team Confederates 01:52:23.0
3 Anna Carrigan Team Snacks 02:03:41.0
Finishers: Cat 4: 3